Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

SPOLEČNOST: Cože? Jaký „zimní čas“?

Tak se nám od víkendu krásně prodloužily večery. A přitom to bylo tak jednoduché. Stačilo jedno administrativní nařízení. Ale proč zůstat v půli cesty? Je třeba jít dál.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RL

Hm, mě střídání času maximálně vyhovuje, je totiž nejblíže přirozenému běhu přírody, v létě se vstává dříve, a v létě později. A nevím, jak jinak by se toho dalo jednodušeji dosáhnout. V dobách bez hodin to tak vždycky fungovalo.

Ale to roboti naprogramování budíkem nikdy nedokážou pochopit. :-P

0 0
možnosti
RL

Sakra, v ZIMĚ později! ;-€

0 0
možnosti
DS

Rozumím tomu, že někomu - těch lidí nebude mnoho - je změna času nepříjemná. Já to řeším tak, že to neřeším. Kdybych se v tom nimral stylem a la Jakl, zjistím, že mně to také vadí.

0 0
možnosti
JK

J21i12ř55í 50K27o82p54p

30. 3. 2022 5:25

Ale ono to tak kdysi bylo, že každá vesnice či město mělo o pár minut jiný čas. Určoval se okamžikem, kdy v místě nastalo poledne. Až s rozvojem železnice vznikla potřeba mít pro území celé sítě jednotný čas.

0 0
možnosti

Proč místo času neměnit pracovní dobu? Když jsem na dráze pracoval s údržbářskou četou, šlo to bez problému. Prostě místo v šest se v létě začínalo v pět. A bylo to. Poledne zůstalo v poledne a odpoledne o hodinu víc času taky.:-)

0 0
možnosti
FDW

Problém je v tom, že když příjdete do práce v 5 místo v 6, tak za tu hodinu budete mít nárok na příplatek za noční. Kdo chodí na noční musí mít častěji preventivní zdravotní prohlídku. A to jsou věci věci, které mě napadly jen tak z voleje. Žijeme v byrokratickém státě, takže Bůh ví, co by na vás mohl někdo vytáhnout.

0 0
možnosti
KP

Autor toto pise kazdy rok. Nabizi se zakladni otazka co bude psat az zustane jenom jeden cas.

0 0
možnosti
Foto

Pokud zůstane letní čas, tak se řada lidí nasere. Obzvláště v zimě. Mít v zimě letní čas může chtít jenom idiot. Pokud zůstane normální pásmový čas, tak bude všechno v pohodě a na toto téma nebude o čem psát. S výjimkou fanatických uctívačů letního času;-)

0 0
možnosti
Foto

Jakl tuhle blbost o pravém přirozeném čase sem píše už 27 let, ale dodnes se nedoučil parametry pohybu Země kolem Slunce.

Pak by totiž zjistil, že dokonce ani na 15. poledníku nebývá právě poledne přesně ve 12 hodin SEČ.

Tu nepravidelnou délku každého dne způsobuje excentrická oběžná dráha Země kolem slunce.

Přesně 24 hodin bývá den dlouhý jen několikrát za rok. Většinou je ale den kratší nebo delší

0 0
možnosti
JH

A sakra, Šejna zjistil, že rotace Země je nepravidelná. Držte si klobouky, budeme brzdit a zrychlovat.

Posuvu pravého poledne slunečního +16 minut, -14 minut se říká "časová rovnice". Ta vyjadřuje rozdíl mezi rovnoměrně plynoucím koordinovaným časem UTC a pravým slunečním časem, který ukazují sluneční hodiny, tedy polohou slunce k polední kružnici.

Tento posuv času (polohy ručiček na ciferníku našich hodinek k poloze stínu na slunečních hodinách) není dán excentricitou dráhy, ale sklonem rotační osy Země k rovině její dráhy.(ekliptice) 23,47° a polohou na ní, ročním obdobím k tzv. jarnímu bodu či rovnodenosti.

Časový etalon sekunda určovaná souborem asi sta atomových hodin se liší od sekundy určené z rotace Země v setinách sekundy. Od sekundy určené z délky tropického roku (revoluce Země) se prakticky neliší.

Trocha vzdělání neuškodí. Ahoj.

0 0
možnosti
VK
Foto

Dlouhé a nepravdivé

0 0
možnosti
Foto

však už je tady - ukrajinský.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz