27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Když muž rodí doma

Poté, co jsem se přednedávnem rozepsala o porodech, několik lidí vyzvalo mého manžela, aby porod – respektive domácí porod - popsal očima muže. A že prý by je zajímalo, jak mohl něco takového dovolit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Valenta 20.3.2017 8:54

Roďte si kde chcete,

ovšem poznámka o nesouhlasu Vaší bývalé spolužačky s domácími porody je legitimní a dokonce na místě. Statisticky je domácí porod stále nesrovnatelně rizikovější než ten domácí a tudíž v případě narození postiženého dítěte, bude ona spolužačka na výchovu onoho dítěte léta přispívat.

M. Valenta 20.3.2017 9:10

Re: Roďte si kde chcete,

oprava....než ten v porodnici

M. Prokop 20.3.2017 11:03

Re: Roďte si kde chcete,

Dotaženo do detailu, neměl byste třeba jezdit autem. Statisticky je to nebezpečnější než jezdit vlakem či létat letadlem. V případě bouračky budu léta přispívat na vaše léčení.

M. Valenta 20.3.2017 11:49

Re: Roďte si kde chcete,

Kdybych nemusel, tak nebudu. A takový alternativec zase nejsem, kdyby Vás náhodou napadl takový argument.

M. Prokop 20.3.2017 12:57

Re: Roďte si kde chcete,

Ovšem, jestli matka musí nebo nemusí, to víte. :-P

M. Valenta 20.3.2017 13:31

Re: Roďte si kde chcete,

nemusí doma

M. Prokop 20.3.2017 17:41

Re: Roďte si kde chcete,

Ona si třeba myslí, že musí.

J. Vintr 20.3.2017 17:58

Re: Roďte si kde chcete,

Většina lidí jezdí autem i když nemusí. A dost lidí jezdí tak, že o zmrzačení (a bohužel nejen svoje) přímo koledují. A nikdy to nebylo předmětem veřejné vzrušené diskuze.

Š. Hašek 20.3.2017 7:50

Asi takhle .....

Myslím si, že matka pěti dětí (otec může také špitnout), které se narodily doma, do "toho má co mluvit". Skoro se mi zdá, že by z toho chtěl někdo udělat i trestný čin "ohrožování zdravého vývoje společnosti".......

Samozřejmě, že system státní zdravotní péče na základě zdravotní daně a rozhodnutí úředníků, se bude snažit udělat z paní Šichtařové (ale opatrně, na víc nemá stejně sílu) "nezodpovědného motorkáře, který se řítí rychlostí 120 na kluzké silnici do zatáčky".

Čekám, že od prvního ledna si budu muset na všechny tužky (a pastelky) koupit státní gumchránítko, co kdybych si vypích ́ voko, se mnou i nezbedné vnouče!

Zkráceno. Zjednodušeno. Zdraví lidu jest majetkem státních orgánů.

P. Lenc 20.3.2017 8:20

Re: Asi takhle .....

Dobré pane Hašku a dobrý článek.

P. Maleček 20.3.2017 7:11

Porodnice ničí porodnost?

Tam kde se rodí (až na výjimky) v porodnico-nemocnicích, tedy v super hagienicko-zdravotnických podmínkách lidstvo vymírá. Tam kde se rodí doma - často boudě ze starého plechu nebo listí či v přírodě, tedy v těžce nehygienicko-nezdravotnických podmínkách se lidstvo množí.

Tož kvůli zvýšení počtů občanstva nevozme do EU islámské prý před válkou uprchlíky, ale nechme ženy rodit doma či v polích. A zabijeme dvě mouchy jednou ranou.

Š. Hašek 20.3.2017 7:57

Re: Porodnice ničí porodnost?

S prvním odstavcem Vaší poznámky možno souhlasit. Samozřejmě vše ale má dále ještě širší souvislosti.

Výroba skleníkového, moderního, s čipem v mozečku, s goretexem imlantovaným proti dešti do kůže, ............ člověka, pokračuje v plném tempu. Porod ve speciální množárně možno ještě "antizgenderizovat". A rozprostřít tedy kvótově na muže. Zkráceno.

