1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kusý 20.7.2011 9:18

V souvislosti s volebním právem je pikantní

fakt, že v televizních a jiných soutěžích jsou občané ochotni esemaskovat do roztrhání těla.Určovat cizí osudy je velmi zábavné, ale podobnou aktivitu očekávat ve chvílích, kdy jde o rozhodnutí o osudu vlastním, je však pošetilé!

P. Čech 20.7.2011 9:17

Re: Špatný návrh a můj návrh :)

Pane Výmolo, není vůbec třeba vymýšlet nesmysly. Stačí jednoduše jediné. Přísně většinový volební systém, spojený se zákonem o obecném referendu. Ono totiž těch hajzlbáb, metařů a kopáčů je vždy mnohem méně než ostatních. Je nutno si uvědomit, že většina, t.j. nejméně 50%+1 se sice může také mýlit, ale obvykle se mýlí vždy méně než menšina. je v tom prostá matematika, nic jiného.

P. Čech 20.7.2011 9:11

Ne dobře chycené téma.

Skladba obyvatel v jednotlivých zemích v Evropě, jakož i úroveň vzdělanosti tamtéž je víceméně stejná. Obdobně jako systémy vedoucí k vládnutí, s jedinou výjimkou. Tyto systémy mají jedno společné a to je nefunkčnost tu taková, tu onaká. Nefunkčnost, pramenící ze systémů voleb podle poměrného zastoupení, které generují pouze vlády a moc menšiny občanů  nad naprostou většinou ostatních. Tedy pravý opak demokracie. Generují moc různých, vždy menšinových seskupení občanů, obvykle politických stran. Není to jen fenomén evropský, podobně je tomu i jinde ve světě. Teď k oné zmíněné výjimce. Existuje jedna země a to je Švýcarsko. Země dlouhodobě úspěšná s relativně spokojenými občany, s občany, kteří se vysokou měrou podílejí na přímém řízení své země. Jak? Pomocí jediného demokratického institutu. který jim přímý vliv na dění ve státě umožňuje. Pomocí zákona o obecném referendu. Ano, i zde může docházet k omylům a dozajista k nim i dochází, ovšem občané jsou si vědomi, že mají to, co chtěli a nemohou jakkoliv vinu svalovat na někoho "tam nahoře", ale pouze a jedině na sebe samé. Tyto chyby, pokud k nim dochází, jsou rychle napravitelné. Jak? Nikým "vyvoleným", ale opět občany samotnými. Nejdůležitější na tomto systému je ovšem fakt, že v zemi nemají absolutní moc žádná uskupení občanů, ale občané samotní. Vůbec zde není důležité, zda jednotliví občané platí či neplatí daně, těch neplatících je ostatně vždy a všude menšina. Tedy méně než 50%+1. Je nutno si uvědomit, co je to většina. Pouze a vždy jedině více než 50%. V zemi, která si chce říkat demokratická, musí vždy vládnout vůle většiny. Jaká však vůle vládne např. u nás? Vždy vládne vůle politických stran z nichž "vítěz", nebo koalice dosahují vždy méně než 50%. Je to chyba systému a ne demokracie, jak je nám podsouváno těmi, kdo vládnou a to nezávisle na tom, z které politické strany pocházejí.

V. Výmola 20.7.2011 9:06

Špatný návrh a můj návrh :)

Jak už připomněla p.Bakulová, tento návrh má dost zásadní trhliny. Zatímco se autor obává toho, že méně schopní a vzdělaní ovládají prostřednictvím rovného volebního práva ty schopnější a vzdělanější, tak jeho řešení to může i dost zhoršit. Jak se říká "demokracie je systém, kde deset hajzlbáb přehlasuje devět jaderných fyziků". Jaderní fyzikové (jistě jim nikdo nebude upírat inteligenci) jsou u nás téměř výlučně zaměstnanci státu. Takže v novém systému "přehlasuje deset hajzlbáb nula jaderných fyziků". Totéž platí o lékařích, učitelech, vědců všeho oboru. Těm všem systém upře volební právo, kdežto kdejakému blbovi, který dělá pomahače na stavbě zůstane.

