2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Dobrý dárce spermatu nad dobrého manžela

Není to tak dlouho, co vyšel průzkum mezi 15 000 českými ženami, jehož závěr zněl, že polovina českých žen nepovažuje přítomnost otce v rodině za nezbytnou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 31.12.2018 16:07

Re: Velmi dobře - na nevěřící.

Tak si něco přečtěte od Hany Lipovské.

M. Prokop 31.12.2018 16:49

Re: Velmi dobře - na nevěřící.

Zatím jsem ji zaregistroval jako ekonomku (dobrou). Je-li věřící, nedává to najevo.

M. Krátký 31.12.2018 8:36

Některé "páry" ale nesvatbou řeší i finanční stránku

nevdaná matka se automaticky stává samoživitelkou a my jí ( jim oběma ) přispíváme do "rodiného rozpočtu" - hezký nový rok 2019

P. Grigar 31.12.2018 12:24

Re: Některé "páry" ale nesvatbou řeší i finanční stránku

.. a tady je jádro problému. Hezký nový rok 2019 přeji Vám i sobě.. při troše štěstí se v jeho průběhu přesunu do kategorie občanů, kteří už na podobné zhovadilosti nepřispívají z výnosů své práce.

J. Fridrich 31.12.2018 7:01

Moudré zhodnocení dnešních nemoudrých trendů v naší - ještě

Moudré zhodnocení dnešních nemoudrých trendů v naší - ještě nedávno moudré západní civilizaci. Již nyní se na dosti velkých skupinách dětí a mladých lidí negativně projevuje výchova v neúplných rodinách.. Hlavně nám přibývá nešikovných " mamánků " držících se maminky za sukni klidně do čtyřicítky. Tyto karikatury chlapů nerozdělají oheň, nepostaví stan a neporadí si s mnoha normálními životními situacemi a už vůbec nejsou oporou své partnerce. U dívek vyrostlých v neúplných rodinách je zase špatně nastavený jejich vztah k mužům..

J. Milota 31.12.2018 12:58

Re: Moudré zhodnocení dnešních nemoudrých trendů v naší - ještě

Znám rodinu (matka vdova) se dvěma dospělci -chlapi kol 40, kteří mydlí s matkou ve spoilečném panelákovém mininytečku. Nevydělají si všichni dohromady, aby se aspoň jeden syn mohl odstěhovat aspoň do nájmu, a už vůbec ne do vlastního bytu. Ani neusilují o nějaký vztah, protože kam by tu svou nastávající mohli poizvat. Prostě všichni resignují.

J. Milota 31.12.2018 12:58

Re: Moudré zhodnocení dnešních nemoudrých trendů v naší - ještě

opravuji: bydlí.

J. Milota 31.12.2018 13:04

Re: Moudré zhodnocení dnešních nemoudrých trendů v naší - ještě

minibytečku...

M. Moravcová 31.12.2018 6:15

Ano, rozežranost,

rozcapenost, absence přímého nebezpečí, neúměrná starostlivost státu (korupce) a spoléhání na něj - to jsou ničitelé vztahů. Mně vadí i devalvace a záměna významů slov (sociální sítě). Člověk už nemá partnera (se kterým jsou na všechno dva), ale přítele, přítelkyni. Přátele ale máme na zábavu, volný čas. Dneska je každý známý kamarád, přitom opravdové kamarády máme tak do pěti za život.

P. Boublíková 31.12.2018 5:21

Ano, vyspělá ekonomika

a sociální stát ničí rodinu. Pro přežití dětí už není kompletní rodina nutná, poměrně pohodlně jej zajistí jeden z rodičů - děti nezemřou. Dříve to u drtivé většiny lidí nebylo myslitelné, dokonce bylo výhodnější žít v mnohem větších skupinách - existovaly vícegenerační rodiny, rozvětvené rodiny, v nichž žily neprovdané tety, svobodní strycové, nejstarší potomci mívaly stejně staré děti jako byly nejmladší děti jejich rodičů atd. atd.

