18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Vzdělání jako investice

Vzdělání není právo, neměla by to to ani záminka k demonstracím, ani příležitost k politickým šachům o trůn ministra školství. Vzdělání je investice. Investice státu do své budoucnosti a konkurenceschopnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Kulík 3.3.2012 12:11

Re: Děkuji

 Nezdá se mi , že Vy jste žil za socialismu. Tehdy se maturitní vysvědčení zadarmo nerozdávala a znalosti tehdejších maturantů byly rozhodně větší než těch dnešních.

J. Honců 4.3.2012 1:35

Proč píšete zjevné nepravdy?

Je to právě dnešní doba, kdy má téměř každá dojička maturitu. Za socialismu měl maturitu pouze ten, kdo pro ni měl předpoklady (někdy bohužel i kádrové) a její získání bylo daleko náročnější než dnes.

J. Blažek 3.3.2012 8:27

Podivný novodobý kvikot

Autor kvikl:  "Vzdělání není právo." Jak na to přišel? Jsem jiného názoru: Každý člověk má na vzdělání právo. Nevidím nejmenší důvod proč ne! .... To už bychom mohli kvikat, že "zdraví není právo" či dokonce že "život není právo". .... A potažmo pak: "na vzdělání, zdraví a život má právo jen ten, kdo si to pořádně zaplatí". Hnusné, nehumanistické, horší než zvířata!

M. Gavlák 3.3.2012 9:04

Re: Podivný novodobý kvikot

... všiml jste si, jak často kvíkají ti, co vystudovali za hubičku?

J. Boleslav 3.3.2012 10:52

Re: Podivný novodobý kvikot

Ano, právo možná, ale ne bezplatně a ne na libovolné vzdělání. Každý asi nemá na to, aby studoval vysokou školu, a často o to ani nemá zájem. A na co všechno dalšího mají lidé podle Vás ještě právo? Na zdraví, na bydlení, na čisté prostředí, na inteligenci? Na co ještě? A kdo to všechno zaplatí?

J. Blažek 4.3.2012 5:57

Re: Podivný novodobý kvikot

1) Každý nemá na to, aby vystudoval vysokou školu -- myslíte mozek nebo prachy?

2) Porovnejte si současnou a socialistickou ústavu i to jak byla a je naplňována. A mopžná přijdete na to, že za socialismu měl člověk větší práva.

D. Procházka 3.3.2012 11:23

Re: Podivný novodobý kvikot

Ach ta práva... zkuste si uvědomit, že za všechno se platí, opravdu nic není zadarmo. Zdraví opravdu není právo, neexistuje ani právo na zdraví, je pouze právo na zdravotní péči, ale v rámci ekonomických možností systému. Je to jenom o tom, kdo za to zaplatí a zda výsledek odpovídá vloženým prostředkům. Troufám si tvrdit, že u našeho školství ne. Výstupy s z humanitárně zaměřených fakult - hrůza. stačí si přečíst jen noviny, které tvoří novináři, kteří neumění česky a nejsou schopni proniknout do problémů, o kterých píší. A mimochodem - autor nekvičí, autor celkem srozumitelně vyslovil svůj názor.

J. Schwarz 3.3.2012 12:48

Re: Podivný novodobý kvikot

Lieber Herr Blazek,  máte "právo" na to, aby vás nikdo o život nepřipravil, právo na to, aby vám nikdo svévolně nebránil ve vzdělávání a máte právo na to, aby vám nikdo cizí zdraví neničil. Toť vše. Určitě nemáte právo žádat po mně, abych vám zajistil zdraví, platil vzdělání či ochranku. Howgh.

J. Honců 4.3.2012 1:37

Re: Podivný novodobý kvikot

Samozřejmě, že píšete hlouposti i když uznávám, že máte na své omyly právo.

