4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kolemjdoucí 29.7.2007 22:46

Lidstvo mělo němce po II. svět. válce deratizovat ....

Novák 30.7.2007 15:53

Re: Lidstvo mělo němce po II. svět. válce deratizovat ....

Jasně........i my říkáme krysám na statku "Němkyně"....:_))))))

Josef Kren 29.7.2007 15:26

Charakteristika ceskeho naroda

Za kazdym Cechem stoji cert s mechem!

tomfuk 29.7.2007 16:02

Re: Charakteristika ceskeho naroda

Můj tatínek to znal jinak,když "pokojně"odcházel ze štace jako učitel,tenkrát volali na něho a jim podobným "čech do mecha a mech do Dunaja";-D

Czert 2.8.2007 20:38

Re: Re: Charakteristika ceskeho naroda

jj, slovaku, kdyz ctu takoveto prispevky, tak si rikam - meli jsme se na slovaky v 1920 vykaslat - at i je nechaji madari - vsak ono jim bupe pod madary skvele.

Kolemjdoucí 29.7.2007 17:02

Re: Charakteristika ceskeho naroda

.... a víte jaké je umělecké jméno Satana ve dvacárém století? Němec!

Kolemjdoucí 29.7.2007 22:44

Re: Charakteristika ceskeho naroda

... a za každým němcem sadistický loupežný vrah!

Mír 29.7.2007 15:15

Kdo dokáže napsat:

Jednání národa se posuzuje podle nějaké reprezentativní skupiny. Tou je

obvykle střední třída. Ta národ vždy vedla a svým chováním navenek

reprezentovala, tak by se měl dát vyšetřit. Nekdo halt pos era, lokaj a podrazák je a někdo není. Tenhle jev není výsadou nějaké střední třídy, ale i "elit", jelit a spodiny.

Magor Milda 29.7.2007 20:10

Representativní skupina je spíše demoralizovaný proletariát

představující se turistům i v neděli a kdekoliv v ušmudlaných kombinézách, špinavých trenýrkách  nebo teplákách. Ženy tu kupodivu tvoří do značné míry kompenzaci, působí mnohem upraveněji.

Samozřejmě v Praze je vše jinak, lidé se zde rychleji přizpůsobují době a častěji umývají a holí. Je to vliv zahraničních turistů. Opakuje se zde zkušenost z Německa. Po válce se tam objevili zahraniční vojáci, vesměs vymydlení a navonění, s těmi tehdy ještě ušmudlaní Němci u děvčat nemohli konkurovat. Toho si ti Němci ale rychle všimli, už po několika letech ten rozdíl zmizel.

Richard 29.7.2007 14:11

velmi dobré

Super článek. Děkuji opravdu vynikající přůřet historii evropských států

jk 30.7.2007 9:51

Re: velmi dobré

Některé části tématu by stály za hlubší sondu. Ještě něco napište!

Yann 29.7.2007 12:19

Díky

Skvělý článek, nic víc, nic míň. DěkujiR^

havran 29.7.2007 12:36

Re: Díky

Souhlasím, že jde o docela zajímavý pohled na souvislosti různých "charakterů národa". Pouze mám poněkud kritičtější názor na Poláky a také mám problém s velkým vlivem náboženství v Polsku a USA jako Magor Milda

Míra 29.7.2007 16:55

Re: Re: Díky

Ano, to je i můj názor.

jk 30.7.2007 10:02

Re: Re: Díky

Polák neměl šanci se doma proslavit, jen v cizině. Prodal dvorec s pěti poddanými, koupil koně a zbraň, vzal Janka a vyrazil na křížovou výpravu. Když se mu podařilo vrátit nějakou kořistí, tak si zas koupil dvorec, když ne a přijel potlučenej, tak jako šlechtic nemohl pracovat, propil koně, Chodil do kostela sedět v první řadě a pil a pil a pije dodnes. V pozdním feudalismu bylo v Polsku asi 10x víc šlechty než u nás, proto se tak málo kamarádíme. Odtud ta velká emigrace, alkoholismus a víra, že bůh a církev pomůže.

