5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Co je a co není populismus

Přihodí se, že někdo navrhne diskusi, ale nám se do ní nechce, jelikož tušíme, že bychom v ní pohořeli. Nuže, nezoufejme; každý zkušenější politický borec má pro ten případ v zásobě osvědčený trik.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ráž 15.10.2015 18:44

označení "populista" je zprofanované

Zejména je zprofanovali novináři a lidé, sami sebe se označující za intelektuální elitu. V jejich podání je každý názor, kolerující s názorem většiny občanů, populistický, a když najde uplatnění v politice, tak je označen dokonce jako extremistický. Což je naprostá hloupost.

A tak jsou strany, jejichž popularita v Evropě roste, které mají program jiný, než jsou představy mediálních a akademických elit, automaticky označované jako populistické (např. Hnutí ANO u nás nebo např. UKIP v Británii, i když se jedná o strany ideologicky rozdílné) a některé jako pravicově extremistické (rakouští Svobodní nebo Národní fronta ve Francii), což je naprostá pitomost!

Populistická strana je taková, která mění svůj program podle aktuálních nálad občanů a ne strana, která svým programem zaujala většinu voličů. To první je demagogie (pokoušel se o to Paroubek) a to druhé je projev demokracie.

Ad poznámka níže: Když některá strana vyhraje demokratické volby s programem "vše zadarmo" svědčí to více o občanech, než o té straně.

Máme-li všeobecné a rovné volební právo (což já považuji za chybu), dřív nebo později nastane situace, že ti, jejichž životní úroveň je ve větší míře závislá na blahovůli státu, a k tomu spějeme, budou volit jen ty strany, která jim státní blahobyt slíbí, aniž by brali ohled na menšinu, která na to státu přináší zdroje. A to je už přátelé komunismus, k čemuž se EU nezadržitelně blíží! Což z populismem nemá nic společného, neb strany označované dnes jako populistické mají v programu spíše občanskou odpovědnost.

J. Škodák 15.10.2015 15:52

Propast mezi inteligencí a hlasem populace(populace)

Autor článku vynikajícím způsobem postihl,kterak dochází k propasti mezi politicko-intelektuální elitou a občanskou většinou.Je to kardinální problém a uvedu příklad z nedávné historie. Potomek bohaté brněnské elity Prof. E Tugendhat v rozhovoru s novinářem odpověděl takto na dotaz,proč jeho rodina byla tak politicky naivní,když otálela opustit Brno již zasažené hnědým nebezpečím. Naše služka(vox populi)nám zděšena říkala,co slyšela na Zelném trhu o Židech,ale my jsme se stýkali s německou inteligencí a ta také nechtěla věřit,že to Hitler dotáhne tak daleko. Pravda,žijeme v době mediální smršti informací a lze lecos zachytit,ale mocná elita(inteligence)označí to či ono za populismus a tak se tato propast ještě prohlubuje!

M. Prokop 15.10.2015 11:59

1*

Jako kdyby pan Frýbort znal některé zdejší diskutéry a diskutérky, majitele té jediné správné pravdy, kteří se snižují z výše své morální převahy k ostatnímu občanstvu, oněm populistům, náckům, fašistům, neokonům, neosládkovcům ...

P. Zinga 15.10.2015 11:37

V preambuli ústavy ČR

stojí černé na bílém: "Lid je zdrojem veškeré státní moci". Uznáváme "demokracii". Demokracií se zpravidla označuje forma politického zřízení, spočívající na principu podřízení se menšiny většině a uznání svobody a rovnosti občanů." Demokracie je odvozena od slova "démos", což byli ve starém Řecku svobodní obyvatelé určitého území, v dnešním chápání prostě lid anebo populace (= soubor lidských jedinců, žijících na určitém území).

Takže: demokracie je vítězství názoru většiny, bez ohledu na to, je-li tento názor správný. Je-li lid (démos) zdrojem veškeré moci, musí se jeho názoru podrobit i tzv. elita. Získá-li populista na svou stranu většinu démos, může to mít katastrofální následky v souladu s demokracií. Chtěli bychom to změnit, musíme volit jinou formu vládnutí, např. , oligarchii a u nás hlavně elitokracii -kleptokracii.

M. Prokop 15.10.2015 12:00

Re: V preambuli ústavy ČR

Když ona ta "elita" většinou ovládá mocenské prostředky. Že se k tomu dostala nečistými manýry, to už většina obvykle nevidí.

