6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Budu volit komunisty

„Budu volit komunisty,“ sdělil mi v diskusi jeden kolega zde na blogu. Oproti jiným, kteří zde na blogu jen adorují bolševismus, však stojí jeho názory za přečtení. Dle mého jsou myšleny poctivě a zaslouží komentář.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. David 19.6.2017 22:32

Re: Jo, privatizace, ta některým trčí v krku jako kost z kapra

Pro jiné Vaše příspěvky si Vás paní Kanioková vážím. Ja však škoda, když se vyjadřujete k něčemu s takovým nepochopením.

Já jsem ani v nejmenším nenaznačil, že se snad nemělo privatizovat. Nikoliv ovšem tak hloupým způsobem, jakým to naši privatizéři učinili.

Existoval přinejmenším jeden jiný, zaručený postup, který by dal jistotu, že by nebyl náš průmysl rozkraden tak flagrantním způsobem, ke kterému zákonitě došlo.

Opět se znovu potvrdilo, do jakých konců vede zpupná pýcha politiků, kteří si nedají poradit!!! Například od těch, kteří s úspěchem za doby Tatcherové zprivatizovali značnou část britského státního průmyslu do rukou penzijních fondů. Nikoliv do pochybných kupónů, které skoupili a zneužili kdejací hochštapleři, aby pak za babku získali podniky, z nichž mnohé pouze rozvrátili!

Bylo by to na delší diskusi, kterou principy tohoto webu neumožňují.

P. Beránek 19.6.2017 14:52

Re: Hloupé kecy

Tohle jsem samozřejmě nepopíral. Co naplat. Byla to přece vláda dělníků a rolníků.:-)

Když jsme jako vysokoškoláci šli někam na brigádu, tak jsme z legrace říkali: "Jdeme si zavládnout." Budeme pracující, tedy vládnoucí třída"..:-)

Holt, jako pracující inteligence jste se musel nejdřív někam vypracovat, abyste měl nějaký solidní plat.

Ale škola se vám zase počítala do důchodu jako odpracovaná léta.

J. Jurax 19.6.2017 13:00

Re: Hloupé kecy

Ale houby - nemohl. Mzda byla daná a fixní, nebylo to v úkole. Já to ovšem píšu spíš jako doklad paradoxů odměňování pracující inteligence za bolševika. Nakonec - sám to potvrzujete ... :-)

P. Beránek 19.6.2017 12:11

Re: Hloupé kecy

Jenom poznámka - v těch tři a půl tisících byla pětistovka jako diety, stravné nebo odlučné - už si přesně nepamatuji jak se tomu říkalo. Byla to paušální částka na den jelikož jsme nepracovali v místě bydliště, ale museli samozřejmě dojíždět.

Dělalo se deset dnů "v řadě" a víkend jsme pak měli 4 dny. Ty jsme s tátou někdy, ne často, využili i na různé "fušky" Takže se makalo.

P. Beránek 19.6.2017 12:06

Re: Jsou lide kteri se maji hur

No jo, moje babička měla důchod dokonce jenom stovku měsíčně. Děda 700 Kčs. ale kdyby byl ještě kapitalismus tak by žádný důchod neměli. Jako rolnícj, zemědělci by na něj neměli nárok.

Tož tak.

P. Beránek 19.6.2017 11:52

Re: Socializmus byl a je zločinný systém

"ať už jakékoli barvy, rudé, hnědé, černé, zelené oranžové nebo duhové,"

Připomnělo mi to vtip, který už jsem tady jednou dával:

"Dědo, jací vlastně byli ti komunisti? Rudí nebo červení?"

"Zlatí můj vnoučku, zlatí.":-)

P. Beránek 19.6.2017 11:50

Re: Hloupé kecy

Holt kdyby jste se jenom neopíral o lopatu, ale něco dělal, mohl jste si samozřejmě vydělat více. Já jsem jako dělník pracoval "v úkolu" také na stavbě, ale většinou průmyslových objektů a vydělal si měsíčně tři a půl tisíce v čistém a, jak jsem už říkal, vydrželo mi to (mzda za dva měsíce - v září už jsem totiž musel dotáhovat zbývající zkoušky) do Vánoc.

