5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak posílit solidaritu v důchodovém systému

Moje Alma Mater mne po letech oslovila s nabídkou účasti na setkání ministra práce a sociálních věcí se studenty na téma důchodové reformy. Vzpomněl jsem si na své představy o důchodovém věku v dobách, kdy jsem byl studentem té školy, a přišlo mi velice zajímavé vidět živě reakci dnešních studentů na něco, co je sice bezprostředně ovlivní, ale co je pro ně vzdálenější, než pro mne tehdy cesta na Nový Zéland nebo do Vídně (v té době zhruba stejně dostupné destinace).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 25.10.2011 22:29

Je to nereálné.

Už vidím ty radostné výrazy dětí, při pohledu na výplatní pásku, jak jim mizí z výplaty polovina platu na důchod rodičů. Už tak jsou nejohroženější skupinou radiny s malými dětmi a představa, že ještě předají významnou část svého příjmu na důchod rodičů, mě docela děsí.

Ano, průběžný systém zůstane a nikdo ho neruší. Ale měly by z něj být vypláceny důchody pouze ve výši záchovné dávky - a to ostatní je věcí každého jedince, jeho způsobu odkládání na budoucnost. Možná je to z pohledu některých kruté, ale spravedlivé.

Možná by mohl být nějaký doplňkový státní důchodový fond, který by vyplácel proměnlivou složku podle produktivity a situace státu. Jsou prostě roky, kdy se nedaří a je pak jedno, jestli sekyru zatne Sobotka, nebo Kalousek. Když v takových letech do fondu nepřitéká, musí poklesnout i vyplácení z fondu.

Důchod závislý na výdělku dětí je chiméra. Zatím je trend spíš opačný - důchodci uplácejí děti a vnoučata, aby je mohli vidět, protože jinak sesychají samotou.

Š. Hašek 25.10.2011 21:26

Budeme se bavit

o státním všeobjímajícím důchodu, nebo o tom, jak si každý svépravný občan zajistí svou poslední řekněme čtvrtinu života?

Zatím to vypadá, že většina si to představuje tak, že bude chodit pravidelně na poštu " a běda Kalousku, když tam ty prachy nebudou"! To je potom těžká diskuse.

Polovina národa má již určitě jasno. Za tu druhou to bude "řešit" Zubatá Pleš a bolševici. Přeji jim úspěch v dluzích.

P. Urban 25.10.2011 17:19

Aha, tak lidé budou mít děti kvůli důchodu

Podotýkám, že jako bezdětný nejsem v této věci objektivní. Na druhou

stranu, neměl bych tedy být osvobozen od daní souvisejících s rodinnou

politikou, když mi pak stejně nic nedá (po v článku navrhované reformě) ?

Pokud máte peníze, nejsou náhodou i dnes lepší možnosti investovat je na

stáří, než děti, jejichž solidarita je nejistá ? Pokud někdo má děti kvůli penězům, tak jsou to spíš přítomné dávky než penze v dálné budoucnosti. Chce-li někdo propopulační politiku, pak by se měl zaměřit spíš na "cenu" výchovy dítěte. Levné a dostupné školky, nulovou DPH na dětské oblečení atd. Jinak lze souhlasit s tím, že vládou prosazovaná reforma nic neřeší, jen problém přesouvá jinam. Státní rozpočet nevytvoří peníze z ničeho. Ale penzjiní fondy taky ne. To chce ovšem logiku ekonoma, nikoli finančníka, který si myslí, že je ekonom.

B. Rybák 25.10.2011 20:25

Re: Aha, tak lidé budou mít děti kvůli důchodu

Peníze opravdu nejsou tím nejlepším důvodem pro to, aby člověk měl děti. Nemít děti je totiž popřením nejzákladnějšího zákona přírody za něž příroda pochopitelně potrestá toho, kdo se ho dopustí i společnost, která to trpí. Z hlediska lidské slušnosti, je to splacení nezměrného dluhu, za život, který vám byl přírodou i společností (vašimi rodiči) propůjčen. Jestli Vám nevadí, že pečovat o Vás ve stáří či těžké nemoci budou děti těch "hlupáků", kteří se obtěžovali s jejich výchovou natolik, že jsou ochotny projevovat za nepatrný peníz solidaritu s úplně cizím člověkem, pak máte opravdu vážný problém. Pokud pro své jednání nemáte vážný zdravotní důvod, měl by jste po cca 35. roce věku platit daně tak velké, že by Vám na žádné radovánky nezbylo (Váš dluh je ovšem penězi nesplatitelný).

B. Rybák 25.10.2011 15:22

Ano!

