3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Drobné úvahy o vzdělanosti

Je to už pár let, co jsem četl zajímavý článek o dějinách obtížnosti maturitní zkoušky z matematiky. (Bylo to v rámci debaty o tom, zda má být maturita z matematiky povinná.) Moc lituji, že jsem si nepoznamenal některá data, která mě v onom článku zaujala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Rozbořil 3.1.2020 0:01

Mám pocit, že jste namířil na lišku a trefil Maryšku. Domnívám se, že Vámi uváděná tvrzení nepocházejí od učitelů, nýbrž od pedagogických "odborníků", kteří toho až zase tolik neodučili, zato se propracovali na lépe placené místo. A zkuste se postavit před třídu puberťáků, kteří mají všechna možná práva a žádné povinnosti. Já bych to za 50 tisíc nechtěl dělat.

M. Rozbořil 2.1.2020 23:54

Určitě bych to lépe neshrnul, takže dík a přání všeho nejlepšího do nového roku.

Z. Lapil 2.1.2020 22:16

:-)

Dobrou noc.

L. Písařík 2.1.2020 21:58

Ten program jsem koupil, kvůli tomu mám prastarýPC , na nových nejede.

P. Grigar 2.1.2020 21:56

..bezpečnostní koeficient. ;-D

P. Grigar 2.1.2020 21:48

..no jo, ale kolik práce dalo sestavení programu, potřebného k výpočtu? Prašť jako uhoď..

P. Grigar 2.1.2020 21:45

.. ovšem když dámské nohy svým vzhledem evokují symbol násobení nebo dokonce poslední z arabských číslic.. no tststs.

P. Grigar 2.1.2020 21:42

..možná by k tématu vystřihl nějakou báseň ve stylu Tristana Tzary. Žena by vám poděkovala..?

O. Istvanfy 2.1.2020 20:15

Všetko sa dá matematizovať, ale väčšina za to nestojí. A matematizujú sa aj lži.

Z. Lapil 2.1.2020 18:34

Matematizovat se dají i naprosto obecné nohy.

To už nežertuju, jen mě onehdy zaujal jeden výpočet. Začal tím, že zanedbal kolena a i ten zbytek nohy redukoval na dokonale tuhou tyč.

Vyšlo mu, že kráčející člověk, samozřejmě redukovaný na hmotný bod, dělá jakési obloučky mezi polohami "noha svisle" a "noha šikmo nakročená". Sestupná část rychlosti klesajícího oblouku je dána tíhovým zrychlením, z čehož vychází maximální rychlost obyčejné chůze kolem 6km/h. Pak už se musí běžet neboli občas popoletět, případně provozovat tu hrůzu, co provozují běžci - závodníci.

Z. Lapil 2.1.2020 18:26

S byty je to podobně. Povídal mi jeden developer: pro vás je to domov, pro mě tři milióny.

M. Valenta 2.1.2020 15:34

Myslím, že Frank by moji repliku pochopil lépe.

V. Petr 2.1.2020 15:10

"Žák má uši v zádech. Slyší, je li bit." (staroegyptské přísloví).

Tolik k našemu školství. Nejsem příznivec tělesných trestů za neznalosti, ale myslím si, že v naších školách především chybí žákům disciplína.

Říkal jeden děkan, že ví o studentovi, který už studoval na OSMI vysokých školách a na žádné nedokončil první ročník. To bylo dříve naprosto nemyslitelné!

V. Petr 2.1.2020 15:05

K tomu obrazu, nevím, zda je to pravda. Jeden milonář koupil od Picasa obraz za 10000 $ a následně se malíře ptal co vlastně obraz představuje. "To je jednoduché, odpověděl Mistr, pro Vás je to Picaso a pro mě 10000 $.

Z. Ukolébavka 2.1.2020 13:38

Nohy vaší choti jste dal do vitríny pouze vy sám. Spíš než fanouškové matematiky tak činí hlavně kandaulisté či podpantofláci.

L. Písařík 2.1.2020 13:14

Sachrův dort jsem loni ochutnal přímo u Sachra a moc mi nechutnal, asi proto, že jsem diabetik. Ale káva k němu s mandlovým likérem všechno napravila. Když jsem byl ve věku vašeho vnoučka, zbožňoval jsem dort z Karlovarskách oplatků promazaný čokoládovým krémem, s čokoládovou polevou a navch pravá šlehačka ze smetany. Bomba. Tak ať se vám podaří.

M. Valenta 2.1.2020 13:09

Zašel jste zbytečně daleko i když víte jak jsem to myslel.

I Vám zdraví a spokojenost.

