29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: K výroku páně Grebeníčkovu

Déle než měsíc je tomu, co soudruh pan Grebeníček přiložil své polínko k Palachově tragickému gestu, a nevracel bych se k tomu tématu, kdyby nebylo třeba jistého doplnění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Bok 18.3.2013 14:12

No, nějak si to pamatuji jinak

Těch 65 už mi skoro je, takže snad mohu něco říci. Levicoví jsme tehdy byli skoro všichni. Nějak jsme totiž měli touhu si to udělat po svém a společně a líp. Což nám posléze noví vládci vysvětlili a začátkem let sedmdesátých nás tedy čekalo kruté pricitnutí.

Jo, jistě, výjimky byly.  Já jich v tom 68 potkal velmi málo. Vesměs k tomu měli důvody, které chápu. Tehdy tak úplně ne. Ale i tak, pan Frýbort píše sice jako vždy hezky, ale bohužel, dnes nějak trochu mimo. On člověk časem i ty vzpomínky mění nk obrazusvému. Nejen on.

No a ten běžec se jmenoval Hääg. Světový rekordman na 5 km a první člověk pod 14 min. Ten rekord vydržel velmi dlouho, i když držitel bohužel olympiádu nestihl. Překonal ho tuším až Zátopek.

J. Vozábalová 18.3.2013 12:48

Jako vždycky - krásné počteníčko!

A krom toho mi článek v části o Janu Palachovi mluví z duše - respektive potvrzuje vlastní zkušenost. V době Pražského jara mi bylo 19 a o šťastné budoucnosti v socialismu - byť s lidskou tváří - jsem tedy nesnila ani náhodou a spousta mých spolužáků také ne. Však  také "tazatelé" u pozdějších karných komisí (jaro 1970) rychle změnili otázku z "proč jste se neřídili pokyny vedení KSČ?" na "proč jste neuposlechli nabádání vládních činitelů?"  - prakticky svorně jsme jim totiž odpovídali, že nejsme členy KSČ, proč bychom tedy měli naslouchat pokynům jejího vedení.

No, dnes považuji za holý fakt, že tehdy nemělo šanci prakticky nic - svět byl rozdělený velmi pevně a Varšavská smlouva měla mnoho vojska. Nejsem ale politolog - možná nějaká skulina byla - nevím. 

Každopádně doufám, že články pana Frýborta psané nádhernou lehce archickou češtinou budu k potěšení svému i širokého okolí na NP nalézat hodně často.

J. Schwarz 18.3.2013 11:49

Nádhernej článek!

pana Frýborta čtu rád a tohle se mu opravdu povedlo! Bravo!

M. Hoblík 18.3.2013 10:03

Soudruh Frýbort se prozradil,

je to také komunista! Jinak by panu Grebeníčkovi neříkal soudruh! Pokud ale toho soudruha nemyslí vážně, tak musím říct, vůl Frýbort. Tak jsem totiž v Praze slyšel oslovovat se navzájem pražáky. Předpokládám, že je pražák.

J. Barto 18.3.2013 10:36

Re: Soudruh Frýbort se prozradil,

Nemám moc rád nadávky. Vy nejste přímo hloupej, to bych si netroufnul napsat. Trpíte jen prudkým nedostatkem inteligence!!

Dik pane Frýbort. Je to přesné . Osmašedesátý a další roky jsem prožíval v Praze. Popisujete to tak, jak to bylo.

Co se týká dalšího obsahu Vašeho článku : doufám že si to přečetl pan VLK.st.

