26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Co pořád mají s tím „zimním časem“?

Mám skvělý návrh. V listopadu bývá hnusně. Přitom je tak snadné zařídit, aby bylo krásně a teplo. Jak? Prostě začneme listopadu říkat červenec, a hned se oteplí!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Procházková 30.3.2019 12:12

Re: Posun času je geniální myšlenka

Souhlas, je to tak. Ovšem tento hovězí nápad byl zaveden ihned bez průtahů v roce 1979, ale zrušit střídání času bude vyžadovat nejmíň 2-3 roky. Ne všichni jsou "skřivani", kterým nevadí vstávat ráno o hodinu dřív, je mezi nám hodně "sov" a pro ty je posun hodin značně nepříjemný.

Kdo chce mít "letní" čas (posun o hodinu napřed) celoročně, je sobec jen proto, že chce mít v létě dlouho světlo, aby se možná mohl ještě ve 22 hodin projet na kole a v zimě snad chodit z práce za světla. Zapomíná ovšem, že na světě existují taky děti, které budou chodit v zimě do školy na osmou hodinu ještě za tmy. Pustil by někdo z těchto "letňáků" v zimě za tmy do školy svoje 6-10leté (nebo i starší) dítě? Pamatuju, jak po zavedení "letního" času po roce 1979 rodiče nadávali, že jim děti nechtějí v létě spát, protože je dlouho světlo (nemluvě o problémech s kojenci). Já jsem vláčela svou 3letou dceru do školky po 6. hodině, ve skutečnosti však bylo po 5. hodině ráno. Ještě, že už mám děti dávno dospělé - ty teď mají podobné problémy se svými dětmi.

Nám, co jsme zažili prvních 30-35 let života normální, středoevropský čas, to vůbec nevadilo, naopak. Ti, kdo se údajně bojí brzkého východu slunce, které je bude budit, se jen vymlouvají. Existují totiž rolety, závěsy a žaluzie.:-))

M. Moravcová 30.3.2019 16:55

Re: Posun času je geniální myšlenka

a jak mi vysvětlíte, že já chodím do práce na osmou, naproti ve firmě na devátou, někteří na desátou a mnozí, považte na pátou ranní?. Kašlou vám na letní čas.

L. Novák 31.3.2019 5:17

Re: Posun času je geniální myšlenka

No, zkuste chodit pracovat každý den na šestou, zažijete báječné jaro, kdy se vám začne při vstávání rozednívat, načež vás z poněkud přitroublých důvodů 1. dubna donutí vstát o hodinu dřív... a zase do tmy. ;-) Zaměstnanci ve státních kancelářích tohle nejspíš neznají.

M. Pechar 30.3.2019 21:52

Re: Posun času je geniální myšlenka

Já bych také dovolenkoval v pohodě, i kdybych měl přejíždět x pásem. Od toho je dovolená, že se řídím svými biorytmy a vstávám/jdu spát podle toho, jak se chce mně. Z toho se nemusím otřepávat.

Podobně zaměstnanci, kteří cestují přes pásma – ti si tu práci vybrali; mj. proto, že zrovna jim ty časové posuny nijak moc nevadí. Nikdo jim nešoupe s časem, je to jejich volba zaměstnavatele.

Oproti tomu máte mnoho lidí, kteří jsou uvázáni k jedné práci na jednom místě a s časem jim šoupe stát. To se mi nelíbí.

M. Šejna 30.3.2019 9:21

Další prudící agitka pana Jakla

Nevím, kde přišel exot Jakl a jemu podobní na to, že musíme žít podle skutečného času. Tady je vidět, jak je zblblý tím, že Praha leží těsně u 15.poledníku. Jiné státy, které používají SEČ, tohle blbnutí kolem pravého času vůbec neřeší.

SEČ a SELČ používá velká čast států Evropy, počínaje nejvýchodnějšími Slováky a Makedonci, konče nejzápadnějšími Francouzi a Španěly. Tam se neřeší, zda má být pravé poledne tehdy, když zapíchnutá hůl ukazuje, že je Slunce nejvýše na obloze. Tohle totiž většinou neplatí ani u nás na 15.poledníku.

