2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Úvaha o stavu českého ekonomického školství

Vysoká škola ekonomická spolu s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy dlouhou dobu – v éře minulé i předminulé – svými absolventy vydatně zásobovala český politický a ekonomický establishment.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Smidova 1.6.2013 12:02

Re: Ano,

je vidět, že ti "méně" chytří se to pak snaží "vtipně" komentovat.............

A. Sedláčková 1.6.2013 12:00

Re: Vážený pane Klausi,

Přiznám se, že nerozumím tomu, proč musejí studenti pracovat. Moje vnučka studuje stavební fakultu VUT a nemyslím, že by se rodina prohýbala pod náklady na studium. Je to tím, že bydlí v místě školy, tedy nemusí bydlet na kolejích nebo na privátu? A zmínka o přivydělávání při studiu gymnázia mne úplně dorazila. To vůbec jde a proč? Opravdu nerozumím. Jinak pan Klaus jako vždy skvělý.

P. Lenc 1.6.2013 10:37

Ano,

a ti "nejchytřejší"si pomáhají citáty druhých.

A. Špronglová 1.6.2013 10:25

Vzkaz pro Ing. Klause

Největší pohromu lidstva představuje učený hlupák!

K.Čapek

A. Hrbek 1.6.2013 9:33

Poznámky:

1. Za to, kde jsme ekonomicky dnes, mohou převážně překabátění marxističtí "ekonomové" z "kádrové pevné" VŠE.

2. Co učí pan "profesor" na VŠE a kolik hodin? Jak to, že profesor VŠE neví co se na VŠE skutečně učí?

3. Nepotřebujeme "ekonomy", ale hospodáře baťovského typu.

4. O ekonomii jako "vědě" se v současné době úspěšně pochybuje. Její "výsledky" při prověrce praxí katastrofálně propadly.

P. Lenc 1.6.2013 9:25

Re: Jak krásné intelektuální čtení!

A co tak pane Polanský pohled o pár let zpět, kdy jistá strana v době hospodářského boomu nasekala astronomické dluhy, ze kterých máme těžkou hlavu dodnes.Ony jenom úroky jsou astronomické.A pokud jde o ten "státní majetek", tak tu hromadu nekonkurence schopného šrotu jsem měl čest poznat na vlastní ruce.A ne jen v jedné fabrice.

O. Prochazka 1.6.2013 9:10

Re: splátka dluhu

A jeje. To už tu dlouho nebylo. O koho se jedná?:-)

V. Váňa 1.6.2013 9:08

Vážený pane Klausi,

s Vaším článkem bych celkem souhlasil, ač sám jsem vystudovaný právník. Až na jednu věc:

V dnešní ČR si málokterý student VŠ může dovolit pouze studovat a nepracovat, tak jako tomu bylo v časech uplynulých. Z tak výborného ekonomického zázemí je studentů opravdu pouze zlomek. Dokonce se setkávám i s tím, že pracovat začíná být pro některé studenty ekonomická nutnost i v posledních ročnících středních škol.

Tvářit se, že studentům jde především o praxi, čímž jim utíká soustředění na studia, je nesmysl. A vzhledem k tomu, že patřím spíše k Vašim příznivcům nechci věřit, že jste něco takového zmínil, ačkoli víte, že to naprosto není pravda. Spíše se mi zdá, že jste v tomto ohledu dost odtržený od reality.

P. S. Na dokreslení mé zkušenosti: v letošní oktávě osmiletého gymnázia, kde mj. učím, si na úkor docházky do výuky (ačkoli jde samozřejmě o prezenční formu studia) přivydělávala téměř polovina třídy.

M. Šetka 1.6.2013 9:03

splátka dluhu

Je pozdě plakat,Václave. Stav českého ekonomického školství je tristní zejména proto,že někteří profesoři si své tituly obstarali trochu nestandartně a tzv. neodučili to penzum povinné pro profesuru. O jednom vím.

B. Rudolf 1.6.2013 8:58

Z textu je zřejmé, že

Z textu je zřejmé, že pan Václav Klaus má svoji vědu - ekonomii - upřímně a racionálně rád. Souhlas s tímto jeho článkem bych bez problémů podepsal (až na jeden detail).

Ale trochu kritiky si neodpustím. Jím kritizované jevy až příliš zjevně souvisejí se zjednodušeným vnímáním svobody jedince, kterému jsme byli 20 let vystaveni dle mého soudu i jeho zásluhou.  

A onen detail: Nemyslím si, že by s vysokou školou neměl být spojen kvalitní výzkum. Bez něho by učitelé přednášeli jen prázdná slova.

D. Polanský 1.6.2013 6:38

Jak krásné intelektuální čtení!

Mělo by se studentům vysvětlit jak lehce a elegantně splatit státní dluh 2 biliony. Jak se uměl z rozprodeje obrovského státního majetku udělat dluh. To ne každý dokáže. Představte si, že prodáte dům za 5 melounů a po prodeji máte najednou dluh 3 melouny, aniž byste nějaký jiný dluh splácel. To je přece umění.  

K čemu vůbec potřebujeme vysoké školy ekonomické?  Tak to z článku není vůbec jasné.