20.6.2024 | Svátek má Květa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Česká národní povaha nadále přetřásána

Česká televize před časem uvedla dva pořady: jeden s otazníkem („... a co naše nátura?“), druhý bez otazníku („Míra české stádnosti“). Téma patrně věčné a zcela jistě nevděčné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lancik 15.9.2015 23:28

Re: dokončení

Moravske Vyrovnani neni blabol, ale fakt a to bylo funkcni jen do roku 1914, potom nouzove zakony, tedy co se delo ve Znojme s tim nema co delat. Je fakt, ze mohlo slouzit jako model pro cely stat, Cesi jej nechteli, chteli stat unitarni proto se jim zadna z tech republik od roku 1918 po dnesek ani jedna nepovedla, doplatili na sve sobectvi.

O Brne nepotrebuju cist je to moje rodne mesto, take rodne mesto mych rodicu a prarodicu a ti o Brne rozhodne vi vic Nez Vy. Vydavat vytrznosti ultraextrmistu za jev typicky neni nic nez pusta demagogie. Ve skutecnosti obycejni lide vedli obycejni zivot a spis byla castejsi smisena manzelstvi nez vzajemny antagonizmus. Moje teta byla Nemka, moji bratranci napul, nekteri moji spoluzaci zrovna tak. V Brne zilo 60 000 Nemcu a byl by zazrak kdyby se mezi nimi nenasli zadni spatni. Kdyby jen desetina tak je to 6000 a to staci aby nadelali zla vic nez dost.

B. Rybák 15.9.2015 23:27

Re: dokončení

Nepřijetí "Mnichovské dohody" velmocí vládou ČSR by znamenalo jeho potrestání těmito velmocemi a přinejmenším by znamenalo ospravedlnění pro brutální Hitlerův útok na ČSR, zbavené sebemenší podpory "západu" a tedy ve zcela beznadějné situaci!

Rakouská říše přestávala postupně přestávala chránit své slovanské národy před germanizací (úplně za Josefa II), takže opožděná snaha Františka Josefa I, vytvořit model soužití, který zneužíval snahu Moravy o moravskou samosprávu (rozděl a panuj!) a využíval především to, že rozptýleni Němci moravští netrvali na rozdíl Němců českých na oddělení svých území, samozřejmě žádným skutečným řešením nebylo, což je zřejmé i z toho, že to nepřežilo vstup c.k. Rakouska do války, natož aby to mohlo přežít jeho rozpad!!

V. Vlk 15.9.2015 22:47

Re: dokončení

Vážený pane, bláboly kolem Moravského vyrovnání jsme už četl milionkrát.Ale jak to dopadlo najdete třeba v práci "Vývoj česko-německých vztahů ve Znojmě v letech 1918 - 1938" -Historický ústav Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně - https://is.muni.cz/th/5823/ff_r/Prace_I.pdf

a nebo si něco přečtete o Brně. Brno bylo jediné město u nás,kde mladí Němci na ulicích utloukali lidi. Najdete zmínku třeba v knize Vyhnání Gerty Snirch ,jak zabili žida,když jej vyhodili z kavárny /ještě za republiky!!) a v policejních zápiscích naleznete jak mladí Němci v Brně přepadli na ulici ženu ,kterou označili za židovku strhali z ní šaty a pak ji nahou ukopali a umlátili k smrti. Taky si přečtěte dějiny vysokého učení v Brně a to co udělali místní Němci s českými profesory. Skončili v Mauthausenu. A nebo příběhy jak byli moravští sedláci vyháněni z gruntů a za ně tam, přišli tyrolští Němci a bývalí majitelé jim museli sloužit jako podruhové.Když nic nevím tak nevykládám nesmysly protektorátní propagandy. ,

V. Vlk 15.9.2015 22:33

Re: Po 1989

a ten dojem jste měl z čeho? To se vám zdálo,nebo jste to vyčetl? Kde žijte ? Sedíte v domově důchodů anebo bydlíte na Aljašce?

B. Rybák 15.9.2015 21:45

Re: Vážený pane profesore, II

Zcela s Vámi souhlasím pane Vlku!

J. Kanioková 15.9.2015 20:28

Přesně..

