8.5.2024 | Den vítězství


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 7.9.2011 9:52

Čecháčkovství?

Je to hezky sesumírováno, hodně pravdě podobné, ale i záměrně stylizováno pro závěry čtenáře. Realita je vždy bohatější nežli je možné člověku popsati.

L. David 6.9.2011 21:24

Jestli je někdo čecháčkem, pak jste to především vy pane Urbane.

Vaše devótnost vůči EU je více než důkazem vašeho čecháčkovství, spočívající v lezení někomu někam.

Jaksi vám ještě nedošlo, jak se mocným tohoto světa, díky lidem jako jste vy, daří ovládat celé národy - mimo jiné prostřednictvím EU. Té slavné a statečné EU, která se neumí postavit za ničemy ohrožený Izrael, ale naopak finančně i politicky podporuje teroristický Hizbaláh v Gaze.

Jen houšť takových rozumbradů, jako jste vy, má-li brzy přijít katastrofa.

P. Brodský 6.9.2011 23:31

Evropská Unie to jsme My, pravdoláskaři.

Pokud bychom k ní byli devotní, byli bychom devotní sami k sobě. Naproti tomu Česká republika je monokulturní stát, jehož národnostní politika je v některých směrech (např. vůči Cikánům) dokonce horší než politika komunistického režimu. ČR je stát, který spolu se Slovenskou republikou rozbil mou vlast, Československo.

V. Tarcinec 6.9.2011 20:39

ja-cechacek ?

Já odmítám EU v takové podobě jaká je!

K čemu krmit tu mašinerie úředníku kteří na svoji režiji spotřebuji 60-90% všech peněz které odvedeme? Přirozdelovače cizich peněz….

Autor škatulkuje. Já jsem pro otevřenost, volny pochyb osob a služeb. Jsem cechaček ))))))) ?

VASIL

J. Kanioková 6.9.2011 18:42

Jan Urban, zalknutý čecháčkismem, uff..

PL postižená slepotou a odklonem od racionalismu. Ta válka eurohujerů proti euroskeptikům přihořívá..

Nechápu, jak můžou lidi horovat pro něco jen kvůli emocím a odmítají vidět realitu, že ten přelužený spolek, jemuž velí Merkozy, jde ke dnu....

A. Špronglová 6.9.2011 18:09

Kdyby nebylo Čecháčkismu...

Kdyby nebylo Čecháčkismu, nebylo ba ani V. Klause Sr. Oni k sobě nerozlučně patří a pan Klaus si na tom vybudoval svojí politickou kariéru .....Co by byl bez Čecháčkismu..? Úplná Nula, umíte si to vůbec představit?

P. Brodský 6.9.2011 11:33

Prakticky všechny národní státy vznikly krví a železem .

Typickým příkladem je naše Česko. To nevzniklo spontánním přáním lidových mas Lučanů, Zličanů, Lemůzů, Čechů, Doudlebů atd po sjednocení, ale je výsledkem úspěšné politiky Přemyslovců desátého a jedenáctého století, všetně samozřejmě úspěšných válek.

V. Novák 6.9.2011 11:45

Řekněme to rovnou - úspěšné politiky Boleslava Velikého.

Dneska má svátek, uctěmež si ho.

P. Urban 6.9.2011 10:58

Historický vzdělanec proti válce II

To, že někdo odmítá prohlubovat evropskou integraci až na úroveň federálního státu ještě neznamená, že žádá návrat k nekoordinujícím národním státům. Koordinace existovala  na úrovni EHS i EU před Lisabonskou smlouvou. Vyčítat Klausovi a spol. sklony k megalomanství a nekritické přesvědčení o vlastní pravdě lze. Ale na místě Jana Urbana bych to raději moc nezdůrazňoval. Rozhodně ne v takto napsaném článku.