J. Vintr 20.3.2017 18:05

Re: Porodnice ničí porodnost?

V minulém článku paní Šichtařová uvedla řadu důvodů, proč je pro spoustu žen (díky odborné lékařské péči) porod v porodnici tak traumatizujícím zážitkem, že je to odradí od toho, aby si pořídily další dítě ...

P. Sulc 20.3.2017 4:12

Tolik deti, to snad maji jen cikani.

Ale jak byste reagoval v pripade komplikaci? Jak dlouhu by to asi trvalo sanitce, obe cesty? To, ze nkdy he porod bez problemu, neznamena ze je VZDYCKY bez necekanych problemu. A tak je lepsi, rekl bych, spolehat na odborniky, nez na manzela.

M. Prokop 20.3.2017 8:25

Re: Tolik deti, to snad maji jen cikani.

To ale pan Pikora netvrdí, že by to bylo vždy bez problémů. Jen že jinde jsou lépe připraveni se s těmi problémy vyrovnat.

J. Kohout 20.3.2017 8:44

Re: Tolik deti, to snad maji jen cikani.

Ti odborníci zpomalili porod mé mkanřželky obrovským stresem a nabodnutím nějakého hormonu "má to být rychlejší". Ne, bebylo, celé se to na tři hodiny kompletně zastavilo.

na operačním sále.

Naše medicína bohužel stále žije v tom "čím více léků, tím lépe". O tom, že v mnoha situacích je psychika to nejdůležitějsí se moc nesmí mluvit (není to "odborné").

F. Houžňák 20.3.2017 9:00

Doufám, Sulc, že ty nemáš žádné,

aby se to vyrovnalo. Zadus se svojí nenávistí.

J. Vintr 20.3.2017 19:13

Re: Tolik deti, to snad maji jen cikani.

Jestliže budou mít tolik dětí jen cikáni, tak tady za pár desítek let budou normální lidé v menšině. Dík za to, že jsou ještě normální lidi, kteří přivedou na svět a vychovají více dětí.

P. Boublíková 20.3.2017 3:29

Tohle je dobrá demagogie

a zároveň moment, na kterém se absolutně neshodnou zastánci a odpůrci domácích porodů: "Myslíte, že se v porodnici nemůže nic stát? Může!" Jenže jakákoliv komplikace se v porodnici také může okamžitě řešit bez nutnosti rodičku se zadrhnutým porodem teprve převážet.

Je to prostě stejné jako třeba lézt na skálu bez jištění - pravděpodobnost, že člověk udělá chybu je úplně stejná jako s jištěním, jenže s jištěním nepoletí dolů a nerozbije si hubu.

Ale protože nejsem porodník, nýbrž biochemik, zeptám se na něco jiného: jak se u domácího porodu řeší screening novorozence na vrozené vady metabolismu? Odebírá mu porodní asistentka krev a posílá do nemocnice? Nebo se prostě riskne, že dítě nemá fenylketonurii, galaktosemii, vrozený deficit inzulínu, nebo jakoukoliv další poruchu metabolismu, při které ho kojení ohrozí na životě? Jak se doma dělá několikadenní průběžný monitoring rozpadu fetálniho hemoglobinu, který u 50 % novorozenců vede k patologicky zvýšené koncentraci bilirubinu v krvi (tzv. novorozenecká žloutenka), která někdy může být fatální, ale i v mírnější podobě vede k poškození mozkové tkáně a zbytečnému snížení IQ dítěte o několik jednotek? Novorozenecká žloutenka může být viditelná pouhým okem ale také nemusí, v porodnici se dětem několikrát denně přikládá na kůži speciální fotometr. Jakmile je podezření na zvýšenou hladinu sérového bilirubinu, provádí se odběr krve a případně fototerapie. A doma? Jak vůbec vypadá v domácích podmínkách komplexní neonatologická péče, která je v porodnici samozřejmostí?

