28.6.2024 | Svátek má Lubomír


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Čtvrtá etapa

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pedrák 20.11.2009 9:50

Demokracie vzkvétá

leč s kosmetickou vadou. Kdo včera nejvíc kradli, dnes dvojnásobně kradou. K. Kryl.

Mgr. Milda 20.11.2009 9:42

Všechna popsaná období mají jedno společné

za ta dvacetiletí se nevytvořila politická elita, od začátku republiku řídí amatéři. Vždy, když už se zdálo, že začne opravdu profesionální přístup k politice, něco do toho přišlo- nacionální socialismus, komunismus, normalizace a tunelizace. Doufejme, že jsme nyní vpluli do klidnějších a dlouhodobě předvídatelných vod EU. Naše politická elita se začíná zvolna vyvíjet, za další 20. letí, pokud zase nějaký převrat nepřijde, lze očekávat srovnatelnou kvalitu politiků, jaké má třeba Francie, Anglie, Holandsko, Rakousko nebo Německo. Jedná se vesměs o země, které ruskou okupací výrazněji nebyly poškozeny, nacistická okupace tam působila pouze několik málo roků. Proto zůstaly jejich politické struktury dalekosáhle nedotčené. V Německu byla demokracie doslova vydupána ze země obsazením USA.  Stykem s demokratickými sousedy se nepochybně ovlivní i náš vývoj tím správným směrem.

Minutus 20.11.2009 9:41

Korupce a prolhanost politiků

je nejspíše příznakem demokracie. V totalitách to tak jednoduché není. Proto si taky komunistická věrchuška "tu demogracii" zavedla. Dle svých představ. Povedlo se jim to, že?

Minutus 20.11.2009 9:39

Re: Nesmysl

No, pokud vím, Einstein tolik nevydělal. Není to jen o práci mozku. Je to o tom být u pramene, vědět koho si naklonit a kde je v zákoně díra. A umět toho zneužít. Co nového vytvořili dotyční svou těžkou prací mozku, co tu dřív nebylo? Jaký prospěch to přineslo nám všem? Za co je máme respektovat, pokud ne mít rádi? Jakými konkrétními cestami k majetku přišli? Spekulacemi na hraně nedokonalého zákona?

Krumm 20.11.2009 9:32

Podrobnosti transformace raději ne

"Pro ty, kteří si zachovali kritické myšlení a trochu znají historii, nemůže být etapa od Listopadu zklamáním. Jistě se mohlo ledacos udělat jinak a líp, ale taky hůř! Rozebírat podrobnosti transformace by bylo nadlouho,"

To je celý smysl téhle propagandy. O nic jiného nejde.

Průzkum mínění: Nespokojenost s politickou reprezentací: ano 52%, spíše  33%.

Takže ti, kteří si zachovali kritické myšlení a trochu znají historii by měli uvažovat, jak z toho marasmu ven. I kdyby to zabralo spustu času.

TF/09 20.11.2009 8:57

Re: Nesmysl - krize a přesuny výrob

Zatímco v 50. letech bylo v USA na 30 firem, které vyráběly televizní technologie, v roce 1987 zbyla jen jediná - ZENITH. Když rozmontujete počítač, do jehož monitoru právě teď koukáte, snadno zjistíte, že asi 95 % součástek v něm je z Číny, Japonska nebo přilehlých států.

Jenomže ekonomika je hlavně o tom, že se věci a peníze otáčejí. Lidé pracují, vydělávají za svou práci peníze a za ty peníze si zase koupí jiné věci, které se vyrábějí v dalších továrnách.

Jenomže s odsunem výroby z Ameriky spolu s ní odcházela i práce. Střední třída, nejpočetnější skupina obyvatelstva začala chudnout. V 80. letech vyhlásil president REAGAN tzv. ekonomiku služeb.

O co šlo? Byla uměle vytvořena pracovní místa ve sféře služeb a ta byla zaplňována nezaměstnanými z výroby, kterých rychle přibývalo. Tím, že si všichni budou navzájem prát prádlo, půjčovat videokazety nebo podávat na sebe žaloby se ale stát neuživí !

Odchodem výrobních odvětví také klesala konkurenceschopnost Ameriky. Tak se stalo, že Čína, která vyrábí výrobky pro půl světa začala vzkvétat, zatímco Amerika, kde se vyráběly zbraně a speciální výrobky pro pár speciálních zákazníků chudla.

Pamětník I. 20.11.2009 8:49

Re: Nesmysl

Vy tomu nebudete věřit, ale těžkou prací mozku.

HonzaJ 20.11.2009 8:17

Nesmysl

Pořád tu někdo podsouvá normálním lidem lenost a pohodlnost a podnikatelům snaživost a pracovitost. Většina lidí nemá na to žaludek ani nechce být dříve vychvalovaným Koženým a podobnými podnikateli. Jakou prací získali za krátkou dobu své miliardové majetky Kellner, Bakala a jim podobní?

třetí 20.11.2009 8:15

Re: Bývalá NDR

Republiku ovládá korupce, tunelaření, mafiánské soudnictví a policie, zkorumpované školství, morální bída, rozbujelý líný státní aparát. Občan je od toho, aby platil tento absurdistán polovinou svého výdělku, který mu stát ukradne všemožnými daněmi. Na změnu tohoto stavu ale žádná strana nezbrojí, neboť i politické strany jsou jeho součástí. Nepěkné vyhlídky.

Moučínek 20.11.2009 7:03

Bývalá NDR

je na tom morálně stejně jako my. Tam stále mnoho lidí pomýšlí na zašlé časy socialismu, stejně jako u nás! Jinak k vaši analýze bych chtěl podotknout, že mnoho lidí, kteří z poválečné euforie naletěli na Gottwaldovy sliby a nechali se nverbovat do strany, po jednom či dvou letech z KSČ, když poznali, že byli podvedenivelmu rychle utekli! Socialismus je pro stádní, průměrné a pohodlné lidi, kterým k životu postačí kus žvance a hlavně,malé pracovní nasazení. A protože mnozí lidé jsou od přírody líní, takový režim jim vyhovuje. Frustraci z polistopadového vývoje, elespoň ve mně, vyvolává chování některých lidí, kteří, jako chameleoni, popřou vše, co po celý život prosazovali, ve vidině snadného zbohatnutí. Ale takoví už lidé jsou. Hlavně mne však rmoutí skutečnost, že komunisté tuto republiku stále ovládají. A to, myslím, cílem listopadu nebylo!:-/