22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kašlete na „národní pověst“, netrapte se „ostudami“

Češi nikdy nebyli ve světě moc oblíbení, a pokud jde o ostudy, mají tvrdou konkurenci. Proto se kvůli politickým průšvihům bojte spíš o kvalitu vlastního života než o fiktivní národní pověst.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 12.12.2012 22:30

Ale kuš

Češi nikdy nebyli ve světě moc oblíbení ...

Jsem Moravan, takže mi to můře být šumafuk, nicméně - kde na tuhle blbost autor přišel? Na tuhle urážku bratrského českého národa :-) 

Namátkou třeba Antoním Dvořák byl (a je) ve světě oblíben a ctěn; Karel Čapek taky; o Václavu Havlovi ani netřeba mluvit, nebo profesor Běhounek (autor ovšem bez gůglu asi nebude tušit kdo to byl) ... Komenský (ale to byl taky Moravák) nebo třeba naši letci v RAF byli oblíbeno i ctěni - ledaže by to bylo tím, že mezi nimi byli i Moravané a Slováci :-) ... a to záměrně opomíjím všeliké sportovní gladiátory ...

R. Brzák 12.12.2012 10:49

všechno zlé je k něčemu dobré

Také bych byl raději, kdyby se v tisku objevovalo více spíše pozitivních zpráv. Ale na druhou stranu, množství zpráv o chybách, které my, jako národ, činíme, je potřebné. Je totiž přirozené, že se člověk - a tedy i politik, i stát, mění k lepšímu jedině pod tlakem. Navíc to vypovídá o přese všechny problémy pokračující demokratizaci společnosti - protože bez té bychom se dozvídali spíše jen o problémech, které mají jiné státy.

J. Kanioková 12.12.2012 13:12

Souhlas,

byť mnohé informace člověka netěší, ale je pozitivní, když je víme a jejich souhrnem si můžeme tvořit objektivní zhodnocení. A taky si myslím, že v tom jde vývoj dopředu, že ač se mnohým zdá, že vzrůstající počet špatných zpráv svědčí o zhoršování, vídím to naopak, Že ten rostoucí počet svědčí o tom, že se odhalování nepravostí daří stále více a tudíž si šíbři přestanou být jisti sv ou nepostižitelností.  A že se situace, doufám, začne zlepšovat..

Jen mi vadí, když náš novinář  píše do zahraničního tisku zaujatě, neobjektivně, pomlouvačně. A to Palata dělá.

T. Kočí 12.12.2012 9:53

Kašlete

Zcela správně pojatý článek.Každý, kdo kope do vlastní brány by si měl jít na chvilku sednout třeba do řeckého vězení atd,atd.

J. Vyhnalík 12.12.2012 3:58

Irák a zbraně hromadného ničení

Tento nesmysl slyším skoro vždy, když přijde řeč na zásah v Iráku. Irák zbraně hromadného ničení prokazatelně vlastnil a dokonce je neváhal použít ani proti vlastním občanům (Halabdža 5000 mrtvých). Po neúspěšném pokusu anektovat Kuvajt se Saddám zavázal, že veškeré zásoby ZHN zničí pod kontrolou mezinárodních expertů. A tady začaly problémy. Irácká administrativa práci expertů blokovala řadu objektů, které budily podezření označila za tajné vládní paláce atd.

Odmítavost Irácké administrativy se stále stupňovala a komise nemohla odpovědně plnit svoji práci.

Irák byl obsazen tedy proto, že odmítal pod mezinárodní kontrolou likvidovat své ZHN. Vzniklo odůvodnění podezření, že tyto zbraně ukrývá. Útok byl tedy pouze dokončením operace při osvobozování Kuvajtu. Tehdy USA a mezinárodní společenství zastavili postup do nitra Iráku a uzavřeli podmínečné příměří. Irák podmínky příměří systematicky porušoval a logickým důsledkem bylo sesazení Saddámovy vlády.

Jedná se o obecně známá fakta a nezbývá tedy než pochybovat buďto o inteligenci těch, kdo britskou vládu opakovaně obviňují ze lži, nebo o jejich čestných úmyslech.

J. Frankl 12.12.2012 6:56

Re: Irák a zbraně hromadného ničení

Přesně,Bush mladší jen dokončil to,co na nátlak ostatních arabských států nemohl udělat jeho otec!Je to snad jediný případ z historie,kdy nepřítel nebyl po prohrané válce okamžitě okupován.

R. Brzák 12.12.2012 10:43

Re: Irák a zbraně hromadného ničení

Takových případů je mnohem více. Velmi často se to dělo i v historii království Českého, kdy po vítězství buď českého krále, nebo jeho protivníka, se vítězné armády stáhly a poražený platil náhrady.

Egypt byl v podstatě rozdrcen Izraelci, kteří se svými tankovými jednotami byli na dvě hodiny cesty od Káhiry a odpor před sebou neměli žádný - přesto Izrael dal na diplomatické tlaky a rozhodl se z Egypta mít raději svého souseda, než jej okupovat.

V. Novák 12.12.2012 15:24

Vy toho o historii moc nevíte, že?

...

J. Jurax 12.12.2012 22:37

Re: Irák a zbraně hromadného ničení

Ale no tak - vzpomeňte třeba roku 1866 a bitvy u Králové Hradce, co tam létaly koule prudce a kanonýr Jabůrek furt ládoval ... bylo Rakousko-Uhersko po prohrané válce okupováno?

V. Novák 12.12.2012 15:23

Halt se Bush a Bliar se ZHN v Iráku minuli toliko v čase,

nikoli prostoru. Doporučuji preventivně vybombardovat Německo, které ZHN nejen mělo, ale dokonce neváhalo je použít.

