8.4.2020 | Svátek má Ema


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak je to vlastně s tím peklem?

Jako blesk z čistého nebe přišlo nedávno prohlášení římskokatolického papeže Františka zpochybňující existenci pekla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 84, poslední: 5.4. 2018 18:14, přehled diskusí

J. Sova 4.4.2018 7:26

Tohle už bylo

před pěti lety.

"Ateisti skončí v pekle, opravuje papežova slova Vatikán."

https://www.lidovky.cz/ateisti-skonci-v-pekle-opravuje-papezova-slova-vatikan-pi4-/zpravy-svet.aspx?c=A130527_142038_ln_zahranici_jv

Marek 16,16 Kdo uvěří a přijme křest, bude spasen; kdo však neuvěří, bude odsouzen.

R. Gramblička 4.4.2018 9:27

Re: Tohle už bylo

Hurá, takže já pudu do pekla a užiju si tam všechny ty lákavé procedury. Už se těším :-P

R. Langer 4.4.2018 11:54

Re: Tohle už bylo

Nebe a Peklo mají křesťané, my ostatní půjdeme, kam budeme chtít... ;-)

R. Gramblička 4.4.2018 13:07

Re: Tohle už bylo

No kéž by. Já maximálně do hrobu. A i tam mně budou muset odnést :-(

D. Habina 4.4.2018 7:17

VÍRA

Lidstvo jednou dospěje. Je to vývoj. Tak jako dítě jednou pochopí, že dárky pod stromeček nedává Ježíšek, ale nebrání to tomu věřit v Ježíše jako v dobrého člověka. Zázraky patří do říše pohádek už jen z toho důvodu, že lidské smysly a lidský mozek je snadné oklamat.

Jsem "bezvěrec" a necítím a nikdy jsem necítil, že by mi nějaký bůh chyběl. Chápu, že když je někdo od malička vychováván ve víře v boha, nemůže myslet jinak a tyto lidi toleruji mnohem více, než ty kteří věří v "NĚCO" nebo v boha začali věřit z jakéhokoli důvodu.

"Něcisti" jsou v podstatě "chudáci" a je mi jich líto. Když se jim děje příkoří nebo něco zlého, tak nejsou schopni určit zda je trestá to "NĚCO", nebo jde o obyčejný fyzikální jev, jako když jim třeba praskne v tašce s důležitými dokumenty jogurt :-)

V. Student 4.4.2018 9:01

Re: VÍRA

Přesně naopak, pane Habino. Ti kteří byli do kostela "taháni" začasté dopadnou jako "doktor" Uzel- nesou si s sebou zášť, nenávist, odpor k náboženství. A aby se církvi pomstili, tak tvrdí, že to je mazaná církevní taktika. Žádná není.

Ale ano, možná by se z toho mohla církev poučit a uvědomit si, že víra není pro každého, a že si Boha nekoupíme tím, když k ní někoho budeme nutit násilím.

J. Sova 4.4.2018 9:30

Re: VÍRA

Víra není pro každého?

Izajáš 45,24 Přede mnou každý klesne na kolena a každý jazyk odpřisáhne: Jenom v Hospodinu – řekne o mně – je spravedlnost i moc.

Římanům 14,12 Neboť je psáno: ‚Jako že jsem živ, praví Hospodin, skloní se přede mnou každé koleno a každý jazyk vyzná, že jsem Bůh.‘ Každý z nás tedy sám za sebe vydá počet Bohu.

Filip 2,9 Proto ho Bůh vyvýšil nade vše a dal mu jméno nad každé jméno, aby se před jménem Ježíšovým sklonilo každé koleno – na nebi, na zemi i pod zemí – a k slávě Boha Otce každý jazyk aby vyznával: Ježíš Kristus jest Pán.