Karel 29.7.2007 11:27

ti Poláci

Poláci jsou výhradní katolíci až po trojím dělení. Do té doby tam byla silná i tradice protestantská a pravoslavná. Jenže protestanti jsou Němci a pravoslavní Rusové a vůči obojím se Poláci dost vyhraňují, proto ten příklon ke katolicismu. A možná proto jsou takoví nervózní katolíci: je to pro ně poněkud nová tradice a zároveň jediné pouto mezi jinak vcelku rozdílným obyvatelstvem.

tich@dohoda 29.7.2007 8:10

jeste bych kratce zminil Slezsko a Slezany

Napr. v Polsku je dodnes Slezan povazovan za Nemce, rozhodne ne za opravdoveho Polaka obecne se Slezane dosti snazi vystupovat dosti regionalne. Slezko je uzemi kde se po staleti promital vliv tri zemi, ktere toto uzemi spravovaly a narody se cela ta staleti mezi sebou misily. Polaci, Cesi , Nemci a do toho Zide, kteri se ve Slezsku hojne usazovali. Analogie existuje v Makedonii, tam zase Rekove, Bulhari, Albanci a Slovane bojovali o Makedonii a narody tam zijici se v "tavicim kotli" promenily na Makedonce. Cest :-)

Forsmeiter 28.7.2007 20:55

Úvaha

Poláci jsou hrdý národ, který si ale kálí do vlastního hnízda.  Jejich "niepozwalam"  na šlechtických sněmnících je vůči královské moci irelevantní. Bigotně katoličtí Poláci, ať si dělají, co chtějí, jejich dámy však budou v rámci Schengenu jezdit na potraty do ČR "za hotové", ať se třeba polský klér defekuje.  Náš národ "český" je národem typu viru.  Tedy schopností se pracovně přispůsobit  za každých podmínek.  Je to špatné?  

.lucina 29.7.2007 0:51

Re: Úvaha

Takový "objevný" článek by mohl napsat současník Vojty Náprstka. Trvalý odliv mozků emigrací, počínaje Komenským, zejména v minulém století, kdy kromě emigrace byli ještě vyvražděni židé a vyhnáni Němci, kteří tu žili od l4. století a byli nahrazeni směsicí lidí bez kořenů, zanechal své stopy. N.B. pobělohorská šlechta nebyla cizí, byli to šlechtici katolíci věrní císaři, který byl zároveň českým králem (jako byl i Karel IV). Cizí šlechta by byla ta, která by bývala přišla se Zimním králem Friedrichem Falckým. Pořád nechápu, proč se mluví o Němcích (kteří žádným národem nebyli a nás neutlačovali),a ne Rakušanech, kteří byli minimálně z jedné třetiny Češi.Česká šlechta byla u dvora ve Vídni  tak samozřejmě, jako jsou moravané v Praze. Totéž platilo o úřednících, řemeslnících, kuchařkách (vídeňská kuchyně je vlastně kvalitní kuchyně česká) a služebných. Teprve v 19.stol začala český národ znovuvytvářet buržoasie, z důvodů, jaké vedly Slováky k odtržení a tu a tam zaharaší na Moravě (a zjevně i ve Slezsku).Trochu málo na konzistentní národní povahu, když uvážíme, kolik lidí přežilo po husitských bojích, morech, 30-leté válce a zmíněné emigraci.

matra 29.7.2007 7:10

Re: Re: Úvaha

Trochu poopravím - poznámka k cizí a české šlechtě. Těch pár co přišlo ze zimním králem ( v podstatě jen dvůr) také s ním odešlo. Takže zavanutí peřím. České katolické šlechty zbylo po Bílé hoře asi jen 1O %, ostatní byly odměnění za služby Habsburkům, převážně Němci a Italové. Konfiskace šlechtického majetku by se dali přirovnat konfiskacím a znárodňováním za komunistů. Stačí si jen všimnout u jednotlivých zákků a hradů jak se změnil majitel začátkem +7.stol. U nižší šlechchty ta změna byla téměř 100%.

VL 29.7.2007 8:30

Re: Re: Re: Úvaha

Na druhé straně po Bílé hoře odešla většina evangelického obyvatelstva a šlechty, přičemž se jednalo z velkého procenta o Němce. Takže, ač to může připadat paradoxní, tak prohraná bitva zabránila germanizaci území a položila základ národnímu obrození.

matra 29.7.2007 17:51

Re: Re: Re: Re: Úvaha

Tak to pr. Nejednalo se převážně o Němce. 9O% obyvatel zemí koruny české nebyli katolíci. Pokud užíváte termín evangelíci ( v té době neznámý) myslíte s tím asi luterány , tak tam opravdu převažovali německy mluvící. Dále tu byla Jednota bratrská (mimo několika sborů na severní Moravě ) převážně česká, staro i novoutrakvisté (kališníci). Tady byla už národnost jednoznačně česká.

