3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Český kapitalismus

V textu "Dva důvody, proč jsme dnes chudí" jsem svého času popsal důvod, který považuji za dominantní příčinu krachu celkem slušně velkého výrobce – Oděvního podniku Prostějov.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 17.5.2012 19:25

Máte absolutní pravdu,

ta hrůza, která se na lidi, co se dají na podnikání, ta je katastrofální. Jsou-li zaměstnanci obou pohlaví, ty záchody musí být 2 ! Jedná-li se o podnikání s potravinami, MUSÍ být okachlíčkované zdi do určité výšky. Příbuzný to provedl, do dvou roků se změnila norma a musel okamžitě tu okachlíčkovanou část nadstavit. Samozřejmě stejné kachlíčky už nesehnal. A těch šíleností, které se na něj valily a valí, je nekonečné množství, zákony a předpisy, hlavně díky pokynům z EU, se "vylepšují" každou chvíli.

O administrativních povinnostech raději nemluvit. Nezastávám se těch, co nemají odvahu cosi rozvíjet, ale to, co se neustále valí z Bruselu a tady se musí okamžitě implementovat do našich zákonů - příkazů, zákazů, regulací, hygienických norem... to je na zešílení!

Pokud se toto nezmění, zahyne Evropa na nedostatek dynamiky, neochotu riskovat..

t. peterka 17.5.2012 16:07

Re: Co je to kvalifikovaný řemeslník?

ta "neviditelná ruka" je svázána byrokracií , jak je v článku již popsáno...bud` tím, že musí být provozovna mimo domácnost s vlastním záchodem (např. pro budoucí zaměstnance, které pak nelze  pro neplnění povinností jednoduše propustit) a nebo nechutí k administrativě, která převyšuje svoji zbytečnou složitostí vlastní předmět podnikání. A specielně v těchto zdánlivě prostých řemeslech - pekař - cukrář, kde záleží především na šikovnosti a umu může administrativa být velkou překážkou

J. Němec 17.5.2012 12:24

Cukrář

Zrovna příklad s tou cukrářkou je klasický problémový obor. To by mě zajímalo, jestli to ta paní dělala jako živnost, nebo "na černo". Ono to totiž není jen doma zapnout troubu. Je potřeba vlastní místnost, vlastní zázemí, vybavení ne úrovni. A pak začne situace s higienou.

Toto prostředí znám, protože mám šikovnou manželku a ona právě to cukraření umí. Ráda by pekla pro známé a i neznámé a ráda by z toho platila daně. Pro začátek si ale pořídit samostatnou místnost s WC a koupelnou a zainvestovat 50-100,000 je velkou překážkou. zůstane tedy u pečení pro známé. Lidí co říkají, aby to zkusila prodávat ve velkém je spousta, ale to nestačí.

Proč není možnost začít v malém s jakousi oznamovací povinností o rizikovém faktoru higieny s kupříkladu zákazem prodeje v obchodecj, či nevím čím? V takto malém měřítku si člověk dělá reklamu sám. A lidí, co to dělají ve větším na černo je dost. Nebezpečí špatné higieny tedy odvráceno není.

A myslím, že podobná situace musí být i jiných odvětvích. Problém začít v malém. Přitom to by mohla být sůl ekonomiky a hlavně pro spoustu lidí řešení finančních potíží v následujících těžkých letech.

V. Ondys 17.5.2012 9:36

Re: :))))))) Vždy mne rozesmutní zjištění

:))))))) ...kůží, okamžitě...

V. Ondys 17.5.2012 9:33

:))))))) Vždy mne rozesmutní zjištění

že pokud se u nás samostatný, pracovitý a schopný člověk vydá na trh s vlastní kůží okamžitě se stává terčem drtivé většiny všech, co nemají stejnou potřebu, a v nepřátelském prostředí k nejmenšímu osobnímu úspěchu musí čelit velmi nepříjemné i záludné šikaně ze strany státu, poněvadž s uměle vytvořenou střední vrstvou ze státních zaměstnanců se nejsnadněji manipuluje.

P. Bárta 17.5.2012 9:19

Re: Když chcete být samostatný řemeslník, nestačí vám, když děláte dobře své řemeslo.

Výborně, takže jste právě v praxi předvedla přesně to, o čem ten článek mluví... Našla jste milion důvodů, proč to, co by Vás třeba mohlo dobře živit, NEdělat.

Ano, je možné, že to špatně spočítáte, že něco nevyjde, že proděláte a neuživíte se. Ale pokud to nezkusíte, nevyjde to ZCELA URČITĚ!

Bohužel, asi klíčová věta ve Vašem příspěvku je "Ale i když tohle všechno umíte a děláte, ještě není zaručeno, že vaše podnikání bude úspěšné." Naprostá většina lidí, kteří by se mohli postavit na vlastní nohy a podnikat, to nedělá právě z toho důvodu, že chtějí JISTOTU, ŽE TO VYJDE. To je podle mého názoru důsledek dlouhodobé socialistické výchovy - a pokud neodrostou další dvě generace, asi se to nezmění, protože naprostá většina lidí prostě tu svoji socialistickou povahu, která chce JISTOTU (i když to bude jisotoa, že do smrti budu chudý a budu dělat práci, která mne vlastně ani moc nebaví) nezapře a nezmění - a nezmění ji, protože nemá jistotu že se ta změna povede...

M. Košařová 17.5.2012 7:28

Když chcete být samostatný řemeslník, nestačí vám, když děláte dobře své řemeslo.

Musíte být také dobrý obchodník, abyste zboží nebo práci prodal. Musíte být dobrý kalkulant, abyste si správně spočítal náklady, abyste neprodělal. Musíte znát účetnictví, musíte znát všechny zákony, které se vašeho podnikání týkají. A splnit všechny zákonné požadavky. Ale i když tohle všechno umíte a děláte, ještě není zaručeno, že vaše podnikání bude úspěšné. Nejpodstatnější je, aby vám zákazníci za vaše služby zaplatili. V oborech, kde se neplatí za práci předem, ale řemeslník až následně ze svých zákazníků vymáhá zaplacení, už vám nepomůže nic než štěstí. Štěstí v tom, že nenarazíte na člověka nebo firmu, který si u vás objedná velkou zakázku, vy do ní nainvestujete mnoho vlastních případně půjčených peněz a on vám pak nezaplatí nic. A v zákonech je mnoho možností, jak se zaplacení vyhnout.  Znám mnoho dobrých řemesníků, kteří takto ukončili své podnikání.

P. Pavlovský 17.5.2012 3:27

Co je to kvalifikovaný řemeslník?

Pokud si význam tohoto pojmenování neujasníte, bude vaše uvažování nekonzistentní.

Co všechno k té kvalifikovanosti patří? Stačí pouhá dovednost, schopnost vyprodukovat kvalitní produkt? To je asi málo! Musí tu být také vůle produkovat! Produkovat kvalitu bez výjimky a v přiměřeném množství. Řemeslník ochotný kvalitně pracovat pouze pro domo sua je v podstatě fušer, který nemá na trhu co pohledávat.

Pokud nechce řemeslník vstoupit do zaměstnaneckého vztahu, musí  být navíc kvalifikován i obchodně, musí umět své výrobky úspěšně umístit na trhu - to je také důležitá součást kvalifikace.

Platí-li to, co popisujete, je to popření tržního hospodářství, nefunguje "neviditelná ruka trhu", která by flexibilně zaplňovala každou volnou niku. Důvod pak může být jediný. Lidé se mají příliš dobře, nebojí se o práci, nestojí o ni.

Sám se s tím na venkově (Pelhřimovsko) dost často setkávám (kupodivu ne v Praze!). Někteří řemeslníci (instalatér, podlahář, pokrývač, zedník, truhlář, komeník atd.) jsou neochotní přijmout zakázku a laxní při jejím plnění. Naštěstí jsem zatím vždy nalezl schopnou konkurenci a práci zadal jí. Kojím se nadějí, že "neviditelná ruka" zasáhne a řemeslníci bez zájmu o práci půjdou ke dnu. Jenom mě mrzí, že pak začnou pobírat podporu z mých daní.