3.8.2020 | Svátek má Miluše


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jsem zklamán

Jsem nesmírně zklamán přístupem českých a moravských biskupů k věřícím a kněžím v jejich diecézích v současném nelehkém období. Jejich výzvy a prohlášení se dle mého názoru začínají nebezpečně podobat kapitulantství, tomu, co předváděli jejich předchůdci ve sdružení „Pacem in Teris“ v době komunismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krčmář 26.3.2020 22:25

Jelikož proti věřícím nic nemám, nemohu vám váš "nápad" v žádném případě doporučit. A to si vašich "vyšších organizačních složek" nijak nevážím. Kupříkladu v Jižní Koreji se nákaza rozšířila od jisté křesťanské organizace,která na karanténu "nedala".

M. Slatinsky 26.3.2020 19:35

To je paušalizace z neznalosti:: třeba ve Velkých Pavlovicích byl kostel zavřený v roce 1973 půl roku (kvůli slintavce v Rakvicích).

L. Harvánek 26.3.2020 19:27

Před několika lety bohoslužby "na dálku" prostřednictvím sdělovacích prostředků se daly organizovat na dálku jen s velkými obtížemi. Kdežto dnes je to naprosto běžné a není problém se mše svaté zúčastnit prostřednictvím televize. Ostatně tuhle možnost musím využívat už od začátku týdne. Kněží totiž nebyli zbaveni povinnosti mše svaté sloužit a tím pádem jsem se jich (jako kostelník) mohl účastnit). Když ale farář skončí v nemocnici (dost vážná operace), nic jiného mi nezbývá. Ale rád bych věděl, jak byste chtěl (a jakými prostředky) zredukovat účast na 30 věřících, když v neděli bývá na každé mši 300 - 400 věřících?

J. Slavíček 26.3.2020 16:24

Měl byste navrhnout vládě, abys místo nějakých opatření uspořádala procesí, které by bylo zakončeno společnou modlitbou v kostele.

V. Církva 26.3.2020 15:58

eště co nám sdělil Halík a to jednak pro ty co Halíka adorují, ale i pro ty, komu se zdá že je církev špatná či zastaralá. Takže Halíka cituji: "...Je to dědictví doby, kdy byli vybíráni za biskupy lidé ne podle vzdělání, duševních a duchovních kvalit, ale podle razance, s níž odmítali potraty, antikoncepci, svěcení žen a homosexuální svazky..."

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nas-svet-je-ne-mocny-cesi-to-ale-v-tezkych-casech-umi-rika-halik-93651

Tak obávám se, že právě ty potraty, extrémní antikoncepce (=vymírání Evropy a nadbytečné chemie do těla), feminismus a homosexuální svazky jsou dost podstatné znaky odklonu odklon od harmonie slepou uličkou lidstva. Pokud si to kněz neuvědomuje, nedovedu si představit jeho vztah k Bohu. Naopak to vzdělání a duchovní kvalita smrdí Marxem a duševní Chocholouškem.

B. Hamal 26.3.2020 15:34

Pokud jde o tu naši Zemi, zdá se že je spíš produktem neduchovní potřeby Stvořitele, protože už se o její další osud evidentně nezajímá a nechává ji rozežírat virusy.

L. Harvánek 26.3.2020 19:30

A třeba ji podrobuje zkoušce a předkládá důvod k zamyšlení. I věřícímu člověku byla dána svoboda se rozhodnout a Bůh nám do toho moc mluvit nehodlá, když o jeho pomoc nestojíme.

V. Církva 26.3.2020 15:07

Pán je slušně řečeno neinventní. Místo aby zkusil třeba toto: https://prenosy.svtomas.net/

Všichni kněží dál slouží mše, jen v omezeném počtu lidí. Větší kostely dnes mají kamery nebo alespoň audio a kdokoliv se může připojit. Problém je jen svaté přijímání. Víra je duchovní záležitost. Připojení k modlitbě přes video není o moc horší (jen méně pohodlné), než fyzická účast. A to svaté příjímání v některých kostelech možné je. Jen se vstupuje jednotlivě. Takže autor se měl nejdříve informovat.

V. Církva 26.3.2020 14:45

Samozřejmě, že právě dnes se musíme modlit. Ale zase máme i poznatky o šíření virových nákaz. A taky jsou tu nějaká nařízení. Ježíš neříkal že se máme příčit, pokud ta nařízení nejsou proti Bohu.