J. Lancik 15.9.2015 20:27

Re: Vážený pane profesore,

Hned mam dalsi a to Jugoslavie. Ta se osvobodila sama a nemusi byt vdecna zadnym osvoboditelum a dokazala se postavit i nemene sverepemu nepriteli v roce 1949 a Stalin zuril az mu sopel od tlamy strikal.

J. Lancik 15.9.2015 20:19

Re: dokončení

Rikate, ze CSR by byla vytykana zodpovednost za rozpoutani valky. Rusko za rozpoutani valky ted uz svetove protoze si rozdelili Evropu s Nemeckem, nese padesat procent zodpovednosti za valky rozpoutani a vytyka jim to nekdo?

Rozhodne s vami nesouhlasim, ze neexistovalo rozumne reseni mezi ceskym a nemeckym obyvatelstvem po t.zv. R-U vyrovneni. Toho nebyli schopni Cesi, Moravane ano. Ti se dokazali s nemecky mluvicimi Moravany-Mahrish domluvit u uzavreli dohodu nazvanou "Moravske Vyrovnani". Ta fungovala tak, dalsi ctyri zeme monarchie se rozhodly nasledovat, bohuzel do roku 1914 to stihla jen Bukovina. O te dohode se pan Vlk st. ani jednou nezmil, nehodi se mu v tom jeho stvani. Po roce 1918 kdy Morava byla pripravena o samospravu a zemsky snem bylo akceptovani teto dohody pro cely stat bylo z ceske strany zamitnuto.

B. Brousková 15.9.2015 19:45

Re: Po 1989?

Nejste jistě sama, koho to pohoršuje.Komunistům to pochopitelně nevadí, ale na druhou stranu mohou sice nadále škodit, ale k moci se určitě už nikdy nedostanou.  Ten jejich počet padá na vrub skutečnosti , že komunismus ani náhodou není politické přesvědčení, ale povaha, jak řekl kdysi kdosi. A ta se jednak nemění a druhak dědí.

S. Netzer 15.9.2015 17:31

Re: Po 1989?

Paní Brousková, mně to POHORŠUJE a ŠOKUJE.

M. Vondráček 15.9.2015 17:29

Že se nic nezměnilo, že lidi se nijak nezměnili,...

To bude výběrem přátel a známých , jak píši níže. Ono to zas tak jak popisujete naštěstí není .

B. Brousková 15.9.2015 17:28

Re: Vážený pane profesore,

Jen pro doplnění.Jednotky SS vznikly původně jako Hitlerova tělesná stráž odštěpením od SA. Přísahu skládali Hitlerovi osobně. Takže to byla jeho osobní armáda. Představa, že by dovolil, aby  u SS sloužili nenávidění Češi nebo Poláci je absurdní. Mimochodem slovenský prezident Tiso ve svých projevech , když se zmiňoval o úhlavních nepřátelích Slováků, to měl srovnané lépe.  Největšími nepřáteli Slováků byli podle něj Židi a Češi. Poláky kupodivu vynechával.

M. Vondráček 15.9.2015 17:25

Re: A jaký je Váš výběr?

Takový, že se mohu domnívat , že Češi nejsou neschopná a bezcharakterní pakáž .

B. Brousková 15.9.2015 16:38

Re: Vážený pane profesore,

Výrok , že Čech je buď lokaj nebo hulvát, pochází údajně od hraběte Thuna,politika a místodržitele. Píší "údajně" proto, že Thunové jako rod zcela určitě nebyli žádní fanatičtí čechožrouti. Ovšem doložený Masarykův výrok z 18.7.1926 zněl takto: " Mluvíme-li vážně o demokracii, nemohu nevzpomenout jednoho vážného faktu. Máme u nás dvě veleobce, které překážejí normálnímu vývoji demokracie. Kocourkov a Hulvátov".  Jestli to platí dodnes, může posoudit každý sám.

B. Brousková 15.9.2015 16:21

Re: Po 1989?

Ad  "volební preference KSČM  2015   12,2 %"  ? Co vás na tomto faktu překvapuje? Komunisti u nás mohli kandidovat logicky až po tom co se založili. V roce 1925 šli poprvé do voleb. Tenkrát  je  u nás volilo necelý milion voličů. což činilo 13,2% hlasů. Tehdy směli volit jen lidé starší jedenadvaceti roků a nesměli volit vojáci, příslušníci policie a četnictva. V roce 1929 dostali 10,2 % hlasů a v roce 1935 10,32% hlasů. Vždy je volilo něco kolem třičtvrtě milionu voličů. To je skoro totéž jako po plyšáku. Jinými slovy řečeno, stále je u nás skoro stejný počet blbců jako před téměř sto lety. Naštěstí jich moc nepřibývá. Na neštěstí ani neubývá.

