18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Co bejvávalo a co je (2)

Pověděli jsme si, jak a proč se hojností finančních prostředků a volného času změnila západní společnost, a ne ve všem všudy k lepšímu. Došlo však i k jinému vývoji od dob našich nezkažených, tradiční hodnoty vyznávajících dědečků, k proměně možná ještě podstatnější a doposud trvající.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 25.10.2016 5:49

Re: Strasne zajimavy clanek

Za casu nasich dedecku byla spolecnost silne stratifikovana (zivnostenske cechy napriklad), kazdy mel sve dane misto, protoze ho mit musel, spolecnost ho k tomu dotlacila, a vymanili se z toho jen dobrodruzi a museli mit k tomu jeste davku zivotniho stesti.

A zmenilo se to u nas v Cechach az s prichodem prumyslove revoluce k nam, do nasich koncin (mimo velkomesta), (v praktickych formach a s prinosem pro sirsi populaci) v prvnich dekadach minuleho stoleti. Takze mnozi mladi mohli ukazat dlouhy nos svym tatikum, anebo dozivajicim sedlakum velkopanum, a jit pracovat do nove vzniklych fabrik, treba montovat elektricke motory apod.

V. Vaclavik 25.10.2016 6:12

Re: Strasne zajimavy clanek

Na mysl prichazi napriklad Bata, ale takovych bylo vic, byt mene znamych prikladu.

J. Kanioková 25.10.2016 18:33

Jste mi připomněl mé rodiče,

narozené před stoletím. Jejich rodiče zemědělci, nevím, jak došlo k tomu, že táta studoval. Stal se pak šéfem místního finančáku. Mamka sice žádné vzdělání, ale vždycky byla v rodině nejperfektnější logik, realista, a na její slova vždycky došlo. Oba obrovští vlastenci, Sokoli, oba "hrdě" ještě před svatbou vystoupili z církve. Máte pravdu se změnami u nás s počátkem min. století, a WWI se na mentalitě běžných lidí hodně podepsala.

F. Svoboda 25.10.2016 10:12

Re: Strasne zajimavy clanek

K druhé větě : nikdy se nemá říkat já jsem chudý, já bohužel jím zůstanu. Takový postoj chudobu přitahuje a není možné se z ní vyhrabat. Bohužel v českých pořekadlech jsou některá, jež aktivitu za lepším postavením potlačují. Je to např. Sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná, najdou tě. Nebo Chudoba cti netratí a pod.