29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Hra s ohněm

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 5.7.2010 20:15

Nevím, k čemu tyto údaje státu jsou

a koneckonců státu, která chce být minimální a antisociální, do nich nejspíš skutečně nic není. Ovšem není pravda, že by stát tyto údaje mohl získat jinak - on je sice má, ale využít je nesmí, neb nesmí - a to ze zákona - spojovat různé registry.

Výstupy ze sčítání lidu jsou statistické, stát zjišťuje agregované údaje, zatímco propjením registrů by získal konkrétní informace o konkrétním člověku. Čili logicky je lepší, uejména pro občana, když vyplní jednou za deset let nějaký formulář.

Ale pořád zbývá námitka, co je státu do majetkových poměrů občanů (byť agregovaných), když do nich nemíní zasahovat?

T. Pansky 5.7.2010 18:12

... a nikdo nevi proc. Nikdo zde neni schopen rici, proc ...

... stat "vyhodi" tri miliardy za tento (podle meho nazoru) nesmyslny projekt.  Proc je radeji nedame do zdravotni pece nebo na duchody ????  Proc by stat tyto udaje mel mit ?  Je to velmi drahe a nikdo neni schopen zduvodnit, proc. 

V. Skalová 5.7.2010 18:27

Re: ... a nikdo nevi proc. Nikdo zde neni schopen rici, proc ...

Nejspíš asi jen proto, aby nepromeškali spoustu příležitostí pro možnost zadávat zkorumpované státní zakázky...

P. Vandas 5.7.2010 15:16

Netuším, jak to provedou.

 Prohlédl jsem si na linku k článku připravené archy. Přiznám se ,že složitost vyplňování desítek kolonek s údaji např. o bydlišti matky v době narození mého otce budu trochu tápat, avšak i ostatní položky jsou tak půldenní práce pro schopnou účetní. Což o to já to ,se svým vysokoškolským vzděláním technického typu zvládnu, nicméně někde bude asi problém. Nedovedu si představit takovou práci sčítacího komisaře v romském předměstí, se snaží vypáčit, každé osobě příslušný seznam údajů a tyto vtisknout do předložených formulářů. Ocením i těžkou práci  v ubytovnách ukrajinských dělníků, či náročnou práci s bezdomovci pod železničním mostem. Už jen zaznamenat do archů skutečnost ,kdo, kde, s kým byl na návštěvě v inkriminované půlnoci, bude těžký oříšek.Nuže držím palce. Ostatně soudím, že to jsou nesmyslně vyhozené 3 mld.

J. Slanina 5.7.2010 13:48

Jak to napsal Váš jmenovec

Na podobné elaboráty je nejlépe odpovědět slovy MUC. Bedřicha Welfera, když skládal "válečný" doktorát. Na všechny otázky odpověděl:  «Lecken Sie mir Arsch!» .

J. Slanina 5.7.2010 13:51

Re: Jak to napsal Váš jmenovec

Pro pana Haška.

Š. Hašek 5.7.2010 11:27

Také si myslím,

že minimálně polovinu údajů již stát zná, z té druhé poloviny bude zase asi tak polovina zbytečná (jakou máte oblíbenou barvu ponožek?).

Vychází mi tedy, že náklady by hned klesly asi tak na jednu čtvrtinu.

V. Kraus 5.7.2010 10:35

Nerozumím té hysterii

která u nás vypukla před několika posledními sčítáními lidu. Co prý je státu do našich majetkových poměrů, když se vyptává, zda máme auto, počítač, televizi, chladničku, pračku či koupelnu. Prý je to čmuchání a ohrožování osobní svobody občanů. Sčítání lidu je prý reliktem minulosti, vždyť dnešní stát už všechna data o občanech beztak má a občan je povinen hlásit případné změny..

Tomu si troufám oponovat - stát všechny aktuální údaje nemá a řada lidí případné změny vůbec nikam nehlásí. To tvrdím na základě znalosti komunální politiky. Při každých volbách se naleznou nějaké chyby ve voličských seznamech. Bydlím v oblasti, kde hodně obytných domů vlastní rekreanti. Řada z nich zde fakticky bydlí trvale, přičemž trvalé bydliště mají úplně někde jinde (po obci ale vyžadují, aby jim splnila to či ono). Když zde někdo prodá svoji nemovitost někomu jinému, obec se o tom prakticky nedozví - musí si to zjišťovat v katastru nemovitostí. A jedna perlička - mé matce asi před deseti lety změnili rodné číslo. Zjistili totiž, že existují dvě osoby se zcela stejným rodným číslem - a to matce bylo přes 70 let. Byla s tím pak spousta komplikací - nový občanský průkaz, průkazka zdravotní pojišťovny, problémy s důchodem a nutné změny v katastru nemovitostí.

Kdysi dávno se při sčítání lidu zjišťovaly i stavy hospodářského zvířectva včetně drůbeže, včelstev a ovocných stromů. A nikomu to nevadilo. Já jsem už byl nucen své osobní údaje vyplňovat do tolika dotazníků, že už o tom nemám přehled. Stačí jen, když byste chtěl například pracovat na jaderné elektrárně jako zaměstnanec dodavatelské organizace. Tam to máte včetně povinných lékařských prohlídek a psychotestů.    

P. Vandas 5.7.2010 11:08

Re: Nerozumím té hysterii

Možná byste té hysterii porozuměl lépe, kdybyste, při sčítání v roce 1935, vyplnil kolonku "vyznání" židovské, nebo "národnost ", německá, "povolání" továrník,či v roce 1950, "bytové poměry" ,2 osoby- rodinný dům o sedmi místnostech. Nechám na Vaší představivosti,jaké to mělo dějinné následky s osobním dopadem. To, že naznačené zločiny byly realizovány na základě údajů ze sčítacích archů, mějte za prokázané.

V. Kraus 5.7.2010 11:33

Re: Nerozumím té hysterii

Zneužít se dá v podstatě všechno. Máme snad kvůli tomu zrušit všechny existující databáze včetně registru obyvatel? Já sčítání lidu vnímám jako prostředek aktualizace existujících databází. Pokud sčítání lidu zredukujeme na minimum informací, tak se sčítání v podstatě stává zbytečným výdajem peněz.

V. Novák 5.7.2010 20:08

Nemáte naprosto pravdu.

Židovská "rasa" se nezjišťovala na základě sčítání lidu z doby Republiky, natož na základě dobrovolného přihlášení se k židovskému náboženství. Postiženi byli i Židé bez vyznání a dokonce lidé,kteří se hlásili k Němcům a aktivně se zapojili (neznaje skutečný původ) do nacistického hnutí.

Zrovna tak vysídlování českých Němců neprobíhalo na základě prohlášení o mateřském jazyce a případně  národnosti z doby před Mnichovem, ale na základě přihlášení se k říšskoněmeckému občanství - ne při sčítání lidu.

A zrovna tak při zjišťování bytových nebo majetkových poměrů se v 50. letech vycházelo z mnohem aktuálnějších údajů.

V. Skalová 5.7.2010 18:24

Re: Nerozumím té hysterii

Moc vaše argumenty nechápu. Pokud na vás žádá někdo něco, na co z titulu požadavku trvalého bydliště nemá nárok, tak mu asi jste schopen příslušně odpovědět. Navíc sám uvádíte, že obec má přístup do katastru nemovitostí, tak kde je problém?

Taky nechápu, k čemu tato buzerace je.