26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Je nám prospěšnější živnostník nebo soudruh Mládek?

Žijeme ve zvláštním světě. Žijeme ve světě, kde jeden produktivní člověk, tvořící reálné hodnoty, musí uživit na něm závislé tři až čtyři spoluobčany. Žijeme ve světě, kde je tento člověk šikanován armádou státem placených drábů, urážen kdejakým bolševickým dobytkem čekajícím na jím vydělané peníze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 23.3.2013 17:08

Re: Zaměstnanec versus OSVČ

Nepřesvědčil jste mne. A povšimněte si, srovnávám čistý měsíční příjem a od toho odvíjím, kolik zaplatí oba daní při témže čistém příjmu. Nesrovnávám hrubou či superhrubou s tím, kolik musí OSVČ vydělat, poněvadž je to matoucí. Nicméně mnou naznačený výpočet ozřejmuje, proč je tak výhodný švarcsystém.

Netvrdím, že se nemýlím, nejsem přes to guru, nicméně se nemohu ubránit dojmu, že si nějak nerozumíme.

A mimochodem - nikdy se mi nestalo, že by mi zaměstnavatel proplatil pracovní pomůcky - v mém případě odbornou literaturu; proplatil je toliko tehdy, když nezůstaly mně, ale ve firemní knihovně; já jsem vlastně jen řekl, co se má koupit, a koupi realizoval.

Zaměstnavatelem hrazené pojištění - zaměstnanec si na ně musí vydělat; jeho mzda je kalkulována přiměřeně nižší, aby byla rezerva pro platbu nemocenské, dovolených i odstupného. Firma jiné peníze než vzniklé prací všech pracovníků od uklizečky po generálního nemá, pokud si je ve sklepení netiskne (nebo není přissáta na cecíku dotací samozřejmě),

Zkoušel jste ověřit výpočty na těch kalkulačkách?

P. Havlicek 23.3.2013 7:23

Re: Zaměstnanec versus OSVČ

Pane, ty počty jsou trochu jinak. Počitáte stylem kolik máme prstů? Deset devět osm sedm šest a na druhé je pět a to je jedenáct. Jiný modelový příklad, když výši příjmů OSVČ Vy jste účelově navýšil, je takový, kdy zaměstnanci i OSVČ do kalkulaček vloříte stejný příjem a stejné odpočty. Co se odpočtů týče, zaměstnanec si také nechá zaměstnavatelem proplatit evt. pracovní pomůcky, které si koupí. Když vezmete příklad, kdy zaměstnanec i zaměstnavatel mají 25000 měsíčního příjmu, OSVČ již bez jakéhokoli odpočtu je jasné, že OSVČ zaplatí 84324,-Kč a zaměstnanec 68460,-Kč. Tedy o necelých 16000,- Kč méně! Navíc má již zaměstnavatelem hrazené nemocenské pojištění od čtvrtého dne. OSVČ si musí dokoupit pojištění zvlášť. Zaplatí-li stejných 500,-, jako platí zaměstnavatel zaměstnanci, je to dalších 6000 navíc a kromě toho má v důsledku toho však povinnost navýšit sociálku o také cca 500. Zajištění má zaměstnanec od čtvrtého dne ve výši cca 400 denně. OSVČ však až od 22 dne!!! Navíc ve výši 112,- korun!!! Jak se Vám to jeví teď? Navíc musí prokázat, že živnost stála od prvního dne, jinak nemá nárok ani od toho dvacátého druhého dne. Aby dostal stejných 400 na den, musí platit několikanásobně větší nemocenské pojištění, než zaměstnanec. Použít novinářskou kalkulačku na výpočet ceny života OSVČ, vážený pane, nestačí. Je to mnohem složitější a proto je nikdo nebrání. Prostě tomu nerozumí a nechtějí se nechat nachytat na švestkách...

J. Jurax 23.3.2013 0:08

Zaměstnanec versus OSVČ

Hovořme o příjmu 20 000 čistého měsičně u zaměstnance a OSVČ. Této čisté mzdy (přesně 20048 podle http://www.euroekonom.cz/dane-kalkulacka.php) dosáhne zaměstnanec při hrubé 26100, superhrubé 34974). Jeho daňová zátěž je úhrnem 14926 měsíčně, 43% supehrubé). Ročně tedy zaplatí ze své práce 179112 na daních a pojištěních.

