7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Chris Kelvin 8.4.2008 23:47

Správné postřehy.

Já když jdu spát v deset, tak se vzbudím ve čtyři a ráno nestojím za nic. Když jdu spát o půlnoci, spím v poklidu do půl osmé a je to akorát.

Ovšem nejhorší je to, když máte malé dítě, které by mělo jít spát nejpozději v osm večer. Vysvětlete mu to, když venku ještě (podle přiblblého letního času) praží sluníčko jak blázen....

tagil 9.4.2008 11:17

Re: Správné postřehy.

Souhlasím, považuji letní čas za jeden z výdobytků tzv. sociálního inženýrství a zásadně s ním nesouhlasím, protože jde proti přírodě v rámci hesla "Poručíme větru, dešti", na kterém se kupodivu shodují pravičáci, levičáci, zelení, komunisté, nacisté atd. Vždycky jsem se ním (letním časem) nějak vyrovnal, ale teprve po narození syna jsem pochopil jaká je to kravina. Vysvětlete tříletému dítěti, že má jít spát o hodinu dříve za světla a vstávat, když chce ještě spát, protože musí do školky o hodinu dříve. Letní čas nemá žádné rozumné vysvětlení.

glutasol 8.4.2008 22:34

Celkový součet není neutrální

Křivda na těch, kterým je něco nepříjemné, se nedá vyvážit blahem těch, kterým je to příjemné, byť by jich bylo sebevíc. Zde se nedá hlasovat rovnými hlasy.

Jiří Heincl 8.4.2008 20:54

Každý má svůj ideální čas ke spánku

Vy se vyspíte když jdete spát brzy a pozdě vstáváte. Já to úplně obráceně. Na Vašem místě bych zevšeobecňoval trochu opatrněji. Podle mě je v porovnání s letním časem daleko drastičtější změna u studentů, kteří studovali od osmi hodin a začnou pracovat od šesti. Navíc se potřeba spánku s věkem dosti podstaně mění.

Tonda 8.4.2008 18:30

Letní čas

Jen malá poznámka:

Za letní čas vždy bojoval, nebo se přimlouval, náš nynější soudruh prezident, miláček všech (tunelářů).

Takže každý normální je PROTI LETNÍMU PITOMÉMU ČASU

Fafa 8.4.2008 19:48

Tondo,

no treba pan Jakl tady nedavno primo z Hradu psal proti letnimu casu. Tak ted nevim, co je politicky spravny pohled. ;-D 

pavel runan 8.4.2008 18:17

letní čas a svoboda kouřit

letní čas, svoboda kouřit,radar a rakety na obranu,poplatky za recept lekárnám pro jejich vyšší zisky,kamiony místo na železnicích na silnicích, svoboda proagresívní řidiče, osvobození pro válečného zločince,kosovského Albánce Hadinaje, to vše a mnoho dalších absurdit dnešního světa lze vysvětlit jedině slavným výrokem Josefa švejka: Nikdy,nikde, nikomu na nějakým nevinným člověku nezáleželo.Letní čas je násilí a porušení lidských práv,ale komu by na tom záleželo!

Magor Milda , Mgr. etc. 8.4.2008 17:24

Pro mně je den, když je světlo, do tmy se mi vstávat nechce

jako student jsem musel vstávat ve 4 hodiny ráno, abych stihl rychlík do Prahy. Tenhle stress cítím ještě dnes. Dnes jsem ovšem důchodce, čas mně zajímá pouze tehdy, mám li jít na vlak nebo nakoupit. Dříve jsem však také měl termíny, do laboratoře jsem pravidelně chodil mezi prvními. Ne proto, že bych ty ostatní chtěl nějak kontrolovat, nýbrž proto, abych dal mládeži dobrý příklad, zastyděli se ti, kteří chodí vždy pozdě.