J. Huml 20.3.2017 5:29

Re: Tohle je dobrá demagogie

Vase otazky maji svoji platnost, samozrejme, ale plozeni a rozeni lidskych potomku je stale a dulezite, zodpovednosti obou rodicu. Neni co dodat. Ja zastavam svobodne rozhodnuti rodicu.

R. Langer 20.3.2017 8:13

Re: Tohle je dobrá demagogie

Souhlasím s vámi, paní Boublíková.

Š. Hašek 20.3.2017 8:17

Re: Tohle je dobrá demagogie

Paní Boublíková, jen jako laik ...... (to zdůrazňuji).

Ten Váš druhý odstavec jsem asi neměl ani číst, úplně jsem se rozklepal ......... Jak si mě mohla dovolit (nejen mě) tak neodpovědně/bez dostatečného screeningu, .... moje matka přivésti na svět??

P. Boublíková 20.3.2017 8:37

Re: Tohle je dobrá demagogie

Pane Hašku, nic ve zlém, ale to je asi tak ynteligentní otázka, jako byste se ptal,proč můj děda chodil pěšky do měsťanky 10 km tam a 10 km zpátky, když tam dneska vozí děcka ze vsi autobus nebo rodiče autem :-)

K. Frauknecht 20.3.2017 8:48

Re: Jó, pokrok

Na co ale budou ta děcka v stáří vzpomínat? Možná na fejzbůkovou adresu virtuálního "kámoše", se kterým v autě, cestou do školy, "klábosili" :-).

Š. Hašek 20.3.2017 9:15

Re: Tohle je dobrá demagogie

Paní Boublíková, nic ve zlém. Ale trošku jste utekla od jádra problému. Chtěla jste snad naznačit, že chůzí do školy přes les, pole (bez autobusu, screeningu) by se dramaticky zvýšila úmrtnost školáků?? Neplatí samozřejmě pro nechodící a obecně děti s nějakým závažným zdravotním problémem.

Jako u těch porodů. Nebo chcete, aby všechny budoucí maminky byly preventivně "napíchnuty" a sledovány již před početím? No, určitě bychom to za několik miliard pořídili, snížili dále úmrtnost o jedno miminko na milion porodů, ...... Kolik vedlejších komplikací bychom tím způsobili - to už by se ututlalo. V rámci péče o zdraví lidu. Zkráceno.

P. Boublíková 20.3.2017 9:24

Re: Tohle je dobrá demagogie

Chtěla jsem naznačit, že pokrok se nezastaví :-)

O prenatalni diagnostice, genetickém poradenství a podobných vymyšlenostech jste možná slyšel, povinné to samozřejmě není stejně jako není povinné rodit v porodnici. Pokud někdo všechny tyto vynálezy považuje za zbytečné či dokonce škodlivé, ať si klidně přivádí na svět děti stejně jako v pravěku, jeho věc.

Zeptat se na neonatologickou péči o dítě po domácím porodu snad můžu, ne?

Š. Hašek 20.3.2017 9:33

Re: Tohle je dobrá demagogie

Samozřejmě, "nevstoupíš do stejné řeky".

Základní otázka se nabízí: Jakou lékařskou péči musíme mít všichni bez rozdílu neustále kolem sebe, obecně, abychom to všechno " v tom pokroku/s tím pokrokem" přežili.

R. Langer 20.3.2017 9:37

Re: Tohle je dobrá demagogie

To není žádná základní otázka, to je příspěvek trolla. Jakou si vy představujete zdravotní péči nemá vliv na to, jak si ji představují ostatní.

P. Boublíková 20.3.2017 9:49

Re: Tohle je dobrá demagogie

Jak jsem psala - klidně se na veškerou medicínu vyprdněte, ve vašem případě tím zdravotní pojišťovna jedině ušetří :-)

R. Langer 20.3.2017 9:35

Re: Tohle je dobrá demagogie

Všechny maminky jsou dnes "napíchnuty" a sledovány již před početím, a to velmi pečlivě, i když ne on-line. Jestli to nevíte, tak vám říkám, že doba od vašeho narození zřejmě dost pokročila.