S. Netzer 15.9.2015 14:49

Re: Po 1989?

U některých se ten čas zastavil navždy.

Volební preference červen 2015 - KSČM 12,2%

K. Křivan 15.9.2015 14:42

Po 1989

jsem měl dojem, že se v Československu na dvacet let zastavil čas. Že se nic nezměnilo, že lidi se nijak nezměnili,...   Celá země, jako šípková Růženka.

J. Plzák 15.9.2015 13:53

Zdejší diskuse s Vlkem stojí za ho.no.

Ale vždycky lze najít něco zajímavého:...."Hyenu, která vstupuje do památného Pantheonu".. to se mi líbí.

Hlavně proto, že dvě ústřední modly našich moderních dějin, Masaryka i Havla, snáším jen v míře značně omezené.

B. Vrab 15.9.2015 13:41

Je tomu tak

Naprostý souhlas pane Ulči

S. Netzer 15.9.2015 13:31

Re: Víte o tom, že po útoku Britů

O generálu de Gaullovi a FFL jste už někdy slyšel? Jinak to, co popisujete se neodehrálo v Oranu, nýbrž v Mers el Kébiru.

Due to the invasion of their countries by the enemy in World War 11, certain allied countries had governments-in-exile.  This occurred when the government existing prior to invastion excapted to London (or an allied country) and subsequently directed the “free” forces while in exile and in consultation with the Allied High Command.  http://clik.dva.gov.au/history-library/part-1-military-history/ch-2-world-war-ii/s-2-commonwealth-allied-and-neutral-countries/allied-governments-exile-during-1939-45-war

P. Vaňura 15.9.2015 13:07

Víte o tom, že po útoku Britů

na francouzské loďstvo v Oranu (Britové jim dali na vybranou, 1)  Přidejte se k nám, 2) Potopte své lodě, 3) Odplujte do francouzských kolonií v Americe a když odmítli, zaútočili, nechtěli připustit, aby lodě padly do rukou Němcům) bombardovalo francouzské (Petainovo) letectvo např. Gibraltar????

A o těch dalších armádách v exilu bych prosil odkaz.

P. Vaňura 15.9.2015 13:00

Co tahle dát nějaký příklad

Speciální situace byla va Francii, to, že se Franciuzi, zachránění z Dunkerque vrátili po kapitulaci Francie domů byl šok i pro mě. Ale také, když jsem se dozvěděl, že Daladier odmítal francouzskou kapitulaci, chtěl bojovat z kolonií a nakonec skončil jako prominentní zajatec  na hradě Iter, kde nakonec bojoval proti SS se zbraní v ruce. Velice nepěkně se na adresu svých krajanů vyjadřuje francouzský stihač Pierre Clostermann, jak psal, "francouzský tisk o nás píše jako o "DeGaulleových žoldnéřích."" Francouzi ovšem měli i svou vlastní divizi SS, Charlemagne. V RAF bojovali piloti mnoha zemí ale opravdu nevím, že by kterýkoliv západní okupovaný národ měl vlastní jednotky, bojující na frontě proti Hitlerovi, opravdu jsme je měli asi jen my a Poláci.

Italové po sesazení Mussoliniho bojovali na obou stranách.

S. Netzer 15.9.2015 12:37

Re: Frau Netzer

Takovou míru sebekritiky bych od vás nečekala.

M. Urban 15.9.2015 12:33

Re: Jen tak namátkou:

Cimrman je Český humor. To žádní staří komunističtí vojáci nemohou pochopit.

