28.5.2022 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Česká paměť a odpuštění

Král David, jeden z nejvýznamnějších politiků biblické doby, byl zločinec. Svedl vdanou ženu, a když otěhotněla, poslal jejího manžela Uriáše na smrt. Bývalo by mu to prošlo, ale usvědčil ho prorok Nátan, dalo by se říci předchůdce nezávislých médií, skrze kterého také Bůh Davidovi sdělil i návrh trestu. Podmínkou však bylo doznání a projevená lítost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 7.7.2014 12:07

Autorovi

dík.

P. Kmoníček 7.7.2014 10:07

Smutné je,

že velká většina text vůbec nepochopí.Dokonce se najdou i takoví,kteří Vám budou nadávat.

P. Brodský 6.7.2014 11:53

Kolektivní vina

Nacionalistické zločiny nepáchají (všichni) Češi eventuelné Němci, ale přívrženci národních států, tedy nacionalisti v tomto smyslu. Je tedy absurdní, stydí-li se nenacionalistický Čech či Němec za domněle národní zločiny. Nacionalisté jsou nepřátelé všech nenacionalistů bez ohledu na národnost.Výjimku tvoří samozřejmě tzv. neintelektuálové,t.j.lůza, která k vraždění žádnou ideologii nepotřebuje. Ti vraždí, když je to dovoleno.

P. Brodský 6.7.2014 11:25

Článek pana Urbana mi připadá výborný

Překvapuje mě, že s ním část čtenářům N.P., po léta vychovávaných k euroskepticismu , k obdivu k etnicky vyčištěnému, kulturně homogennímu národnímu státu a k pohrdání menšinami, souhlasí.

P. Brodský 6.7.2014 11:58

Re: Článek pana Urbana mi připadá výborný

Zapomněl jsem na nenávist k intelektuálům.

Z. Lapil 6.7.2014 9:21

Ad odsun

Odsun Němců mě vůbec neplní nadšením, ale podle mě platí: "Nevybrali jsme si to. Prostě se to stalo". Nejsem si dokonce ani jist, že Hitler a spol. přesně věděli, do čeho jdou - vyhlazení je jedna věc, živé kostry v koncentrácích druhá.

Ale abych nezabloudil. O odsunu si nemyslím nic dobrého, naopak, mám to za součást svého dědičného hříchu. Přesto se odmítám omlouvat, protože zatím po každé omluvě se ze sudetoněmecké strany ozval jekot až řev na téma "Vidíte to? Přiznali se! Platit budou a vracet budou!" I když tento svůj dojem (nedělám si čárky) redukuju skutečností, že ho mám z novin a televize, jsem v tom smyslu paranoidní a bojím se do toho šťourat. Koneckonců moje maminka byla coby osmiletá odsunuta pro změnu ve 38., tehdy bez požehnání vládců světa, a na moje teze ve smyslu Odsun nebyl tak úplně dobře odpovídala mantrou "Aby ses nedivil. Jsou to Němci".

Což všechno vlastně dává autorovi za pravdu: vina neodčiněná a neodpuštěná může být zapomenuta, ale stačí málo, aby vyhřezla na povrch, obvykle v nějaké nečekané a o to hnusnější podobě.

J. Fleiszner 5.7.2014 21:23

Minimálně do Německa

Možná někde českej voják zabil němce (civilisty) a možná jich bylo i 200, ale byl asi právem nasranej a jestli viděl i třeba koncentráky, tak se mu to snad ani nedá mít za zlé. Bombardovali se celá německá města a umírali tam civilové po tisících. Stejně tak se bombardovali i města v Anglii atd.

Válka je prostě humus a když jí někdo začne, tak nese následky za všechno, co bude jeho válkou vyvoláno. Odsun Němců byl to nejlepší, co mohlo Němce v poválečných Čechách potkat. Většina z nich pomáhala a vzhlížela k Hitlerovi. Jo, někdo to po válce ods*al a přitom byl třeba antifašista, ale to jsou oběti války, kterou rozpoutalo Německo a nese za to plnou odpovědnost! Proto, aby se snížila pravděpodobnost, že budou Němci žijící v Čechách zase kolaborovat s Německem, bylo nutné je poslat minimálně do Německa.

O. Kadlec 6.7.2014 1:09

Re: Minimálně do Německa

Nevraždil voják, ale celá jednotka. Zavraždění byli Slováci, přesněji vesměs spišští Němci (na Slovači zvaní mantáci), na které se odsun nevztahoval. Vraceli se domů a jejich vlak zastavila regulerní jednotka ČSA. Masová vražda po válce. Člověk musí mít vybrakováno, aby to srovnával s bombardováním.

