18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kmotři a vypálená země

Korupce a kmotři jsou termíny, jimiž žijí česká média i veřejnost již několik let. Ne že by na tom bylo něco vadného či nelogického. Problém je to rozsáhlý a stojí hodně peněz. Našich peněz. Není však zdaleka jen náš, takže nevěřte těm, kdo nás líčí jako zemi zkorumpovanou více než africké režimy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Zdobinský 27.6.2013 17:43

Nebojujte proti korupci - volte!!

Vždyť je to tak prosté : Nebojujte proti korupci, ale volte strany a politiky,kteří mají v programu co nejméně účasti státu : t.z. přerozdělování ,daní, zákonů a nařízení, dotací a různých jiných příležitostí jak Vaše peníze někam podle uvážení "věrchušky" přeposlat. Pak bude korupce výrazně méně - a bez boje...

Problém je v tom, že současné politické špičky jdou přesně opačnou cestou - ale o to víc mají plné huby boje s korupcí.

Sami nikam nepůjdou - chtějte po kaprech ,aby si vypustili rybník...

Podívejte na tu Rusnokovu squadru ,určitě budou mít v programovém prohlášení plno boje s korupcí. Stačí si nalistovat pár informací z minulosti jednotlivých kandidátů ,to je jeden udatný bojovník s korupcí vedle druhého.No a oranžoví Gross boys už se na utkání s korupcí jen klepou...

J. Vyhnalík 27.6.2013 17:31

Re: Což třeba fotovoltaické výpalné ?

Význam jejich pozměňovacího návrhu se obecně velmi přeceňuje. O co šlo? Zákon na podporu OZE stál na "geniální" konstrukci, že nezáleží na tom, za kolik OZE elektřinu vyrobí, ale na tom, aby se podnikatelům OZE vyplatily. Přestože spolehlivé zdroje jako Temelín (1 Kč/kWh) a Dukovany (0,65 Kč/kWh) vyrábějí elektřinu tehdy, kdy je potřeba a bez ohledu na počasí, zákon zaručil investorům do OZE jistotu zisku bez ohledu na efektivitu. Zákon stanovil, že distribuční firma (ČEZ) je povinna vykoupit od OZE veškerou jejich produkci a to za minimální výkupní ceny platné pro každou elektrárnu vždy po 20 let od uvedení elektrárny do provozu. S tím, že tyto ceny vždy státní regulátor stanoví rok dopředu na základě odhadů nezbytných investičních nákladů tak, aby se investorům investice splatila během 15 let a posledních 5 let by investor pouze pobíral čistý zisk. V původním návrhu bylo stanoveno, že pro elektrárny spuštěné v následujícím roce smí být pokles garantovaných výkupních cen (na 20 let) maximálně 10 % v porovnání s předchozím rokem. Pozměňovací návrh tento pokles snížil na 5 %. Přitom reálný pokles nákladů byl v následujících letech v desítkách procent a tak by ani původní znění zákona velkým škodám nezabránilo. Zákon by musel být novelizován tak jako tak. Hlavní šílenost celé té konstrukce je jasně vidět v tom, že nespolehlivé FVE, jejichž výkon závisí na počasí a roční době (v lednu produkují cca 20 % toho co v létě) a musejí proto být zálohovány klasickými elektrárnami, které zbytečně prodělávají na nucených odstávkách v okamžicích, kdy svítí slunce, mají ze zákona přednost i když produkují elektřinu za více než 15 Kč/kWh (FVE uvedené do provozu v prvních letech) a i FVE uvedené do provozu v loňském roce mají garantované výkupní ceny 6,5 Kč/kWh. Přitom z uvedeného je jasně vidět, že samotné dotované ceny tvoří pouze část nákladů. Další nemalé částky jsou skryty v nákladech na distribuci, jako kompenzace pro elektrárny neceně běžící v režimu zálohy.

J. Kadeřábek 27.6.2013 17:05

Re: Což třeba fotovoltaické výpalné ?

Je třeba zmínit i Ivu Šedivou z ČSSD a Ladislava Urbana z KSČM, ktří předložili pozměňovací návrh znemožňující výkupní cenu rychleji snižovat. Proto musel Nečas přijmout nestandartní 26% daň, která mimochodem letos končí a cena se o ní zvedne. Asi dárek socanů za to, že je ovčané v budoucích volbách posadí do vlády.

M. Kosejk 27.6.2013 17:00

Re: rozlišování korupce na běžnou a kmotrovskou?

A není to jen o možnostech a morálce konkrétních jedinců? Obyčejný obchodní zástupce, co zneužívá firemí auto a nechává si proplácet PHM za soukromé cesty, by zneužíval vládní letadlo jako Topolánek, kdyby dostal tu možnost být premiérem.

Asi tak to vidím. Tedy bych se spíš hlásil k definici vašeho kolegy Jirky.

J. Vyhnalík 27.6.2013 16:48

Re: Což třeba fotovoltaické výpalné ?

Mimochodem samotný autor zákona Martin Bursík se hrdě bije v hruď a s plamenným pohledem prohlašuje, že ani on, ani nikdo jiný z jeho strany na FVE nevydělávají!