Z. Rychlý 16.10.2015 0:00

Re: V preambuli ústavy ČR

Demokracie není jen o většinovém hlasování. Většina svým potlačením menšiny v hlasování přebírá za tuto menšinu zodpovědnost k jejím názorům. To není válka ! Řeči jako: Držte huby,  prohráli jste, nebo teď máme moc, a vy si počkejte, až se dostanete k moci - to nejsou řeči demokrata. To jsou válečnické řeči vyzývající k revoluci a rozdělení společnosti. Je to chybné uvažování podobné někdejšímu třídnímu boji. To není demokracie.

Úchylné pojetí demokracie jako hlasovací mašiny vede taky k tomu, že se dává hlasovací právo i těm, kteří od vlády chtějí různé příspěvky a dotace. To pak vede k falešné solidaritě a v důsledku k masivnímu zadlužování.

Démos mají být jen ti, kteří do společného sypou a jen ti by měli rozhodovat o tom, co se s tím společným provede. Jen démos má mít volební právo - a ne každý, kdo má víc jak 18 a není prohlášený za nesvéprávného.

D. Polanský 15.10.2015 11:24

Moderní společnost je řízena politiky,

pochopitelně o určitých závažných otázkách může referendem rozhodnout Vox populi. Vzdát se politického řízení, by vedlo k anarchii. Politika je nejjednodušší výtah, jak se dostat k penězům a moci. Proto tolik levných populistů a tlučhubů. S tím se ale počítá, proto jsou volby. Třebaže nabídka nic moc, přesto je potřeba být odpovědným voličem. Autor je německý občan a dobře ví, že Němci si zvolili A. Merkel. Až do nových voleb je její hlas vox Dei, protože Němci jsou ukáznění občané. Vždy ctí svého vůdce. Viz dějiny.

A. Alda 15.10.2015 8:44

Co je opakem populismu?

Populismus je snaha voleného politika naplnit požadavky svých voličů.

Co je jeho opakem?

J. Schwarz 15.10.2015 12:48

Re: Co je opakem populismu?

Tak já jako volič můžu mít "požadavek" aby v létě bylo nebe bez mráčku, 35 stupňů, voda bez sinic a řeky plné vody aby se dal sjíždět kdejaký potok, k tomu samozřejmě dobrá úroda... A v zimě mráz,  fůry sněhu + ubytování na horách + skipass placené zdravotní pojišťovnou jako prevence obezity... Populista, když zjistí že takových "voličů" je v zemi dost na to, aby se dostal se slibem podobné podmínky zajistit na podobných slibech postaví kampaň kdežto nepopulistický politik mi řekne, že jsem vůl a nic podobného "zajistit" nelze a když tak jen pro někoho / v létě do emirátů, v zimě do Alp či do Aspenu / a já to nebudu - když, tak to bude ten populista pokud bude zvolen.

J. Schwarz 15.10.2015 12:50

Re: Co je opakem populismu?

Oprava - aby se dostal se slibem  podobné podmínky zajistit do sněmovny na takových slibech postaví kampaň...

S. Kalužík 15.10.2015 1:03

Jako ostatně vždy,

úcta a souhlas, snad jen malý "přípodotek". Nejsem zcela přesvědčen, že bezvýhradně jest nutno ctít ono:"Vox populi, vox Dei". avšak na druhé straně, daleko horší je vědět (tedy samozřejmě údajně), co si má lid myslet a to mu vnucovat, což se stále častěji děje!

P. Dvořák 15.10.2015 1:31

Re: Jako ostatně vždy je to složitější.

Kdo určuje, v kterých případech nutno ctít ono:"Vox populi, vox Dei" a v kterých případech místo toho budeme ctít moudro hlav pomazaných - většinou máslem?

Nějak si nevzpomínám, kdy u nás za posledních dvacet let došlo k rozhodnutí na základě "Vox populi". Naposledy snad o vstupu do AU! - eh,pardon, EU?

Moc se mně líbí, když např. výsledky místního referenda nejsou uznány, neboť se prý nedostavila většina občanů a i když téměř všichni z těch, kteří se dostavili, hlasovali jednotně. A to vám klidně řekne politik, který byl zvolen i přesto, že se jeho voleb zúčastní 25% voličů a jeho samotného volí dejme tomu 25% z nich, tedy z celkového počtu voličů je to šest občanů ze sta. Obvyklé počty u senátních voleb, pokud není výsledek ještě horší.

P. Scheck 15.10.2015 3:52

Re: Jako ostatně vždy je to složitější.