Pro OSVČ jsem si vzal kalkulačku http://www.penize.cz/kalkulacky/danova-kalkulacka-osvc#danKalkOsvc. Tam mi vyšlo, že při příjmu 850 000 ročně a 60% odpočtu je onen odpočet 510 000 a základ daně 340 000. Daně a odvody pak úhrnem 98 750; po zaplacení tedy zbude OSVČ 241 250, což je cca 21000 měsíčně. Podstatný je ten základ daně po uplatnění odpočtu.

Závěr - při prakticky stejném čistém příjmu zaplatí na daních a odvodech zaměstnanec 179 112 a OSVČ 98 750, tedy pouhých 55,1% odvodu zaměstnancova. Vše počítáno na bezdětka, který neuplatňuje žádné slevy na dani z titulu darů, splatek hypoték, pojištění etc. Je samozřejmě možné, že se ve své úvaze někde mýlím - je-li tomu tak, prosím, opravte mne.

A na závěr bych podotkl, že pochopitelně odpočet si OSVČ volí tehdy, je-li pro něj výhodný. Ergo kolik mu v našem případě zbude z 510 000, co si odpočítává a nedaní, ví jen on a bohové, jsou-li jací.

Zaměstnanec svou prací musí vydělat na dovolenou, na odstupné, placené svátky, nemocenskou na dobu, co ji platí firma - jeho mzda je tudíž kalkulována přiměřeně nižší, aby se tyto rezervy vytvořily. OSVČ tohle nemá - musí si tuto rezervu vytvořit přímo, chce-li dovolenou atd.

V. Bok 22.3.2013 23:55

Re: soukmenovče Kříži

Jo a tu dovolenou atd. mu platí stát, příteli? Zaměstnavatel mu platí totiž o to méně, víme? Dakt jste na to ještě nepřišel?

V. Bok 22.3.2013 23:51

No, napřed by si

autor měl přečíst, co vlastně Mládek řekl. A pak se tlouci do hlavy že se takhle nerozhořčil, když vlastně totéž řekli Drábek, Kalousek či hodný pan Heger. No a o těch neproduktivních, víte (tedy asi ne) že důchdci i nezaměstnaní si svoje dávky sami zaplatili. Též Vaše studia atd. No jo.

Takže, nic než blábol.

J. Vrbický 22.3.2013 20:37

Naprostý souhlas

Článek mi mluví z duše.

K. Luboš 22.3.2013 19:23

Nechci být jízlivý, ale ...

... docela by mě zajímalo, zda pan autor je rovněž „produktivní člověk tvořící reálné hodnoty“, dále pak kolik takových „reálných hodnot“ asi tak za rok vytvoří, jak přínosný je pro státní rozpočet  a kolik lidí asi tak uživí. Pokud ale má čas sedět u kompu a psát blogy, tak to asi nebude nic moc.

J. Kanioková 22.3.2013 18:33

Brrr... strašná čísla...!

M. Macek -

Pokud teď Evropa tvoří 7 % světové populace, vyrábí 25 % světového HDP, ale musí financovat 50 % globálních sociálních výdajů, je zřejmé, že bude muset velmi tvrdě pracovat, aby svou prosperitu a styl života udržela, řekla v rozhovoru pro Financial Times Angela Merkelová.

Bez osekání rozbředlých sociálních výdajů to ovšem nepůjde, jinak se ti tvrdě pracující udřou a stejně nakonec zchudnou všichni, dodávám. V Německu se však blíží volby, a tak budeme slýchat od Merkelové všelijaká „moudra“ ku chlácholení voličů…

J. Boleslav 22.3.2013 17:08

Re: soukmenovče Kříži

Myšlenka paušálů je v principu jistě dobrá. O nastavení jejich parametrů je možné se bavit.

J. Boleslav 22.3.2013 17:04

Nebyl tady tento příspěvek už jednou?