Dnes 30.března nastává na 15.poledníku pravé poledne až ve 12:04 hodin, tedy nikoli přesně ve 12:00, jak si nejspíš myslí "pravočasový" purista Jakl. V Košicích je to v 11:39 hod., v Praze ve 12:06 hod., v Aši ve 12:15 hod, v Amsterdamu ve 12:44 hod., v Paříži ve 12:55 hod., v Madridu ve 13:19 hod. a ve španělském Vigu až ve 13:39 hod.

Po přechodu na letní čas bude v Madridu právé poledne skoro až v půl třetí odpoledne a přesto to Španělům vyhovuje a nemají z toho zdravotní problémy jako čeští alergici na letní večerní světlo.

E. Derat 30.3.2019 9:33

Re: Další prudící agitka pana Jakla

A co je nám do Madridu ? Ať, si svůj čas určí jak chtějí. A ČR také.

S. Netzer 30.3.2019 10:10

Re: Další prudící agitka pana Jakla

To je příkladně vlastenecký příspěvek! :-)))

E. Derat 30.3.2019 13:57

Re: Další prudící agitka pana Jakla

No, jistě. Pan Hitler nám to tady také zavedl, a nikoho se neptal. Později komouši, a dnes to řeší EU. Jak příkladné.

J. Hruška 30.3.2019 9:44

Re: Další prudící agitka pana Jakla

Ten nesmysl ve Španělsku vyřešil diktátor generál Franko, jisto jistě na přání pokrokových Španělů ve spolupráci s kým asi. Pořádek musí být.

Jak si může "exot" Šejna a jemu podobní myslet, že musíme žít podle NEskutečného času??

M. Šejna 30.3.2019 10:15

exote Hruško

a který diktátor ten nesmysl zavedl v Holandsku, Belgii a Francii? Tam žijí podle NEskutečného času taky.

Mimochodem, který čas považujete za skutečný? Obávám se, že ten astronovický, takže nejspíš máte pravé poledne každý den v jinou dobu, že?

http://www.slunecni-hodiny.webzdarma.cz/princip_soubory/EoT_2_1024_485.jpg

L. Novák 31.3.2019 7:23

Re: exote Hruško

Lidská blbost má globální dosah, Šejno. I ta vaše, když jste tady propagoval socialismus coby dvorní agitátor ČSSD... :-P

P. Klíma 30.3.2019 8:41

Podporuji pana Jakla, i když se právě mýlí. A kveruluje.

Prý nejsou letní večery o hodinu delší.

Ale ony jsou.

Když přijdu domů z práce v 17 hodin, je v tom hodně velký rozdíl, mohu-li se kochat zahrádkou namísto do sedmi, tak do osmi hodin.

Závěr:

Za letního času večer JE o hodinu déle světlo, než za zimního.

E. Derat 30.3.2019 8:56

Re: Podporuji pana Jakla, i když se právě mýlí. A kveruluje.

No, vidíte já jsem zase radši, když večer nesvítí slunce na náš stůl v zahradní restauraci.

P. Princ 30.3.2019 8:56

Re: Podporuji pana Jakla, i když se právě mýlí. A kveruluje.

Tak při tom kochání pomyslete na děti, které by byly při celoročním SELČ vláčeny do školky/školy od listopadu do února ve tmě.

Š. Hašek 30.3.2019 9:05

Re: Podporuji pana Jakla, i když se právě mýlí. A kveruluje.

Trefná připomínka ....... velice trefná.

Když ale mnozí opravdu vidí jen to, že si o dovolené nebudou muset brát na zahradu baterku.

Poznámka - jednalo by se o celoroční VEČ, držme se učebnic. Dneska/teď máme SEČ. Tamto zimní (Z) a letní (L) tam přidali ouřadové, kteří stejně ani Slunce nevidí. Mám rád geografické časopojmy "typu Greenwich".

E. Derat 30.3.2019 9:12

Re: Podporuji pana Jakla, i když se právě mýlí. A kveruluje.

No, a novináři přidali standardní čas.

M. Šejna 30.3.2019 9:31

pane Princi

ve španělském Vigu vychází 21.prosince Slunce až v 9:00 hodin. A to chtějí španělé přejít trvale na letní čas, takže ve Vigu pak bude Slunce v ten den vycházet až 10:00.

Pomyslete na ty chudinky španělské děti už teď a zajistěte jim nějakou charitativní akci, protože španělské deti musí narozdíl od Slovenských strašne trpět ranní tmou.

