13.5.2024 | Svátek má Servác


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak se vám líbí moskevský zimní čas?

Jaro už je více než týden a naše vláda nám nařídila používat moskevský zimní čas. A hrozí, že u tohoto nesmyslu zůstaneme. Měli bychom se usilovně bránit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Jirkovský 2.4.2019 8:04

Pane autore

kam na dnešní mudrlanty s racionalitou? Jim stačí, že jim ouředlník nařídí o hodinu "delší odpoledne"! A už jsou šťastní a veselí.

P. Jirkovský 2.4.2019 8:02

Re: No, víte ono to bylo naopak.

Opsaná z čeho? A jakým písmem a kdy?

V. Hošek 2.4.2019 7:51

Re: Bohužel

Jinak nevím, proč autor používá moskevský čas. Může přece klidně používat řecký nebo finský čas. No jo, ale to by nemělo tu správnou dehonestující příchuť.

No s Vámi je těžká polemika, když nepochopíte psaný text. To byl "vrácený úder" názvu "letní čas," protože sociálním inženýrům (což jste i vy) ten název napomáhá k zavedení tohoto nesmyslu.

V. Novák 2.4.2019 7:44

No, víte ono to bylo naopak.

Židé nebyli na světě první a jejich Bible je z valné části opsaná. I jejich kalendář. Začátek dne večer je prostě typický pro lunární kalendáře.

A samozřejmě se se začátkem dne v jiné období dne nečekalo na křesťany a jejich oddělování od židů.

Ne za vším je třeba hledat židy ani Židy.

J. Klepal 2.4.2019 7:39

definice časové jednotky

Snad měl autor zdůraznit, že časová jednotka, v současné době definovaná soustavou jednotek SI, není odvozena od (nepravidelné) rotace Země. Měl by také naznačit, jak jsou ty hodiny mezi Londýnem a Prahou vlastně synchronizovány, zvláště vezmeme-li v úvahu novou definici metru. Je snad jasné, že volba počátku odečítání času je čistá konvence, a tedy podstatná pouze pro prosazování různých nesmiřitelných názorů. Jde ve skutečnosti pouze o psychologický efekt. Jestliže například budu vstávat ve 4 hodiny a na hodinách budu mít 6 hodin, bude to pro mne vypadat příznivěji. Za významné bych považoval, kdyby lidé období tmy využívali ke spánku symetricky, což má ideálně nastane pouze tam, kde délka spánku je přesně rovna délce noci. Jinak je zřejmé, že v blízkosti pólů mají židé i muslimové se svými náboženskými nesmysly potíže.

J. Lukavsky 2.4.2019 7:38

Re: letní čas

Souhlas, já také oceňuji prodloužení aktivity za slunečního světla. On vlastně jediný přirozený a biologický čas měl Praotec Janeček: Sluníčko nakouklo do jeskyně, Janeček se vyhrabal z kožešin, vyšel ven, protáhl se, ...... vzal kyj a šel lovit mamuta. Když Slunce se schovalo za kopec tak zalezl do jeskyně, přiložil na oheň a spal. To by se nám ale čas pošupoval denně o pár minut a byl by to pěkný čurbes. Takže klidně vydržím zimní a letní čas. Stejně když jedu do Prahy či jinam tak musím z pelechu o hodinu dříve a zatím mě to nezabilo. Připadá mi, že to je "dělat z prdu kuličku". Tydlencty starosti a Rotchildovy prachy bych chtěl mít! J.L.

M. Řepa 2.4.2019 7:35

Re: bohužel

To co říkáte je samozřejmě demagogie. To by platilo, kdbyste neměl žádné povinnosti a celý den se válel na zahradě. Velká část národa si povinnosti plní v první části dne a relaxuje ke konci dne. Zatímco pro práci přirozené světlo většinou nepotřebujete nebo ho můžete nahradit umělým. Pro relaxaci je přirozené světlo vyloženě blahodárné.

J. Pospíšil 2.4.2019 7:04

Re: začátek dne

U vánoc jsme tu židovskou konvenci zachovali. Dárky rozdáváme večer, kdy podle ní začíná první svátek vánoční. Většinou si to vůbec neuvědomujeme.

J. Pospíšil 2.4.2019 6:57

Re: Bohužel

Večery budete mít ve skutečnosti stejné. Venku není déle světlo, to jen na hodinkách jste si posunula čísla.

J. Pospíšil 2.4.2019 6:54

Re: bohužel

Večer je světlo pořád ve stejný čas, odpovídající roční době. To jen vy chcete špatně nastavovat hodinky, aby bylo světlo jako déle. Nebude. Stejně tak byste mohl chtít, abychom se "posunuli číselně" na jih, aby bylo jako tepleji.