J. Blažek 4.3.2012 5:52

Re: Podivný novodobý kvikot

Peníze, peníze, peníze .... pořád jenom peníze. Ten kdo má peníze může studovat, byť by byl hloupý. Ten kdo je nadaný, ale chudý - studovat nemůže, protože to jeho rodiče finančně nezvládnou. Nesouhlasím s takovou arogancí peněz a hrabivosti. Lidé by neměli mít menší právo jen proto, že jsou chudí, či že měli smůlu a narodili se chudým rodičům. .... Řeknete možná půjčky, odložené školné --- avšak v té podobě, v jaké jej předkládá Strana a vláda je to špatně, je to jen přisypávání peněz bankám!

M. Gavlák 3.3.2012 8:20

Směšné srovnávání.

Kulhá to na všechny čtyři. Kdybyste si tehdy měl platit školné, brigádami si na ně nevyděláte. Posuzuji to z praktické stránky - spolužačka ze základky je sama s dvojčaty (vdova) na střední škole. Děti jsou velmi talentované. Měly by studovat vysokou, kdo už jiný. Jenže už dnes to znamená měsíčně 12000. To je schopna nějak utáhnout, jsou zvyklí žít z ruky do huby. A se školným? Splašit dalších x tisíc. Jasně, řeknete, budou přece půjčky. Fajn start do života po škole - na krku statisícový dluh, další dluh si vyrobit na bydlení a pak se 30 klepat, aby se dařilo a bylo na splátky. A kam do toho zamontovat děti a kdy? A kvůli čemu to všechno? Kvůli státu, který rozkradli politici a jejich páni do mrtě a teď si hrají na reformy, aby přihráli další báječný byznys penzijním fondům a bankám, přičemž na kvalitě studia se to neprojeví? K čertu s tím!

Je to stejné jako s nulovou propolulační politikou, nejdříve střední třídě sebereme všechno a z dítěte uděláme luxus pro movité a pak se divíme, že vymíráme a že dostatek dětí se rodí jen v sociálních vrstvách, které to nevytrhnou...

O. Malstoka 3.3.2012 10:10

Re: Směšné srovnávání.

Já vám dám jiný příklad. Moje kamarádka, také vdova s průměrným platem měla talentovanou dceru, která využila stipendia velvyslanectví USA a prošla sítem výběru (bez protekce) a v USA vystudovala přírodní vědy. Dnes učí u nás jako profesorka na PF UP. Není všechno o penězích, je třeba mít také velkou snahu a něco obětovat.

M. Gavlák 3.3.2012 11:07

Re: Směšné srovnávání.

Možná jste si nevšiml, že píšu o běžném studiu u nás, nikoli o tom, že škola v jiném státě stáhne vysoce talentovaného studenta k sobě (mimochodem, kolik takových případů nastane, promile?). Zklamu vás, je to všechno o penězích, bohužel...

J. Fleiszner 3.3.2012 11:09

Re: Směšné srovnávání.

Ve vašem případě byla ta dcera velice talentovaná, když se jí dostalo stipendia. Co když chce studovat dcera jen průměrně talentovaná? Movitější lidé budou moct studovat libovolně dlouhou dobu s libovolnou inteligencí. Chudí budou moct studovat jen když budou vyjímečně talentovaní. Možná by ta méně movitá dcera mohla něco obětovat, třeba by mohla po večerech šlapat. Trochu to zní jako přehánění, že? Bohužel není a to už dnes.

Z. Kulhánková 3.3.2012 23:59

Re: Směšné srovnávání.

Společnost má zájem na tom, aby výjimečně talentovaní lidé vystudovali. Proto se jim také poskytují stipendia. Na tom, aby vystudovali lidé jen průměrně talentovaní, společnost žádný zvláštní zájem nemá. Takoví lidé mohou zrovna tak dobře jít pracovat a zařít platit daně hned po maturitě, to bude společenský přínos, kdežto jejich studium by naopak mhlo znamenat ztrátu. Pokud chtějí studovat, je správné, aby si to financovali sami.

J. Schwarz 3.3.2012 12:52

Re: Směšné srovnávání.

Na druhé straně může mít děti průměrné, ty zadarmo  vystudují sociologii a etnografii a poté "nastoupí" na pracák a stanou se "zálohou" KSČM, která jim slíbí místa ve státní správě a ůsociálních" službách. Jsou přece "vzdělanci" a joko takoví mají právo na nadprůměrný plat, nebo snad ne?

