4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pašek 30.8.2010 21:28

Děkuji za článek . . . a tuplem za komentáře . . .

!

V. Bok 30.8.2010 17:53

Onehdá jsem se dočetl v seriozním tisku, že absolvent VUMLu je též jistý

p. S, senátor postavený vysoce ba i nejvýše  a tedy taky bojovník proti komunismu.

Osttatně, většina výuky probíhala skutečně večer a též v sobotu, studentoi dostávali volno stejně jako dálkoví studenti vysokých škol. No, od absolventů ( dobrovolně tam nešel asi nikdo) vím, že studium vůbec nebylo snadné a většina předmětů skutečně nebyla jen marxismus.

Ale myslete si o tom co chcete. Já se jen otřesu. Ale alespoň vím proč.

L. Severa 30.8.2010 15:03

Abych to odlehčil,

tak  někdy v padesátých lětech , nevím už kdo( ale byla to komunistická "celebrita"), prohlásil, že kdo čte RUDÉ PRÁVO nemusí studovat vysokou školu.

S. Rehulka 30.8.2010 11:38

VUML

Nejsem si jistý (předpokládám, že někdo informovanější to pro všechny ujasní !)

VUML - Vysoké Učení Marxismu-Leninismu.

Určeno pro fanatické bolševiky, kteří toužili mít právo psát před svým jmenem několik písmenek, tak jako lidé vzdělaní -

-tedy doktoři, inženýři, advokáti atd.

Tedy, frekventanti VUMLU byli (prý) doktoři politických věd a socialistické filosofie.

T. Vodvářka 30.8.2010 11:48

Re: VUML

Pane Řehulko, nemáte pravdu. Jak je již uvedeno níže, frekventanti VUML nemuseli být fanatickými bolševiky, bližší jsem již popsal. Po absolutoriu na této "univerisitě" nedostávali ke svým jménům žádné tituly.

To, co máte patrrně na mysli, byl titul doktor společenských věd - zkratka RSDr. / vtipný překlad byl "rozhodnutím strany doktor"/. Tento titul - a studium - bylo rezervováno pro komunistickou elitu a je pravdou, že se tento titul nerozdával jen tak někomu. Tito absolventi byli ti praví, oddaní věci komunismu. Terpve tyto lidi je možné považovat morální katastrofu v lidských dějinách.

Podstata tohoto titulu byla v tom, že lidé zvláštního ražení ani při největší snaze nebyli schopni pochopit trojčlenku /takže s inženýrem byl konec/, nebyli schopni se naučit aspoň 3 odstupy tepen z aorty / a nechte se ošetřovat v břišní dutině tímto specialistou/. Na práva zase musíte mít aspoň trochu fištrón. Takže všechny doktorské tituly byly nedosažitelné. Proto byl stvořen tento titul a byl rezervován pro bolševickou elitu. To, že ji někteří doposud používají, je důsledek nedořešeného vypořádání se s komunismem v našem státě. / je to obdoba, jako by se někdo v Německu chlubil, že byl standarten fuhrer/.

S. Rehulka 30.8.2010 11:58

Re: VUML

Pane Vodvářko, děkuji ! Žiji už čtyřicet let mimo rodnou zem, tak se mi ty "tituly" popletly.

Tedy titul RSDr. znamenal lumpa první třídy, kdežto frekventant VUML-u pouze oportunista !

J. Schwarz 30.8.2010 13:41

Re: VUML

On ten VUML byl opravdu "Večerní Universitou" a ne "Vysokým Učením". "Vysoké Učení" bylo jen technické - zn. VUT.

K. Kužel 30.8.2010 14:00

Re: VUML

Mám pocit, že pravdu ohledně nezkráceného názvu má autor, nikoli p. Rehulka. Něco říká moje (nepříliš dobrá) paměť, ale souhlasí to i s Wikipedií:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ve%C4%8Dern%C3%AD_univerzita_marxismu-leninismu

Tedy ne "Vysoké učení..."

P. Hofman 30.8.2010 10:38

VOKOVICKÁ SORBONNA

Pan Hrdlička se sice v detailech mýlí, ale v mnohém ten jeho přítel vystihl situaci.