S kolejemi jsem měl problém jenom jednou, když jsem ještě neměl v září vyřízené bydlení a asi měsíc jsem bydlel v kolejích "na černo" a spával vždy na nějaké volné posteli nebo na nafukovačce. Jinak to šlo, holt nic není dokonalé.:-)

P. Beránek 19.6.2017 11:39

Re: Jsou lide kteri se maji hur

Zajímavé. Přesto, že jak konstatujete i vy tady, počet obyvatel rostl. A všichni měli kde bydlet. Žádní bezdomovci NEBYLI.

Byty k pronájmu byly. stát jich stavěl každoročně hodně. Rostla nová sídliště. dle Havla to sice byly jenom kchálíkáchny, ale kdo chtěl (a nečekal, že ho někdo přijde prosit, aby konečně šel bydlet) tak byt dostal. Hodně podniků nabízelo podnikové byty. Já jsem dostal byt hned po svatbě. Podnikový samozřejmě. dvoupokojový.

Předtím jsem, jako svobodný také nebyl na ulici, ale jsem měl ubytování v podnikové ubytovně - nájemné "až 3 Kčs denně.".

A když jsme se jako rodina rozrostli, a já jsem chtěl od zaměstnavatele větší, a zaměstnavatel pořád jenom sliboval a nic, tak jsem se sebral, šel jsem jinam a za pár měsíců jsem dostal byt třípokojový. Opakuji, chtělo to pro to něco udělat a nejenom pasivně čekat, třeba v bytovém družstvu zda už na vás přijde po deseti letech řada. A byty přitom dostávali ti, co se tam hlásili později, ale něco pro to dělali-

Jinak, dle mé zkušenosti, dneska na socialismus nejvíce nadávají ti, co tehdy chtěli jenom výhody socialismu, samozřejmě nic pro to nedělat jenom brát. To byli vždy ti největší "disidenti"..

J. Jurax 19.6.2017 11:06

Re: Hloupé kecy

No, jen perlička - o posledních prázdninách před posledním ročníkem VŠ jsem si jako brigádník helfr na stavbě činžáku v podstatě za podpírání lopaty vydělal u Pozemních staveb 1600 Kč brutto ... zedníci kolem se chechtali, že za ty prachy by se ani nesvlíkli do montérek, natož aby dělali. No a za rok jako čerstvý vysokoškolák jsem nastoupil jako analytik výpočetního střediska za 1350 Kč brutto.

A že se s kolejemi na každého ušlo - no, neušlo. Taky jsem bydlel jeden semestr v hospodském sále nad hospodou, kde bylo cca 80 lůžek na patrovkách, z toho cca polovina študáci. Zbytek se pronajímal zájezdům, co přijely do moravské metropole za kultůrou chlastat. Ve čtvrtek měla hospoda zavírací den - v sedm ráno nás vyhodili, v sedm večer zase odemkli. Pravda, bylo to za 30 Kč na měsíc, koleje běžné stály dvojnásobek, lepší i trojnásobek.

A ano, vlak byl tehdy levnější než autobus - já jezdil autobusem, protože vlakové spojení bylo výrazně delší vzdálenostně i časově a byť na slevu vyšlo zhruba stejně draho jako autobus.

P. Beránek 19.6.2017 10:48

Re: Hloupé kecy

"Neměli."

Jsem zhruba stejná generace, i když malinko starší.Táta byl dělník, něco si vydělal. Měli jsme zahradu, máma záhuměnek. Neflákali jsme se takže když by bylo to auto nutné, tak bychom na něj měli. Resp. museli mít, nedělali by se jiné věci, např úpravy na baráku atd.