Že evoluce chtěla lidské párové manželství je ničím neověřený plk. U nepřeberného množství živočichů mláďata otce nikdy nepoznají, takže argumentovat tím, že lidé nejsou samosprašní, je naprosto mimo. Stejně tak spousta živočichů žije ve smečkâch či stádech - obdoba vícegenerační, široké rodiny.

Takže děti nejprve přišly o vícegenerační rodinu - o denní kontakt s prarodiči, o početné sourozence (dnešní standard jsou 1-2 děti) - která byla nahrazena nukleární rodinou https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Nukleární_rodina

Postupně přicházejí i o nukleární rodinu, která je nahrazována jednotlivcem v roli rodiče a obvykle i úplnou ztrátou sourozenců - programově osamělá matka si málokdy pořizuje víc než jedno dítě. Ale co není může být - může se stát trendem jeden rodič plus více dětí.

Co chce lidská evoluce ví pámbu nebo možná sociální antropologové, takže příště prosím raději odbornou konzultaci, než začnete psát úplné nesmysly.

P. Boublíková 31.12.2018 5:23

Re: Ano, vyspělá ekonomika

... potomci mívali...

I. Širůček 31.12.2018 21:05

Re: Ano, vyspělá ekonomika

Kéž by to bylo ti nejhorší ve vašem příspěvku... Kdysi se mi zdávalo, že píšete rozumně. Ach, seňoro, to už je tak dávno ...

M. Moravcová 31.12.2018 6:20

Re: Ano, vyspělá ekonomika

"Že evoluce chtěla lidské párové manželství je ničím neověřený plk. U nepřeberného množství živočichů mláďata otce nikdy nepoznají, takže argumentovat tím, že lidé nejsou samosprašní, je naprosto mimo"

Není to plk. Kdyby příroda chtěla, aby člověk byl nemyslící tvor, stvořila by nás jako nemyslící a nevyvíjející se tvory. Manželství je celosvětově a mnoha tisíciletími prověřený fungující a pro člověka výhodný svazek, nezávisle na médiích, telefonech a sociálních sítích.

P. Boublíková 31.12.2018 6:42

Re: Ano, vyspělá ekonomika

To není vůbec pravda, paní Moravcová. Existují společnosti, které párové manželství a párové rodičovství (vyjma momentu zplození potomka) vůbec neznají - například u různých severských nebo indiánských kmenů se vůbec neřeší paternita a dítě "patří všem". Na druhou stranu, tradiční hinduismus se svým upalováním vdov prosazoval manželství "až za hrob", bez ohledu na pozůstalé děti. V mnoha zemích světa jsou dodnes nevěrné ženy zabíjeny, rovněž bez ohledu na jejich děti, a zdaleka nejde jen o islámská společenství. Evropský rozvod je vlastně kultivovanou náhradou zabití "nehodného" rodiče.

Vůbec to vše nesouvisí s nějakým myšlením. I společnost, nejenom příroda, má svůj vývoj čili evoluci. Je pochopitelné, že nám nejvíc vyhovuje to, čím jsme sami prošli a co se nám osobně vesměs osvědčilo - to jest párové manželství a párové rodičovství. Ovšem že by šlo o "celosvětově a mnoha tisíciletími prověřený fungující a pro člověka výhodný svazek" je hámotina. Fungujících a pro člověka výhodných forem soužití a rodičovství je mnohem víc a sami jsme svědky toho, že řada lidí párové soužití jako výhodný svazek nevnímá. Může nás to rozčilovat, nemusíme to sociální politikou státu aktivně podporovat, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.

