2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Faktor Božího požehnání

Před šestnácti lety, když byly děti ještě malé, jsme byli týden na chaloupce s další rodinou. Tehdy jsme žili z jediného platu a měli jsme poměrně vysoko do žlabu. Nicméně chaloupka byla vytopená, počasí pěkné, sněhu dost. Jen silnice byly nebezpečně zledovatělé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Procházka 18.11.2011 18:28

Boží požehnání

Zase,mnoho povyku pro nic.Tolik toho máme,ale stále žvaníme o ničem.

R. May 18.11.2011 14:32

Nejsa nábožensky založený člověk,

některé vývody pana Drápala ne zcela chápu, nicméně Izrael považuji za ostrůvek alspoň určité racionality uprostřed moře jiného světového názoru a souhlasím, že politika našeho státu je rozumná.

J. Kalivoda 18.11.2011 13:07

Koho Bůh miluje, křížkem ho navštěvuje.

To by se dalo vztáhnout na současné Spojené státy. Za svoji podporu Izraele by si podle měřítek pana Drápala zasloužily Božího požehnání neúrekom, leč zatím působí jako Job v první fázi svého příběhu.

Ti lépe politicky orientovaní mi samozřejmě namítnou, že plnému přílivu Božího požehnání ve prospěch Spojených států stojí v současné době v cestě jejich nehodný prezident.

O. Kadlec 18.11.2011 13:21

Re: Koho Bůh miluje, křížkem ho navštěvuje.

Kecáte nesmysly až přesmoc.

J. Kalivoda 18.11.2011 13:38

Re: Koho Bůh miluje, křížkem ho navštěvuje.

Vy jste měřítkem všech věcí? Nebo jen mých nesmyslů?

O. Kadlec 18.11.2011 13:46

Re: Koho Bůh miluje, křížkem ho navštěvuje.

Mně připadá důležitější realita.

J. Charvát 18.11.2011 12:53

Nespletli jste si médium?

Pro nevěřícího je četba jak pana DD, tak přispěvků diskutérů, značným utrpením. Nemáte pro takové "učené disputace" nějaké vhodnější médium, kde byste jimi obohatili i své soukmenovce?

Já vím, nemusím to číst. Ale myslel jsem, že si třeba rozšířím obzory. To jsem si naběh. Raději zůstanu nevěřícím. A propo - mezi osobními přáteli mám křesťany, Židy i muslimy. A mám je rád. Že bych je všechny miloval - to je moc silné slovo, to si vyhrazuji jen pro ty nejbližší. A zdá se mi, že pravověrní křesťané slovo "milovat" používají značně inflačně. Zvlášť láska k Bohu zní nevěřícímu podezřele. K čemu se upíná? Bůh ví...

J. Kalivoda 18.11.2011 13:18

Re: Nespletli jste si médium?

Já vám úplně rozumím, i když na rozdíl od vás čtu pana Drápala rád. Je pro mne časově nenáročnou sondou mezi skalní evangelikály.

Ale nepoužívejte pro sebe slovo "nevěřící", tím přijímáte optiku věřících, pro něž je slovo "nekuřák" jen méněcennou a dočasnou variantou pojmu "kuřák".

O. Kadlec 18.11.2011 13:26

Re: Nespletli jste si médium?

To je co? Zlatý komunisti, žejo: ti na veřejnost křesťoše nepustili, aby votravovali. Nechali jim katolické noviny, byli tak hodní.

Jen si zvykejte. já zas nesnesu opakované čtení pana Jemelíka, Doležala nebo Matějku. No tak už to neotvírám. Když tenhle obzor vidět nechcete neotvírejte dveře k němu.

P. Lenc 18.11.2011 9:05

Nepochopení?

P.Anklewiczi,dvě poznámky k vašemu příspěvku.Jako katolíkovi bych připomněl,že Ježíš byl ortodoxní žid jedné z tehdy mnoha sekt a takřka celé následující století po jeho smrti učení  výhradně šířené židovskou komunitou.To za prvé.Za druhé.Pokud se vám zdá,že se Israel stává fašistickým státem,tak to vám už opravdu není pomoci.Spíš se mi zdá,že k antisemitismu nemáte daleko,přes vaše proklamované přátelství.

H. Lukešová 18.11.2011 12:20

Re: Nepochopení?

Pan Anklewitz je tzv. "křesťan", pouze se za křesťana vydává. Skutečný křesťan cítí lásku ke VŠEM lidem, což pan Anklewitz nesplňuje, zastává myšlenky antisemitismu, od kterých se distancovali nejsen protestanti a letniční, ale také katolíci, znám katolíky, kteří jsou sionisté, zastánci Židů a Izraele, označovat Izrael za "fašistický stát", takhle zase argumentují levičíci všech barev...Doufám, že Izrael bude jednat tak, jak jedná nyní, tj. bránit své území a antisemiti ať táhnou do háje vyřvávat své "rozumy" do lesa...

J. Kalivoda 18.11.2011 12:58

Re: Nepochopení?

"Ortodoxní žid jedné z mnoha sekt" - to je tedy opravdu sémanticky nabitá formulace. Z hlediska které sekty byla Ježíšova víra ortodoxní?

