Středa 19. března 2025, svátek má Josef
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

SPOLEČNOST: Dejme barvy dohromady!

Rok se s rokem sešel a ctihodní Pražané i návštěvníci starobylého hlavního města naší vlasti v těchto dnech opět mají nesmírnou čest být svědky anebo rovnou účastníky festivalu tolerance Prague Pride čili Pražská hrdost (či pýcha).
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JJ

J. Jurax

15. 8. 2012 2:02
Trošku mimo téma

Autor píše - cituji - křesťanství, díky němuž se mohla vůbec svoboda člověka zrodit - konec citátu. 

Vždy mne fascinuje, jak věřící křesťané jsou schopni idei křesťanství připsat i vynález ruchadla nebo žárovky. Nuže, ono křesťanství již z principu společném pro jakékoliv náboženství svobodu potlačuje, vtěsnává do mantinelů neodporujících dané víře. A idea svobody (a demokracie) je hodně předkřesťanská - psali o ní učenci řečtí o římští a i byla praktikována v době, kdy Žid Jošua, zvaný později Christos neboli pomazaný, byl jen jednou z mlhavých možností budoucnosti.

Mimochodem z druhé strany - jak nahlíží autor třeba na Japonce? Jsou nesvobodní nebo se u nich taky zrodila svoboda člověka, byť zaručeně bez přispění křesťanství?

A stejný úlet je v poslední větě - cituji - Podobnou pozornost by si zasloužila leda akce, jež by si do vínku vložila cíle celospolečenské, univerzální, katolické!  - konec citátu. Nuže - buď katolické (v tom případě by si ovšem akce onu podobnou pozornost nezasloužila), nebo celospolečenské a univerzální; katolické bylo snad rovno celospolečenskému a univerzálnímu akorát v temném středověku a to ještě jen v západní části Evropy, což je sakra malý kousek univerza!

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz