2.3.2021 | Svátek má Anežka


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Internet jako zahrada i blata

Internet lze směle přirovnat k jednomu z přelomových vynálezů tzv.“moderní doby“. Jako každý vynález je přínosem, který však lze samozřejmě i zneužít.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zlesa 29.10.2020 13:48

O psaní na internetu v diskusích se toho popsalo mnoho už před 15 - 20 lety. Tehdy si psali spíše mladší lidé, měli k tomu blíže. Vytvářely se kodexy a podobné věci. Dnes si v těch diskusích píšou spíše ti starší, i ti co se k tomu dříve nedostali. Vypadá to, že si tou etapou "každému vynadat" musí ti jedinci projít. Někomu to zůstane. Mladí se dneska takových diskusí nezúčastňují. Zvláště ne na takových technologicky zastaralých webech jako je NP. Mají svůj facebook, whatsapp, twitter, messenger, skype... na NP by nevydrželi. Takže zde to vidím ve většině na frustrované "dědky", vychované za drsného socíku, kdy se všem tykalo a sprostá mluva byla standard. :-)

Občas čtu na anglickojazyčných diskusích (ne o politice) a tam jsem nic takového nepozoroval.

F. Navrátil 29.10.2020 12:24

Pan Vodvářka má patrně selektivní myšlení. Uvádí příklad teplických prvňáčků, ale hrdinně zamlčel případ radního ODS Langa, který chtěl podřezat prezidenta Zemana jako svini. Možná je to tím, že autor má osobitý pohled na morálku. Diskuzi je podle něho možno vyfurtovat nenávistí a nadávkami jen v případě, že se jedná o oponenta jiného názoru, než má pan Vodvářka.

D. Müller 29.10.2020 12:24

Milé čtení. Ono se to časem usadí. To špatné se přežene. Najdeme si jinou zábavu a na diskuse nebude brát nikdo zřetel.

Mám pocit, že někteří diskutující jsou tak moc sami, že úplně vyčkávají až se jejich oblíbení odpůrci objeví, aby se do sebe mohli pustit. Vlastně se mají rádi a nemohou bez sebe být. Takže svým způsobem přátelé "ve zbrani". Tady na NS je to krásně vidět každý den na diskusi pod úvodníkem. Třeba si tak i tříbí názory... kdo ví.

L. Severa 29.10.2020 10:36

Velkou výhodou internetu je, že poskytuje rozsáhlé informace. Nevýhodou, že se v nich někdy nelze orientovat, protože ty neplatné nikdo nemaže. Takže je nutné prokousávat se někdy několik let starými odkazy. Např. pošta mění velmi často poštovné, ale na internetu je odkaz třeba na rok 2018 i na další neplatná data .

Š. Hašek 29.10.2020 9:47

Asi jsem malinko nepochopil .....

Asi pan Vodvářka tady vždy "vytvářel zahradu". A to "bláto" ti nějací ostatní.

Myslím, že je tady dost občanů, kteří by cokoliv jimi napsané by i ústně obhájili.

Za anonymy, kteří se stále "převtělují", nemluvím.

V. Vérosta 29.10.2020 8:58

Někdy ale nemusí vadit, když lidi veřejně demonstrují, jaká je ve skutečnosti jejich hodnota! :-)

P. Kmoníček 29.10.2020 8:21

Máte naprostou pravdu, Pane Vodvářko, ale vysvětlit to vše nějakým drobným zadákům , je neuskutečnitelné.

R. Meišner 29.10.2020 7:44

naprostý souhlas s autorem--úroveň diskuzí pod články bývá někdy otřesná--zde na NP se to nejvíce projevuje pod úvodníky pana Neffa, kde si během krátké chvilky začnou všichni navzájem sprostě nadávat, a téma úvodníku už nikoho nezajímá. je to dost smutné. (na druhou stranu pod některými odbornějšími články zde bývá diskuze přijatelnější.) dělat se s tím asi nedá nic, maximálně to nečíst. svět je takový, jaký je-protože byl, jaký byl.

R. Langer 29.10.2020 8:00

Ten úvodník je přesně od toho, o čem píšete, vyřádí se to tam, a jinam to neleze, a tak je to naprosto v pořádku. Jaký je to rozdíl oproti jiným plátkům ani netřeba připomínat... ;-)

J. Vala 29.10.2020 7:29

k popisovanemu efektu shit storm patri dodat, ze za jeho vznik mohou i ucitelky materskych skolek. Totiz : soucasna asertivni vychova ("prece bys netloukl toho chlapecka jenom proto, ze ti sebral hracku" ) vytvari v mladezi 1. psychology prokazane stresy, ktere usti v deprese a nekdy i k zkratkovemu jednani nasilneho typu, protoze se v detstvi nemohli "zaradit do smecky" a "najit vlasni mantinely"a vybojovat si ve smecce svoji pozici (eventuelne dostat pres papulu a naucit se takticky mlcet) 2. Zvyk resit neprijemne veci smskou a pod, tzn. rozchod, vypoved atd. je spolecensky nesmirne zbabele a ma se sdelovat ustne a do oci. To je zaklad pro hate a jine internetove reakce - ja prece mam pravo na vlastni nazor a nikdo mi na internetu nemuze nic udelat .......

R. Langer 29.10.2020 8:01

S tím se rozhodně dá souhlasit...

J. Jurax 29.10.2020 13:16

Jistě ...

Jenže jsem na Psu už dobře dvacetiletí a vysledoval jsem, že vulgarity a urážení zdaleka nejsou jen doménou mladejch blbejch zde zmiňovanou výchovou kontaminovanejch. U mnoha diskutérů lze důvodně podle jejich příspěvků soudit, že jsou staří, leč též blbí, jimž nikdo na písečku nebránil podle nové, progresivní, asertivní výchovy poprat se o kyblíček. A platí to nejen pro Psa ...

Koneckonců jsem taky starej ... :-)

J. Jurax 29.10.2020 13:21

"nikdo mi na internetu nemuze nic udelat"

I může. Aspoň zabanovat, mazat příspěvky, a nakonec i dohledat a postihnout trestně.

Málokdo se umí tak sofistikovaně schovat, aby nebyl v případě potřeby identifikován, a ostatně mnohý na sebe toho sám na sebe vykecá tolik, že identifikace není až tak obtížná ...

J. Basler 29.10.2020 5:26

I my, co jsme důchodového věku (za 1,5 měsíce) víme velmi dobře, co je Internet (možná protože jsem z IT). Jednu vzpomínku - poprvé jsem ho viděl na MFF UK (Malostranské náměstí) někdy kolem roku 1993. Nevím. Kolega vyťukal něco víc než 4 čísla a 3 tečky a ejhle, na obrazovce byl Playboy. Paráda.

Zpět ke článku. Je to naprosto přesné - to, že sedím v tuhle dobu u klávesnice a nikdo mě nevidí, mně nedává právo se chovat a psát jakkoliv jinak než se chovám na veřejnosti běžně v životě v osobním styku. Na druhou stranu je vidět, jak je slušnost tenký a nepevný nátěr. Vrstvy zlata nanášené při pozlacování jsou o mnoho řádů tlustčí.

R. Langer 29.10.2020 6:26

Já se tedy na internetu chovám stejně jako na veřejnosti - a pokud nejsem slušný, tak k tomu mám důvod a nestydím se za to. Na hrubý pytel... ;-)

P. Dvořák 29.10.2020 7:03

Za sebe mohu říct, že lidé z mého okolí ví, když to píšu já. Jen mi teď tady na Psu, i když mají moje jméno i adresu, sebrali moji ikonu - výřez obličeje.

Asi proto, že je protizákonná.

R. Langer 29.10.2020 7:58

Jako že jste na něm neměl roušku? ;-)

P. Dvořák 29.10.2020 8:38

To mě nenapadlo ;-D

Ale když jsem si dopisoval s redakcí iDnes, proč nesmím mít ikonu, tak mi odpověděli:

"Protože bagr."