Koleje na VŠ sice byly nedostatkové, ale de facto se na každého ušlo. Jízdenka vlakem do hlavního města 100 km mě stála 6,6 Kčs. O prázdninách jsem dělal u táty brigádu, vydělal jsem si vcelku dost (jako student jsem měl slevu na dani) a to mi stačilo jako kapesné na pobyt ka kolejích až do Vánoc (vč. dárků). Takže kdo se neflákal a nečekal, že mu všechno stát zajistí problémy neměl. Ale to už odbočuji.

J. Jurax 19.6.2017 10:32

Re: Hloupé kecy

"Jinak moji rodiče ani sousedé v okolí auto neměli. Nepotřebovali." ... no, přiznejte si, že spíš na něj neměli.

Jsem ročník 49, takže pamatuju. V roce 1975 stála Š-110 cca 50 000, já měl co čerstvý VŠ cca 1800 brutto, průměrný plat byl nemýlím-li se něco málo před 2000, medián nevím ...

A autobusy levně - no, uvážíme-li inflaci, nevím ... pamatuju se, že když jsem jezdil na studie, stál 100 km autobusem na študentskou slevu 10 Kčs, cena normální jízdenka byla snad dvojnásobná ... tata vysokoškolák měl cca 2 000 brutto, maminka středoškolačka cca 1000 (příjem rodičů se musel uvádět v žádosti o koleje, byly hrubě nedostatkové, leč výrazně levnější než privát podnájem).

L. Vrána 19.6.2017 10:28

Re: Hloupé kecy

Mezi nacisty a komunisty bylo spoustu zásadních rozdílů. Už v tom, že fašismus ( a nacismus) byl mimo jiné reakcí na nebezpečí komunismu. Atd. Leninova a Stalinova extrémní politika není zcela totožná s tím, co prováděl Mussolini a Hitler např. v cílech. Totalitářské doktriny jsou ovšem všechny chybné, hlavně kvůli chybnému pojetí společenských sil (Hayek: Právo, zákonodárství, svoboda).

Mě šlo spíš o to, že se často a opět naplňuje varování Palackého: "Nedělejme z historie sobě prodejnou děvku." A tím se úpěnlivě zabývají mnozí, a to napříč společenským a politickým spektrem.

P. Beránek 19.6.2017 8:57

Re: Jak to vidím já.

Vy jste to zkoušel?

A proč vás tam nechtěli?

P. Beránek 19.6.2017 8:13

Re: Jo, privatizace, ta některým trčí v krku jako kost z kapra

Ale to je nesmysl.

Kdyby se prodávalo "bratříkům z RVHP na dluh" tak to praskne hned po pár letech a nevydrží 40 let.

Proč, jak píšete, rostla nezaměstnanost? Vlivem POLITICKÝCH DŮVODŮ (například rušení zbrojní výroby, ale samozřejmě i v jiných odvětvích) podniky přicházely o odbyt, ale mzdy se platit musely. To způsobovalo řetězové krachy dalších podniků, které od těch prvních krachujících nedostaly zaplaceno. Pracoval jsem v bance, tak vím o čem mluvím.

Podstatným důvodem také bylo, že dělníci více politikařili, stávkovali a méně dělali. Ale platit se jim muselo. Neboť ..... Vedení se samozřejmě začalo obávat o svoje posty a potichu to tolerovalo.

P. Beránek 19.6.2017 7:58

Re: Hloupé kecy

"..a kultura cestování je nepoměrně vyšší."

Alespoň jeden úspěch kapitalismu. Je 28 let po převratu, bylo by smutné, kdyby nebyla. Cestoval jsem poměrně často, ale v r. 1976 (28 let po r. 1948) jsem fakt neměl pocit, že by kultura cestování nebyla "nepoměrně vyšší".