V. Student 4.4.2018 9:44

Re: VÍRA

Ano, jistě, máte pravdu. Problém je ve výkladu: kdy to "každý vyzná"? A za jakých okolností? Dějiny dávají za pravdu spíše názoru, že vynucování víry násilím (a jak vidno nejen na příkladu pana Uzla patří sem i násilné tahání dětí do kostelů) není to pravé ořechové. Takže "nutit děti k modlení", ať už si pod tím představí každý co chce, asi není ta správná cesta. Takže kdy se to stane, že každý Boha vyzná? Jedno je jisté, Bůh přijde tak, že už ho nebude moci nikdo popřít - logicky z toho tedy vyplývá, že ho jako Boha bude muset vyznat, ať chce či ne, každý. Já bych si přál, aby to bylo dřív, abychom našli cestu, jak vnuknout víru druhým už teď. Jenže jak? Muslimům se v tom daří víc než křesťanům, a přesto existuje pár pádných důvodů domnívat se, že to není tak úplně ono...

R. Langer 4.4.2018 11:55

Re: VÍRA

Právě muslimové jsou důkazem, že to ono vůbec není. ;-)

R. Gramblička 4.4.2018 9:31

Re: VÍRA

vaši poslední větu kdyby si věřící (a muslimáci zvláště) vzali k srdci, bylo by na světě mnohem lépe

D. Habina 4.4.2018 13:40

Re: VÍRA

No víte, já jako dítě jsem si nemohl vybrat zda budu bezvěrec nebo ne. Mí rodiče v boha nevěřili, ale také mě nenutili v něj věřit. Prostě mě vychovávali tak, že jestli je bůh nebo není přede mnou neřešili. Ve škole nás k tomu nevedli a tudíž se ze mne stal bezvěrec. Mohl jsem se kdykoli rozhodnout v boha věřit a za tuto možnost svým rodičům děkuji. Naopak, lidé věřící v boha také neřeší zda bůh existuje, pro ně je to jasné a takto vychovávají své děti. Taky jim nezakazují , že se nesmí stát bezvěrci neboť je ani nenapadne , že by o této možnosti vůbec přemýšleli. Věřím, že spoustu věřících má boha za samozřejmost tak jako já , že bůh není. Tito lidé jsou dle mého mnohem více upřímní ve své víře než nějaký "něcista" nebo ti co najednou nalezli boha a jsou papežštější než papež.

J. Zaorálek 4.4.2018 16:56

Re: VÍRA

Jak víte, že věřící lidé neřeší, zda Bůh existuje? Myslíte, že nazkoumají důvody, proč věřit, že Bůh je nebo není?

R. Langer 4.4.2018 23:30

Re: VÍRA

Pokud to řeší, tak nevěří. Je to DOGMA.

J. Zaorálek 4.4.2018 10:54

No vidíte, to je právě ten problém. Tedy - jak píšete - věřit v Ježíše jako dobrého člověka. Slovy C.S.Lewise: "Můžete ho umlčet jako blázna, můžete po něm plivnout a zabit ho jako demona, nebo můžete před nim padnout na kolena a nazvat ho svým Pánem a Bohem. Ale neříkejte ten povysenecky nesmysl, ze to byl velký lidský učitel. Tuto možnost nám nedal." Připadá Vám snad člověk, který žije v iluzi, že je Bůh, v pohodě a v pořádku? Označíte ho za dobrého? Neměl by se spíš léčit v ústavu k tomu zřízeném? :)

J. Sova 4.4.2018 11:08

Re:

Ježíš snad nebyl Bůh. Sám to potvrzuje:

Mk 10,18 Ježíš mu řekl: „Proč mi říkáš dobrý? Nikdo není dobrý, jedině Bůh."

I na dalších místech.

J. Zaorálek 4.4.2018 11:29

Ale no tak, pane Sovo, od takového znalce Písma bych čekal větší porozumění. Na místě, které zmiňujete, Ježíš neříká, ze není Bůh. Otázkou ujasnuje postoj tazatele k sobě samému. Tedy: správně říkáš, že jsem dobrý. Ale jen Bůh je dokonale dobrý. Víš, ze jsem Boží syn? Nerekls to dobrý jen tak?