Tu je ovšem třeba říci, že se třeba v Německu ve vědeckých institucích pracuje od 8 hodin ráno do půl páté odpoledne, v poledne je třičtvrtěhodinová přestávka a mnozí si se svačinou raději sednou na sluníčko na mezi, než do jídelny. Výsledkem je poměrně malé zatížení, na víkendy pak lidé mohou žít na horách nebo u vody. Přes týden je pouze práce a domácnost. Melouchy se v Německu moc neprovozují, není vlastně kdy, jedině brzo ráno nebo po večerech. Meloucháři jsou vesměs lidé na podpoře v nezaměstnanosti, výsledný výdělek může být lepší, než při normálním pracovním poměru.

JiVy 8.4.2008 14:46

Přirozený letní čas a nepřirozeně posunutý čas

Autor se, ve vší úctě, mýlí hned několikrát.

Náš organismus je "konstruovaný" na přibližně 24 hodinový cyklus a tento cyklus si synchronizujeme podle střídání dne a noci. Samotný cyklus však není pevný a pokusy ukázaly, že se délka individuálního životního cyklu jednotlivců žijících v uměle navozené izolaci začala rozbíhat a různých lidí se stabilizovala na různých hodnotách. Takže 24 hodinový den je nám vnucován rotací země a náš organismus se denně "dokalibrovává".

Ti čtenáři, kteří zažili tradiční život na venkově mi snad dají za pravdu, že v létě se vstává dřív (podle kohouta) a je i více práce.  Výzkumy opět ukazují, že v létě lidé spí v průměru méně než v zimě.

Zároveň to  vypadá, že chodíme spát stále později, s rozvojem umělého osvětlení a zejména po nástupu televize se chvíle, kdy lidé usínají posouvá na stále pozdější hodinu. Pokud něco může za nedospalost většiny z nás, tak je to televize a v posledních letech i počítačové hry, bohužel stále méně je to posezení s kamarády. Sex vynechávám, protože nevěřím, že by někdo v této oblasti disponoval objektivními průzkumy.

I ty inteligentně formulované výhrady k posunu času lze, podle mého názoru, považovat pouze za stesky z přejedení. V mládí jsem pěstoval různé sporty a pokud si nějaký nováček před tréninkem stěžoval na nějakou bolístku, všichni se na něho zaměřili a po tréninku se ho ve sprše ptali: "Tak co, co tě bolí?" Málokdy si dotyčný byl schopen na své původní stesky vzpomenout, tohle člověka naučí se zamyslet dřív, než si začne stěžovat!

jaramel 8.4.2008 15:22

Re: Přirozený letní čas a nepřirozeně posunutý čas

Pěkný, kultivovaný příspěvek. Dík Vám za něj.

mikeš 8.4.2008 18:08

Re: Přirozený letní čas a nepřirozeně posunutý čas

Kohout na vesnici nezačne 30. března kokrhat o hodinu dřív a to je jádro probléhu. V přirozené regulaci délky spánku a času vstávání dojde k nepřirozenému skoku-vznikne velká regulační odchylka.

portwyn 8.4.2008 13:21

Autor zmínil jednu podstatnou věc,

totiž že vstávat v sedm místo v osm středoevropského času je v pohodě, zatímco mezi 4:00 a 5:00 už je dost rozdíl. Ano, je to rozdíl subjektivní, ale má objektivní důsledky: snížený pracovní výkon, vyšší riziko úrazu atd. Pokud ale mám ráno dost času se probrat, pracuji lépe.

Argument, že letní čas je v západní Evropě a USA běžný, v Čechách příliš neobstojí. Tradice z dob Franze Josefa žene mnohé do práce na šestou...

NevericiTomas 8.4.2008 19:41

Re: Autor zmínil jednu podstatnou věc,

No a neni tedy nacase zrusit stupidni zvyk z dob nemocneho cisare? V senatu nam take nezasedaji kone...

Fafa 8.4.2008 19:51

Re: Re: Autor zmínil jednu podstatnou věc,

jste si jist s tim Senatem? ;-D

edaru 8.4.2008 12:57

Zrušit!