J. Lukavsky 31.12.2018 8:35

Re: Ano, vyspělá ekonomika

"Fungujících a pro člověka výhodných forem soužití a rodičovství je mnohem víc" No jistě, ale v Evropě se jako nejlepší ukázal klasický model. Umožňoval totiž v našich podmínkách přežití celé rodiny a zrození a výchovu většího počtu dětí. To zrození jde rychle, ale výchova je u nás záležitost desítek let než dítko vyroste, dostuduje, začne pracovat a uživí sebe i svoji rodinu. Ostatní modely mají dosti velké nevýhody, např. polygamie produkuje třídu mladých mužů kteří nemají šanci se oženit a tudíž mají tendenci si jít vybojovat ženy venku (jak vidíme) přičemž jsou často zabiti. Jistěže kdesi může fungovat jakkoli bizardní model, ale v Evropě by asi neobstál. No a z těch zemí s alternativními modely soužití se kupodivu cpou mladí muži do té zastaralé a nemoderní Evropy a ne naopak. J.L. end

P. Boublíková 31.12.2018 8:52

Re: Ano, vyspělá ekonomika

Ještě jednou: není tomu tak dávno, co byl nejvýhodnějším modelem "klan", vícegenerační rodina. Nukleární rodina rodiče plus děti je nejvýhodnější během posledních řekněme cca 100 let.

Zhruba polovina manželství se dnes u nás rozvádí, téměř polovina dětí se rodí mimo manželství, sama autorka článku píše, že zhruba polovina žen si umí představit výchovu dítěte bez otce. Pravděpodobně si tedy zdaleka všichni nemyslí, že je nejvýhodnější klasický model (čímž asi míníte nukleární rodinu).

To je prostě realita, před kterou nemá smysl zavírat oči.

Pokud považujeme nukleární rodinu za lepší než osamělé rodičovství (což je i můj názor), můžeme se pokusit trend single rodičovství brzdit nebo snad i zvrátit tím, že ho nebudeme ekonomicky podporovat.

Zdali to bude něco platné netuším, v dnešní společnosti je i jednotlivec dost často bohatý dostna to, aby jedno dítě uživil. A po větším počtu dětí možná netouží...

J. Schwarz 31.12.2018 10:44

Re: Ano, vyspělá ekonomika

Tak to máme krásný příklad marxistického vývoje po spirále - od kmene přes klan a rozšířenou rodinu k nukleární rodině a od ní zpět ke kmeni - pardón, "sociálnímu státu"...

V. Církva 31.12.2018 13:47

Re: Ano, vyspělá ekonomika

Tak, sice se nedá jednoznačně říct že lidstvo je předurčeno pro nukleární typ rodiny, ale: Máte pravdu že pro primáty i pralidi byla spíš typická tlupa. Nicméně s alespoň dočasně trvalými vztahy mezi samcem a samicemi. Jakkoliv monogamními či bigamnímy.

Pokud jste ale někdy zažili pojem partnerská láska, víte že jde z více než 90 procent o vztah jednoho muže a ženy. Máme jiné sexuální cykly než jiní primáti, takže tento vztah je u lidí trvalejší, a přirozený pro jednoho muže a jednu ženu. Aniž bych byl do čehokoliv kulturně donucen, od přírody tíhnu k určitému trvalejšímu vztahu mezi mužem a ženou - partnerské lásce. Otázka je trvanlivost takového vztahu. Možná by po pár letech mohlo být přirozené partnera změnit. Jenomže v takových případech už především ženy nebývají tak plodné či atraktivní pro druhé pohlaví, či muži nemocní, takže by to nebylo vůči nim fér. Asi proto předmarxistické kultury a náboženství preferovaly trvalý vztah založený i na vyšší formě lásky.

A jsme u dětí. Děti skutečně kdysi vychovával celý kmen, rodina, či klan. Ale to dnes dělá škola. Nějak mi připadá divné i v době předkřesťanské, aby otec, milující svoji družku neměl zájem o společné děti. Myslím že i v tlupách bylo hodně otců se vztahem k vlastním dětem.

A tím jsem dospěl k tomu že křesťanský model není přežitý. Křesťanská komunita se stará o všechny děti pokud tuto funkci nemá stát. Ale muž žije se ženou i s dětmi. Nikdo netvrdí, že mají spolu trávit 24 hodin denně. A ani se to dnes neděje, rodina je spolu tak 4 hodiny denně. Takže svým způsobem je rodina jako jednotka žijící v určité komunitě logická a v souladu s přirozeností homo-sapiens.

Pokud však někomu připadá přirozenější pravěká tlupa, nezapomeňte taky na lidské oběti a dejte si mezi dveře lebku nějakého nepřítele.

