11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Cože? Jaký „zimní čas“?

Tak se nám od víkendu krásně prodloužily večery. A přitom to bylo tak jednoduché. Stačilo jedno administrativní nařízení. Ale proč zůstat v půli cesty? Je třeba jít dál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Chlupová 30.3.2022 8:07

Tentokrát musím souhlasit s panem Jaklem. Lepší ponechat stabilni (středoevropský) čas a upravit časy běžných aktivit. Už dnes se otvírací doby např. ZOO nebo hradů v průběhu roku postupně mění podle délky dne. O víkendech a o letních prázdninách rovněž platí rozdílné jízdní řády. Zvykli bychom si.

Dnes už řada profesí umožňuje domluvit si posun začátku pracovní doby, jak člověku vyhovuje. A pokud by v teplejších měsících většina lidí preferovala chodit do práce dříve, obchody a služby by se jistě přizpůsobily.

Když už by muselo zůstat střídání, domnívám se, že lidskému organismu by více vyhovovalo letní čas z obou stran o měsíc zkrátit.

Na konci března sice meteorologicky začíná jaro, ale příroda se teprve začíná probouzet a řada lidí se ještě vypořádává s "jarní únavou", to není ideální čas na "vstávat o hodinu dříve". A ještě relativně nedávno jsme se na běžný čas vraceli už na konci září.

J. Herink 30.3.2022 8:27

Je to rozumné a logické, ale vysvětlujte to byrokratům.

Mimochodem, my jsme se před tímto blázincem v podniku dohodli a prostě v letních měsících se dělalo místo od 7.00 od 6.00 a bylo to.

J. Pavelka 30.3.2022 10:39

jenže tak to zkrátka nefunguje...ačkoli dnes už je to passé, zavedení LČ mšlo svůj smysl...s

P. Dvořák 30.3.2022 8:05

Mají být naštvaní víc v Košicích nebo v Santiagu de Compostela?

Mezi východním Slovenskem a západním Španělskem je dvě hodiny rozdíl ve východu a západu slunce. Vše je v jednom časovém pásmu.

V. Dosoudil 30.3.2022 7:58

Bezúčelné nesmysly jako "letní" čas je správné pranýřovat, proto jsem p. Jaklovi vděčný za jeho soustavnou publicitu. Nic na tom nemění, že jsou takoví, co si nechají vnutit úplně všechno a ještě jsou za to svým diktátorům vděčni.

J. Kalina 30.3.2022 7:42

je zajímavé, že na podzim, kdy se v noci o hodinku spaní prodlouží, nikdo neprotestuje a nepíše slátaniny. Na jaře to holt flamendrům více vadí. Nevím jak kdo, ale já jsem dnes spal asi o hodinu déle neboť venku je zataženo, svítíčko nesluní, je šero a tudíž mne to nebudilo jako v předchozích dnech. A toto vážení rozhoduje. Že si někdo pojmenuje úseky dne nějakými názvy a rozdělí den na hodiny a vám to vadí? tak si udělejte svoje rozdělení. posouvání času chápu jako malé přizpůsobení aktivit člověka s aktivitou dopravců a jejich jízdních řádů. Tím, že se posune o hodinu čas může zůstat formálně stejný jízdní řád. Uvedu jednu velmi důležitou informaci. Díky změně času začínají volejbalové turnaje v zimě i v létě v 9:00:::: A vo tom to je.

O. Musil 30.3.2022 7:41

Chtěl jsem napsat něco chytrého, ale jdu raději zapíchnout klacek do země, abych zjistil, jestli už mám jít do práce. Ale jelikož je sluníčko skryto za hustou oblačností, zůstanu asi doma.

M. Šejna 30.3.2022 10:12

;-D;-D;-D R^

M. Džmuráň 30.3.2022 7:22

Mám rád Jakla i střídání času. Kdyby Jakl kandidoval, asi bych ho volil, záleželo by na protikandidátech. Kdybych hlasoval v referendu o střídání času, byl bych pro.