Pane Dvořáku, velmi rozumě jste narazil na "Vox populi, vox Dei". Ano, lid má právo se vyjádřit, zda chce nadále žít se Slovákem (Slovák s Čechem) nebo zda chce vstoupit do EU. To nelze nikomu ubírat ať už má ten nebo onen takový věk, to nebo ono vzdělání nebo zkušenosti. Když to ale malinko přeženu - lid asi těžko může v referendu rozhodovat o tom, zda má chirurg použít ten nebo jiný postup ve velmi choulostivé operaci. Zde máte, abych tak řek´, značné nedostatky.

P. Kolar 15.10.2015 6:45

Re: Jako ostatně vždy je to složitější.

Problém pane Schecku, není většinou u těch chirurgů, tam ten Vox populi dokonce rád sklapne. Problém je když jiný typ chirurga, tak zvaný sociální chirurg, se jmenuje Angela Merkelová. A o tom to v páně Frýbortově článku je.

Z. Lapil 15.10.2015 8:41

Re: Jako ostatně vždy je to složitější.

Přeháníte to hodně. Použití toho či onoho skalpelu je striktně věcí dotyčného chirurga. Otázkou pro Vox populi ovšem je: má se ona operace vůbec konat z veřejných prostředků?

Nechci tu zabřednout do etických úvah o VZP a spol., jen ilustruji. Mám totiž za jisté, že povinné pojištění má svoje mouchy, jejichž shrnutím je zjištění "zdravotnictví je černá díra". Otázka pro intelektuála i pro hospodu: nedalo by se s tím něco dělat? Pozor! Odpověď klidně může být "raději se v tom nešťourat". Tezi "každá změna je k horšímu" sice lze označit za intelektuálský nebo populistický blábol, ale nelze ji jen tak pominout.

P. Dvořák 15.10.2015 11:26

Re: Jako ostatně vždy je to složitější.

Pane Schecku, vy jste někde narazil na referendum o postupu operace nebo o použitých nástrojích? Já tedy ne a ani jsem o ničem podobném, nebo byť jen trošku přibližném, nepsal.

Možná proto jsem psal o systému neuznání místního referenda, i když hlasuje téměř polovina oprávněných voličů a o systému zvolení senátora, kterého volilo pouhých šest nebo často i mnohem méně zbloudilých duší.

P. Scheck 15.10.2015 11:46

Re: Jako ostatně vždy je to složitější.

OK pane Dvořáku, já měl na mysli taková referenda (alla Řecko) jako na otázku, zda třeba nechtějí menší daně apod. Někteří populisté by málem souhlasili i s referendem o tom, zda by nemohlo být veškeré zboží v obchodech o 50% levnější...

A. Alda 15.10.2015 8:45

Existují otázky politické a otázky odborné.

Odborné otázky mají rozhodovat odborníci, v politických otázkách pak musí platit hlas lidu.

O. Zuckerová 15.10.2015 10:50

Re: Existují otázky politické a otázky odborné.

Ano, souhlas. A proto neuznávám ty "odborníky na migraci", které nám den co den servíruje ČT. On i "politolog" je dost srandovní specializace. Za 2. světové zase existovali "odborníci na rasu", které mi připomíná pokřik o nutnosti "omladit" Evropu a dokonce i jakési pošahané teorie o žádoucí budoucí "kakaové rase" (oni tomu zatím říkají "obyvatelstvo kakaové pleti") příští Evropy. Přístupy dnešních komandantů nejsou ničím jiným než dalším socialistickým experimentem, snad ještě hrozivějším než všechny předchozí.

A. Alda 15.10.2015 13:02

Srozumitelný příklad

Otázkou politickou je rozhodnutí, zda bude vybudována dálnice České Budějovice - Plzeň - Karlovy Vary.

Otázkou odbornou pak je, zda se ten který kopeček na trase přetne zářezem nebo tunelem.

J. Jurax 16.10.2015 0:55

Re: Srozumitelný příklad

Hm - a přijdou zelení cvoci a z odborných otázek udělají politikum. Dálnice zničí biotop vzácné mšice, chybí přechody pro medvědy ...

A trasa dálnice - ne na mém dvorku, do naší dědiny musí být výjezd a nájezd - zase politikum. Viz R43 ...

R. Langer 15.10.2015 13:23

Re: Existují otázky politické a otázky odborné.

To přirovnání sociologů k odborníkům na čistotu rasy je velmi trefné, ba přesné.