M. Moravcová 31.12.2018 10:44

Re: Ano, vyspělá ekonomika

Výjimkami se nezabývám.

V. Braun 31.12.2018 12:33

Re: Ano, vyspělá ekonomika

Manželství je, jak i poslední vývoj ukazuje, sociální konstrukt. Když se podmínky ve společnosti změní a i jiné formy soužití se ukazují jako výhodné, tak počet manželství začne klesat. Takže původní příspěvek, na který reagujete, má dle mého názoru pravdu.

To nic nemění na tom, že osobně považuji tradiční rodinu za nejlepší uspořádání pro výchovu dětí. Protože to preferuji tak pro to ale nebudu používat falešné argumenty.

M. Těhanová 31.12.2018 7:41

Re: Ano, vyspělá ekonomika

Teda paní, co vy nejste schopna vyplodit, to by jeden nevěřil. Hrajete si na chytrou, supermoderní osobu, chápající moderní trendy.

Tak se zkuste někdy rozhlédnout kolem sebe, co ta moderní výchova přináší a jakým přínosem jsou ti sociální antropologové, kteří nám vysvětlují, jak to s námi lidmi je, aby prokázali smysluplnost svého konání a svých, někdy stupidních studií a výstupů z nich.

P. Boublíková 31.12.2018 7:55

Re: Ano, vyspělá ekonomika

Zkuste pochopit, že je rozdíl: s něčím sympatizovat (sympatizuji s formou tradiční rodiny) a vnímat realitu (rozpad tradiční rodiny).

S nesamosprašností lidí (tedy s něčím, co "chce příroda") nemají trendy ve vývoji rodiny absolutně nic společného. Tyhle "přírodovědné výlety" mně dokážou skutečně vytočit :-)

A zbytek už nechám skutečným odborníkům též v oboru sociologie apod., jímž paní Šichtařová skutečně není.

P. Boublíková 31.12.2018 8:04

Re: Ano, vyspělá ekonomika

3x "skutečně" si prosím opravte, nepodrobila jsem příspěvek slohové recenzi :-)

Ještě bych dodala, že ta údajně mnohatisíciletá tradice párového manželství a rodičovství a jeho považování za vrchol evoluce, navíc nejraději neměnný (jak popisuje pí. Moravcová) vychází zřejmě z Bible a z křesťanského ideálu.

A celý svět navěky věků podle křesťanství nefunguje a fungovat nebude.

J. Karlík 31.12.2018 9:36

Re: Ano, vyspělá ekonomika

Ano, a proto to tak vypadá, ale komu není rady, tomu není pomoci. Mám dojem, že vzdělání, to dnešní, tedy ne klasické, bez špetky zájmu o přemýšlení o smyslu života, není k ničemu. Vede jen k namyšlenosti, jakou zde většina příspěvků předvedla.

M. Moravcová 31.12.2018 10:49

Re: Ano, vyspělá ekonomika

já nejsem vědec. Jen hájím prověřené a praktické. Že se to mění? Mění, ale není to dobře. Těch psychicky nevyrovnaných, labilních a zamindrákovaných jedinců je přespříliš. A vědci můžou plácat, co chtějí. Výsledky už vidíme kolem sebe.

L. Harvánek 31.12.2018 9:47

Re: Ano, vyspělá ekonomika

Ano, tu odbornou konzultaci Vám vřele doporučuji. Neověřených plků jste snesla už dost.

M. Jandáková 31.12.2018 3:03

.

Já bych také chtěla říci veřejně, že neznám jediné manželství, ve kterém by byl muž "byl odkopnut", a že znám těch rozpadlých manželství mnoho. Tak mě napadá, jestli to "sperma" namísto manžela, není nějaká preventivní sebeobrana:-)

B. Baron 31.12.2018 1:22



B. Baron 31.12.2018 1:24

Dobrý článek.

P. Kolar 31.12.2018 1:14

Dobrý článek

Kriminalita je výrazně vyšší ve skupině lidí, kteří vyrůstali v neúplném manželství. Což v drtivé většině znamená bez otce.