26.5.2024 | Svátek má Filip


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
aljan 4.11.2009 20:44

Pane autore ...

... Vás článek je psán převážně v češtine, jenom Vám jaksi uniklo, že "blacklist" se v našem jazyce řekne "černá listina". Nebo patříte k těm. kteří chtějí češtinu vymýtit a nahradit ji angličtinou ?  Takových unás je, až hanba!

Aljan

Dědek 4.11.2009 18:43

Pohled na věc z trochu jiného úhlu.

Ovlivňování výběrových řízení je určitě věc zavrženíhodná. Nemusí ale vždycky jít jen o korupci. Jak se zachováte coby úředník zodpovědný za řešení určité problematiky, kterému předpisy stanoví jako jediné kriterium cenu nabídky a vy přitom víte, že se vám o zakázku hlásí dobrodruzi se špatnou pověstí a podezřele nízkou cenou ?

RosPerot jr 4.11.2009 14:10

kapřici

No nāpad je to dobrý, ale vĕřim že takových už bylo vic. Přece si, Radime, nemysliš, že si "kapřici" vypusti svůj rybnik? V tom je problēm. Ne v tom jak to udĕlat.

Radim Vysloužil 4.11.2009 15:18

Re: kapřici

Kdyby se ale kapříci vyměnili za nové kapříky, lepší, pak by i to vypouštění rybníka šlo. Vím, že politici se chovají taky racionálně (jako každý), tak proč by si odstranili možnost jednoduchého příjmu (úplatky). Navrhuji jednu z možností jak omezit rozkrádání.

janoryna 4.11.2009 13:22

jednoduché by bylo zakázat

dodatečné navýšení ceny za "objektivně vybranou nejlevnější" dodávku v "průhledném výběrovém řízení. když nic jiného, nikdo by moc nepodbízel jen kvůli  získání zakázky!

f 4.11.2009 12:02

ještě jednodušší řešení

Minimalizovat "státní" zakázky. Čím méně stát utrací, tím méně toho prošustruje.

Michal 4.11.2009 12:19

Re: ještě jednodušší řešení

A pro státní zaměstnance dvojnásobné délky trestů, při prokázání trestné činnosti při výkonu zaměstnání.

vltava 4.11.2009 15:40

Re: ještě jednodušší řešení

Ano, jedině tak. Minimalizovat, nejlépe limitně k nule, stejně jako minimalizovat samotný stát.

Hodně lidí si neuvědomuje, že státní přerozdělování nemůže efektivně fungovat už z principu. Více: Milton Friedman - Four ways to sped money.

Ryba 4.11.2009 11:41

Zákony na vytírání očí

Kritizovaný zákon patří do stejné skupiny zákonných nápravných opatření , jako například zákonná povinnost, ozbnačit místo měření rychlosti na komunikaci výstražnou cedulí Začátek a Konec měření. Mimo tento úsek si můžete podvádět jak chcete.  Copak se smyslem tohoto zákona vytvořit tlak na řidiče, aby jezdili opatrně??? Samozřejmě že není!!!

NAŠE ZÁKONY V ZÁSADĚ JEN UPRAVUJÍ PRAVIDLA PRO PROVÁDĚNÍ PROTIZÁKONNÝCH AKTIVIT. PROSTĚ A JEDNODUŠE- KLASICKÉ VYTÍRÁNÍ OČÍ..

Klokan03 4.11.2009 10:32

Základem by mělo být,

že o jedné konkrétní zakázce rozhoduje jeden konkrétní úředník a to z hlediska termínů i financí, včetně event. finanční a trestní odpovědnosti. Tím úředníkem by byl podle rozsahu zakázky kdokoliv od referenta obecního úřadu až po ministra, ale vždy jen jeden. Největším problémem zakázek je, že o nich, zřejmě podle hesla "víc hlav víc ví", rozhoduje jakási komise, kde jednotliví členové jdou ostatním na ruku v naději, že příště projde nějaká levárna i jim. Tak jsou úřady a instituce přesně rozděleny na sféry vlivu - dobře je to vidět na magistrátech, kde partaje mají přiděleny své pašalíky - ta byty, další silnice, další nebytové prostory, někdo rekonstrukce atd. atd.

Pracovník určený k vyřízení zakázky by si mohl nabrat poradců a komisí kolik chce, ale konečná zodpovědnost by byla jen na něm. On by musel zdůvodnit proč zakázka není včas hotová, překročení původní ceny o více než 10% by podléhalo podrobnému vyšetřování a zvýšení o více než 50% by znamenalo vyhazov a konec kariéry ve státní správě.