Měl jsem též přítele, který v 70-tých letech onu "Vokovickou Sorbonnu", jak se VUMLu říkalo, navštěvoval. Úroveň výuky a vyučujících byla, dle jeho vyprávění, zdrcující, atmosféra však nebyla tak "černobaronsky" úsměvná. On vystudoval KU v Praze, ale mezi frekventanty bylo skutečně mnoho nevzdělanců, kteří se tak moc zas nebavili a brali to často docela vážně. Navíc procento potenciálních udavačů tam bylo vyšší, než v běžném životě, což už samo o sobě je snad až nemožné. Ale nechodilo se tam pro zábavu (natož kvůli vzdělání), nýbrž ze zcela pragmatických důvodů.

Můj přítel vystoupil v srpnu roku 1968 z KSČ a tak mu, relativně slušným předsedou závodního výboru strany, bylo k udržení vedoucí funkce v podniku doporučeno vlastnit bumážku z VUMLu. Na dlouho mu to ale nepomohlo, zakrátko se stejně musel poroučet. Na jeho místo nastoupil ten, který měl "průkazku" a to "studium" bral asi vážněji.

Po změně režimu v roce 1989 byl tento můj přítel navržen svými kolegy v jisté profesní organizaci (již jako důchodce) na vedoucí funkci. Byl totiž uznávaný a ceněný odborník. Odmítl, u čehož jsem už byl osobně, se slovy: "Byl bych jako bývalý komunista nedůvěryhodný a vaši instituci bych tím škodil."

A tady musím naprosto souhlasit s diskutujícím p. T. Vodvářkou. Doporučuji si jeho příspěvek přečíst. Tam je pes zakopán.

V. Novák 31.8.2010 9:41

A to jste právě zmotal dohromady to,

co se autor pokoušel rozmotat. "Vokovická Sorbonna" byla Vysoká škola politická ÚV KSČ. Teda tím UV si nejsem jistý, ostatním ano. Byla to škola, kam se dostal zdaleka ne každý kovaný soudruh, ale musel to být HODNĚ kovaný soudruh, aby se tam dostal. To si hlídali ještě víc, než Práva nebo Filosofii. Absolvování VŠP znamenalo kariéru nejen v KSČ, ale i ve státním aparátu.

VUML bylo přesně to, co autor popsal - školení, jakým procházeli všichni nižší vedoucí pracovníci od vedoucího dvou ha.zlbab (též toaletářek) po, řekněme dílenského mistra nebo vedoucího IT oddělení. Úlitba režimu - otravná, nic nepřinášející, ale v některých situacích potřebná.

Že to neví pan Rehulka, který VUML nejspíš nezažil ani zvenku, je pochopitelné. Ale ten, kdo tu dobu zažil, by si pamatovat měl.

J. Vanko 30.8.2010 10:05

Neinformovanosť autora

Autor je značne neinformovaný. VUMLy vznikli okolo roku 1950. Okrem prednášok tam boli i semináre, dokonca sa písali seminárne práce.

T. Vodvářka 30.8.2010 6:52

Pan Pernes

jistě nebude žádný gauner. Avšak apologetizace těchto frekventantů, pane Hrdličko, není na místě a pokusím se objasnit, proč. Sám jste uvedl úroveň těchto "universit" a myslím si, že nepřeháníte. Ono, co může být vědeckého na třídním boji, případně politické ekonomii, která - dovedena do důsledků, končí severokorejským blahobytem. Problémem je to, že vedle komunistů, podporujících režim, se objevila skupina, kterou bych nazval "komunismu děkujícím", zhusta i slušných lidí, kteří se však upsali režimu za nějakou protislužbu.

A o to právě jde. Pan Pernes nechtěl více, než řídit nějaké muzeum. Je docela možné, že vedle něj byl někdo, kdo byl neméně schopný, možná i schopnější, ale poslal bolševiky tam, kam od začátku svých dějin patří. No a pan Pernes tak neučinil, lehce ohnul hřbet, a uspěl. Jistě, nikoho neudal /doufám/, nikomu nebránil v jeho práci, ale už se jednou ohnul. Kdo to udělá, podruhé již s tím nemá morální problém.

A poté chtěl pan Pernes řídit ústav, který bude zkoumat zločiny komunismu. Nikdo panu Pernesovi nebránil, aby pracoval jako vědec, nikdo jej nevyhazoval z práce a nebránil jeho potomkům v seberalizaci. Ale, z hlediska morálky slušné společnosti /pan Pernes studoval patrně jen morálku budovatele komunismu/, nelze připustit, aby vedl tento ústav. Pokud to pan Pernes nevěděl, bylo mu to třeba říci. A to se stalo. Pan Pernes své schopnosti jistě může uplatnit jinde. Omluva, že VUML byl jen jakousi legráckou, je u souvislosti znalých neprůchodná.