Je zřejmé, že zboží a služby pro zabezpečení každé generace ve stáří, vytváří její děti. Tuto přirozeně solidární službu stát jenom prodraží o platy svých úředníků. A na tomto prostém faktu nezmění nic žádné další "důchodové pilíře". Ty mohou jenom zajistit to, že do důchodu více investující jedinci budou mít větší podíl z chudnoucího důchodového koláče a to jenom za předpokladu, že podnik nebo stát, který je garantem jejich důchodu nezkrachuje. Žádné kouzlo nic nezmění na tom, že průměrný důchod při stálém podílu na něj odváděné mzdy a stálém věku odchodu do důchodu je přímo úměrný (relativnímu) počtu narozených dětí a nepřímo úměrný průměrné době placeného důchodu. S naštěstí trvale rostoucí délkou lidského života (nebo na neštěstí klesající mírou porodnosti) tedy průměrný důchod klesá a pro jeho zachování je nutno posouvat věk odchodu do důchodu nebo zvyšovat důchodový odvod ze mzdy, čehož se politici bojí jako "čert kříže". Vliv snížené porodnosti na důchody je ale pouze jejím vedlejším a méně důležitým důsledkem. Tím hlavním je pochopitelně naše vymírání. I při porodnosti v r. 2009 stále ještě zvýšené přílivem t.zv. Husákových dětí na hodnotu 1,49 dítěte na 1 ženu (měla už i hodnotu 1,2) je relativní počet narozených dětí roven 1,49/2,1 = 0,71 (početnost generace je rovna 71% početnosti generace předchozí). Početnost generace vnuků je tedy (0,71*0,71) cca 50% početnosti generace dědů (za 7 generací, tedy za méně než 200 let je to snížení početnosti na méně než 10 %). Generaci našich vnuků, tedy při udržování počtu obyvatel imigrací hrozí, že půjdou do důchodu ve světě ve kterému budou nedůležitou menšinou, světě v němž budou velmi nešťastni, světě který jim bude tak cizí, že není vůbec jisté, jestli jim bude ochoten platit nějaké důchody (a jestli na to bude mít).

Důchodový systém, který učiní důchod závislým především na počtu kvalitně vychovaných dětí je jediným prostředkem, který může této katastrofě zabránit.

B. Rybák 25.10.2011 15:53

Re: Ano!

P.S. Několikrát, bohužel beztrestně opakovaný hlupácký výrok, že poměr důchodu a mzdy neklesá s klesající porodností, protože ho zvyšuje rostoucí produktivita práce (která ovšem zvyšuje úměrně mzdy i důchody a na jejich poměr tedy nemá vliv), nezabránil panu Špidlovi v postupu na EU-komisaře (tedy mezi podobné, za služby bruselské byrokracii odměněné "myslitele"). Když se ale pak zděsil, že počítačový program OSN tvrdí, že Čechů bude za 300 let jenom 60 000, tak ho pochopitelně ostatní komisaři rychle postavili do latě.

J. Tachovský 25.10.2011 9:58

Jakapak solidarita. Dalsi dane

Solidarita nemuze byt vynucena to je akt vlastniho rozhodnuti. To by pak loupeznik mohl nazyvat kradez solidaritou obeti.

P. Boublíková 25.10.2011 7:45

"Kolik z nich napadlo, že ten zatracovaný první pilíř (průběžný systém) lze dlouhodobě udržet "

Je skutečně v zájmu těchto studentů udržet státní systm penzí?

A. Bocek 25.10.2011 7:28

Návrat do normálu.

Člověk ke svému živitu potřebuje tři zlaté. Jeden spotřebuje sám, druhý dá svým dětem při výchově mláděte  a třetím podaruje své rodiče na stáří , jako vděk za mládí. Při přerozdělení státem se z těchto peněz zbytečně mnoho ztratí , děti a důchodci zapomínají na to kdo jim peníze dává a nakonec společnost jako celek se spoléhá na omnipotenci státu né však rodiny.

P. Urban 25.10.2011 17:11

Hlavně že to vždycky fungovalo

Vzpomeňme na pozapomenuté romány a vzpomínky z dob, kdy opravdu jiná forma solidarity neexistovala. Za časů Marie Terezie tvořily spory výměnkářů s hodpodáři velkou část agendy vrchnostenských soudů, a to šlo jen o případy lidí dostatečně asertivních, aby byli ochotni se soudit s vlastní rodinou.

V. Hošek 25.10.2011 6:47

Ty politické kreatury

jsou takové vyrobené prefabrikáty (Sobotka, Benda jen takové malé příklady), že hledat u nich selský rozum je zbytečné.