Zrušit , včera bylo pozdě.Naprostá byrokratická zhovadilost.Vždyť je to proti přírodě!;-€

Dan 8.4.2008 15:48

Naopak

Naopak, letní čas je výborná věc

Talián 8.4.2008 16:51

Re: Zrušit!

Jakýkoliv nepřirozený zásah do denního cyklu je přinejmenší hloupý. Jsme uzpůsobeni od dětství na přirozené střídání světla a tmy a s tím i náš organismus. Pochopitelně se to mění se zeměpisnou šířkou. Čím jižněji, tím jsou rozdíly menší ( platí pro severní polokouli ) a také se mění sluneční čas proti hodinám ( západ a východ slunce je jiný v Praze, Neapoli, nebo Malaze). Pokud se přesuneme, postupně se nafázujeme, ale není to příjemné, zejména při přesunu ze západu na východ. Zásahy do zavedených biorytmů odvozených od cyklování světla a tmy mocí úřední je čistokrevná hloupost typu: poručíme větru a dešti.

Azchab 8.4.2008 12:50

Na co letní čas?

Posouvání času sem a tam vadí i některým zastáncům letního času a leckteří navrhují jako řešení ponechat letní čas celoročně. Ale ono by stačilo, kdyby si celá společnost přivstala. Kdyby se chodilo do práce na šest, ve tři by padla a v letních měsících před námi spoustu volného času se sluncem nad hlavou! Jenže my holt chodíme do práce na sedm, na osm, někde dokonce na devět. Aby se to srovnalo, posune se čas, čímž se vlastně národu nařídí, aby vstával časněji. Kdyby letní čas platil po celý rok, dříve nebo později by se začalo chodit do práce na deset a vyvstala by další potřeba zavedení letního času číslo dvě. A ten by zase po čase mohl platit celoročně až do doby, kdy by všichni chodili do práce na jedenáct atd. atd. Výsledek je, že se do práce chodí pořád stejně, jenom se hodiny přejmenovávají.

Letní čas vyřešil císař František Josef I., když stanovil počátek pracovní doby na území monarchie na 6.00. Toto kdyby zůstalo zachováno, nemuseli s námi byrokraté 2x ročně cvičit.

-- 8.4.2008 15:26

Re: Na co letní čas?

blbec ....

Azchab 8.4.2008 15:44

Re: Re: Na co letní čas?

Těší mě. Azchab

Lucka 8.4.2008 22:48

Re: Re: Re: Na co letní čas?

;-D

občanka 8.4.2008 12:05

Dr. David v TV prohlásil, že letní čas vadí "jen" každému desátému

Čechovi. To je ovšem milion lidí. To nikoho nezajímá, že milionu lidí vadí něco, co nemusí být a k ničemu to není? Jaký je asi pracovní výkon těch, kteří musí pracovat zbytečně o hodinu dříve? Vždyť je to národohospodářská škoda. Patřím mezi ty, kterým letní čas vadí a nechápu, proč mne stát nutí k něčemu, co nepřinese žádný užitek, naopak můj pracovní výkon je minimálně měsíc nižší. Pracovní dobu žádný zaměstnavatel neposune.

 

Pavla B. 8.4.2008 13:32

Re: Dr. David v TV prohlásil, že letní čas vadí "jen" každému desátému

Zcela jistě by nejméně dalšímu milionu vadil SČ v létě. O kus dál píšu něco o skřivanech a sovách....

Tomas Jasny 8.4.2008 11:34

Pochyby o uzitecnosti autora

Autor článku asi dostal z přemírné exposice k slunečnímu záření během několika letošních nekolika dnů letního času úpal, že mohl napsat takový závěrečný odstavec:

…”Proč mají lidé, (podle autora homosexuálové) z nichž společnost žádný užitek nemá, přednost před těmi, kdo pro ni vytvářejí hodnoty? A proč těm, kdo kvuli tomu musí přinášet na oltář daň v podobě nedostatku vydatného spánku v závěrečné fázi noci, ještě komplikuje život tím, že je okrade o další hodinu nočního odpočinku?"