Pokud má někdo tak silnou víru, že ho ochrání před nakažením COVID19 a to tak aby ho ani nešířil, tak ať samozřejmě chodí do kostela, schází se tam v tisíci lidech a chodí k přijímání. Nejsem si jist, že takovou víru mám.

Přes to všechno bychom se měli mnohem víc modlit právě teď. Ale na to ta videomše může pomoct. Svaté příjímání nám jistě schází, možná by se dalo přemýšlet jak to při zachování hygienických pravidel zajistit.

P. Adámek 26.3.2020 14:24

"Ani při moru či španělské chřipce, které zahubily desítky miliónů lidí, se kostely nezavíraly, naopak." A to bylo dobře, nebo špatně?

J. Jurax 26.3.2020 14:02

Jsem taky zklamán. Ctím sice názor autora, ale za sebe jej mám za propastně pitomý.

Nebo snad má autor za to, že společná modlitba jej uchrání před respirační infekcí? To je vcelku životu nebezpečné přesvědčení; jako bezvěrec, ateista a neznaboh musím konstatovat, že víra v bohy přinejmenším u některých věřících hodně vymývá mozek. Ještě že kněží i hierarchické církví projevili zdravý rozum; budiž jim za to dík.

A potřebuje vůbec věřící k svému obcování se svým bohem nutně svatostánek? A sdružovat se v něm?

A zmínka o moru - inu, jednak skutečný mor se přenášel přes krysy blechami, jednak lidíi tehdy neznali původce infekce. A při tehdejší úrovni hygieny blešky přeskočily i ve svatostánku, ani svěcená nepomohla a Boží slovo na hmyz neúčinkuje. Věřící se pomodlili, a když měli štěstí, tak neumřeli. Když ne ... mor vylidnil celé regiony.

A u španělské chřipky holt chytili virus od vroucně se modlícího spoluvěřícího; karanténa tehdy nikoho nenapadla, ono je to taky sto let zpátky. Možná by tehdy nějaký miliónek lidí zachránila.

J. Jurax 26.3.2020 14:04

Oprava - Ještě že kněží i hierarchové církví

L. Netolická 26.3.2020 21:40

Pane Juraxi, opravdu je z vašeho příspěvku velmi znát, že jste ateista a k tomu ve věcech víry v Boha velmi nevzdělaný.

J. Jurax 27.3.2020 1:42

Ve věcech víry v bohy jsem kupodivu trochu vzdělán, ale asi jinak, než si myslíte.

Nicméně poučte, v čem jsem dle Vás nevzdělán, aspoň stručně - zajímal by mne Váš názor.

D. Stirsky 26.3.2020 13:23

Dukovi určitě vadí, že se nemůže zjevovat ve své barokní pompě. Doporučuji poslechnout si promluvy Halíka. Jeho kritika Klause st. mně vždy připadala přehnaná, ba obsesivní. Ale nyní mluví velni hezky. Dnešní RKC je skutečně jiná. Asi před deseti lety jsem byl u kamaráda faráře na Moravě. Na zvonici nikdo neběhal, stisknul knoflík a vyzvánění začalo. Breviář se modlil tak, že si zapnul PC a přitom se oblékal. Společná modlitba je stejný nesmysl a hazard (nyní),jako tvrzení jistého polského kněze, že Kristus a svěcená voda nemohou být infekční.

V. Církva 26.3.2020 14:57

Jistě jestli ještě nezvracíte, Halíka si určitě přečtěte. Připomene Vám to šéfa pionýrů. Nejvíc se mu líbí že to třeba sestřelí Trumpa. Chce řešit současné problémy světa a nedostatek kněží zrušením celibátu a modernisme v církvi. Tak to je přesně to, co není pokáním, ani modlitbou.

Co se týká, že svěcená voda a svátost není infekční. Dovedu si představit, že u některých kněží se silnou vírou opravdu ne. Ale nedokážu na to spoléhat. Halík to není a proto v jeho případě skutečně svátost nepožívat.

V. Církva 26.3.2020 14:59

A s tou Dukovou pompou barokní pompou to máte taky od toho černokněžníka. Jak psal Jakl, Halík je černokněžník a patří do pohádky. Poslouchat a číst ho může jen blázen.

D. Polanský 26.3.2020 12:15

Z toho si nic nedělejte, placení církevní funkcionáři obvykle zklamou v nejtěžších chvílích, viz celé dějiny lidstva. Když se poměry opět spraví, to bude bušení do prsou. Pan Duka je na to odborník, všimněte si, jak rád vypráví, jak za komunistů trpěl.