V. Student 4.4.2018 13:23

Re:

Tak tohle jste špatně neřekl! K vašemu předchozímu příspěvku - vůbec nepochybuji o tom, že kdyby v době Ježíšově existovala psychiatrická péče v podobě, jakou ji dnes zakoušíme, v tom blázinci by skončil, bohužel.

J. Zaorálek 4.4.2018 16:51

Re:

Myslím, že nikdo ze současníků Ježíše, a to ani jeho oponenti, ho nikdy nenazval bláznem. Alespoň v evangeliích se to nikde nezmiňuje, zdá se mi. Oni věděli, že člověk, který to nemá v hlavě v pořádku, se projevuje jinak. Židovským vůdcům vadil nejen proto, že o sobě tvrdil, že je Boží syn, ale hlavně protože měl takovou moc. :)

J. Sova 4.4.2018 17:48

Re:

Mk 3,21 Když to uslyšeli jeho příbuzní, přišli, aby se ho zmocnili; říkali totiž, že se pomátl. Zákoníci, kteří přišli z Jeruzaléma, říkali: „Je posedlý Belzebubem. Ve jménu knížete démonů vyhání démony.“

J. Zaorálek 4.4.2018 21:45

Re:

No vidíte, na tohle jsem taky zapomněl. Díky. :)

D. Polanský 4.4.2018 7:11

Jinak autor z křesťanské víry moc

toho nepochopil. Žádné náboženství není vůči hříchu tak tolerantní jako křesťanství. Ovšem tahle tolerance je založena na tom, že hříšník si plně svůj hřích uvědomí, už tím se stává lepším, požádá Hospodina o odpuštění a začne konat dobro. To poslední je moc důležité, bez toho to nejde. Křesťanství s pojmem strachu, jak ho chápe autor, vůbec nepracuje.

D. Polanský 4.4.2018 6:58

Osobně mi je sympatické

Dantovo peklo. Pokud nevíte jak vypadá, tady je můj text: http://dusanpolansky.cz/stripky/peklo.html

D. Habina 4.4.2018 6:57

PEKLO !

I kdyby peklo neexistovalo , tak narcis Halík se v něm bude smažit na věky. Bude sedět s nohou přes nohu a neustále gestikulovat při opakování věty, "Všichni jsme si před bohem rovni jen já jsem rovnější !"

I. Krahula 4.4.2018 6:49

reakce

Katolická církev si dostatečně škodí sama.

J. Babička 4.4.2018 6:32

poznámka

"ateisté, kteří konají dobro bez slíbené odměny a vyhýbají se zlu bez strašení z trestu."

To je krásné, kdyby byli na světě samí ateisté, tak by nastalo to, čemu se říká, Království Boží na zemi

Z. Lapil 4.4.2018 9:16

Re: poznámka

:-)

Za odměnu posílám: "Děkuji ti, Bože, za tvou radu. Od té doby, co se zamyslím, než něco řeknu, jsou moje urážky prostě úžasné".

M. Drašner 4.4.2018 9:38

Re: poznámka

tím bych si nebyl jist: v Mongolsku zavedli státní ateismus jako alternativní víru k lamaistickému budhismu ;-)

J. Jurax 4.4.2018 2:57

Dobře řečeno

bez pekla by to nefungovalo ... :-)

V. Kotas 4.4.2018 5:54

Re: Dobře řečeno

Lidičky je potřeba udržovat ve strachu, jinak by zvlčili. To by bylo, aby se nebáli a nakonec neposlouchali. Kam by ten svět/manipulátoři přišli ( bylo by po mamonu ).

J. Pospíšil 4.4.2018 5:57

Re: Dobře řečeno

Na to stačí ČT.