On to nedělal kvůli penězům, on to dělal z čisté a ryzí blbosti!

J. Vyhnalík 27.6.2013 16:46

Re: Což třeba fotovoltaické výpalné ?

Celý ten tunel iniciovali evropští socialisté všech barev, počínaje zelenou a konče rudou.

U nás záměr podpory OZE prosadil křišťálový Standa Gross, prováděcí zákon sepsal úředník ministerstva životního prostředí, jistý Martin Bursík, pro ministra Libora Ambrozka. Zákon protlačila sněmovnou vláda Jiřího Paroubka proti hlasům ODS a vetu Václava Klause. V senátu zákonu pomohl i bývalý senátor za ODS Bedřich Moldan.

Vláda Jana Fischera "pouze" nezměnila přijatý zákon a znemožnila tak prudké snížení minimálních výkupních cen pro FVE uváděné do provozu v roce 2010. Mimochodem i v FVE uvedené do provozu v roce 2012 mají pořád na 20 let garanci minimální výkupní ceny 6,5 Kč/kWh.

Takže Fischer mohl zmírnit škody, ale hlavní viníci jsou jinde!

M. Urban 27.6.2013 14:33

Re: rozlišování korupce na běžnou a kmotrovskou?

Každý člověk je úplatný, ale každý má tu hranici jinde. Jsou lidé kteří za 1000 kč způsobí škodu za 100000 kč. Někdo se nestará jak se daří jeho podniku, městu a o stát se nezajímá vůbec. Nemám na mysli jen ty nahoře, ale i ty řvouny dole. Když stát ošidí 1000000 občanú o 1000 kč, což asi ošidí, tak je to dohramady 1 miliarda měsíčně.  

M. Urban 27.6.2013 14:11

Re: Což třeba fotovoltaické výpalné ?

To se zeptejte bývalého premiéra Fišera.

P. Jirka 27.6.2013 14:00

Re: rozlišování korupce na běžnou a kmotrovskou?

Ano přesně tak, každý by měl začít od sebe. Hlavním problémem boje proti korupci v ČR je to, že většina lidí i neodsuzuje proto, že je špatná a nemorální, ale pouze z důvodu, že někdo dostal a já ne...

Z. Švrček 27.6.2013 12:15

Posal jste stav, ale nenazval příčinu pravým jménem

Příčinou je neuvěřitelně rozbujelý a prokorupčně tak působící  systém přerozdělování státních peněz a dotací. Je jedno, odkud ty dotační tituly jdou, zda od národního státu, nebo od EU. Jsou to jednoznačně od občanů nadbytečně vybrané peníze, které se pak rozhodnutím mocných a pod vlivem oněch kmotrů, přidělují jak na potřebné, tak zejména na nepotřebné věci. Dříve, kdy naše republika hospodařila pouze s prostředky ze svých daní, přerozdělovalo se formou kapitol státního rozpočtu. Po vzniku krajů se tímto prokorupční přerozdělovací místa rozmnožila. Po vstupu do EU došlo k dalšímu rozmnožení příležitostí si z veřejných peněz uloupit a jejich objem se neskonale zvýšil. Takže se najednou o korupci, která v daleko menší míře existovala původně i dříve,  začalo přirozeně hovořit více, protoe jí také rázně přibylo. A my, namísto abychom omezovali tyto zdroje korupce, bojujeme slovy i činy jen s následky. Příležitost dělá zloděje, ať je zákon sebetvrdší.  

M. Kosejk 27.6.2013 11:22

Re: rozlišování korupce na běžnou a kmotrovskou?

To jsem ale napsal divnou větu: "Neexistuje obyčejná korupce a komtrovská komtrovská" :))

Mělo být: "Neexistuje obyčejná korupce a kmotrovská korupce". :)

M. Kosejk 27.6.2013 11:20

rozlišování korupce na běžnou a kmotrovskou?

Právě rozlišování korupce na běžnou a kmotrovskou je důvodem mnohého špatného, co se v ČR děje. Je to alibismus a pokrytectví takového kalibru, že se mi nad tím chce odplivnout.

Pokaždé, když využiju nějakého kontaktu pro sebe nebo své blízké, tak si říkám, jak bych se choval, kdybych měl postavení premiéra. Pokaždé, když přijmu/vydám nějaké peníze bokem, tak se sebe ptám, jak bych se choval, kdybych patřil k vyšším příjmovým skupinám, než do jaké patřím teď.

Neexistuje obyčejná korupce a komtrovská komtrovská. Je jen korupce. A dámy a pánové, jedeme v tom skoro všichni. Tak buď musíme přijmout svět, jaký je ve své nedokonalosti. Nebo musíme začít od sebe - a pak až kritizovat "ty nahoře".  Jinak se jen hlásíme k pokrytectví.  

A. Bocek 27.6.2013 8:01

Což třeba fotovoltaické výpalné ?

Jedna kWh ze stabilní elektrárny stojí jednu Kč, jedna kWh z nestabilní fotovoltaiky je povně vykupována za 12,60 Kč. Kolik peněz obdrželi naši zákonodárci při schvalování 180/2005 Sb. ?