7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kam s Cikány? Toť otázka!

A tak se na chvíli ve společnosti přetřásá otázka cikánská nebo, chcete-li, rómská. Roste počet ghett, která sdružují ony "sociálně nepřizpůsobivé", jak jsme si je zvykli decentně charakterizovat. V Česku je jich dle odhadů asi 400. Jak vznikla? O tom není sporu – rozhodně se na jejich vzniku nepodíleli pouze a výhradně Cikáni.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 29.9.2011 16:49

Není to dáno růzností lidstva ?

Naši  bohatší přátelé v Londýně  a Paříži  mají  10x  více  terénních sociálních pracovníků a  několikrát vyšší  dávky na hlavu pro sociálně potřebé.  Výsledkem jsou stále  mohutnější bouře  "lumpenproletariátu" (vědecký termín  Kala Marxe),  drancování, žhářství a  občanská neposlušnost. Takže uplácením a  opečováváním  "sociálně potřebných" se  zřejmě situace nevylepšuje  ale  zhoršuje.  To ale není nic nového, že  bezzásluhové peníze kazí lidi.

Asi je na čase  si přiznat, že  lidé jsou různí. 

K. Pavlas 29.9.2011 16:23

Věřím, že časem

se ona getta oplotí a ven budou moci jen ti, kteří chodí do práce a vydělávají si na onen chléb náš vezdejší. A současně s nimi jejich děti, které ale jdou do školy a tam se učí. Jiné řešení prostě není.

Asi se tohoto řešení nedožiji, mám již přes 70, ale opakuji - jiné řešení není.

J. Kadeřábek 29.9.2011 15:13

Žiju také v gettu bytových domů a

každé ráno spěchám do práce abych uživil sebe i Ty o nichž se píše. O mě se ale novináři nezajímají. Také bych rád, kdyby někdo otevřel dveře mého getta, podal pomocnou ruku a řekl: " již jsi dlouho pracoval a tak už toho nech. Já Tě budu rád živit."

R. Langer 29.9.2011 12:27

Myslím, že ti demonstrující

by už docela rádi nějaké dveře těch ghet otevřeli dokořán. Ale takhle to asi autor nemyslel, že? ;-)

V. Kolman 29.9.2011 11:29

STÁLE VŠUDE ČTU O "INTEGRACI" T.ZV.: "NEPŘIZPŮSIBIVÝCH".

Což takhle pro změnu začít mluvit o "DERIVACI"? :-))

Vzájemná nevraživost slušných občanů versus "bordelářů" a parazitů všech barev pleti dosáhla již takové meze, že jakékoli mírumilovné soužití je dle mého soudu nadále již nemožné. Vyčleňme těm občanům, kteří dělají bordel a ztrpčují život ostatním slušným lidem prostor, kde budou moci žít dle svých zvyků, ale také za své peníze!

      Kromě jiných otázek zůstává otázkou č.1 - kde takovýto prostor nalézt???

P.S. - Podobně, jako nemůže nikdo nutit majitele bytu (či vily), aby strpěl ve svém bytě přítomnost bordeláře, kterého by MUSEL!!! živit, platit za něj všechny poplatky a tolerovat jeho noční mejdany a občasné znásilnění dcer a manželky i krádeže peněz a majetku, nelze (dle mého prostého "selského" rozumu) nutit ani občany měst a vesnic, aby trpěly podobné bordeláře a jakékoliv parazity ve svém těsném okolí.

L. Šarina 29.9.2011 11:20

Jedno řešení

by asi tady bylo,do každé,vesnice, každého města ubytovat jednu celou rodinu a nic víc.Pokud  nebudou chtít dělat tak kontrolovat kočování,něco jako za první republiky domovské právo.Ta jedna rodina getto neutvoří a je lepe všem na očích,prostě přehled.Je to můj názor a nikomu ho nevnucuji.