Pokud bych já měl měnit volební systém, pak především podle vzdělání. Následují počty hlasů nebo řekněme váha hlasu: bez vzdělání - 0, základní - 1, úplné střední - 2, VŠ - 3. Dále budou bonusy, např. žena s odrozenými třemi dětmi +1, odvedené daně přesahují milion ročně +1. A malusy: trestný čin -1, atd.

Pokud se vám to zdá složité, tak složitost odpadá v případě elektronických voleb, které by měly být zavedeny tak jako tak, ať už bude volební systém jakýkoliv.

J. Schwarz 20.7.2011 8:40

Re: Buď práci čest!

Jeden se ptá, kdo to tu tak skvěle řídí že se podobným povalečům pohodově žije! Řídí to totiž stejní povaleči, svoje platy kterým neodpovídá ani zodpovědnost ani výsledky považují za své lidské právo, a rozhazovačnost nazývají "humanismem" a tolerancí. Jejich vzor - US a západoevropská levice. Blbější než Brežněv. Jakeš  byl proti nim filosofem.

J. Schwarz 20.7.2011 8:35

Re: jestli dobře rozumím,

Volební právo by se mělo rozdělit - všeobecně a rovně by se mohlo rozhodovat o politických záležitostech, účasti v mezinárodních organizacích, spojenectvích a podobně. O penězích by měli rozhodovat jen ti, co je platí a ne ti, co z nich žijí a když, tak jen nepřímo. Já kupříkladu mohu spolurozhodovat o trendech v počítačovém průmyslu tím, jaký model si koupím a ne hlasováním ve správní radě. Stejně tak lékař  ve státní nemocnici by mohl ovlivnit zdravotní politiku státu rozhodnutím, za jakým kolegou či na jakém pracovišti se nechá hospitalizovat jako pacient a ne tím, že by rozhodoval s vybavením za kolik milionů je ochoten pracovat.

J. Bakulová 20.7.2011 7:48

jestli dobře rozumím,

vylučujete z volebního práva všechny zaměstnance státu, tedy i některé lékaře a zdravotníky obecně, učitele, atd. No, to tedy nevím. Co mě na našemm ale nejen našem  volebním zákonu fascinuje je počet hlasů, jestliže např. do Senátu volilo 25 procent voličů, tak je něco špatně. A dále je špatně i to, že občan nemá ze zákona vůbec žýdnou možnost se bránit špatným rozhodnutím politiků, leda že je v příštích volbách nezvolí. Já už volit nebudu, pravice mě zklamala, levici nevolím

E. Vašátko 20.7.2011 7:06

Stoprocentně souhlasím.

Volební právo by měli mít pouze ti, co platí daně. Všeobecné volební právo možná mělo smysl v začátcích minulého století, ale to, co se z toho vyvinulo je ve svém konečném důsledku absolutní nesmysl a na to brzy dojedeme. Myslím, že se čeká jenom na nějakého schopnějšího Paroubka. U nás i v Evropě.

J. Kraus 20.7.2011 5:05

A když vezmeme ještě

v úvahu tvrzení Miloše Zemana, že 60% občanů jsou idioti!

Z. Jaromír 20.7.2011 3:38

Buď práci čest!

O tom, že naše veliká doba zvolna přechází v dobu úpadkovou, mě přesvědčil nedávno jeden zdejší zachovalý povaleč. Co kulhavý, přestárlý důchodce přisedl jsem si k němu a za hovoru obrátil jsem jeho pozornost k pilným pracantům makajícím na ukládání potrubí pod povrch země. "Práce mě přímo fascinuje, vydržím se na ni celé hodiny dívat," zacitoval jsem přitom z Tří mužů ve člunu a dále prostými slovy netajil  se obdivem k jejich fortelu.. "Vy jste ještě větší vůl než voni!" řekl se zvláštní převahou, jež mě pro tu chvíli umlčela.