27.1.2021 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

SOUDNIČKA: Bezkonkurenční slivovice

Pro pana Nováčka, mezi sousedy známého pod přezdívkou Lóskan, byla zima nejkrásnějším obdobím. Již v létě se mu při pomyšlení na domácí jaterničky a klobásky sbíhaly sliny, a proto pašíkovi Vendovi – jak mu něžně říkal – zchutňoval pokrm jak se patří.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Žůrek 2.1.2015 20:34

Mám vzpomínku, jak se pálilo na podzim 1944

Tchán říkal, že osvobození se již blížilo a že bylo zapotřebí se připravit na tyto dny.

Pálila se společně slivovička někde za vesnicí v polích. Tam se zbudovala provizorní pálenice, potom se rozestavěly pro jistotu ještě také hlídky, byl rovněž připraven případný únik směrem do lesa, a pak došlo k pálení slivovičky.

Zdařilo se.

Když přijela osvobozující vojska 6. května 1945, tak bylo co nabídnout.

Není nad valašskou slivovici, ale správně vypálenou, což je samozřejmost. A mnohokrát to bývá také riskantní, jak ukazuje zmíněný text.

B. Volarik 3.1.2015 7:21

Re: Mám vzpomínku, jak se pálilo na podzim 1944

Ruská armáda byla divá zvěř i bez slivovice. Jak dopadla vesnice po té, co se molodci nalili tou slivovicí?

I. Pujman 2.1.2015 14:10

na zlo se musí odpovědět

a závist a udavačství je zlo, alespoň podle bible, že? No, já bych se asi z této vsi odstěhoval a prodal bych barák cikánům.

H. Balzám 2.1.2015 12:27

Až se slza zaleskla

Naprosto stejnou vzpomínku, vyjma té soudní dohry, mám z dětství. Táta s dědou pálili kořalku, rozhodně ne na kšeft, to množství stačilo tak na osobní potřebu a pro kamarády. A naprosto stejně, jako v článku, jeden kamarád, který nedostal svou obvyklou dávku zdarma, nelenil a napsal anonym na místní četnickou stanici. Protože policajt, který to vyřizoval, byl tátův kamarád, tak ho jen napomenul, řekl, ať kolonu zlikvidujou, protože pokud to udání příště přijde neanonymně, budou to muset řešit. I s těmi zabíjačkami, kdy padla půlka pracně vykrmeného pašíka na žranici a výslužky pro "pomocníky", kteří přišli vždy přesně ve chvíli, kdy byla práce hotová, jsme to měli stejně :-)

R. Langer 2.1.2015 10:46

Ano, státní zloději a vrazi

zase úřadovali. Ať zruší, nebo alespoň výrazně sníží spotřební daň na alkohol, a nikdo nebude potřebovat pančovat alkohol metylalkoholem, nebo si ho pálit doma. Ale to těm vražedným hovadům bez morálky těžko někdo vysvětlí... :-P

D. Krajíček 2.1.2015 11:21

Re: Ano, státní zloději a vrazi

Ale oni ten alkohol nepančovali - oni koupili kapalinu do ostřikovačů od Poláků už methylalkoholem.

Poláci si v Bruseli vydupali změnu statusu methylalkoholu ze zvlášť nebezpečného jedu na obecný jed a pak levnější methylalkohol mohli začít potichoučku míchat do kapaliny do ostřikovačů.

Našinci pak v dobré víře ošetřili kapalinu do ostřikovačů Savem a dodali na trh jako vodku velejemnou. Ne že by je to nějak omlouvalo, ale o prapříčině se nějak nemluví.

V Polsku zemře na požití kapaliny do ostřikovačů ročně několik desítek lidí, ale business je business. Takové prkotiny se řeší jenom u nás.

R. Langer 2.1.2015 11:43

Re: Ano, státní zloději a vrazi

Nevidím, v čem je mé tvrzení s vaším v rozporu. Proč by asi jinak vůbec nějak museli ošetřovat jakousi kapalinu do ostřikovačů, když by líh stál stejně, nebo by byl levnější?

D. Krajíček 2.1.2015 12:10

Re: Ano, státní zloději a vrazi

Jasné, já jenom reagoval na to pančování, což je obvyklý mem našich novinářů bez toho, aby vysvětlili, že pančování proběhlo někde jinde a jinak.

L. Novák 2.1.2015 19:18

Re: Ano, státní zloději a vrazi

Míchat lihové nápoje z denaturovaného lihu či přidáním metanolu je jasným projevem blbosti lidské. Zavřít, až zčernají.

Pálení domácí slivovice (a dalších destilátů) je něco úplně jiného. Zlodějský stát chce mít monopol, vybírat vysoké daně, tak vymýšlí tresty na domácí pálenice. Občas někoho zavřou pro výstrahu, ale tím domácí pálení a přípravu nezdaněného alkoholu nezastaví, neb má širokou podporu občanů. :-P

H. Balzám 2.1.2015 12:28

Re: Ano, státní zloději a vrazi

Domácí výroba alkoholu má v naších zemích tisíciletou tradici, tam o ty peníze zase tolik nejde.

R. Langer 2.1.2015 12:41

Re: Ano, státní zloději a vrazi

Ale kdepak, o ty peníze jde vždycky až v první řadě, a tak to prostě je. A u nás obzvlášť!

H. Balzám 2.1.2015 12:48

Re: Ano, státní zloději a vrazi

Tohle není názor, se kterým se ztotožňuji. Peníze jsou dobrá věc, ale podřizovat jim celý život nehodlám.

R. Langer 2.1.2015 12:59

Re: Ano, státní zloději a vrazi

Samozřejmě, že podřizovat život penězům není nic extra chvályhodného, ovšem pro spoustu lidí je to prostě něco, co oni sami nedokážou ovlivnit. Mimochodem, k tomu pálení, pokud byste se nepodřizoval penězům, tak byste si prostě kvalitní alkohol koupil, a místo celodenního vysedávání u palírny byste mohl houpat nohama a popíjet ho. I když jako koníček vlastní palírna určitě také není k zahození... ;-)

P. Boublíková 2.1.2015 10:39

že vám do toho kecam

Jsa právníkem, mohl jste zřetelné poukázat na dvě oddělené záležitosti:

1) zákon zapovídá domácí výrobu destilátů

2) zákon zapovídá prodej destilátů vyrobených v legální palenici, pokud prodávající nemá prislusnou licenci. Jinými slovy - to, co si jako drobny pestitel necháte i legálně vypálit, musíte buďto vypít, nebo rozdat.

Proč tomu tak je, ví jen bůh, ale vám to všechno v článku tak nějak splynulo...

L. Novák 2.1.2015 19:31

Re: že vám do toho kecam

Vědí to nejspíš naši politici závislí na alkoholu. Potřebují vysoký výběr daní, aby na nás mohli parazitovat a sobě zajistit vysoký životní standard.

K čertu s nimi! :-P

D. Krajíček 2.1.2015 10:27

Věřím,

že přátelská atmosféra, která po rozsudku mezi sousedy a Lóskanem zavládla, plně uspokojila obě strany i s vědomím, že do budoucna nebude žádná slivovička ani klobásky.

Prostě win-win situace k nezaplacení.

B. Hamáček 2.1.2015 8:43

Poněkud

Poněkud ve stylu socialistického deníku " Večerní Praha ". Tam byly podobně laděné soudničky.