L. Písařík 2.1.2020 13:07

Ne vždy PC způsobí, že mozek zakrní. Na složitější výpočty jsou dnes algoritmy, ale musíte vědět, jak je použít. Jednou, tak pře 40ti lety, jsme s kolegou počítali ručně prostup tepla přes stěnu o několika vrstvách, jednalo se o kombinaci žáruvzdorného a izolačního zdiva. Pokud jste to někdy zkusili, je to úmorná práce, kdy některé hodnoty odhadujete a dosazujete, jiné vypočítáte. Trvalo nám to skoro celou noc, netrefili jsme se a tak nakonec použili osvědčené konstrukce. Cílem bylo navrhnout optimální řešení s ohledem na tloušťku konstrukce a cenu materiálu. Dnes můj PC to umí za několik vteřin a při tom používá podobný postup postupného přiblížení, ale je mnohonásobně rychlejší než tehdy my dva s logárem.

F. Kusák 2.1.2020 12:59

Já si myslím, že člověk vyvolávající záměrně emoce, je nějak postižený. A paní Nora je mně lhostejná, její pořad nesleduji a nejapné diskuze jdou mimo mě. Nakonec, nemám už tolik času, abych se zabýval kdejakou kravinou a na světě je mnoho krásnějších věcí, u kterých lituji, že je nestíhám.

F. Kusák 2.1.2020 12:54

Matematice nic nekonkuruje neboť vše je její součástí a vše se dá matematizovat. Tedy i nohy Vaší paní, a to bez ironie.

Mnoho zdraví v novém roce

L. Písařík 2.1.2020 12:53

Máte pravdu, sichr je sichr, tak jsme raději přidávali. Vzpomínám na pana profesora Odvalila, který kontroloval vypočet výztuže betonové konstrukce a pravil: Ladislave, vyšlo ti to i s velkou rezervou, ale opět jsi připravil armádu o jeden tank. Ale před mnoha lety jsem byl v Bangkoku, právě stavěli nadzemní rychlodráhu a žasnul jsem, kolik měli ve sloupech výztuže, to byly opravdu železo-betonové konstrukce.

J. Uzel 2.1.2020 11:43

No pokud mezi ostatními texty vyniká, pak vynikající je;-D

M. Valenta 2.1.2020 11:11

Není nic elegantnějšího než matematika. A to ji konkurují takové skvosty jako Porsche 911, plachtící albatros nebo nohy mojí ženy.

Z. Ukolébavka 2.1.2020 11:09

Pravdivé a smutné čtení.

S. Rádl 2.1.2020 10:44

Co se týká všeobecné vzdělanosti, stačí se podívat na některou z takzvaných vědomostních soutěží v TV. Nechápu ty lidi (dost často studenty), kteří tam jdou a ukazují svoje neznalosti. Vrcholem byla pak známá tvář ČT Nora Fridrichová ve VIP verzi. I když její pořady nesleduji, domníval jsem se, že se jedná o ženu s všeobecným rozhledem, jinak by snad své povolání nemohla vykonávat. Opět jsem se zmýlil...

S. Rádl 2.1.2020 10:43

Absolvent jakékoli technické VŠ nemusí umět používat logaritmické pravítko, měl by ale vědět, co je logaritmus a jak se používá. Bohužel to ale zdaleka tak není.

J. Fridrich 2.1.2020 10:36

Jen krátce - i když by toto téma " neuvěřitelné neznalosti a nevzdělanosti " našeho lidu - a hlavně mladých lidí chtělo delší rozbor - tedy jen krátce.... Je to vizitka našeho školství. Léta jsem byl zastáncem zvyšování platů našim učitelům - ALE JIŽ NEJSEM. Znalosti jejich dnešních žáků a studentů jsou tristní, tedy žalostné, smutné, skličující - ale to je přece výsledek jejich práce, dle toho by měl být kantor hodnocen i platově.. Je to výsledek toho, že se dnes tvrdí, že naučit se důkladně i základní data a údaje z oblasti historie, zeměpisu, matematiky, fyziky, chemie a sociologie není nutné, prý je to dokonce škodlivé a brzdí to mladé lidi v jejich rozvoji. Také se došlo k podivnému názoru, že se děti nejlépe vychovají tím, že se nebudou vychovávat - to je prý také brzdí v jejich rozvoji...

Š. Hašek 2.1.2020 9:52

A též to logáro neustále vyžadovalo "spolupráci s Vaším mozkem a jemné prsty/dlaně při šoupání".

Matematické tabulky taky byly "zajímavé čtení".

Ťukat do klávesnice a přečíst výsledek, to způsobuje znatelné pavučiny v mozku, domnívám se.

J. Jurax 2.1.2020 9:48

Nebo dočasný ...

F. Kusák 2.1.2020 9:39

Ano, i já jsem si prošel mnoha fázemi výpočtářského vývoje a logaritmických pravítek, tedy "logár", mám několik desítek, tedy slušnou sbírku. Dokonce jsem se dozvěděl, že v Německu je jejich muzeum. S těmito inženýrskými pomůckami jsem kdysi doslova kouzlil. Ale nemám nic proti elektronickým kalkulačkám, je to normální vývoj, jen bychom je měli používat jen tam, kde nám jiné metody selhávají, jinak ztratíme cit pro čísla a schopnost odhadnout výsledek, podobně jako při používání GPS.