A k těm autům - samozřejmě, že jsou dostupnější. Dneska lze na úvěr koupit všechno. I proto je tolik bezdomovců.:-( Jinak moji rodiče ani sousedé v okolí auto neměli. Nepotřebovali. Jak už bylo konstatováno - všude se dalo jezdit levně a často

J. Jurax 19.6.2017 2:29

Re: Hloupé kecy

Jenom na okraj k těm autobusům.

Nejezdí tak často, protože to není rentabilní a dotace nejsou tak veliké. Dřív se dotovalo víc a nakonec ani těch aut tolik nebylo - dnes jsou nepoměrně dostupnější a autobusům dost konkurují.

A když si vzpomenu na doslova narvané tzv. dělnické spoje, kde se pracující třída kodrcala do práce a z práce a jeden stál na jedné noze a ještě ne na své namačkaný jak sardinka ... dnes už to nevidět ...

A mimochodem k vlakům - do města krajského nám teď jezdí co půlhodinu celý den - za bolševika to bylo jednou za hodinu - a kultura cestování je nepoměrně vyšší.

P. Beránek 19.6.2017 0:15

Re: Socializmus byl a je zločinný systém

V čem a proč "Socializmus byl a je zločinný systém"?

Napište, ať se zasmějeme.

P. Beránek 19.6.2017 0:13

Re: SSSR už naši komunisti ale nemají za sebou. Teror už nebude!

Upadl do vlivové sféry.

Proč se divíte? Slyšel jste někdy něco o jisté "Mnichovské zradě"? Asi ne, jinak byste neplácal. V Mnichově nás Západ zradil!! Tak se snad nelze tomu Benešovi divit.

P. Beránek 18.6.2017 23:45

Re: To znamená, že má IQ tykve.

Vzpomínám si na jednu písničku od Ivana Mládka z doby ještě před listopadem. Koktavý spěvák si ztěžoval, že ho nepřijali za televizního hlasatele. Nedávno jsem ji slyšel znovu, ale už bez toho dodatku, který původně zpěvák po skončení písně řekl. "Nepřijali mne, protože jsem nebyl ve straně":-)

Neříkám, že to je váš případ, ale na tú písničku si vzpomenu vždy, když si někdo stěžuje, že ho nepřijali na nějakou školu z politických důvodů.

P. Beránek 18.6.2017 23:39

Re: Hloupé kecy

Se nedivím Prokůpku. Byli jste oba na stejné IQ úrovni. Mladýho po půlroce vyrazili, jelikož odbor šel rapídně dolů. Náměstek pak instaloval do pozice ředitele odboru mého tehdejšího vedoucího oddělení, který byl tehdy v době když ten "zkušený teoretik" "budoval kolektiv" nemocný a ze kterým jsme tehdy řešili spousty problému, o kterých ten blbec neměl ani šajnu.

Když se tedy pak stal ředitelem, chtěl abych se vrátil, dokonce mi nabízel místo vedoucího oddělení (po něm), ale já už jsem byl jinde.

Ještě k těm JZD. Ani tady autor neví o čem mluví. Záviděli nám je i na západě. Autor plácá nesmysly typu " Důvody zániku družstev byly různé, často šlo o krádeže či neschopné ředitele". Fakt neví o čem mluví. Důvody zániku byly v podstatě jednotné - snaha rozbít je, majetek znovu navrátit členům JZD. To byl samozřejmě konec.

Tvrzení "Mizení malých obchodů ve vsích má mnoho příčin, největší z nich je to,

že dnes drtivá část obyvatel jede jednou za týden na velký nákup do města svým autem, kde si zaobstará vše, co potřebuje a co malý krámek na vsi nemůže poskytnout" ukazuje doslova neznalost. Na velký nákup "do města" mohli i předtím jezdit obyvatelé vesnic a to ne jenom jednou za týden, ale každý den neboť tehdy, narozdíl ode dneška jezdili vlaky a autobusy KAŽDOU HODINU. Takže ani nepotřebovali SVÉ AUTO". dneska to toho "města" jezdí autobus jednou, dvakrát za den. Já jsem také z malé vesnice, sestřenice dnes, když jde s mámou doktorovi tak musí taxíkem neboť autobus jezdí doslova dva krát denně. .

