16.4.2024 | Svátek má Irena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
libero 17.7.2009 15:13

Re: Teď sice v Kanadě proti Romům možná přesdudky nejsou

Nejspíš cikány.

Klička 17.7.2009 10:40

Pravá jména

Jakékoliv věci, lidi, etnika, ale i problémy je nutno nazývat pravými jmény a nevymýšlet si náhradní názvy. V USA se nesmí používat pro černého američana název černoch, ale afroameričan. Je to nesmysl a názvoslovný paskvil. Slovo černoch označuje člověka tmavé barvy pleti a tato barva se nezmění změnou názvu etnika. Přijede-li do USA francouzský nebo český černoch je tam nazýván afroameričanem. Jaký to nesmysl! Není přece američan, je prostě černoch, ať pochází odkudkoliv. Stejné je to i s cikány. Žádný cikán se nestane jiným člověkem, bude-li nazýván romem. Nezmění-li své chování zůstane stále cikánem. U nás, nebo v Kanadě. Většinové, ale i mnohé menšinové obyvatelstvo všude na světě totiž posuzuje ve většině případů lidi podle jejich chování a ne barvy pleti, nebo příslušnosti k nějakému etniku. Cikáni mají totiž jeden zásadní problém a to ten, že jejich chovánív naprosté většině případů neodpovídá standardům chování slušného a tedy přijatelného. Pokratecké žvásty politiků a novinářů na tom nic nezmění, nakonec vždy zvítězí mínění a vůle majoritní části obyvatel té které země. Majoritní části podle chování a ne barvy pleti. V ČR k takovéto majoritní části počítám i černochy, číňany, vietnamce a jiné, kteří se chovají slušně a plní si své občanské povinnosti. Naopak do ní nepočítám všechny nepřizpůsobivé občany, ať patří k etniku jakémukoliv. Takový je problém a žádný jiný. Tvrdí-li někdo opak, potom přinejmenším lže a jen hloupí lidé na to naletí.  

lesov 17.7.2009 10:51

Re: Pravá jména

Černoch je opravdu nesprávné pojmenování pro africké a americké černoušky. Vědecká obec dnes uznává 4 základní lidské rasy a pro píply tmavé pleti jsou to správně negři, někdy též Afro-američané . ;-)

Pametnik starejch dob 17.7.2009 14:26

Negr je od slova Negro, což znamená černý

Proti názvu Afroameričan ale nic nemám, pokud značí černochy s americkým občanstvím, dříve nazývané pojmem "americký černoch." Afroameričan je jednoslovné označení a těm dává čeština přednost.

Tx 17.7.2009 15:13

Re: Negr je od slova Negro, což znamená černý

No jo, ale jak nazývat černocha z Jamajky, který je v USA na návštěvě? AfroAMERIČAN to není, černoch ano. Stejně tak Obamovi příbuzní. Černí jsou, ale žijí v Africe. Kromě toho, nazývat všechny Cikány "Rom" je i věcně nesprávné, asi jako nazývat všechny Slovany "Rus". Je spousta cikánských kmenů (tedy národů), které se liší i jazykem (Romové, Sintové, Oláhové...), takže nazývat Oláha "Rom olašského původu" je stejná blbost jako nazývat Čecha "Rus českého původu".  Mimochodem, jako cikáni si sami mezi sebou říkají "cigáni", tak černoši sami mezi sebou si říkají "negr" (nigger). Ale pokud by je tak nazval někdo z bílých, tak má kudlu v zádech.

Pink 17.7.2009 23:15

Re: Negr je od slova Negro, což znamená černý

To mi jsou novinky. já myslel, že jsou jen Olahové a Rumungrové. Rom má být totéž jako Inuita to je člověk. Tak mě napadá, když se cigoši označují za lidi, tak my jsme pro ně co? Zvířata????

Kdo je tady tedy rasista, který ze sebe dělá nadčlověka?

Takhle to pánové dopadá, když nevzdělaní sociálteroristi stelou rozumem.

Medák 17.7.2009 15:03

Re: Pravá jména

Který to jsou ty 4 rasy? Znám bílou (kavkazoidní) žlutou ( mongoloidní) černou ( negroidní).

Tx 17.7.2009 15:16

Re: Pravá jména

a rudou ("indiánoidní")...

kpt 17.7.2009 16:06

já myslel, že komunistoidní

VL 17.7.2009 18:04

Re: Pravá jména

Indiáni jsou mongoloidi.

novaz 17.7.2009 10:30

cikáni najdou jinou zem, jiný stát

Je moc dobře, že kanaďané zavedli pro čehůny víza. Proč by měli řešit životní úroveň cikánů z Česka?

lesov 17.7.2009 11:02

Re: cikáni najdou jinou zem, jiný stát

No, mohli by nám trochu helfnout a moc by je to nestálo. Mohli by tam třeba sázet stromky v lesích Ontaria, jako můj kamarád, co tam kdysi odešel. Akorát by neměli toho hlídače s flintou, co dával bacha, jestli nejde grizzly a tak by se ušetřilo... ;-D

Kukulín 17.7.2009 11:59

Cikáni jsou kočovníci

původem z Indie a Českem pouze procházejí. Kanaďané je diskriminují, když jim brání v jejich přirozené potřebě kočování.

Pink 17.7.2009 23:25

Re: Cikáni jsou kočovníci

Tak, tak. Já vůbec nemám potřebu nést za ně odpovědnost. Jsou to svobodní lidé. Svobodně se o svém osudu rozhodují. Kanaďani jsou rasisti jako prase, protože diskriminují čechy s černou hubou. Je jedno, že je černá protože se nemyjí. Až se v Kanadě umyjí, bude to pro kanaďany alespoň překvapení, že diskriminují bělochy.;-D

magi 17.7.2009 9:48

rom?