Jako čecháčkista se přiznávám k občasné štítivosti ke skutečnosti. Zejména pokud je tato skutečnost v rozporu s realitou. Pokud má být tohle výsledek "historického vzdělání", pak by méně mohlo znamenat více. Na takovémhle pozadí vypadá Václav Klaus jako intelektuální génius se sklonem k sebepodceňování.

P. Urban 6.9.2011 10:57

Historický vzdělanec proti válce

Souhlasím s autorem, že checkpointy nejsou nic příjemného, o etnických válkách nemluvě. Ale nepotkáváme se s takovými fenomény právě ve vícenárodních státech ? Nesouvisí sedmdesátiletý mír v Evropě tak trochu i s částečným srovnáním národních a státních hranic ve střední Evropě, ať už si o metodách myslíme cokoli ? Není náhodou tragédie válek v prostoru staré Jugoslávie dokončením toho, co si zbytek Balkánu odbyl do roku 1922 ? A nebyly tyto velice brutální a krvavé války posledním dějstvím ve své době poměrně úspěšného integračního projektu, zvaného Osmanská říše ? Projektu, který zlikvidoval hranice, spojil mnoho národů, ras i náboženství do jednoho vcelku fungujícího státu, ale nevytvořil, a ani nechtěl vytvořit politický národ ?

Pokud se na to podíváme z perspektivy opravdu dlouhodobé, můžeme s jistotou říci, že nesměřujeme k něčemu podobnému ? Budeme-li stavět co největší střechu, aby na nás nepršelo, moho by se taky klidně stát, že na nás spadne.

Hluboce vzdělaný TGM možná horoval pro Spojené státy evropské, předtím ovšem do té doby vcelku úspěšný integrační pokus pomáhal rozbít. Na jeho obranu nutno říči, že Rakousko-Uhersko bylo koncem října 1918 státem mimořádně elitářským. Troufnu si tvrdit, že nejméně dvě třetiny Čechů i českých Němců tehdy patřily k elitě. O mnoho lepší to nebylo ani u Poláků, Ukrajinců a Maďarů, abych jmenoval jen ty, za které už nerozhodovali jejich zahraniční soukmenovci. Jediné aspoň trochu lidové bylo zbytkové Rakousko, které usilovalo o udržení nějaké jednoty. To ovšem bylo pro provádění tzv. pragmatické politiky trochu málo.

P. Urban 6.9.2011 11:01

Na vysvětlenou :

Šovinistické běsnění rozpoutávají elity. Obyčejní lidé s tím samozřejmě nemají nic společného.

P. Brodský 6.9.2011 11:27

Šovinistické běsnění rozpoutávají nacionalistické elity v souladu s cítěním "obyčejných! lidí.:

Šovinistickému běsněni brání humanistické  elity navzdory "přirozenému" cítění lidových mas. S rasismem v USA neskoncoval lid, ale demokratická vláda J.Kenedyho brutálním násilím.

V. Novák 6.9.2011 11:50

Elity by mohly rozpoutávat do alelujá -

kdyby "obyčejní lidé" nechtěli, žádné šovinistické běsnění by se neudálo. Etnické války na Balkáně nerozpoutaly politické elity, ale  "obyčejní lidé", naštvaní na sousedy nebo bojící se jich. Sousedy utlačení nebo toužící  utlačit sousedy.

"Elity" se jenom svezly a využily lidových předsudků.

P. Brodský 6.9.2011 11:58

Tak tak, pane Novák,

šovinistické běsnění rozpoutávají nacionalistické elity V SOULADU S CÍTĚNÍM "OBYČEJNÝCH" LIDÍ.

S. Netzer 6.9.2011 12:32

Re: Tak tak, pane Novák,

Spíš využíváním a formulováním "cítění obyčejného lidu". Tato strategie se nazývá populismus.

S. Netzer 6.9.2011 9:51

Výborné, děkuji.

Ale že by evropský disident a aktivní účastník Pražského povstání neměl "pražádný prožitek války", se mi nezdá.