J. Lancik 18.6.2017 19:55

Re: Hloupé kecy

Vetsina lidi normalne pracovala i za protektoratu Cechy a Morava a kdo pracoval nebyl nebuzerovan, vekova diskriminace neexistovala. Po prichodu soudruha Hitlera v breznu 1939 pracovali vsichni i ti co pracovat nechteli jako treba Gottwald ktery radeji utekl do Moskvy jenom aby nemusel pracovat.

Nepracovat bylo za nacistu i komunistu trestny cin sabotaze. Co se tedy zmenilo, kde je mezi nimi rozdil?

J. Lancik 18.6.2017 19:45

Re: SSSR už naši komunisti ale nemají za sebou. Teror už nebude!

Ale pane Cechu, cozpak jste nikdy neslysel jmeno Zdenek Fierlinger? Tehdy patril mezi vudce Socialni Demokracie a prave ti vytvorili s komunisty koalici ktera mela vic nez 50%. Prave Fierlinger byl prvnimm predsedou vlady po kvetnovem "osvobozeni" a nebyl o nic mene Stalinovym celedinem nez Klema G. prestoze v prvi svetove valce byl rusky legionar a proti bolsevikum bojoval stejne jako min. obrany L. Svoboda. Upadnuti-podlehnuti do sovetske sfery probehlo vsude kam vstoupila ruda armada at uz mistni sami chteli nebo sebevic nechteli. Viz. likvidaci odbojove "Armija krajowa" v Polsku ruskym vojskem. Jediny kdo se jim ubranil byla Titova Jugoslavie. Tam kdyz Stalin zjistil, ze by narazil na celonarodni rozhorceny odpor radeji couvl. Pote rozpoutal do te doby nevidanou nenavistnou kampan, sam pamatuji karikatury Tita se sekerou z niz kapala krev.

L. Vrána 18.6.2017 19:40

Re: Hloupé kecy

Proč byste p.Beránka vyhazoval. Má přece právo na svůj názor. Ostatně já s ním v mnohém souhlasím: Většina lidí normálně pracovala, to bychom asi umřeli za těch 40 let hlady. Ve školách se učilo, MHD jakžtakž fungovala i do Horní Dolní, lékaři v mezích možností léčili a vyléčili atd.

Naprostá většina lidí nebyla nikdy zjevně perzekuována. Je otázkou jestli buzerace kvůli účasti na 1.května byla horší nebo lepší než buzerace od nějakého manažerského lempla s přiblblým teambuildingem atd.

Za 40 let socialismu jsem nebyl a nikdo z mých známých nebyl žádnou obětí kriminálních činů. Od převratu do dnešní doby jsem ve svém nejbližším okolí napočítal 8 kriminálních činů proti mé rodině a mým známým: krádeží, vloupání a podvodů.

Mám takový dojem ,že jsem žil asi někde jinde než se mi někteří lidé snaží vsugerovat.

J. Krásenský 18.6.2017 19:30

Socializmus byl a je zločinný systém

ať už jakékoli barvy, rudé, hnědé, černé, zelené oranžové nebo duhové, nacionální, internacionální nebo globální. Článek je hloupý a podlý. Polemizuje s názory člověka, který se k němu nemůže vyjádřit. Pro člověka, který ze dne na den ztratil práci a nemůže sehnat jinou, je pochopitelné, že vzpomíná v dobrém na časy, kdy se mu dařilo lépe. Vytahovat se nad něj, že pomíjí zločiny komunizmu je hloupé, podlé a víc vypovídá o autorovi než o dotyčném. Nelíbí se mi, že chce volit komunisty. Je to jeho volba, je to jeho protestní volba. Má na ni právo a snad i důvody. Nepomůže mu přesvědčování, že ti, pro které se rozhodl, byli a jsou zločinci. Pomohla by mu pomoc finanční a právní. Tento článek mu nepomůže. Zklamaných lidí z polistopadového vývoje je dnes už většina. Co jim nabízíte? Nic. Jen je korumpujete volebními sliby, které nejste schopní splnit. Je lehké soudit, když nejste v jejich kůži.