Pavel 4.11.2009 16:58

Re: Základem by mělo být,

Jenže realita je jiná. Obvykle ŠÉF (ředitel dosazený dle politického klíče), najmenuje komis spolehlivých. Vedoucí, pod kterého to spadá a který je rád, že to místo má, často za pomoci externí firmy napíše zadání, což je nejdůležitější. Nesmí být očividné, že se jedná o poptávku šitou na míru, i když to tak většinou skutečně je. ... a pak už to jede samospádem. Je to ale vždycky o tom, že se ŠÉF, tedy jeden člověk, domluví se šéfem nějaké firmy. Pokud to náhodou špatně dopadne, tak se řízení prostě zruší a vypíše se nové.

RomanL 4.11.2009 9:19

Dobrý.

A teď tu "O Červené Karkulce". ;-)

hlava22 4.11.2009 9:08

A co takhle obráceně.

Pokusit se objektivně stanovit cenu zakázky a z ní vycházet.

Jan 4.11.2009 8:59

Říše snů

Vážený pane,

zabýval jsem se veřejnými zakázkami řsadu let a musím přiznat, že Vaše analýza stavu je v zásadě správná.

 Návrhy na její řešení jsou bohužel pouze utopií, která je zcela nerealizovatelná.

V 4.11.2009 6:16

"Oba subjekty se chovají racionálně??"

"Kde je problém? Na straně ucházející se společnosti nebo na straně úplatného úředníka? Oba subjekty se chovají racionálně, oba se snaží maximalizovat svůj užitek."

Takze ten kdo krade nebo podvadi se taky chova racionalne, tedy pokud to dela tak, aby nebyl chycen. Takovouhle hovadinu clovek jen tak nevidi. Autorovi by neuskodilo si trochu sireji podumat na tim co racionalita znamena. (Hint, ochcavani systemu to neni.)

jízlivec 4.11.2009 15:47

Re: "Oba subjekty se chovají racionálně??"

Pokud nakonec opravdu není chycen, chová se VELMI racionálně. Nezištné dodržování pravidel je sice možné, ale jeho motivace je VŽDY iracionální...

Pavel 4.11.2009 2:21

Tak pan Vlček,

asi něco chtěl udělat, ale jen formálně. Jak by mohl chtít udělat něco doopravdy, když celá politická scéna se svými sponzory na tom jede.

Jedna celkem elegantní věc by to mohla docela omezit: zavést jasné kariérní postupy a znemožnit plošné výměny šéfů podle stranického klíče a nejmenovat do funkce nikoho bez předchozí úspěšné kariéry na nižších pozicích. Tak by každý šéf věděl, že fixl v jednom řízení může být za příští, či další vlády možná jeho konečná a svou dlouhou praxi si bude moci naložit.

Princip totiž většinou není v tom, že se dělá jedna velká rána a pak odchod, ale krade se vytrvale a po kouskách. Takto by se to kradení po kouskách trochu zkomplikovalo.

Svatopluk 4.11.2009 1:38

Korupce není jen problém způsobu, ale vůle

Stop Korupci 4.11.2009 1:35

A hlavně zveřejňovat všechny nabídky výběrových řízení

A u státních zakázek bezpodmínečně vždy zvěřejnit přesné obsahy jednotlivých nabídek. Jinak to nemá smysl. Pokud někdo "podstřelí" cenu a potom spoléhá na dodatečnou úpravu v průběhu zakázky, tak bez milosti - za co jsi nabídl, za to dodáš.

M.S. 4.11.2009 2:02

Re: A hlavně zveřejňovat všechny nabídky výběrových řízení

Korupce mne není lhostejná, přemýšlím o ní a proto vím, že jednoduchá řešení neexistují. Zveřejnění přesného obsahu nabídek to nevyřeší, pouze kompletních nabídek, což není technicky zcela reálné.Mnohdy rozhodují různé detaily nabídky. Zásadní podmínku pro odstranění korupce spatřuji v kvalitě zadávacích podkladů. Nejednoznačné podklady nemohou přinést jednoznačnou pevnou cenu.

Pavel 4.11.2009 2:12

Re: A hlavně zveřejňovat všechny nabídky výběrových řízení

Tohle se řeší např. tím, že správný vítěz předem ví, co mu bude odpuštěno a co se pak dokoupí v rámci např. údržby. Cena se rozhodně už moc nenavyšuje, alespoň ne tak, že je to očividné. Je to totiž velice snadné sledovat a prokazovat.

Flasi 4.11.2009 15:48

Re: A hlavně zveřejňovat všechny nabídky výběrových řízení

Se státníma zakázkama zkušenosti vůbec nemám. Pouze s projekty v komerční sféře. Ještě jsem neviděl projekt. kde by investor nechtěl po dodavateli v průběhu zakázky nějakou změnu. A to proto, že podle původního projektu by tam bylo něco špatně.

Čili trvat na originální nabídce je dvousečná zbraň. Dostanete to sice levně (relativně), ale nebude to fungovat (něco z toho). No to je pro investora fakt výhra teda...