J. Kraus 15.9.2015 12:28

dokončení

e) Návrat emigrantů, jak to napsat šetrně. Byli často jako hrom do police, dokonale asertivní, kam přišli, všude jich bylo plno a domácí pořádně nevěděli, jak reagovat. f) 300 let se pramálo bojovalo? Žádný národ mocnářství nebyl opomenut a nepřišel o možnost pokrýt se vojenskou slávou a nevzpomínám si, že bych něco četl o Češích, kteří bojovali méně než jiní – spíš naopak. Neštěstí Rakouska bylo vyrovnání 1868, po němž se daly těžko odmítat požadavky dalších národů na sebeurčení. Pro české země se smíšeným obyvatelstvem neexistovalo rozumné řešení, někteří vojáci pak za první války projevili malou oddanost trůnu, což mohl být ten jazýček na vahách, který rozhodl o porážce centrálních mocností. A jak mnohem později vzpomínali Češi i Němci z toho Žatecka, nikoho ani po vyhlášení samostatnosti nenapadlo, že by mohlo být opravdu nějak zle, dokud neudeřil démon Hitler. g) Pan Tigrid není spolehlivý pramen, Česká televise už vůbec ne.

M. Urban 15.9.2015 12:27

Jen málokdy si musíme sypat popel na hlavu

Nemáme větší hoštaplery než Itálie, Francie, Slovensko nebo třeba Norsko.

J. Kraus 15.9.2015 12:27

Jen tak namátkou:

a) Na té manifestaci v červenci ´42 bylo i dost Němců, třeba z jedné chmelařské obce u Žatce. b) Kdyby pan president Beneš dal rozkaz k boji, byla by ČSR před světem za agresora, odmítajícího vyvážené a demokratické rozhodnutí velmocí. K válce by stejně došlo, ale odpovědnost z jejího rozpoutání by byla na ČSR. Jásot západního lidu nad Mnichovskou dohodou byl upřímný, Churchill byl osamocený válečný štváč. c) Pro Říši spolehlivě pracovala celá Evropa. Třeba v brožuře o rozpoznávání bojové techniky, vydané v Londýně 1944, jsou v části věnované nepříteli kromě aut a obrněnců německých a italských i francouzské, nikoli ale české. Jinak – Francouzi, na rozdíl od Čechů, vyvíjeli pro Říši nové typy zbraní. Z větších států jen Polsko a my nenasadily bojové jednotky na frontu proti nepřátelům Říše, kromě tedy Vládního vojska v Itálii, které ale nebylo pro nespolehlivost nasazeno na frontu a z něhož množství vojáků přecházelo na druhou stranu. Jak říkali Vladaři ještě v 70. letech, těžko se jim do toho spolku vstupovalo, ale chtěli se zachovat pro budoucnost. Naproti tomu z asi 120 000 Francouzů, zachráněných Brity na jaře 1940 u Dunkerque a odvezených s velkými obětmi do Británie, se zakrátko velká většina vrátila zpět do Francie. d) Ano, ten Cimrman je trefa do černého a pamatuju si na nechuť a pohrdání nejen starých vojáků, když to poprvé viděli, stejně tak jako slavné filmy nové vlny 60.let. Žádný kladný hrdina, nic, co by povznášelo. Rozmarné léto – chcípák hrdinou, Cimrmani – stydno se na ně dívat. Ubožáctví, kam oko pohlédne. Mně se to tehdy líbilo, s odstupem jim dávám za pravdu. Ta normalisace nebyl politický útisk, ale mravní rozvrat, jehož šiřitelem byla televisní obrazovka. Vrchol pak byla 80.léta se všelijakými zasloužilými umělci coby korupčnickými hrdiny. Ti to dorazili, pak nám mávali z balkonů

M. Urban 15.9.2015 12:15

Re: Vážený pane profesore,

Bojovali i jiné státy v Evropě, ale větší počet bojovníků byl na straně Německa.

P. Švejnoch 15.9.2015 12:01

Re: Frau Netzer

Ano, proto s Vámi, paní Netzer, zpravidla nediskutuji... :-)

B. Brousková 15.9.2015 11:44

Re: Vážený pane profesore,

... "Národ lokajský.".. .Patrně máte na mysli TGM, neboli tu " Hyenu, která vstupuje do památného Pantheonu české kultury, aby v něm ohlodávala a zohavila kosti nejslavnějších a nejlepších českých vlastenců " ? Tak totiž ohodnotil koncem devatenáctého století pozdějšího prezidenta ČSR TGM,  Julius Grégr  vlastenec, jeden ze zakladatelů strany Mladočeské, spolumajitel deníku Národní listy, poslanec Zemského sněmu a Říšské rady.