matra 29.7.2007 17:55

Re: Re: Re: Re: Úvaha

Kupodivu tato úvaha, že Bílá hora zabránila germanizaci se objevila až v posledních 10 letech, jedním z jeho propagátorů je M.C.Putna a někteří další katoličtí intoši. Domnívám se, že je založena na nepravdivých předpokladech. Já tvrdím, že naopak Bílá hora otevřela bránu germanizaci.

jk 30.7.2007 10:16

Re: Re: Re: Úvaha

Ta úvaha má jednu vadu. Po Bílé hoře se majetku zmocnili cizinci. Když se majetku zmocnoli komunisti, dali ho nahromadu a zůstal český, proto se také lidi tak nevzpouzeli, i když je to štvalo. Po revoluci se restituovalo a kupodivu majetek končí zase v cizích rukou. Takže srovnání s Bílou horou si zaslouží spíš dnešní doba.

Naše chudoba má dvě výhody. Jednak nejsme vysněným cílem migrantů a zhýčkaní zápaďáci sice ocení krajinu, ale naštěstí se jim tu žít nechce, to už spíš na Malorce. A za druhé chudoba a obírání od cizinců nás dá zase dohromady.

tich@dohoda 29.7.2007 7:52

Re: Re: Úvaha: ciste z genetickeho hlediska je v podstate kazdy narod ve stredni Evrope

smeskou. Cesi,Polaci, Nemci o Rakusanech neluve. Valky, vyboje, kolonizace pohranicnich uzemi, stehovani za praci, to vse se odehravalo po staleti, hranice v podstate neexistovaly, navic tehdy se lide narodostne deklarovali ne podle jazyka , nybrz podle uzemi na kterem zili, coz se dnes zacina vracet, prave proto, ze zacinaji mizet hranice a lide se volne pohybuji a usazuji. Znam Araby co rikaji ze jsou Francouzi, Cernochy prohlasujici "ja jsem Anglican" , take Cikan vam klidne rekne ze je Cech. Ceska kuchyne je mytus, jde opet o kuchyni stredoevropskou, silne ovlivnenou kuchyni nemeckou, ta pochopitelne prebrala spoustu veci od Francouzu. Podobne polska kuchyne je silne ovlivnena francouzskou a ruskou. Zaver clanku pana autora je uz dost mimo misu, straseni germanizaci, ci "chystane" rozdeleni EU mezi Francii a Nemecko je smesne, mimo tyto dve zeme jsou dalsi velke zeme o kterych se nemluvi a silne pochybuji, ze by se Italie nebo Spanelsko, ci i to Polsko nechali kolonizovat :-) . Polsko beru jako kazdou dalsi zemi EU a vyvaroval bych se budovat s Polaky nejake nadstandartni vztahy. Jde o velice nespolehliveho spojence, ta nevenek zduraznovana jednota a vlastenectvi ma velike trhliny v historii, kdy Polsko na tri stoleti uplne zmizelo z mapy sveta, prave proto, ze se polska slechta nechala koupit od cizaku a na Polsko a vlastenectvi se vykaslali. Take nase zkusenost pred WW II by nas mela varovat. Cest :-)

jk 30.7.2007 10:38

Re: Re: Úvaha

Němci nebyli národem, ale celému světu ukázali jakou silou je sjednocení a tento proces pokračuje. Že bychom se dokázali poučit, to nehrozí, od toho máme své Havly, kteří nás rozmíchají do břečky evropsko německého eintopu. Jen romové si zachovají svou identitu.

čtenář 28.7.2007 18:58

Tahle partaj by byla rovněž ozdobou čechistánského politického Parnasu ! : - ))))

Určující pro to, čemu lze říkat charakter národa, je státotvornost. To jest: vůle po vlastní státnosti a neutuchající vůle po neustálém zlepšování stavu toho státu. To je obvykle spojováno s většími a menšími nároky na jednotlivce, jakožto základní jednotky státotvorného úsilí. Kde na této planetě lze pozorovat lepší příklad takového konání než v Čechistánu ?!!  ;-D

Forsmeiter 28.7.2007 21:03

Re: Tahle partaj by byla rovněž ozdobou čechistánského politického Parnasu ! : - ))))

Nároky, větší i menší, a na které jednotlivce státu? Tedy, kdo tvoří stát a jeho činnost financuje? Asi jsi "utržen za zelena". Vem si pár Cikánů do svého domácího rozpočtu, pak žvaň.

čtenář 29.7.2007 9:25

Re: Re: Tahle partaj by byla rovněž ozdobou čechistánského politického Parnasu ! : - ))))

Nojo, no, hlavně, že dokážeš pochopit obsah čteného. ;-D

wv 28.7.2007 18:33

:

8-o8-o8-o8-o

8-o