S. Rehulka 30.8.2010 11:25

Re: Pan Pernes

Jde vlastně o trojúhelník !

Je-li někdo slušný a je komunista, není inteligentní.

Je-li někdo inteligentní a je komunista, není slušný.

Jeli někdo slušný a inteligentní, nemůže být komunista !!!

O. Kadlec 30.8.2010 2:11

pan Pernes

utrpěl normální dobový úraz. V zemi, kde se nemusí trestný čin ani stát, abyste z něho byl obviněn, není divu, že mohl být obviněn že něco "zatajil". Taky zatajil, kdy a kde přišel o panictví. A to je důležitější.

Jinak ovšem pana Pernese pohříchu neznám, tedy jako historika, nemyslím osobně. Nevyletěl za tu kravinu, ale za nějaký plagiát, tedy za neseriózní vědeckou práci. Možná vyletěl hlavně proto, že ho ten ústav nechtěl.

John  je jen primitiv, takže neví, že i marxismus, jako kterákoli jiná ideologie, se dá taky seriózně studovat. Protože to nejenže dnes nikdo nedělá, ale i starší ročníky absolventů ještě komunistických universit na do dlabaly, tak dnes skoro nikdo nerozumí tomu, kde se ten stupidní režim vlastně vzal a jak vlastně fungoval. A přitom je to nedávno. Autor článku píše o blbých kydech lektorů VUMLU, dnes máme i televizi plnou blbých kydů  pamětníků.

V. Heidlerová 30.8.2010 9:54

Re: pan Pernes

Zajímalo by mne, které pamětníky máte na mysli. Já osobně si myslím, že pamětí a dokumentárních pořadů o komunistickém zlu je stále málo, pořád vidíme jen Hitlera a jeho skvadru, ale aby se promítaly častěji dokumenty a svědectví o tom, že komunismus byl nejzločinnější systém za dobu existence lidské společnosti - to se zas tak často neděje. A komunismus nebyl ani souzen, rusáci nevrátili zločinně nabytá území, neodškodnili oběti gulagů - no, to by ani nestihli, protože obětí bylo 6O - 90 miliónů jen v době od  1917 - 1953. Lektoři veVUMLu aspoň na okresní úrovni bývali obyčejní partajníci b ez vzdělání a museli jim naslouchat i v ysokoškoláci. Proč MUSELI, přesně nevím, i když existenční starosti a kariéra jsou asi silnou motivací.

O. Kadlec 30.8.2010 12:01

Re: pan Pernes

Madam - dlouho po válce byla televize plná filmů a dokumentů o válce. Jako dítě i jako mladý student jsem z jejich úhrnu měl dojem, že je nevysvětlitelné, proč se té bandě dementů vlastně Československo vzdalo a jak s nimi celý svět mohl válčit tak dlouho. A taky jsem nechápal, jak mohli Němci poslouchat toho šílenýho frajtra a jak mohl vydávat své rozkazy generálům.  Bylo to nepochopitelné nejen pro mne, ale pro celou generaci lidí, kteří přemýšleli - proč - protože jsme díky mediálnímu zkreslení nerozuměli tomu jak svět a Německo před válkou fungovaly, jak to bylo doopravdy. Ne že by až tak lhali, ale to bylo tím výběrem.

Máme šanci u svých vnuků že to s komunismem dopadne podobně. Televize přináší zprávy, pořady, filmy... ... ...zkresluje to, asi musí, je to médium.

Je dost potřeba aby tomu taky někdo rozuměl, a zkušenosti mi říkají, že tomu nerozumí ani většina z těch co to zažili na vlastní kůži. Již dnes se vedle skutečných osudů vyprávějí, halvně mezi lidmi, neuvěřitelné bajky o socialismu.  Studovat zločiny komunismu bez studia komunismu je vědecky neopodstatněné. Zažil jsem to když jsem studoval historii: jak vypadalo studium tzv. (marxistický termín) feudalismu. O skutečné fungující společnosti jsme věděli jen málo, zato ti co chtěli "prodat" psali o selských bouřích a o jejich kruté perzekuci. Takhle to může dopadnout. 

V. Heidlerová 30.8.2010 18:57

Re: pan Pernes

Ale já stále nechápu, které pořady o komunismu máte na mysli, ty, které zkreslují obraz té doby?. Mně se zdá, že pořadů o hrůzách komunismu je málo -  a všechny jsou moc "měkké", neukazují pravdu v celé šíři, ta totiž byla horší, než si kdo dovede představit. Také mi dost vadí, že z doby totality se točí filmy humorné, jako by to byla veliká legrace v takové švajneraji žít. To se hodí až tak za 100 let, až nebudou pamětníci.