U Yprés třeba...

J. Vyhnalík 12.12.2012 15:55

Re: Halt se Bush a Bliar se ZHN v Iráku minuli toliko v čase,

Po první světové válce podepsalo Německo kapitulaci a když pak její podmínky porušilo a nedočkalo se důrazné odpovědi, byl to pro Hitlera důkaz toho, že může dál pokračovat ve své politice.

Nejde o vlastnictví zbraní, ale o to, že tzv. druhá válka v zálivu byla pouze dokončením té první. Irák napadl a obsadil Kuvajt a následně byl poražen mezinárodními silami. Byly dvě možnosti, buďto pokračovat, obsadit Bagdád a postavit Saddáma před soud, nebo mu dát šanci, zastavit boje za slib důsledného odzbrojení Iráku pod mezinárodní kontrolou. Bylo podepsáno příměří, nikoliv mír, za podmínek, které Saddám opakovaně porušoval. Jednoduše řečeno, Saddám napadl sousední stát. Byl poražen a podepsal příměří, kde se zavázal dodržovat podmínky. Tyto podmínky nedodržel, takže příměří skončilo a on byl poražen.

Šlo o klasickou situaci, která nemá dobré řešení. Ponechání Saddáma u moci by znamenalo, že dříve nebo později rozpoutá další vojenské dobrodružství, protože Saddám obrazně jel na tygrovi a nemohl si dovolit sesednout. Zavíral, mučil a popravoval své nejen politické odpůrce, ale preventivně všechny, o nichž si myslel, že by ho mohli ohrozit a to včetně členů vlastní rodiny. Vojenská odpověď na stupňující se provokace znamenala válku a dlouhodobě destabilizovaný Irák. Ovšem Irák není destabilizovaný kvůli spojenecké intervenci, ale kvůli mnohaleté diktatuře. Jak je vidět ve všech zemích tzv. islámského jara. Země bez demokratických tradic a fungujícího politického systému se opakovaně uchylují k autoritářským vládám. Přitom nestabilita je přímo úměrná délce a tvrdosti předcházejících represí. Kdyby není argument, ale zkuste si představit, jak by situace vypadala, kdyby Irák obsadil Kuvajt beztrestně. Kdo by byl další na řadě, Írán, Izrael nebo někdo jiný? A co by nastalo po Saddámově smrti, nebo v rámci islámského jara?

B. Rybák 14.12.2012 13:00

Re: Irák a zbraně hromadného ničení

Ano. Ty zbraně hromadného ničení používal i ve válce proti Iránu (nedávno prý byly nějaké v Iráku nalezeny). Exemplárně byl (bohužel opožděně) potrestán za vojenskou agresi (proti Kuvajtu).

J. Kanioková 12.12.2012 2:21

No.... Luboš Palata nás v polském tisku dost pěkně pomlouvá...

i když jistě, máme těch průšvihů dost a dost. Jenže - stačí si denně počíst tisk všech zemí, s nimiž se srovnáváme, všude natrefíte na případy korupce, všude. V těch západních zemích je to nejspíš mírnější, ve východních většinou i mnohem horší. Nehodlám nic obhajovat, vadí mi to moc, přesto je příčina dost lehce pojmenovatelná - půlstoletí křivení páteří a úpadek normálních lidských hodnot. To, co to v nás, postkomunistických zemích zanechalo, to se bude napravovat několik generací. Oprava zákonů, ale hlavně krocení chutí šíbrů, ale i naši neochotu to tolerovat. A především vychovávat potomky k vlastní odpovědnosti, k úctě a respektu k právu.

L. Krajicek 12.12.2012 2:51

Re: No.... Luboš Palata nás v polském tisku dost pěkně pomlouvá...

Hlavně když máme už třiadvacet let vždy pohotově připraveno to stejné odůvodnění pro ty naše křivárny.

Já jsem zase přesvědčen, že všichni ti naši demokratičtí šíbři (jen si teď nemohu na žádného konkrétního vzpomenout), by před listopadem byli členy ÚV KSČ nebo minimálně ÚV SSM. Ti méně "schopní" by byli krajskými nebo okresními tajemníky KSČ, přinejhorším předsedy krajských nebo okresních národních výborů.

Výjimku by tvořilo pár chartizánů, kteří by stejně jako ti minulí, byli většinou bývalými členy ÚV KSČ . . . .

R. Gramblička 12.12.2012 7:30

Re: No.... Luboš Palata nás v polském tisku dost pěkně pomlouvá...

Nic ve zlém, ale píšete, že "jste přesvědčen", dle přízviska jste chlap, dle prvního jména (Ludmila) jste žena. Můžete to ozřejmit?

R. Brzák 12.12.2012 10:48

Re: No.... Luboš Palata nás v polském tisku dost pěkně pomlouvá...

Také bych byl raději, kdyby se v tisku objevovalo více spíše pozitivních zpráv. Ale na druhou stranu, množství zpráv o chybách, které my, jako národ, činíme, je potřebné. Je totiž přirozené, že se člověk - a tedy i politik, i stát, mění k lepšímu jedině pod tlakem. Navíc to vypovídá o přese všechny problémy udržované demokratizaci společnosti - protože bez té bychom se dozvídali spíše jen o problémech, které mají jiné státy.

J. Kanioková 12.12.2012 13:05

Ale já nemám nic proti naším zprávám, i když je člověk mnohdy znechucený,

ale vadí mi, když náš novinář  nás za hranicemi sprostě pomlouvá !  Denně sleduji i polský tisk a už párkrát jsem tam na Palatův článek natrefila. A ty články NEJSOU pouhou informací, jsou psány vyloženě pomlouvačně, zle, dehonestující. Jedovaté.