J. Farda 18.3.2013 23:18

Re: Soudruh Frýbort se prozradil,

Hoblíku, ctěný pit*mo Hoblíku! Už jednou jsem Vás na těchto stránkách nabádal, abyste své si své expesivní výplody nechával pro se, bo si o Vás budou nejspíš fšickni čtenářové tohoto listu myslet to, co si myslím já! A že to není nic lichotivého, klasik to pojmenovává, pokud znáte Švejka, velmi přesně výrokem "Unsere braver trottel!" Leč jinak, milý v..e Hoblíku! Já jsem z ročníku 1950, nevím jak Vy, ale já vyrůstal jsem v komunistické rodině a přiznávám, že do roku 1968 jsem komunisty baštil. Příjezd spřátelených armád ve mně, kromě nabírání týýnejndžerovského vzdororozumu z Beatles, vybudil obrat od vrat, jak tehdá písali různé spřátelené Správy, a z Drážďan sem vyřvávala Fltává. Pro Vás to asi je dnes už jasné ex post, Vy hrdino z roku 2013, ale pro osmáctiletého 1968 to bylo dost jasné ex nunc už tenkrát. Takže na Palachův pohřeb jsme šli v 17ti členné partě, většinou internátníci, pěšky z Vysokého Mýta 3 dny a noci, přespávali po internátech na cestě, na procházených MěÚ si dávali pro alibi potvrzovat průchod, a s jedinou výjimkou nás všude pohostili a prosili, ať i za ně Palachovi položíme kytičku. Ten velký den jsme stáli v konduktu v Kaprové, a nikdo z nás na to nezapomene. Ano, ještě v té době jsme asi chtěli Dubčekům věřit, ale už ne Husákům. A náš třídní kantor a říďa to tenkrát, budiž jim čest a chvála, že nám v odchodu nebránili, nakonec odskákali. Z kontextu Vašich výroků soudím, že jste mladší, tudíž si laskavě odpusťte své připitomnělé komentáře k dobám, které reálně chápou jen pamětníci. Pan autor má pravdu, byť jsem k ní, sám jsa mladším ročníkem, dospěl dosti později než on. Tečka.

P. Kmoníček 18.3.2013 7:33

Čítanky

Perfektně jako vždy napsáno.Bohužel ministři školství současní i budoucí článek ve své korespondenci nenajdou.Proto se nedostane do čítanek a to je obrovská škoda.

P. Lenc 18.3.2013 8:14

Re: Čítanky

Není co dodat, pouze se připojuji k vašemu hodnocení.

R. Szewczyk 18.3.2013 3:04

hm

asi tak nějak,souhlas,,,ale to nechcá nikdo slyšet

J. Kulišek 18.3.2013 1:03

poznamka

Jako vetsina clanku pana Fryborta, to proste stoji za precteni a nerad jsem, kdyz nektery vynecham, takze doufam, ze bude prispivat jeste dlouho a casteji.

Jen bych mel jednu poznamku k tomu, ze za Rakouska byvalo lepe. No co jsem cetl v tech pruzkumech, tak nejmene 20 az nekdy 32 procent cechu si mysli, ze za sovetske okupace byvalo lepe, ovsem, je to spise takova provokace nebo nostalgie po mladi, myslim, ze kdyby k tomu skutecne doslo, tak by to znacna cast stezovatelu nechtela. A tak nevim zda to s temi vzpominkami na Rakousko, neni zrovna tak.

P. Sulc 18.3.2013 2:37

Re: poznamka

Vzpominky na mladi, spatne filtrovane.Mate recht. Jenze s tim Rakouskem : skoro kazdy v te dobe, krome blbu ovsem, umel slusne nemecky. A vase vlast byla od Rumunska po As a od Jadranu ke Krakovu. Tam jste vude byl doma. Remeslnik, mohl jste na vandr, za par let jste se vratil, udelal mistra a umel jeste dalsi alespon jednu ci i dve reci. Vsak dnes bylo na zpravach, ze vice jak polovina  Cechu nezna zadnou..  A skolni vyuka po 18 roce byla"vlastenecka", totalne predelane dejiny. Ty knihy o Rakousko Uhersku, ktere vychazi v CR poslednich 20 let, ty by pred valkou jen tezko vysly a autori by davali hodne vydelat sklenarum, ''''vlastenci'''' by se mstili, stejne jako kdyz Taicek vystoupil proti rukopisum  Asi nelvetsi chyba byla ta, ze cisar zil priliz dlouho, byl moc stary a nebyl naklonen reformam jako byl Frantisek Ferdinand ci alespon Karel.

J. Barto 18.3.2013 10:47

Re: poznamka

Pane Kulišek !

Nejlepší je v tomhle případě podívat se na fakta.

RU se rozpadlo po prvni svět. válce na několik států.

Československá republika, byla z nich po všech stránkách absolutní špička.Hospodářství, vzdělanost atd. A to od prvních okamžiků jejího vzniku. Takové bylo tedy dědictví po RU, které nás 300 let drželo v "otroctví"

No a teď si porovnejte situaci po převratu v r. 1989: Snad Vám to pomůže udělat si jasno.