:-D

Nejspíš ani netušíte, že norské děti jsou na tom ještě hůř, protože v Oslo vychází 21.prosince Slunce až 9:17 hodin a i Norové chtějí přejít na trvale na letní čas.

P. Princ 30.3.2019 10:03

Re: pane Princi

Španělských a Norských dětí je mi líto pro to, co na ně dospěláci chystají. Za sebe můžu říci, že v případném referendu budu hlasovat pro SEČ.

Važme si toho, že naší republikou prochází 15. poledník. A, prosím, nemachrujte minutovými rozdíly mezi Chebem a Karvinou.

J. Kratochvíl 30.3.2019 10:10

Vyberte jiné příklady jako argumenty pro LČ.

Odborní lékaři doporučují čas zimní, protože ranní světlo nastavuje naše biologické hodiny a tím je pro nás důležitější než světlo večerní. A když již uvádíte norské děti, tak byste měl vědět, že právě severské státy mají s nedostatkem světla problémy, protože nepříznivě ovlivňuje deprese a tím počet sebevražd a další psychické problémy. Vyberte jiný příklad.

Zimní čas je náš přirozený čas a tak by to měklo zůstat. A vy buďte trochu tolerantní, když se vám to nelíbí. !!!

Š. Hašek 30.3.2019 11:45

Re: Vyberte jiné příklady jako argumenty pro LČ.

Přesné pane Kratochvíle!

Co se týká času u nás (Norové, Španělé mi jsou egál), bych jaksi preferoval "ten o jednu hodinu od Greenwich". Ti pánové, co to tehdy navrhli (a drželo se to), byli rozhodně chytřejší, než ti dnešní "dosvětlovači večerů". Mám nějak dojem, že by tohle šoupání časem sedláka nenapadlo, ouřadu jo. Ty napadají věci!

J. Svoboda 30.3.2019 11:28

Re: Podporuji pana Jakla, i když se právě mýlí. A kveruluje.

Dnes je přechod mezi Středoevropským časem na Středoevropský letní čas. Kde je to slovo "zimní", že s ním pořád naši diskusní znalci tolik operují?

O. Zuckerová 30.3.2019 12:36

Re: Podporuji pana Jakla, i když se právě mýlí. A kveruluje.

Samozřejmě NENÍ déle světlo, pane Klímo - asi jste článek nepochopil. To jste jen šel do práce o hodinu dřív a o hodinu dřív domů. Jakou hodinu ukazují naše hodiny na věžích, obchodních domech a na zápěstích, je vesmíru u pr...

I. Procházková 30.3.2019 13:32

Re: Podporuji pana Jakla, i když se právě mýlí. A kveruluje.

Kochat zahrádkou se může p. Klíma v létě při SEČ až do 21 hodin (od poloviny května do začátku července až do 21:30 hod.). Nemusí mít tudíž kvůli zahrádce posunutý čas o hodinu.:-))

Š. Hašek 30.3.2019 8:19

Protože

z diskusí plyne, že někteří jsou opravdu přesvědčeni o tom, že šoupnutí jednou hodinou se jim prodlužuje život.

Já o tom přesvědčen nejsem.

A "těším se na to hádání" parlamentu, bude to horší než ta otvírací doba v supermarketech a pokyny, že máme v sobotu meditovat a netrajdat mezi regálama.

Děkuji za článek, pane Jakle.

J. Schwarz 30.3.2019 8:00

Nevyšlo by nakonec

nastejno, kdyby firmy stanovily začátek pracovní doby o hodinu dřív a stejně tak jízdní řády? Prostě rychlík, který by v březnu odjížděl z Hradce ve tři v noci by v dubnu odjel už ve dvě. A bylo by to tak v jízdním řádu a ten se už stejně nevydává v papírové formě, tak co.

Š. Hašek 30.3.2019 8:14

Re: Nevyšlo by nakonec

Máte v podstatě pravdu. Stejně všechny nepolitické studijní práce říkají, že to človíčka žene z pelechu v květnu dříve než v prosinci. Poněvadž je ráno dřívějc Slunce!!!

Píši to i přesto, že jsem proti šoupání s časem. Palacký to taky nepotřeboval, a stihnul všechno. Já také večer peču buřty a neděkuji u toho, že mi vrchnost prodlužuje den. Peču je totiž i včase SEČ.

J. Basler 30.3.2019 7:56

Zase jsme se dočkali...