Jistěže z hlediska té jeho, pokud k nějaké patřil. Jiné sekty se na to dívaly jinak, jak se dočteme v NZ.

Podle vašeho vyjádření jsou katolíci ortodoxní, luteráni ortodoxní, jehovisté ortodoxní, dokonce i pravoslavní ortodoxové jsou ortodoxní.

P. Hlosta 18.11.2011 8:14

Bůh, nebo-li morální kodex

Vzhledem k tomu, že značná část lidí je ateistická, je třeba pro ně nahradit pojem Bůh jim přijatelnějším pojmem. Tím je morální kodex. Morální kodex se utváří tisíciletí. U nás největší vliv na něj mělo křesťanství. Židovská víra byla také jeho silnou částí. Odchodem od morálního kodexu se lidé dostávají do konfliktnějších situací mezi sebou i s přírodou.

Dosud platilo, že solidárnost k nemohoucím, podělení se o přebytek s potřebnými, vděčnost k mecenáši či k darujícímu je morální. Nemorální byla uznávaně závist, nesnášenlivost, lenost a třeba pýcha. Morální kodex jsou mantinely za které se beztrestně nesmělo. Trest nebyl jenom světský, ale byl vnímaný i Boží trest, jako možný. Říkalo se tomu svědomí, když kdo vybočil z morálního kodexu a pak měl obavy z Božího trestu.

Svědomí v naší době postupně zaniká a s ním i morální kodex rozmělňuje mantinely. Začalo být normální, že co oči nevidí, to srdce nebolí. Když ho nenačapou, pak si může kdo chce dělat co chce morálka nemorálka.

Občané si volí své zastupitele a to nově demokraticky. Zvolení zastupitelé jsou odrazem morálky společnosti. Podíváme-li se na parlament, senát, vládu, pak je to jen zrcadlo věrně ukazující stav morálky ve společnosti. Podle toho vypadají i důležitá rozhodnutí o zákonech a jejich dodržování společností. I ten Izrael je na tom stejně v odrazu zrcadla nejen Česko. Má demokracii.

Proč je naštvanost občanů na poměry ve státě taková jaká je a nic se "nahoře" nemění? Jednoduše proto, že svou morálku si ne každý chce napravit. V Boha se už nevěří, tak co s tím přežitkem svědomí?! Snad by ateisté mohli aspoň vzít na milost důležitost morálního kodexu v dřívějších mantinelech a snažit se pochopit, že nemorálnost u sebe ho vytrestá i bez jeho víry v Boha. Trestem nemusí být nutně úbytek financí, majetku. Ono postačí, když se mu rozpadne rodina, když ho nikdo nemá rád, když v těžké životní situaci zjistí, že nemá žádnou oporu, že je na to zoufale sám. Může se odsoudit doživotně.

P. Kolář 18.11.2011 12:25

Re: Bůh, nebo-li morální kodex

Pamatujete ještě někdo na Mojžíše a jeho čtyřicetileté bloudění po poušti než přivedl Izrael do země zaslíbené ?Pořád mám dojem,že nám ještě nejméně dvacet let chybí i v chápání demokracie.Ten chytrý stařec dobře věděl,že musí lidem dostat z hlavy to staré myšlení a vzpomínky na plné hrnce masa v egyptském otroctví.Je to to samé jako naše vzpomínky na ty hodné komunisty,kteří za nás bojovali a na které tak mnozí dodnes s láskou vzpomínají

O. Kadlec 18.11.2011 12:27

Re: Bůh, nebo-li morální kodex

Nevim kde jste vzal že na ně někdo s láskou vzpomíná. Možná ten jejich zbytek s láskou vzpomíná sám na sebe.

J. Charvát 18.11.2011 12:43

Re: Bůh, nebo-li morální kodex

Mám pocit, že když M. dělal průvodce po Sinaji, nebyl ještě stařec. Asi by na ten sportovní výkon ostatně neměl. Jo a jeden Žid mi říkal, že M. na Sinaji projevil zatraceně mizerný orientační talent. Ani všichni Židi tedy nevěří, že šlo o politický program...

O. Kadlec 18.11.2011 13:21

Re: Bůh, nebo-li morální kodex

Stačí se podívat do Bible a zjistíte že Mojžíš o trase ani čase nerozhodoval.

O. Kadlec 18.11.2011 12:33

Re: Bůh, nebo-li morální kodex

Nemůžete nahrazovat Boha. Je nenahraditelný. Je možné učit děti etice a zapřít původce morálních norem, to ano, ale proč? Je lepší ho jmenovat i když je pro ně cizí.

Dospělé lidi pak nemůžete učit nic. Nenechají se učit morálce od lidí - jedině od Boha samého. Nato ho ale musí nejdřív poznat. Takže zatímco u dětí můžete začít od morálních norem a Pána Boha jen tak zmínit, u dospělých musíte začít jejich Bohem a Spasitelem, a pak má smysl mluvit o morálce.

K. Kužel 18.11.2011 6:44

Jestliže naše civilizace

nechá padnout Izrael, ztratí nárok na vlastní existenci. Odříznutí od vlastních kořenů je zhoubné.

P. Lenc 18.11.2011 8:46

Re: Jestliže naše civilizace

Velké ANO!