F. Svoboda 29.9.2011 13:45

Re: Jedno řešení

Pane Šarino, ukažte nám jak Vámi navrhované řešení funguje ve Vaší obci. Rád bych se poučil. V naší obci cca 1100 obyvatel to fungovalo následovně. Do jednoho rodinného domu se nastěhovali cikáni, nevím zda jedna rodina, ale bylo jich hodně. Brzy začalo okrádání starousedlíků na zahradách v kurnících i v jejich kapsách. Jednoho dne však cikáni udělali chybu. V místní hospodě okradli na záchodě jednoho občana - hromotluka, který byl opilý. Když vystřízlivěl a zjistil jak se situace pro něho vyvinula vzal do ruky řetěz, beze svědků šel do domu cikánů, aby věc dal do pořádku. Nikdo sice nic neviděl ani neslyšel, ale výsledkem bylo, že cigoši se druhý den jakoby zázrakem vypařili. Zbyly po nich jen hromady starých hadrů a odpadků. Vzal na svá bedra povinnosti tzv. terénního pracovníka, který vyřešil cikánskou otázku v obci bez zásahu a platby úřadů.

F. Pavlis 29.9.2011 10:22

Kam

ty dveře chcete otevřít, autore ? Vzájemná averze je už tak veliká, že ji sotva překoná sociální inženýrství. Věcnou analysu není ochoten nikdo udělat. Jediné, co platí je, že za většinu problematiky je odpovědná většinová společnost a jejjí instituce. To je pravda jen částečná. Zneužitá pomoc a sociální cítění vyžaduje také patřičnou odpověď. Není-li jí, pak musí výrazně přituhnout a je třeba ubrat na sociálnosti. Ale vyprávějte to kocábistům a pravdoláskovcům a lidskoprávním zatvrzelcům. Jiná řešení než trvalé obviňování z rasizmu a žádosti o násyp peněz do systému se od nich nikdo nedoví. ještě dlouho s tím nikdo nehne, protože není skutečná vůle ani na jedné straně.

P. Čulík 29.9.2011 8:47

Je deset minut po dvanácté,

tak už je nejvyšší čas přiznat si pravdu. Promarnili jsme dvacet let, měli bychom už začít, nikdy není pozdě. Přiznat si, že tu je Cikánský problém, ponechat pojmenování Róm těm slušným, kterých si vážím a fandím jim a začít řešit Cikány. Dávky podmiňovat prací, třeba veřejnoprospěšnou, školní docházkou, placením nájemného a dodržováním zákonů a pořádku obecně. Změnit podmínky dávek, aby motivovaly ponechat děti ve škole místo poflakování se doma, to snad je pouze administrativní krok. Už konečně přestat mluvit o výkupu prasečáku v Letech a tu půlmiliardu dát na pro ně uzpůsobené školy, kde je naučí česky a základní civilizační návyky, aby pak mohli pokračovat na normálních školách. Gheta tu žádné nemáme, ten pojem znamená něco jiného, ale sestěhovávání chudých lidí do levných částí měst je stejně ekonomický proces jako koncentrace bohatých do drahých čtvrtí. Kdo na to má, jde bydlet na Ořechovku, kdo je chudý, skončí někde v zdevastované čtvrti. Proto se lidé (někteří) snaží pracovat, aby si mohli polepšit a bydlet hezky, a určitě nejsou zvědaví na to, aby jim tam někdo narouboval cikánskou rodinu. Že v Chánově panují jiné poměry než na Ořechovce, to vím také, ale řešení není integrovat Cikána přestěhováním na Ořechovku. To už zkusili komunisti, výsledek byl tristní, sám jsem měl možnost se přesvědčit o výsledku, ani jsem ne té Ořechovce nemusel bydlet. Tak ať bydlí kde bydlí, ale ať mají podmínky se z toho dostat, alespoň ti, co o to stojí a něco pro to udělají. A nebude to zítra, ani za rok, snad za dalších dvacet let, jestli se zítra začne. Čemuž nevěřím.

V. Heidlerová 29.9.2011 10:23

Re: Je deset minut po dvanácté,

V prvé řadě ale "šup do rodné obce" pro ty, kteří vandrují z východu. Obnovení táborů pro lidi práce se štítící a potulkře - tam je učit česky, řemesla, hygienu - to bylo za 1. republiky. Když se vrátí cigáni domů, tj. na východ, tak jich tady polovina ubude. Nepřidělovat občanství jen púroto, že tu někdo nadělá 5 dětí atd.atd.  Školy pro dospělé, místo nočních tanečků - učení, večerní školy. I kdyby se podařila jen jedna z věcí, cigánský problém nezmizí.