T. Kubín 2.4.2019 6:41

začátek dne

No, on den končil a začínal se západem slunce z jiného, než astronomického důvodu. Je to odvozené od začátku 1.knihy Mojžíšovy, stvoření každého dne je zakončeno slovy "a byl večer a bylo ráno, den Xtý...". Světlo při stvoření přišlo až po tmě. Autoři se tím řídí dodnes, Židovský den začíná večer, proto třeba Šabat začíná s první hvězdou v pátek při soumraku.

To až později se kdosi rozhodl, že je třeba se od těch Židů ještě více odlišit, jako třeba oddělit Velikonoce od Pesachu atd.

P. Boublíková 2.4.2019 6:40

Re: Bohužel

U těch, co chodí na střídavé směny, se biorytmy časem jakoby vymažou. Není to však pro organismus nic zdravého. A taky se to nepovede u všech. Syn rezignoval na práci ve zdravotnictví, protože střídavé dvanáctky ve špitále prostě nedal.

No a já si posunuju hodiny při změně času vždy už z pátku na sobotu, takže mám na přizpůsobení se dva dny a to mi stačí.

P. Boublíková 2.4.2019 6:34

Muhehe, přesně toto jsem čekala

Splněné přání stylem opičí pracka.

Tak dlouho mnozí prskali proti střídání času, až jim bude moskevský zimní čas zaveden natrvalo. A zase můžete prskat. Dobře vám tak :-)

R. Langer 2.4.2019 6:14

Re: bohužel

Co vám vadí na tom, že je večer světlo?

V. Vérosta 2.4.2019 6:06

letní čas

je zvlášť pro Čechy opravdovým požehnáním. Rádi pracujeme na zahrádce, jezdíme na kole, chodíme na výlety, sjíždíme Vltavu, sbíráme bylinky, vyrazíme s dětmi do parku, ve stínu lípy dáme jedno orosené, fotografujeme ... A na to máme nyní každý den hodinu navíc, báječné!

J. Strakoš 2.4.2019 6:00

Re: Bohužel

Osobně se dostávám do paradoxní situace. Střídání a zavedení nějakého posunu jsem vždy považoval za nepěknou výjímku z pravidla, která by se dala řešit možnou změnou pracovní nebo otvírací doby a pokud bych hlasoval, bylo by to jasně pro zrušení.

Čím jsem starší, tím více mi dokonece střídání času vadí, a to na obě strany a trvá mi déle a déle než si organizmus přivykne.

Nicméně (a to je ten paradox) čím jsem starší, tím více si letních večerů vážím a užívám si venku většího večerního množství světla. A také si uvědomuji, že pokud bude tento posun zrušen, domluva na letní pracovní a otvírací době se konat nebude a o tu hodinku budu mít odpoledne kratší.

A. Hrbek 2.4.2019 3:58

Většina lidí právě teď ocenila,

že je večer v 7 hodin ještě dobře vidět, a že tuto hodinu je možné rozumně využít.

P. Labaj 2.4.2019 1:56

Bohužel

Bohužel asi o to střídání času přijdeme, protože posun o jedinou hodinu 2x ročně někomu prý dělá problémy.

Docela by mě zajímalo, jestli ti, co s tím mají ty problémy, vstávají a chodí spát opravdu pořád stejně, o víkendech, dovolených atd. Tam si (předpokládám) rozhodí své biorytmy víc. A to už vůbec nezmiňuju lidi, kteří si rytmy musí posouvat každou chvíli - směnaři ve fabrikách, spousta služeb, doprava, zdravotnictví atd.

To opravdu lidi nevidí výhodu v tom, že v létě je delší večer a dá se venku dělat, sportovat a bavit se? A že v zimě je zase lepší nemuset vstávat za tak hluboké tmy?

Jinak nevím, proč autor používá moskevský čas. Může přece klidně používat řecký nebo finský čas. No jo, ale to by nemělo tu správnou dehonestující příchuť.

R. Meišner 2.4.2019 0:22

bohužel

nesmysl zvaný "letní čas" zřejmě zůstane navždy, a to i v zimě. a to prostě proto, že si to budou přát okolní země, Německo a Polsko, a i kdybychom se postavili na hlavu, musíme se jim přizpůsobit.jsme přece jedna velká rodina-EU. (ironie). takže tak. škoda. ovšem protože svět se už dávno zbláznil, tato marginálie mě už ani nepřekvapuje. toť vše.