O. Kadlec 30.8.2010 19:24

Re: pan Pernes

"Filmy humorné" nesleduji, lezou mi krkem i jejich upoutávky, když včas nevypnu zvuk.

Co se týče diskusí a vzdělávacích pořadů tak tem problém nevidím anitak v jednotlivých pořadech, ale v jejich součtu.  Jsem vděčný za každý pořad o některé z obětí režimu, ať už jde třeba o Jaromíra Šavrdu, nebo je to o nějaké bábě z Orlických hor. Aspoň se dozvím co nevím. A nevím o nnoha lidech, kteří třeba žili někde vedle mne.

Ale má to odvrácenou stranu: pak to vypadá že celá ta epocha sestávala jen ze samých zločinů. Výsledný dojem je silné zkreslení. Hlavně proto, že z popisu nějakého politického procesu nikdo nepochopí jak to vlastně mohlo tak dlouho fungovat a kdy to přestalo fungovat a proč.  Vím o čem mluvím: XVII. stol. taky nepochopíte z osudu čachtické paní.  Většinu lidí samozřejmě nic víc než čachtická paní nezajímá, a v televizi se to taky vyjímá dobře, ale proto taky  většina lidí neví o XVII.stol. nic podstatného.

S XX.stol. to možná dopadne podobně, a to brzy. Každý bude vědět že popravili Horákovou, zavřeli plno lidí a nic se nesmělo. A pak si pustí na vánoce Mrazíka nebo Pyšnou princeznu. Možná dokonce tu stupidní apaluchu - a budou se chechtat.

Jenže kdo nezná svou historii, je odsouzen si ji zopakovat.

V. Heidlerová 30.8.2010 19:13

Re: pan Pernes

Malý podotek od bláznivé baby:  Ve zločinech(činech)  toho kterého režimu se vyjevuje jeho podstata,  záměry a cíle.  Je v nich možno též vypozorovat a vystopovat mechanismus, strategii i taktiku systému Je nutné studovat ještě čistý, vypreparovaný komunismus nebo nacismus?  Vždyť vše se odehrálo v rámci určité ideologie a na její podporu.  "Podle skutků poznáte je".  Nevím, proč bychom měli ještě dnes studovat vědecký komunismus, vždyť ten čouhá všem jeho nositelům jak sláma z bot. A Lenina a Stalina máte v depositech knihoven na kilometry.  Kdo bystrý je  a postřeh má, ten všechny fígle komoušů rozpozná.

O. Kadlec 30.8.2010 19:37

Re: pan Pernes

Před chvílí tady někde pan Vandas napsal, že Francii vděčíme všichni za mnohé, mimo jiné za republiku. To je TA republika, co ze zločinu povstala a svými zločiny se udávila. Nevinné krve teklo až to smrdělo.

Kdybyste měla pravdu, že na zločinech se vyjevuje podstata, záměry a cíle, nenašla byste na tomto světě nic co by nebylo hodno stejného odsouzení jako komunismus. Spousta lidí si například myslí, že podstata církve je zjevena v inkvizici.

Jenomže pravdu nemáte. Samozřejmě že nemusíte studovat (pa)vědecký komunismus. Ale komunistickou teorii i praxi by měli studovat ti, kdo chtějí o tomto fenoménu něco kloudného národu říci. Ale to vy přece nejste.

R. John 30.8.2010 10:03

Cha chá, tak vy potřebujete vědecky studovat Marxismus,

abyste poznal kde se ten režim vzal a jak fungoval, no to je dobré. Když po světě chodí takoví idioti jako vy , tak se bolševik o svoji budoucnost nemusí bát. Tak studujte studente, můžete konzultovat třeba s vaším domovním důvěrníkem, ať to "studium " má nějakou  odbornou kvalitu. Pak to sem napište, ať se zasměji a zapláči zároveň.

O. Kadlec 30.8.2010 11:47

Re: Cha chá, tak vy potřebujete vědecky studovat Marxismus,

Jsi hlupák, Johne. Na hospodu U stadionu jsou tvé příspěvky dobré, všude jinde jsi za hlupáka, co moc kecá a neví.

R. John 30.8.2010 12:42

Re: Cha chá, tak vy potřebujete vědecky studovat Marxismus,

Od malého připosránka to sedí, v té hospodě bys moc nekafral ty svoje kydy.