J. Slanina 29.9.2011 13:10

Re: Je deset minut po dvanácté,

Jó, panečku,domovské knížky, to vynález.

J. Vozábalová 29.9.2011 11:07

Re: Je deset minut po dvanácté,

Dobrý den,

vcelku souhlasím, až na jedno. Právě ti slušní, pracovití a movití si říkají Cikáni a označení Róm přenechávají těm druhým (bohužel většině). Vím to z osobní zkušenosti, právě s těmi slušnými - podnikateli a vlastníky nemovitostí - jsem měla docela často co do činění. Tedy netvrdím, že v různých oblastech tomu nemůže být jinak, ale já jsem skutečně vyslechla větu: "Jakýpak Rómové, co to je za nesmysl, jsem Cikán a nestydím se za to."  Svědčí pro to jiné skutečnosti - třeba název restaurace ve vlastnictví dalšího příslušníka tohoto etnika "Cikánská jizba".    

P. Čech 29.9.2011 8:29

Vážený pane, mýlíte se.

Radikální metody řešením jsou. Možná jediným. T.zv. nepřizpůsobivým občanům, kteří si neplní své občanské povinnosti (jedná se většinou o cikány) je nutno odejmout všelijaké "sociální dávky" a to až do doby, kdy si své občanské povinnosti plnit budou. Budou mít potom na vybranou. Buď se stanou plnohodnotnými občany, kteří si plní své občanské povinnosti a potom jsou obdařeni občanskými právy, nebo dobrovolně odejdou jinam. Jak jednoduché!

J. Schwarz 29.9.2011 7:36

Ale co to

povídáte! stačí jim přestat platit a vylezou odtama sami.

E. Vašátko 29.9.2011 6:34

Jak si snad skoro každý ještě pamatuje ze školy

postupně rostoucí tlak bez pojistného ventilu vede nakonec k výbuchu nebo k něčemu podobnému. Jestliže se projevy tohoto tlaku budou tlumit zvýšeným policejním úsilím, nebude za chvíli v celé republice dost policajtů, kteří by to zvládli. Budou proto spontánně vznikat v nejkritičtějších místech občanské domobrany, kteří si to postupně s cikány a jinými "nepřizpůsobivými" (to je ale hloupý termín) budou chtít vyřídit ručně a kam to povede si netroufám říci. Ale může to skončit i lynčováním, případně podobnými bouřemi, jako ve Francii. Jenom nevím, co se proti tomu dá dělat, jak je vidět všechny ostatní cesty zatím selhaly.

P. Čech 29.9.2011 8:41

Re: Jak si snad skoro každý ještě pamatuje ze školy

Je to jednoduché, ikdyž nikoliv politicky korektní. Je nutno vytvořit obecný dokument, který taxativně vyjmenuje všechny občanské povinnosti, povinnosti občana státu a občanská práva (pozor! nikoliv lidská práva, to je rozdíl). Využívání občanských práv je nutno vázat na plnění občanských povinností. Tedy, např. vyplácení všelijakých sociálních dávek vázat nejen na docházku dětí do školy, ale i na placení nájmu, dodržování zákonů a vyhlášek (hluk po 22 hod a pod). Ten, kdo si nebude plnit své občanské povinnosti, nebude mít občanská práva. I tak bude mít na vybranou. Buď se změní sám, nebo ne a přesto zůstane ( v tom případě bude živořit) a nebo odejde tam, kde, jak si myslí, mu budou do úst létat pečení holubi. V tom případě mu bude odejmuto občanství státu.

V. Heidlerová 29.9.2011 10:25

Re: Jak si snad skoro každý ještě pamatuje ze školy

Velmi moudré a rozumné řešení. Díéky za příspěvek.

R. Langer 29.9.2011 12:29

Re: Jak si snad skoro každý ještě pamatuje ze školy

A není to dyzgrymynace?

P. Čech 29.9.2011 16:43

Re: Jak si snad skoro každý ještě pamatuje ze školy

Jmenuje se to "OBČANSKÁ SPOLEČNOST", pojem to našim politikům zcela neznámý.