S. Ševeček 6.9.2011 9:33

Až se to Franěmecku bude hodit,

Evropskou Unii samo zlikviduje. Zatím je jim to prospěšné. A bude v čele toho bourování.

To bude rachot ...

V. Heidlerová 6.9.2011 15:44

Re: Až se to Franěmecku bude hodit,

Pravila kněžna Libuše, známá to věštkyně a vědma.

P. Schuh 6.9.2011 9:16

Názor:

Jsem pro EU pokud by její program byl apolitický (společná obrana, volné cestování, hospodářská spolupráce), viz EHS do roku 1990. EU se teď chová jako echtdiktátor (rušení žárovek, žerme kobylky atd.). EU v současné podobě, je pro mě obdoba RVHP.

Jsem také čecháček ?

P. Brodský 6.9.2011 11:20

Evropskou Unii neřídí EK, ale rady národně státních Klausů

I ty žárovky navržené Evropskou komisí schválila jedna z rad, ve kterých zasedají nikoliv poslanci evropského parlamentu, ale nevolení ministři, případně šéfové vlád "národních" států. A pro žárovky tam hlasovali i zástupci ČR. Takže žárovky Vám zavedla Česká Republika Vámi volená, nikoliv evropský parlament, který je také volený, ale má směšné pravomoce. V daném případě se ono autorem kritizované Čecháčkovství projevuje slepou vírou v hesla, šířená vůdcem nacionalistů, blaugenosem prvním občanem.

P. Čulík 6.9.2011 8:33

Klaus nemá historickou zkušenost, a vy ji máte, pane Urbane?

Vždyť jste ještě mladší, co je to za "argument"? :-)

I. Schlägel 6.9.2011 8:18

Nic proti evropské integraci,

problém vidím v tom, že celá Evropská unie díky politickému vedení bez zodpovědnosti směřuje k socialistickému budování světlých zítřků v duchu nejlepších pětiletých plánů blahé paměti. Evropské unii vládnou byrokraté bez přímé osobní politické zodpovědnosti za vlastní chybná rozhodnutí. Úroveň řízení tomu pochopitelně odpovídá. Kdyby takto byla řízena soukromá firma, v běžném tržním prostředí zbankrotuje dříve, než řeknete "jablkový koláč". Tolik k evropské integraci na úřednický způsob.

K. Janyška 6.9.2011 8:38

Re: Nic proti evropské integraci,

Proti násilné evropské integraci všechno, Je nemožná a vede k válkám... Dzp.

K. Janyška 6.9.2011 7:46

Typickým Čecháčkem jste Vy, Urban... Dzp.

S. Ševeček 6.9.2011 7:40

To jsou ale konce ...

Hoďte na něho síť.

M. Zikmund 6.9.2011 7:01

Pravda, láska, nálepka

Na konci minulého století se například rozpadly tři federace - Československo, Sovětský svaz a Jugoslávie. Možná jsem historicky nevzdělaný, ale podle mne se všechny rozpadly proto, že to byly jen politické umělotiny. Nevznikly z touhy jednotlivých národů po společném státu a soužití. Byly také proto udržovány pouze silou. Jakmile komunistická diktatura v těchto státech  pominula, tak se ihned chtěly podřízené národy federace osamostatnit. Je zajímavé, že v případě Jugoslávie pan Urban nestál na straně "federalistů" (v tomto případě Srbů), ale "nacionalistů", kteří chtěli nezávislost. Vina za válku byla panem Urbanem přisouzena těm, kteří naopak chtěli společný stát uchovat. Pan Urban tedy evidentně argumentuje účelově.

EU je umělotina. Opět nevznikla z touhy jednotlivých národů Evropy po společném státě, ale čistě jen jako politický projekt. Díky přílišné amibicioznosti některých politiků nedošlo k postupnému a logickému přibližování, na které by teprvé následně navázalo politické propojení. Proto také jakákoliv krize povede k odstředivým tendencím a pro udržení bude čí dál tím více narůstat demokratický deficit.