Tak je tu opět příspěvek ke sřídání času p. Jakla. Opět naskočil na tvrzení novinářů o letním a zimním čase. Pokud vím, tak je "středoevropský čas" (Central European Time, CET) a středoevropský letní čas (Central European Summer Time, CEST), který je totožný s východevropským časem - na to nepotřebuji novináře a jejich zkratky nebo hlouposti. To je vše, ale víceméně jsou to jen čísla na ciferníku nebo displeji. Poledne bez klacku nepoznáte a pokud žijete bez jakýchkoliv hodinek (to je problém, jsem totiž otroci sledování času), tak to ani netrefíte odhadem. Nejlépe to vyjádřil kdysi p. Werich, který řekl: čas si vymysleli lid,i aby věděli od kdy do kdy a co za to". Druhý účel času je sejít se na rande ve správnou dobu (poradu, vstávání - podle naturelu).

Pane Jakle, nepřecházíme na "cizí čas, který patří Ukrajině..." Jednak čas nikomu nepatří a druhak je to jedno. Jsou to jen číslice. Jediný čas cítíte vy v sobě, jak neúprostně spějete ke smrti. Vy ho zrácíte každý rok vymýšlením nových filipik proti téměř banalitě, ale přiznám určité procento lidí má s přechodem mezi časy problémy. To je asi ten jediný problém.

Dvě části vašeho článku jsou zábavné. Ta jedna je o vás, když si myslíte, že "Letní čas je formou hrubého násilí". Domnívám se, že hrubé násilí je o nečem jiném, ale možná jste taková citlivka... Další částí je poslední odstavec - je alespoň trochu vtipný...

Tak zase za rok, pane Jakle!!

P. Klíma 30.3.2019 8:44

Děkuji za hlas rozumu. Rozumná řeč vždy osvěží.👍👏🌻

F. Houžňák 30.3.2019 10:26

Zjevně jste nic nepochopil. Čas jsou sice jen číslice,

ale mají v naší civilizaci, řídící se podle hodinek, rozhodující úlohu v tom, kdy budeme vstávat, skoro všichni, kromě důchodců a rentiérů. V článku jde o to - abych vám to vysvětlil - že existuje něco jako "přirozený" čas (tedy pro živé organismy, kam patříme i my), kdy je poledne - když slunce stojí nejvýš - ve 12 našich hodin. Z praktických důvodů plus minus nějaká ta půlhodina. Když zavedete trvale "letní" čas, máte skutečné poledne až v jednu, což by tak nevadilo, ale musíte do práce vstávat místo v šest už v pět, tedy skutečného času, a rozední se vám taky až o hodinu později. To v létě nevadí, ale v zimě budete mít tmu až do devíti a večer místo od půl páté "až" od půl šesté, což vám bude tak jako tak na pytel. Vám možná tma do devíti nevadí, ale malým dětem, dospívajícím a spoustě dospělých vadí hodně. Důsledkem je snížená výkonnost a zvýšená úrazovost, to vám řekne každý lékař. Tak to prostě příroda zařídila, že potřebujeme pro správnou činnost denní světlo, a s tím žádný parlament nehne.

J. Basler 30.3.2019 15:12

Re: Zjevně jste nic nepochopil. Čas jsou sice jen číslice,

Děkuji za doplnění. Sleduji úvahy p. Jakla strašně dlouho a jsou pořád o jednom. Ukrajina, Bělorusko, diktát EU, ukrajinský čas, číslice na hodinách, atp. Pracoval jsem za totáče i na 3 směny a dokázal jsem si zvyknout z týdne na týden. Ale uznávám, že někdo může mít problé, při půlroční změně to odhaduji maximálně na týden. Teď jsem IT a tam si každý chodí víceméně jak chce 7-10 ráno a každému je to jedno. Dobrý šéf řeší práci, špatný docházku a buzeruje. Odhaduji, že p. Jakl nikdy na přesné hodiny nechodil a tak si za týden, max. 3 týdny zvykl a pohoda...Ráno (alespoň já) vstávám až jsem vyspaný a večer neřeším, spát jdu až to potřebuji. Je to fakt jen o zvyku. A jestli bude trvale normální nebo letní je už úplně fuk. Je to na celý život. Tak si zvyknete - na sebevraždu to přece není. V životě je tohle jen detail maximálně na pár týdnů, jsou daleko horší věci, které mně vadí, a nejen mně.