J. Fleiszner 3.3.2012 1:32

Česká prasárna

Chudej člověk už teď má ztíženou cestu ke vzdělání. Má dost starostí, aby přežil a na studium má tak méně času a energie. Když si student zaplatí, tak prý bude vyžadovat od školy lepší vzdělání. Většina lidí od školy očekává hlavně titul. Vytvářet nátlak na vyučující si jen tak nikdo nedovolí. Šance na získání titulu by se mu tím mohla dost snížit.

Mám takovej pocit, že se to školné nakonec zvrhne v nějakou českou prasárnu a bude kontraproduktivní naprosto pro všechny.

P. Urban 3.3.2012 7:03

Souhlasím

Autor článku, bohužel, žije v jiném světě.

Ve světě, kde vzdělání znamenalo něco znát a umět. A ne pouze mít diplom coby glejt k možnosti obsazovat určitá místa. Bez ohledu na své znalosti a schopnosti.

K tomu je samozřejmě "model Plzeň" nejlepší. Jen je nutné najít zdroj financování ceny diplomu pro sociálně slabé.

J. Boleslav 3.3.2012 10:55

Re: Česká prasárna

Nemusí, školné má být mj. možnost hradit až po ukončení studia, až na tom bude člověk ekonomicky líp.

M. Gavlák 3.3.2012 11:08

Re: Česká prasárna

Skutečně? A co když líp nikdy nebude, kdo půjčku bance zaplatí?

M. Netolický 3.3.2012 11:25

Re: Česká prasárna

ano i to se může stát. To je riziko rozhodování, nelze přeci dělat zásadní rozhodnutí o vlastní budoucnosti a při tom si myslet, že následky a náklady případného neúspěchu ponesou ti ostatní.  

J. Boleslav 3.3.2012 14:08

Re: Česká prasárna

To přiznám se nevím, zda a jak je v návrhu zákona řešeno. Jednou z možností je toto riziko ponechat na bance, která si ho nějakým způsobem ošetří. Takové věci banky umějí.

J. Fleiszner 3.3.2012 11:25

Re: Česká prasárna

Ještě ani nezačnou makat a už mají na hřbetě desítky nebo stovky tisíc. Pak už jen hypotéku a auto na leasing :-) Slušně placených míst je stále méně, ale vysokoškoláků stále více. Takže vystudovat, začít platit, vyhnout se exekucím a kolem padesátky začít přemýšlet o založení rodiny.

J. Boleslav 3.3.2012 17:46

Re: Česká prasárna

Vidíte to zbytečně černě. Navrhované školné bylo v rozsahu do 10 000 Kč/semestr, tj. cca 100 000 Kč za celé studium. To lze při průměrném platu relativně snadno splatit.

J. Blažek 4.3.2012 6:06

Re: Česká prasárna

1) Ty částky jsou zatím, aneb, ....... když ptáčka lákají, pěkně mu zpívají!

2) Při průměrném platu platit dluhy a založit si rodinu a zajistit ji bydlení zas tak snadné není

3) A co když ten plat nebude ani průměrný ?

V. Mlich 4.3.2012 8:13

Re: Česká prasárna

Nikdo nikoho neláká. Jen je školství v katastrofálním stavu, mimochodem, jako všechno ostatní, do čeho se se.e stát, tak se zoufale hledají způsoby, jak to aspoň trochu zlepšit. Jedním z nich je pokus o spoluúčast, aby student a profesor nebyli ve vztahu kamarádů, co se snaží maximálně si užít za státní peníze, ale jako dodavatel a zákazník. Ty peníze školu nespasí, podobně jako spoluúčast 30 korun u lékaře.

A plat určitě nebude průměrný, absolventi VŠ ho mívají vysoko nad průměr.

Typicky česká prasárna je, když někdo křičí, že ti ostatní jsou povinni platit jeho lenost.

J. Boleslav 4.3.2012 11:10

Re: Česká prasárna

:-)