V. Mlich 22.3.2013 15:58

Jsou i tací, jako je pan Šejna

Normálně je schopen uvěřit Mládkovi, že je parazit! Ve skutečnosti, kdyby tolik, co dělá teď, dělal jako zaměstnanec, tak si zdaleka nevydělá na minimální mzdu a tudíž by musel být propuštěn do náruče sociální sítě. A vůbec si neuvědomuje, že tím, že si platí minimální pojistné, si koleduje taky o minimální důchod. A že mu nikdo nedá náhradu za nemoc, za dovolenou, za sváte. Pravda je taková, že na změstnancích stát sedře víc, protože tam je část loupeže maskovaná odvody zaměstnavatele.  Ale jen logika typu "ať chcípne sousedova koza" vede k tomu, že by se mělo přitvrdit na OSVČ. A co takhle méně odírat zaměstnance?

P. Papež 22.3.2013 15:01

Re: Divna cisla

Pane Šejno, jenom to děláte nebo jste opravdu takový trouba? V článku je uvedeno, kdo je skutečným tvůrcem konkrétních peněz a v které oblasti se peníze nevytvářejí. Kritiká směřuje především na přebujelá ministerstva a spousty státních úředníků. Nikde není zamítavé stanovisko pro učitele, policajty atd. Takže nevymýšlejte blbiny a raději si přečtětě pořádně článek.

P. Novotný 22.3.2013 14:44

Re: Matematická úloha :

Jenom poznámka: ti S, kteří byli P se na stará kolena mají uskromňovat, když to v podstatě dělali celý život, aby nedobrovolně krmili převážnou část těch ostatních? (kromě P a svých D samozřejmě). A jak chcete přesvědčit tu většinu N, kterým to vyhovuje, aby dobrovolně odmítli prachy od P, aniž hnou prstem a projeví minimální snahu makat? Alespoň za současně nastavených pravidel hry. Takže ta matematická úloha má blbé zadání!

Lupen

M. Sedláček 22.3.2013 14:29

Re: Vidím v diskusi jenom vřelý souhlas s panem

Já je nevolím, takže mluvte raději za sebe. Nevolím bolševiky rudé, oranžové, modré ani jiné, ale je to prd platné, protože dle rozdělení uvedeného panem Křížem, jsem v menšině. Ať žije demogracie.

F. Kusák 22.3.2013 13:34

Re: proč?

No s těmi referencemi jste to přehnal. Bože můj, to by bylo na sebevraždu, ale principelně souhlasím.

S. Ševeček 22.3.2013 13:30

Re: Ano,

Jak básníci reagují na krizi.

(pěkné, pane Šafránku)

S. Ševeček 22.3.2013 13:27

Re: soukmenovče Kříži

Jak známo, tzv. paušál, neboli procentní sazba nákladů z tržeb pro výpočet daně z příjmu OSVČ je ve třech stupních - 80% pro řemeslníky, 60% pro ostatní živnosti a 40% pro (nazval bych to) svobodná povolání. Troufnu si tvrdit, že ty sazby jsou stanoveny rozumně, protože kdyby tam byly "rezervy" - tedy Špidlovy zdroje - jistě by je Kalousek okamžitě revidoval.

Co se týká "pojištění", tak zaměstnanec platí 13,5% ze své hrubé mzdy; navíc má nárok na měsíc dovolené (státní zaměstnanci někde až 6 týdnů), stravenky, bonusy a rehabilitace, ... a zákoník práce. OSVČ platí 22,5% ze svého hrubého zisku - vlastně své hrubé mzdy. Mrdia a zaměstnanci by si měli uvědomit, že to, co platí navíc jejich zaměstnavatel - tedy 34% z oběmu mezd - neplatí zaměstnanci, ale jejich zaměstnavatel a je to daň, zdražující cenu jejich práce o víc než třetinu!

S. Ševeček 22.3.2013 13:12

Re: Ten propočet beru orientačně.

Klidně ten propočet berte orientačně.

Jstejně je to vprdeli.

P. Skřivan 22.3.2013 13:11

Re: soukmenovče Kříži

Tak ono se zase na něj nelze dívat jako na parazita. Vydělá málo, tak neplatí daň. Na druhou stranu: sebe a svou rodinu uživí a od státu nepobírá alespoň sociální dávky. ... a mimochodem: DPH z toho všeho odvede stejně.