P. Dvořák 30.3.2022 7:49

Pro zrušení nebo pro střídání?

R. Gramblička 30.3.2022 6:49

Každoroční Jaklova litánie o změně času je tady! Joo. Bez ní by to nebylo vono. Taková psí tradice

R. Langer 30.3.2022 5:50

Hm, mě střídání času maximálně vyhovuje, je totiž nejblíže přirozenému běhu přírody, v létě se vstává dříve, a v létě později. A nevím, jak jinak by se toho dalo jednodušeji dosáhnout. V dobách bez hodin to tak vždycky fungovalo.

Ale to roboti naprogramování budíkem nikdy nedokážou pochopit. :-P

R. Langer 30.3.2022 5:52

Sakra, v ZIMĚ později! ;-€

J. Hruška 30.3.2022 7:09

My víme, Langere, že jste hovado boží, nám vyhovuje v zimě v létě, přirozeně.

Vloni to blbnutí s hodinami vystihl jeden z přispěvatelů: Cituji: Normálně mám ráno pevnou erekci (přirození) přirozeně v posteli (a žena si toho náležitě užije). Nenormálně, za "letního" času, mám erekci v autobusu, přirozeně. Konec citátu. U hovad (býků) je to podobně. U druhých hovad, volů, to funguje jinak, přirozeně, že.! Kam ty hovada (voli) s hodinami přirozeně přiřadit,? Nazdar, Jožin z bažin.

R. Langer 30.3.2022 8:03

Ano, a já se za to nestydím, ty hovado jedno naprogramované. Já se od jara probouzím dříve úplně normálně, jak je světlo, nejsem omezený jako debil z kolbenky napojením na budík, výrobní pás a hospodu. A mluv laskavě jenom za sebe, co víte si povídejte na schůzích, soudruzi, a o své erekci vyprávěj raději někomu, kdo to ocení, já opravdu nejsem teplý, tak to na mě raději nezkoušej, Jóžine. :-P

J. Hruška 30.3.2022 8:16

Maximálně vyhovuje, vyhovím.! Nazdárek.

D. Stirsky 30.3.2022 5:42

Rozumím tomu, že někomu - těch lidí nebude mnoho - je změna času nepříjemná. Já to řeším tak, že to neřeším. Kdybych se v tom nimral stylem a la Jakl, zjistím, že mně to také vadí.

J. Kopp 30.3.2022 5:25

Ale ono to tak kdysi bylo, že každá vesnice či město mělo o pár minut jiný čas. Určoval se okamžikem, kdy v místě nastalo poledne. Až s rozvojem železnice vznikla potřeba mít pro území celé sítě jednotný čas.

K. Šubrt 30.3.2022 5:16

Proč místo času neměnit pracovní dobu? Když jsem na dráze pracoval s údržbářskou četou, šlo to bez problému. Prostě místo v šest se v létě začínalo v pět. A bylo to. Poledne zůstalo v poledne a odpoledne o hodinu víc času taky.:-)

F. De Winter 30.3.2022 7:38

Problém je v tom, že když příjdete do práce v 5 místo v 6, tak za tu hodinu budete mít nárok na příplatek za noční. Kdo chodí na noční musí mít častěji preventivní zdravotní prohlídku. A to jsou věci věci, které mě napadly jen tak z voleje. Žijeme v byrokratickém státě, takže Bůh ví, co by na vás mohl někdo vytáhnout.

K. Pavlik 30.3.2022 1:41

Autor toto pise kazdy rok. Nabizi se zakladni otazka co bude psat az zustane jenom jeden cas.

V. Sember 30.3.2022 1:56

Pokud zůstane letní čas, tak se řada lidí nasere. Obzvláště v zimě. Mít v zimě letní čas může chtít jenom idiot. Pokud zůstane normální pásmový čas, tak bude všechno v pohodě a na toto téma nebude o čem psát. S výjimkou fanatických uctívačů letního času;-)

J. Pilny 30.3.2022 5:28

Nechápu co je fanatického na tom mít odpoledne delší dobu světlo na práci na zahradě, na zábavu a na výlety. Chápu, že ten, kdo vstává v devět a chodí spát o půlnoci, vysedává v kavárně a u televize to neocení.