J. Vintr 6.7.2014 2:34

Re: Minimálně do Německa

Když autor srovnává Lidice s vražděním na Švédských šancích, tak v tom prvním případě šlo podle zvrácené válečné logiky o oprávněnou věc. Němci potřebovali zastrašit civilní obyvatelstvo, aby měli v zázemí klid. V tom druhém případě se jednalo jen o čistou zhovadilost lidí, kteří si chtěli také užít zabíjení (když se na ně během války nedostalo). A stejnou motivaci měly všechny ostatní zločiny, k nímž došlo po válce na německých civilistech. Že tato zhovadilost a všechny ostatní nebyly československým státem adekvátně potrestány, je neomluvitelné.

J. Babička 6.7.2014 6:10

Re: Minimálně do Německa

Nemoli byt potrestanu, protoze se na tyto cinny vztahovala amnestie vyhlasena Benesem.

J. Vintr 6.7.2014 8:59

Re: Minimálně do Německa

Beneš k těmto zločinům přímo vyzýval, takže je pochopitelné, že neměl zájem na potrestání vrahů. Je až absurdní, jakou měl tento "clovek" po válce moc. A místo toho, aby byl dějinami odsouzen, tak ho blbci oslavují.

E. Sevrát 6.7.2014 11:37

Re: Minimálně do Německa

Edvardovi Benešovi je třeba jenom velmi poděkovat.Nebýt vytlačení českých Němců z historického území ČR. Došlo by po roce 89 s největší pravděpodobností k připojení části území tzv. Sudet k SRN.Takže bychom přišli nejenom o německé spoluobčany,ale i o část historického území koruny české.Nebo by po odtržení Slovenska byla tato část území a obyvatel zdrojem nepokojů, jako je tomu dnes na Ukrajině atd.Menšina v řádu cca 3,5 mil,by byla příliš veliká pro hájení českých zájmů.Edvard Beneš byl v tomto vizionář (bohužel jenom v tomto případě.A účel světí prostředky, jako Pinochet atd.

P. Brodský 6.7.2014 13:06

Re: Minimálně do Německa

Existence národních států má přesně tyto důsledky.Oslava odsunů je logickým důsledkem euroskepticismu.

E. Sevrát 6.7.2014 16:09

Re: Minimálně do Německa

Nijak jsem se natajil s tím,že jsem volil proti vstupu ČR do EU. A ani se netajím tím,že si přeji rozpad EU,nebo alespoň vystoupení ČR.Ovšem nechápu jak to souvisí.I v EU ve vícenárodostních státech rostou tendence k jejich rozdělení.GB-Skotsko,Španělsko-Katalánsko (druhá etapa možná Baskitsko) , i v Belgii je rozdělení stálým předmětem politiky. Nedávné referendum v Benátkách dopadlo pro odtržení.Tragický příklad Jugoslávie a nyní i Ukrajiny mně utvrzují v tom scenáři,který by tady proběhl v případě zachování německé menšiny na území ČSR a který jsem popsal výše.

J. Vintr 6.7.2014 14:02

Re: Minimálně do Německa

To, že by po 89. došlo k uvedeným územním změnám, je čistá fantasmagorie. Mimochodem, u nás by už žádná velká německá menšina asi neexistovala. Vzhledem k tomu, že větší část mužů zahynula ve válce, muselo by docházet ke smíšeným manželstvím a děti, které by se z nich narodily, by se už k německé národnosti asi nehlásily.

E. Sevrát 6.7.2014 16:18

Re: Minimálně do Německa

Fantasmagorie je tedy i to,že by se děti nehlásili k německé národnosti.Jak jste na to přišel ? Ono by to bylo spíše naopak,protože zákony SRN umožňovaly a asi i stále umožňují,když je někdo německé národnosti, tak získává při emigraci či přestěhování okamžitě státní občanství SRN.A to by jistě v té době bylo pro rodiče těch dětí velmi lákavé.Mít tu možnost tak bych v té době u svých dětí neváhal,byla by to šance na lepší život.

E. Sevrát 6.7.2014 18:31

Re: Minimálně do Německa

nehlásily-oprava

J. Vintr 6.7.2014 21:48

Re: Minimálně do Německa

Ano máte pravdu, v Německu se žije lépe. Nebylo by tedy bývalo lepší se po 89 prohlásit za protektorát Böhmen und Mähren a nechat se připojit k Německu?

J. Babička 5.7.2014 16:41

kazdy ma svoji pravdu

Snad kazdy clovek v Cechach vi, ze Hus hlasal pravdu. To je ale vse. 99 procent nevi vubec nic, zco Hus hlasal.

J. Řezníček 5.7.2014 13:23

Správně autore !

Je to sice stará pravda, ale pořád se musí opakovat. Vina - trest-pokání ( opravdové a účinné)-odpuštění. Bez toho je ve společnosti dusno a zápach. Dělají to 50-60 let Němci- díky Američanům poučeni a převychováni. Komunisty a Rusy, ale i řadu Čechů to ještě čeká. A to mnoho dalších pachatelů neuvádím.

J. Jurax 6.7.2014 20:49

Re: Správně autore !

No, jsou viny, po jejichž potrestání by se už neměl mít kdo kát a nemělo by být komu odpouštět.

L. Orlita 5.7.2014 11:59

tohle je parádní článek,

názorově mi rezonuje. Snad až na nějaké detaily. Ale neposkytnu potravu diskuzním šťouračům, co nemají nic jiného na práci než otravovat svým nepovedeným životem ostatní. :)

P. Kersch 5.7.2014 11:14

oprava

Standarty (vlajka) ...... standard je norma!

P. Kersch 5.7.2014 11:12

Naděje

Nevidím to tak tragicky a beznadějně s tou českou povahou a s česko-německými vztahy. Pochybuje se tady o historické existenci Čechů - trochu mi je to k smíchu... Kdypak vznikl ten slavný, obdivovaný, jednotný stát Němců? Když se podíváme do dějepisu, jsou tam Bavoři, Prusové, Sasové... Vraždili se mezi sebou taky, zrovna tak jako vraždili Čechy, Moravany, Slezany a ti zase jindy vraždili je. Prosím, dejte si už oddych s tím omlouváním, vyvolává to asociace na "omlouvání se" vraha u soudu, kterém "je líto, že zavraždil vlastní matku". Podívejme se raději do té slibné minulosti kukátkem budoucnosti. A pracujme usilovně na tom, aby na Hradčanech místo standardy "Pravda vítězí" nevlála vlajka černá s nesrozumitelnými znaky v arabštině.

J. Švub 5.7.2014 10:47

Dobré!

Je potřeba o těchto tématech mluvit a je dobré, že tyto myšlenky byly zformulovány a vysloveny. Díky autore.

F. Žůrek 5.7.2014 5:50

Pěkný text. K tomu m. Janu Husovi

Mistra Jana Husa bychom měli chápat pravdivě,

mám na mysli bez české arogance. Myslíme si o sobě více, než je zdrávo.

P. Maleček 5.7.2014 5:03

Nejen pokání, ale i sebevědomí

Pokání ano, ale proč to převážně intelektuály tak milované ve spojením s odsunem Němců věčné sebemrskání? Stát i řada jeho významných představitelů ty zvěrstva na odsouvaných Němcích a Rakušanech uznal a omluvil se za ně i ústy prezidenta.

To samé se při odsunech Němců dělo i na územích řady dalších států, zejména dnešního Polska a Francie, ale tam se jedná o uzavřené kapitoly dějin, v kterých se ani jedna ze stran dál nešťourá a s Němci se sebevědomě a nepodlézavě spolupracuje.

Já to vidím jako důsledek v Česku přežívajícího chorobného strachu z Němců, kterým se řada z nich podělaných a nesebevědomých jedinců snaží preventivně lézt do zádi. Zvlášť když ten strach z Němců dál podněcuje řada zvlášť levicových politiků, aby tak zamaskovali své "kázání vody ale pití vína" - viz. Zeman.

Takže nejen pokání, ale i sebevědomí k rovnocenné spolupráci s bývalým nepřítelem patří k výbavě člověka nazývaného synem božím.

Ostatně, že by se představitelé Německa každoročně klaněni a omlouvali v Lidicích se také zrovna nedá říct. Jak věděli už naši moudří předci - jedna či dvě vlaštovky ještě jaro nedělají.

J. Kraus 5.7.2014 10:44

Re: Nejen pokání, ale i sebevědomí

Přesně tak. Čím víc se v tom bude šťourat, tím hůř pro všechny. Nikdo na ten odsun není pyšný, ale muselo to být a týkalo se to řady evropských států. A příčinou těch násilností byl na jedné straně německý stát se svými zákony, na druhé emoce, které měly dobrou příčinu a z kterých – příběh z naší obce – měli účastníci toho násilí ještě v šedesátých letech trauma. Takoví Francouzi mají toho másla na hlavě mnohem víc, ale nějaké šťouraly by hnali svinským krokem.

J. Vintr 5.7.2014 12:11

Re: Nejen pokání, ale i sebevědomí

Ten odsun samozřejmě nemusel být a příčinou násilností nebyly nacistické zločiny ale nízká lidská zášť (to platí i pro E.B.) a jiné hnusné lidské vlastnosti. To, že se i po skoro sedmdesáti letech u nás najde spousta lidí, kteří tyto zločiny omlouvají, je hodně smutné.

P. Sulc 5.7.2014 2:34

Velice dobry, pekny clanek, bohuzel dosti smutny.

Rozhodopadne nepozbuzuje nejako tu hrdost na cecstvi, ci aby se clovek svym ceskym puvodem chlubil. A navic, lide kteri chteji napravit, ocistit dejiny, jako pan Tomas Krystlik, maji zde diskuse zakazane jako uhlavni nepratele toho dobreho, spravedliveho  a bajecneho ceskeho naroda a je jim spilano arogantnimi, samolibimi a ignoranskymi diskutery jen proto, ze si dovoluji popsat utajovanou pravdu, o ktere se ovsem ve skole nikdy nemluvi.