I když má česká společnost ještě stále řadu nedostatků, vinit ji z okrádání některých spoluobčanů tím, že je zde zaveden letní čas, je nehorázná hloupost, vyvěrající z myšlenkové neschopnosti rozlišit pravé příčiny mnohých chyb. A potom srovnávat ty, kteří by raději spali ráno déle a kteří ovšem nepředstavují žádnou politickou, národnostní nebo náboženskou menšinu, s legálním postavením menšiny homosexuálů, podle autora společensky neužitečných, je z hlediska lidských práv hrubá urážka základních principů, ke kterým se tato republika hlásí.

cs.wikipedia.org/wiki/Letní_čas : Každoroční letní čas byl v Československu zaveden v roce 1979. Po několika letech se ustálilo pravidlo, podle kterého se letní čas zaváděl poslední březnový víkend (v noci ze soboty na neděli) a končil poslední zářijový víkend. Od roku 1996 je letní čas o jeden měsíc delší – trvá až do posledního víkendu v říjnu, čímž je letní čas zaveden po větší část roku než čas pásmový. Tato změna byla provedena v celé Evropské unii, takže se přizpůsobilo i Česko. Svádět změnu času na český parlament, tak jak to udělal Ondřej Neff s humorem ve svém předcházejícím článku nebo na Brussel, jak se o to snaží Lubomír Stejskal bez humoru, svědčí o pokračující degradaci literární užitečnosti Neviditelného psa.

George 8.4.2008 17:38

Re: Pochyby o uzitecnosti autora

Copak na NevPsu ten Stejskal moc nepise (zaplat panBuh), to byste musel cist jeho Blog na Lidovkach, tam teprve pise "uzitecne". ;-D

fo-ol 8.4.2008 11:18

letni cas je supr

zaved bych po celej rok a idealne jeste posunul o dalsi hodinu :) cimz potvrzuji vyse napsane... :)

jakovy 8.4.2008 13:56

Takže vlastně moskevský čas. Re: letni cas je supr

R^ :-D R^

A. 8.4.2008 11:10

Jó, my důchodci se máme!

Spát si chodím, až mne přestane bavit knížka. Někdy je to v devět večer, jindy ve tři ráno.  Vstávám až se organizmus probudí a a začne se dožadovat snídaně, eventuálně jiných fysiologických radovánek. Což se odehrává někdy v šest někdy kolem desáté. Při snídani si obvykle přečtu noviny, takže se mi zvedne adrenalin a ušetřím za kávu. Hodiny se mi na letní či zimní čas přestavují samy. Stejně se na ně ale skoro nikdy nepodívám. A po zbytek dne mi zbývá spousta času k bohulibé a smysluplné činnosti, při které mne neopruzuje žádný nablblý nadřízený. A ještě si při tom přivydělám k důchodu dost peněz, abychom si s manželkou mohli každoročně dopřát krásných 14 dnů na Royal Island v Maledivách. Jen ta cesta letadlem je poněkud únavná. A nudné čekání při přestupu v Colombu na Ceylonu. Tak nevím, na co si tu pořád všichni stěžují? Svět je fajn!

Pavla B. 8.4.2008 13:34

Re: Jó, my důchodci se máme!

Tak pozor na cukrovku (sportovat, nepřejídat se), nebo budete mít po žížalkách;-)

A. 8.4.2008 13:44

Re: Re: Jó, my důchodci se máme!

Bylo by mi líto odkládat do hrobu zdravé a svěží tělo. Tak si raději dopřeju všech světských radovánek. Znal jsem jednoho pána, co se dožil do 94 let. Celý den jen pečoval o své zdraví. jedl nesolené rybí filé uvařené v kojenecké vodě, neustále si měřil tlak, nepil žádné alkoholické nápoje a zásadně nechodil mezi lidi. Než takovouhle samovazbu zostřenou tuhým postem, radši umřu o 15 let dřív, lehce přiopilý archivním Chardoney, ročník 2000.