F. Češka 26.3.2020 13:12

Myslím, že jste nepochopil o čem se jedná a že stále žijete ve frázích z minulé doby

J. Jurax 26.3.2020 14:07

No, ač bezvěrec, ateista a neznaboh musím s Vámi nesouhlasit. I když si necháváte zadní vrátka tím "obvykle" ...

L. Netolická 26.3.2020 21:45

Pan Polanský byl velmi pilným žákem komunistické proti církevní propagandy.

P. Lenc 26.3.2020 11:38

Božínku,tak toto jsem na Psu opravdu nečekal.Pan autor oproti kněžím spadl z višně na hlavu a následek je tento článek.A nebo je autorovi dvěstě let a stále žje v 19 st.

D. Polanský 26.3.2020 12:32

Vyslovil svůj názor a pohled na současnou situaci. Tečka. A žije ve 21. století. Víte co je nejpohodlnější? Být ateistou. Spíš se divím, že aby byl s Bohem potřebuje k tomu nezbytně kostel a církev svatou.

F. Češka 26.3.2020 13:14

Hlavně,že si s tím vystačíte

V. Církva 26.3.2020 15:02

Podívjte se, kněží dál slouží mše, jen v omezeném počtu lidí. Mají kamery nebo alespoň audio a kdokoliv se může připojit. Problém je jen svaté přijímání. Víra je duchovní záležitost. Připojení k modlitbě přes video není o moc horší, než fyzická účast.

F. Kusák 26.3.2020 11:36

To nemá s vírou v Boha nic společného. Je to racionální opatření, které pouze snižuje pravděpodobnost nákazy, zejména starých a dost často nemocných lidí, kteří se oněch bohoslužeb zúčastní. Připustit církevní obřady by znamenalo od církve dost velkou dávku nezodpovědnosti. Jsem věřící člověk, ale jednoznačně s postojem církve souhlasím.

P. Kubáč 26.3.2020 11:23

Obávám se, že i od dob španělské chřipky virologie poněkud pokročila. V roce 1920 rozhodně nebyl kompletní genom chřipky ke stažení na Internetu už v začátku epidemie.

Ale pokud autor má tu odvahu - možná by stálo za to nějaké kostely otevřít pro opravdu ortodoxní věřící typu - modlitba, infekce, hospitalisace, intubace, smrt.

Š. Hašek 26.3.2020 11:39

Jedna věc je znalost "chřipkových virů" a jim podobným. Kdy se očkuje "očekávanou variantou/kombinací z minula".

A druhá věc - že zatím neexistuje spolehlivá profylakce. (!!!)

A hodně hraje roli namyšlenost farmaceutických firem a propaganda, o si budeme namlouvat.

P. Flener 26.3.2020 10:06

Církev v Evropě mele z posledního. Její dominantní postavení ve středověku a dnes ukazuje, že církev se svým zastaralým teologickým pojetím míří do záhuby. Přitom dnešní člověk nemůže svůj život stavět na penězích či hmotných statcích, víru nutně potřebuje !! Ale jakou. Je na církvi, aby lidi přesvědčila, že vše nevysvětlitelné na tomto světě stále skýtá prostor pro nějakou víru v něco - to něco pak musí posilovat člověka v boji se životem, ale napasovat to na nějakou novou ideologii-teologii v dnešní moderní době je těžké. Otázka zní: Je něco, v co by mohl člověk věřit a tak překonávat rány, které od života dostává? Dřív to byl bůh a lidem to jako víra pomáhalo. Dnes nikdo neví kde hledat náhradu a pokud církev nezmění obsah svého učení, pak zanikne.

V. Církva 26.3.2020 15:18

Pane církev jistě má co měnit, ale problémy hledejte u sebe a v modernistické civilizaci. Je to církev kdo vymýšlí feminismy, gendrismy, marxismy? Je to církev kdo podporuje nezávazný sex a homosexualismus? Je to církev kdo tu podporuje Islám?

Ano čím dál víc ano, protože se i církev nakazila. Pořád po ní někdo chce změny tak se už přizpůsobuje. Opravdu tyto změny od církve chcete, ty mnou zmíněné? Není naopak dobře, že se proti tomu ještě někde snaží bojovat?

Samozdřejmě, že by církev mohla být někdy méně dogmatická a nechat větší prostor modlitbě a mystice na úkor organizace a regulace. Asi jste ale nebyl alespoň 20 let v kostele. Je mnoho kněžích co se zaměřují na modlitbu a konzervativní přežitky jsou jim cizí. Zase nelze z křesťanské církve udělat školu jogy a Tchaj Cchi, to by nebylo tak úplně Křesťanství.