Pan Urban patří k fanouškům této umělotiny. Krize odhalila její slabiny a oni jsou z toho nervozní stejně jako kdysi komunistický establishment SSSR nebo Jugoslávie. Zavírají oči před podstatou a klasicky obviňují ty, kteří životnosti tohoto konstruktu nevěří z nacionalismu. A tak, jako komunistické panstvo vidělo v kriticích režimu reakcionáře, válečné štváče, protistátní živly atd., tak dnes každý, kdo se brání utužování centralizace evropských zemí, schytá ihned nálepku nácka, fašouna, antievropana. Na nálepky jsou parta "pravdy a lásky" experti.

P. Urban 6.9.2011 10:23

Re: Pravda, láska, nálepka

Dobře napsáno. Až na to, že Srbové byli stejnými nacionalisty jako ostatní. Jejich cílem bylo Velké Srbsko, ne federace. Byl to ostatně jejich parlament, který jako první nadřadil srbskou ústavu federální, čímž fakticky zlikvidoval Jugoslávii jako federaci. A Srbsko jako první stát později zastavilo platby do federálního rozpočtu.Čímž civilní federální orgány definitivně vykastrovalo.

T. Řehořek 6.9.2011 4:14

Mám velké obavy...

...že autor sklidí ryzí kritiku, neboť na NP jsou čtenáři polarizováni přesně opačným směrem. Osobně ale v mnohém souhlasím a myšlenka Evropské unie se mi a priori nehnusí. Přijde mi logické, že izolovat se v globalizovaném světě hraničí se sebevraždou, ať se nám to líbí či nikoli -- co zmůže samotinká ČR proti velkým subjektům typu Číny? Kritika a distancování se je vždy to nejsnazší: i blbec dokáže rozpoznat a pojmenovat chybu, ovšem navrhnout smysluplné řešení již vyžaduje nějaké schopnosti.

Projekt EU má milion a jednu slabinu, je o tom zde na NP napsáno tisíc a jeden článek, ale tím spíš není žádné umění se do něj strefovat. Návrh na izolování se od EU je stejně triviální jako hloupý. Proč takto nepřemýšlí Němci, kteří by k tomu měli mnohem pádnější důvody, než my? Nejspíš proto, že tuší, že krmit nenasytné řecké krky je varianta sice značně bolestivá, avšak že nic než bolest je zřejmě v brzké budoucnosti stejně nečeká. Volit lze pouze mezi různými intenzitami bolesti. Kéž by náš pan prezident, jehož si jinak celkem vážím, svůj duševní potenciál věnoval také trochu konstruktivní kritice a nikoli pouze té destruktivní...

I. Schlägel 6.9.2011 8:21

Re: Mám velké obavy...

Němci tuší (konečně), že krmit řecké hladové krky nevede k prosperitě ani Řeků, ani Evropské unie. Pokud neexistuje reálná možnost platit za své hříchy, hříchů se nezbavíme, budou pouze narůstat v duchu podáš prst, přijdeš o celou ruku. V gamblerovi nevytvoříte zdravé návyky tím, že mu donekonečna dáváte nevratné půjčky, aby mohl náruživě hrát.

V. Skalová 6.9.2011 1:58

Tak to je opravdu zavrženíhodné

Hloupí čecháčci nechtějí platit dluhy států PIGS, či dnes už PIIGS, ani sanovat německé banky!! K tomu účelu neváhá autor ani vythovat mrtvoly ze srebrenických hrobů a strašit tu s nimi. Určitě chce naše dobro, to prokazuje angažováním se v arbitráži proti našemu státu na straně ublíženého chudáky Šťávy.  Co nevyužít tu příležitost, když už je jeho kámoš ministrem financí, že... Čecháčci, platte!