J. Plzák 30.3.2022 10:19

Kup si čelovku.

R. Langer 30.3.2022 8:06

Nesmysl. Změní se jedině to, že když půjdete z práce, budete mít o hodinu déle světlo. Ráno nepoznáte nic. :-P

M. Šejna 30.3.2022 1:14

Jakl tuhle blbost o pravém přirozeném čase sem píše už 27 let, ale dodnes se nedoučil parametry pohybu Země kolem Slunce.

Pak by totiž zjistil, že dokonce ani na 15. poledníku nebývá právě poledne přesně ve 12 hodin SEČ.

Tu nepravidelnou délku každého dne způsobuje excentrická oběžná dráha Země kolem slunce.

Přesně 24 hodin bývá den dlouhý jen několikrát za rok. Většinou je ale den kratší nebo delší

J. Hruška 30.3.2022 8:04

A sakra, Šejna zjistil, že rotace Země je nepravidelná. Držte si klobouky, budeme brzdit a zrychlovat.

Posuvu pravého poledne slunečního +16 minut, -14 minut se říká "časová rovnice". Ta vyjadřuje rozdíl mezi rovnoměrně plynoucím koordinovaným časem UTC a pravým slunečním časem, který ukazují sluneční hodiny, tedy polohou slunce k polední kružnici.

Tento posuv času (polohy ručiček na ciferníku našich hodinek k poloze stínu na slunečních hodinách) není dán excentricitou dráhy, ale sklonem rotační osy Země k rovině její dráhy.(ekliptice) 23,47° a polohou na ní, ročním obdobím k tzv. jarnímu bodu či rovnodenosti.

Časový etalon sekunda určovaná souborem asi sta atomových hodin se liší od sekundy určené z rotace Země v setinách sekundy. Od sekundy určené z délky tropického roku (revoluce Země) se prakticky neliší.

Trocha vzdělání neuškodí. Ahoj.

M. Šejna 30.3.2022 9:54

To jste se ve škole hodně blbě učil.

Sklon rotační osy má vliv na střídání ročních období a nikoli na pravý sluneční čas.

Dostudujte si to.

Jinak pokud jde o rotaci Země, tak ta je velmi pravidelná.

J. Hruška 30.3.2022 10:50

Definice: Rozdíl mezi pravým a středním slunečním časem se nazývá "časová rovnice".

Skutečně si myslíte, pane Šejno, že 2. listopadu, kdy slunce předbíhá ručky hodin o 16 minut je způsobeno šišatostí dráhy Země ve vesmíru.? Asi.

Hezký den ve vaší omezenosti přeji, Jóžín.

Poloha Slunce na obloze se vztahuje ke směru zemské osy, poledníku, sever - jih, poloha Slunce, rektascenze, se mění s ročním obdobím, protože rovník není ekliptika, 23,5°. Na jaře jsme na jedné straně od Slunce, na podzim na druhé straně. +16;-14; minut.

M. Šejna 30.3.2022 11:37

Omezený a nevzdělaný pane Hruško.

Rotace Země kolem vlastní osy trvá zhruba 23:56 hodin, a je velmi přesná. Ty zbývající zhruba 4 minuty potřebuje Země na to, aby se dotočila směrem ke Slunci, protože za den uběhne Země kus cesty na své dráze kolem Slunce.

Jenže ta dráha kolem Slunce není kruhová, ale eliptická. Navíc Slunce není uprostřed té elipsy. Takže v přísluní Země letí po své dráze rychleji a v odsluní pomaleji.

Výsledkem je, že v přísluní se musí Země dotáčet ke Slunci delší dobu a pravý den je tak delší. V odsluní je pravý den kratší.

Je to strašně jednoduché, ale plno lidí, včetně vás, tohle vůbec netuší.