Zrušení této "výhody" si tedy soudruzi rozmyslí: nárůst nezaměstnanosti, tlak na sociální dávky. To ví i Mládek. Takový státní úředník, který dělá úplně zbytečnou práci (nepochybuji, že není ani jeden :-))), je parazit mnohem, mnohem větší. ... a často to ani sám netuší ... .

R. Šantroch 22.3.2013 13:11

Re: RE

Také se dá říci: Zloděj křičí, chyťte zloděje..., čímž odvádí pozornost

A. Bocek 22.3.2013 13:09

Matematická úloha :

Máme neudržitelný stav (počty v miliónech ) : 2,5 P-roduktivních , 2,5 D -ětí, studujících a žen,

2,5 S-tarých, 2,5 N-eproduktivních a 0,5 ÚP . Co doporučit jednotlivým skupinám :

P - dosahovat vyšší produktivitu , D - zvyšte svůj počet (bez Vás není budoucnost) S - uskromněte se, pracujte , pomáhejte ,  N - snižte svůj počet ,snižte byrokracii,přejděte k P

a ÚP - jste raritou, přejděte kamkoliv.

R. Šantroch 22.3.2013 13:07

Re: Divna cisla

Ono  nejde autorovi o to, abychom neměli hasiče, ale o prostý nepoměr jednotlivých položek. Odečtete-li tedy hasiče, učitele či policisty, jež potřebujeme, stejně vám bude vycházet obrovské číslo. Zkrátka jde o to, že zhruba dva a půl milionu lidí musí vydělat na ty ostatní a to je neskutečný nepoměr.

T. Marek 22.3.2013 12:05

Re: Bohužel

Ještě té vládě přidejte potřebnou vlastnost nepodporovat rozkrádání a zatočit s mafiány a šlendriánem vůbec (to by samozřejmě měla udělat každá).

R. Langer 22.3.2013 12:01

Re: Vždy se snažím najít pravicovou stranu a jen je ve vládě,

Odpověděl jste si sám. Nikde! :-(

T. Marek 22.3.2013 12:00

Re: soukmenovče Kříži

Nákladový limit stanovil parlament pro živnostníky proto, aby nemuseli vést klasické účetnictví a tudíž je nemusely Finanční úřady tak kontrolovat. Nezdaněný základ mají všichni a odpočty na vyživované osoby, připojištění či hypotéky také. Stát zřejmě chtěl podpořit drobné podnikání. Pokud to udělal špatně, nechť to opraví. Nákladové procetní limity může zrušit či omezit a všichni povedou účetnictví. Aspoň si účetní vydělají. Je tu ale ještě jeden rozdíl - zaměstnanec v podniku dostává mzdu na niž má nárok, a která je pro podnik nákladem a to včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Živnostník žádnou nákladovou mzdu nemá. Nedosáhne-li zisku nemá z čeho být živ. Za úroveň své práce má 100% odpovědnost, je plně závislý na trhu, za své závazky odpovídá celým majetkem. Ona to zas tak velká pohoda není. A kdyby úřady konaly řádně svou práci,  těch co se vezou by zas tak moc nebylo.

R. Langer 22.3.2013 11:59

Re: lide produjici hodnoty

A proč tedy stát vytváří taková místa pro OSVČ, když jsou podle vás zbytečná? Na čí straně je ta systémová chyba?

R. Langer 22.3.2013 11:55

Re: Autor je velmi na..rán,

Jo jo, podle mnoha úředníků jsou daně státních zaměstnanců významným přínosem státního rozpočtu... :-(

J. Schwarz 22.3.2013 11:53

Re: lide produjici hodnoty

Já rozděluji pracovníky na potřebné a nepotřebné podle toho, jestli se mohu rozhodnout jestli jejich služby využiji nebo ne samostatně, tak abych mohl realizovat vlastní priority. Někdy člověk potřebuje nasměrovat svoje prostředky určitým způsobem bez ohledu na to, že vám někdo jiný nabízí i třeba velice výhodnou a potřžebnou službu. Pokud má ale možnost vám tu službu vnutit bez ohledu na vaše momentální specifické podmínky, je to lump a takovými se jeví převážná většina těch co "pracují pro stát".

R. Langer 22.3.2013 11:51

Re: Divna cisla

Hm, ale o tom ten článek přece nebyl, že?