O. Kadlec 30.8.2010 16:22

Re: Cha chá, tak vy potřebujete vědecky studovat Marxismus,

To tedy ne! :-))

R. John 30.8.2010 16:30

No, alespoň něco.

R. John 30.8.2010 0:46

Pondělní chvilka poezie, pardon, překlep, chtěl jsem napsat demagogie.

Nejkrásnější ovšem je, jak ten váš kámoš si stěžuje, že to nebylo na výuku nic moc.Co jako čekal ? Strašné, snad i Josef Vyskočil by nečekal nic než  prolhaný kecy, na rozdíl od vašeho kámoše. Jinak, každý svinský režim potřebuje sw...ně, hádejte, kde ty sviňky také bral. Můžete  třikrát. Jinak, mám pro vášeho kámoše radu, ať jde za Falmrem s Grebeníčkem, ti ho vyškolí pořádně, jak se na kádrovou rezervu ÚV  sluší a patří.

P. Sulc 30.8.2010 2:14

Re: Pondělní chvilka poezie, pardon, překlep, chtěl jsem napsat demagogie.

trpite snizenou chapavosti. Kamos si nestezoval. On pouze konstatoval, ci pro vas, informoval.Stezovat si a konstatovat, to jsou dve ruzne veci. Asi by jste mel vice premyslet, nez se zacnete do nekoho pro nic za nic navazet.

R. John 30.8.2010 9:50

Že Kadlec studuje dokonce "vědecky" komunismus mě nepřekvapuje,

Ale že Vy se budete zastávat pane Šulci té holoty z kádrových rezerv, to je tedy překvapení. Tak ještě jednou, specielně pro Vás, VUML "studovali jen takové ty malé sviňky, které ovšem ve velkém škodili. Někteří tomu dokonce věřili, někteří tam šli pro osobní prospěch. Obojí jsou kriplové, kteří  tedˇ svoje chování zlehčují a omlouvají. To mají společné. Autor tu píše , že prý ho informoval jeho kámoš, že se tam říkají jen žvásty, to autor  nevěděl ? To musí být "informován" od absolventa VUMLu ? Panebože, to je na mne moc, jenom snad Kadlec to bude baštit a omlouvat. Přečtěte si ještě tu citaci toho "absolventa" , začíná, " po několika přednáškách jsem přišel na to, že je to na ho...." Takže to předtím nevěděl a potřeboval několik přednášek ? Idiocie hodná Pepka Vyskoče.   Čili očekává něco , co mělo být "vědečtější", ovšem soudruh soudruha zklamal, jen prý kecy. At jde za Falmrem, ten ho "doučí".  A  autor tohoto demegogického článku se snaží omlouvat a bagatelizovat bolševické kádrové rezervy, prý to nemysleli vážně, a nic to nebylo ten VUML, jen takový občasný klub na vyprávění politických vtipů. To může říkat autor jen  v záchvatu ztráty soudnosti a naprosté ztráty paměti. My, kteří jsme to dnes a deně zažívali na vlastní kůži víme něco jiného. V rámci objektivnosti musím dodat, že byli i nestraníci bez VUMLu, kteří byli vlezdoprdelkové a pěkné sviňky. Ale to je na jiné téma.

V. Heidlerová 30.8.2010 10:02

Re: Že Kadlec studuje dokonce "vědecky" komunismus mě nepřekvapuje,

Jen naprostý blb nevěděl, co VUML obnáší. Dokonce to nebývala ani "večerní" záležitost, protože by tam málokoho po práci dostali, řešilo se to i uvolňováním z práce, a na VUMLu se taky prý dobře spalo a odpočívalo.  Dle mého byl VUML dobrá věc pro tehdejší Hujery, značná část jich byla apatická, jen aby měli splněnu jakousi  čárku a měli klid od těch, co tu strašnou rudou "masáž vemene" organizovali. Mne by tam nedostali ani heverem, pravda však je, že na VŠ byl ML povinným předmětem, tak jsem vyškolena taky. Proto komunistický systém tak nenávidím - to křivení duší, mrzačení myšlení - vždyť to stále přerůstá do dnešní doby.

R. John 30.8.2010 10:11

Re: Že Kadlec studuje dokonce "vědecky" komunismus mě nepřekvapuje,

Já bych na ně kašlal, ale proboha, atˇ drží tu prolhanou hubu. Zničené životy nám nikdo nevrátí, ale když nám ještě lžou do očí, to je jako by nám ještě tedˇ flusali do ksichtu.