Budvarka hrála krásnou písničku : Cikán,černý cikán. Ta písnička se nesmí veřejně hrát. Je legrační tvrdit,že by se nerýmovalo rom černý rom. Cikánský baron jsem já,se taky nehraje,protože to prej uráží každýho slušnýho roma. Komunisti zakázali Bratříčku zavírej vrátka. Havel a spol,zase všechny písničky,básničky,pohádky,filmy,všechno,kde je jen slovíčko cikán. Klasik by řekl : je to opravdu,ale opravdu prázdný a falešný !

f2 17.7.2009 10:37

Re: rom?

Náhodou mám velmi milou vzpomínku na jednoho cikána, který si k nám přisedl při obědě ke stolu. Trochu jsme znejistěli, ale jen do chvíle, kdy si u číšníka objednal cikánskou pečeni s rýží a spiklenecky na nás mrkl.

magi 17.7.2009 10:57

Re: rom?

pane,já nepsal,že některým cikánům nevadí,že jim neříkáme romové,ale cikáni. To právě ti chytráci Havel,Šiklová,Kocáb...těm to vadí a oni zakázali,aby se zpívalo kdo to byl,cikán.....jinak to,že si přišel na cikánskou pečeni cikán,tak to byl asi Giňa,nebo Ščuka. Obyčejný cikáni ti jí jen slepice a to kradený.

dulcibelka 17.7.2009 9:17

Dost dobrej vtip

...může Kanada pomoci tím, že při žádosti o pracovní povolení českých občanů s nízkou, či žádnou kvalifikací skutečně přihlédne..;-D;-D.

Pete Brich 17.7.2009 10:58

Možná nejde ani tak o kvalifikaci jako o chuť:

MPSV ČR varuje: Prokázanou chutí pracovat ztrácíte nárok na sociální dávky!;-)

PB

Ctenar 17.7.2009 9:07

Kanada naznacila....

No proste nam Kanada jasne naznacila, ze si mame doma udelat poradek s ciganama, jinak se tech viz nezbavime. Tzn. sebrat/snizit davky, zadne hyckani. Tak, jak je to treba na Slovensku. Tam maji vic rozumu, nez ten kr*pl Kocab a spol. Jak sakra muzou byt utiskovani, kdyz maji dost penez na to, vyrazit si lazo-plazo do Kanady s celou famaliji?

Sunny 17.7.2009 9:59

Re: Kanada naznacila....

Naopak. Aby naši cikáni neutíkali do Kanady za lepším bydlem, musíme jim dávky podstatně zvýšit:-D

Petr Benes 17.7.2009 10:22

Re: Kanada naznacila....

ale problem neni, ze utikaji, problem je, ze se jich vetsina zase vraci. :-)

Sunny 17.7.2009 10:25

Re: Kanada naznacila....

:-)...a sakra...Máte pravdu.

whaler 17.7.2009 8:49

cikáni

Rom (Romale) je označení příslušníka tohoto etnika v jejich vlastním jazyce. Říkat Rom je totéž, jako bysme Němcům říkali Deutsche a Finům Suomi, ... .Takže v češtině vždy jen Cikán.

vitr 17.7.2009 9:11

Re: cikáni

R^

lesov 17.7.2009 10:25

Re: cikáni

A ty si myslíš, že říkat Dojčům "němci", je správný? Copak jsou němí?! A místo Finů, jsi mohl vybrat Vietmance, kterým se (podle tebe) asi správně v češtině říká rákosníci. ;-D

honzak 17.7.2009 8:13

dobře sepsáno

Vrácení názvu Cikán by mohlo odstartovat reformu přístupu k těmto (vesměs) multikulti nemakačenkům.

jo jo 17.7.2009 8:24

Re: dobře sepsáno

dovolte, ale musím se ohradit proti vašemu termínu vrácení - k tomu podotýkám, jak pro koho já např. označení rom nikdy neuznával ani nepoužíval (stejně jako požárníci či veřejná bezpečnost ;-D ;-D ) a proto se pro mě nic nevrací - děkuji za pozornost

lesov 17.7.2009 10:43

Re: dobře sepsáno

Cigán nebo cikán je regulérní a běžně používaný výraz, stejně jako Gi(y)psy nebo Gitane. Jak k tomuto jednotnému, uniformnímu pojmenování (Rom) přijde dalších asi 8 kmenů, žijících po celé Evropě. :-/

Akorát mě udivuje, že na takovou pitomost se přišlo už v roce 1971. Sakra, kdybych měl víc dětí a byl drzej jak vopice, moh' jsem mít dneska vlastní národ, hen té oné špecifiká a 15 litrů drobných do automatu každej mesác... ;-D

jo jo 17.7.2009 7:59

cikán x rom

Cikán versus róm už si v tom udělejte prosím jasno. Romové neboli příslušníco Románských národů nepatří do skupiny náridů Indoevropských ale do skupiny národů Středomořských. Patří k nim Italové, Řekové, Kréťané a podobně.

Označení pro cikána (spisovný slovník jazyka českého žádná nadávka) Róm je tedy urážkou jednoho či druhého protože označuje příslušníka jednoho etnika jménem etnika jiného což se dělá vždy jen v kontextu poškození práv etnika druhého. Protože to ale Italům nevadí tak patrně můžeme toto chápat jako snahu cikánů urážet sami sebe protože se stydí za označení cikán které jim ale náleží protože k tomuto etniku náleží, zatímco označení Róm mu nenáleží a snaží se jej pouze k němu přidat či porovnat. zdroj: http://zpravy.idnes.cz/diskuse.asp?iddiskuse=A080226_094555_krimi_dmk

nebo také ještě:

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2009053103