5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Co si to děláme?

Milý čtenáři, včerejší příspěvek týkající se bydlení v Berlíně mě přivedl k tomu, napsat pár slov na téma bydlení a koncentrace lidí obecně. Mám totiž dojem, že svět jako celek v tomhle směru trochu zešílel, ale není si toho úplně jasně vědom.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vlach 23.1.2019 9:02

Re: Velice zajimava uvaha

Sebenalhávání, sebeukájení a poté i skrytá umíněnost a tvrdohlavost jakožto věčná náplast na svoji de facto malost.

Jakoby puberta vrostla i do pozdějších let a jakékoli argumenty zněly jak z archaického fatalismu....

A na samém konci hrdinné sentence o lidské přirozenosti - lepší vs. horší atd, ale hlavně pitoreskní čím líp tím hůř a čím huř tím líp, gard obrácený či nikoli, horizont či vertikála, dejte mi pokoj, jiný huž to nebude.

...

P. Jášek 23.1.2019 8:26

To by

se dalo vyřešit infrastrukturou.

Rychlovlaky Ostrava - Praha 45 min.

Atd, Plzeň, Brno....

Dokud nebudou budeme zaostalý "Východ"!

J. Berger 23.1.2019 7:42

Velice zajimava uvaha

Tato uvaha me velice zaujala. Je to zajimavy fenomen. Myslim si, ze jde do jiste miry o touhu po urcitem Image. Je rozdil, kdyz reknete, ze bydlite v Rokycanech nebo ze bydlite v Praze. Lide jsou schopni si za toto priplatit dost penez. Proc si lide kupuji Mercedes a ne nejakou levnejsi znacku auta. I kdyz ta levnejsi znacka vam poskytne ty same nebo i lepsi uzitne vlastnosti o tretinu ceny levneji. Mozna jde take o jakysi "konkurencni boj" se vrstevniky, se kterymi clovek v malem meste, vesnici vyrustal. "... on to dotahl az do Prahy, do Nemecka, do Ameriky... " . Jedna se o odliseni a vytvoreni pocitu (nemusi to byt fakticky pravda), ze clovek to dotahl dal nez ti ostatni. Samozrejme, ze ve vetsich mestech jsou vetsi moznosti ziskat lepsi praci, lepsi kulturni vyziti atd. Jestli to vyvazi naklady na to vynalozene je otazkou. Myslim si, ze je to lidska prirozenost - dosahnout neceho lepsiho (i kdyz treba ne fakticky), mit neco lepsiho, bydlet na lepsim miste atd.

P. Dvořák 23.1.2019 7:42

Re: Lumíci prchající do měst.

Já bych např. jako "rafinovanou snahou nových ideologů" považoval pokusy o nastolení občanské společnosti, jinak také nazývané "politika bez politiky".

Pokud vám nebude zřejmé, co je tím myšleno, tak opět jako příklad bych uvedl tzv. "neziskovky", jejichž počty, rozpočty a zejména smysluplné cíle, se jen těžko dohledávají.

R. Tichý 23.1.2019 7:03

Myslim, ze to je zejmena o lenosti. Ve velkomeste nemusite planovat vubec nic, krome penez na najem. Vse ostatni se taridi temer obratem, 24/7.

V. Braun 23.1.2019 5:52

Re: Problééééémy

Tak jistě všechno má svoje, já zase bratranci na vesnici závidím že se tm podařilo udržet komunitu kolem dobrovolných hasičů do které se už zapojili i jeho děti.

V. Braun 23.1.2019 5:50

Re: Lumíci, prchající do měst

Nějak jsem v článku ty argumenty nenašel, jen podiv nd tím, proč se vlastně lidi stěhují, když je to pro ně o tolik horší. Jinými slovy, v článku asi nějak chybí druhá strana mince.

Mohu ji doplnit alespoň za sebe, protože jsem jeden z těch co se ze školy v Praze již nevrátil na samotu u lesa ne zase tak daleko od jednoho místa v článku jmenovaném. Pro mě to jednoznačně byly daleko rozmanitější možnosti pracovních příležitostí, a také na danou dobu, internet možná existoval někde v laboratoři ale ne v praxi, přístup k informacím.

Jinak pane Kříži, můžete nějak podložit vaši konspirativní poznámku o "rafinované snaze nových ideologů"? Docela by mne zajímaly vaše argumenty, máte li nějaké, jak tito ideologové uměle zařizují bobtnání měst po celé zeměkouli, včetně megapolí třetího světa. Děkuji.

V. Kříž 23.1.2019 5:12

Lumíci, prchající do měst

nejsou jen výsledkem "spontánního stavu", "reflexivně obhajovaného" pravicovými liberály. Úbytek lokálního, respektive národního patriotismu, pro který bylo morální povinností, aby se člověk, který uspěl jinde, vrátil mezi své a pracoval na pozvednutí jejich materiální i duchovní úrovně, je výsledkem neoliberálního pojetí globalismu. Krátkozraká snaha konzumovat se obrací proti zájmům celku i jednotlivce. Není jisté, do jaké míry vznikla tato situace spontánně a do jaké je rafinovanou snahou nových ideologů nenápadně rozvracet zbytky starého řádu. Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Otázkou zůstává, zda jsme blbí nebo navedení.

Dík za skvěle vyargumentovanou úvahu.

Z. Čábelka 23.1.2019 3:27

Problééééémy

Tyto schémata fungují teď a fungovaly již i za bolševika. Problém se jen umocňuje v cenách i v dosažitelnosti. To platí v + i -. Jen klid mravence v malém mraveništi s jeho růstem se stále vytrácí více a více. Je krásný pohled z výšky na sedm půlmetrových mravenišť na 40m2 i s jejich fungujícími dálnicemi ale život mravenců v nich k závisti není. Jen náleží mravenci obdiv k géniu a k prostému přizpůsobení se.

Co až města lidí mezi sebou budou oddělovat jen jejich názvy?! U vesnic kolem Prahy to je dnes naprosto běžné. Život v Praze / velkém městě není závidění hodný. Měl by si to v pokoře uvědomit úplně každý, i ten člověk ze samoty.