Nebudu volit komunisty (zločince) ani socialisty (ne menší zločince) ani eurosocialisty (nástupci zločinců - vstali noví bojovníci) ani enviromentalisty (pokrytecké vyděrače) a ani nevím, koho vlastně budu volit. Jistě ne ty, kteří jsou spojení novou ideologií globalizmu, enviromentalizmu, politické korektnosti, multikulturalizmu a ty zapomněli na historii vlasti a za příslib lepší životní úrovně zapomínají na úsilí předků.

Lidé si přáli slušnější společnost a pět let to tak i vypadalo. Dneska? - místo spravedlnosti vítězí právo, místo svobody ideologie, místo lepší životní úrovně jen nejistota a sliby, a byrokracie byrokracie byrokracie to jediné co socialisti umí.

"Divná loď když nemá vesla - divný v bouři klid - místo chleba žvýkáme hesla - Divný blahobyt - Možná že to vše pravda není - snad je to jenom zlý sen - čekám na svoje probuzení - Čekám na nový den" (V+W+J Svět naruby)

J. Kanioková 18.6.2017 18:22

:))))))))

J. Kanioková 18.6.2017 18:20

Jo, privatizace, ta některým trčí v krku jako kost z kapra

aniž se dodnes snažili pochopit problematiku té doby..

Kdo měl tehdy sanovat krachující podniky, jejichž produkce byla nekonkurenceschpná ? Už se nedalo prodávat bratříkům z RVHP na dluh ! Takže bylo nutné bleskově ty firmy postavit na nohy, aby mohly mít dobrý odbyt, všude, a aby nerostla nezaměstnanost !

M. Prokop 18.6.2017 17:39

Re: V jedné věci má ten stěžovatel pravdu.

Je to důležité, proto, aby lháři jako vy byli ze lhaní usvědčeni.

M. Prokop 18.6.2017 17:37

Re: Hloupé kecy

To se nedivím, že ten MBA vyrazil vás, také bych to udělal.

L. David 18.6.2017 13:19

Re: V jedné věci má ten stěžovatel pravdu.

Není vůbec důležité, jak přesně to tehdy Klaus řekl.

Důležité k poznání tehdejší doby je skutečnost, že za Klausovy vlády byla v republice záměrně nastolena poloprávní až bezprávní situace, aby bylo možno "privatizovat" (takřka rozdávat) za směšné peníze státní majetek. Dnes to přiznává sám Klaus, když uvádí, že tehdejším cílem bylo nastolit v republice kapitalismus za každou cenu.

Což o to! Kapitalismus mohl být nastolen také legálními cestami - bez rozkradení republiky lidmi, kteří se nám dnes vysmívají z Monaka, Švýcarska, Baham, atd.....

Důsledky tehdejších neuvážených vládních kroků bude už český národ sklízet navždy ! ! !

P. Čech 18.6.2017 12:03

Re: SSSR už naši komunisti ale nemají za sebou. Teror už nebude!

KSČ ve volbách v roce 1946 nezískala většinu v poslanecké sněmovně. Podle zásad poměrného zastoupení sice vyhrála volby ziskem 40,17% hlasů nicméně demokratickou většinu nezískala. Skutečnost, že prezident Beneš jmenoval Gottwalda předsedou vlády , aniž by mu to text ústavy předepisoval byla jen završením jeho vlastizrádné činnosti.. Voliči za to nemohli, ti dali cca 60% hlasů jiným stranám. Tedy většinu.