26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Nejen StB

StB prý dovedla vyslýchané vmanipulovat do odpovědí, které vyhovovaly jejím záměrům. Ostatně nacisté nebo inkvizice byli v manipulovaném vyslýchání také kabrňáci. Vypadá to, že tyto metody nezmizely s totalitou. Používají se i dnes.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Burda 17.12.2021 19:12

Pane ministře,

jak má učitel, zaměstnavatel, hlídač v obchodě... poznat člověka s jiným než českým mateřským jazykem nebo Roma? Každý z nich má dělat svou peaci nebo poslání.

Učitel má učit a pomáhat žákům, kteří o pomoc stojí - ať jsou bílí, fialoví nebo zelení. Ne je lustrovat podle rodičů. Když o pomoc nestojí, nic s tím nenadělá kdyby roh od tabule ukousl.

J. Černý 17.12.2021 15:07

R^R^R^

J. Jurax 17.12.2021 14:26

Inu, zde je popsáno, jak se dělají průzkumy veřejného mínění tak, aby z nich vypadlo mínění žádoucí. To se pak prohlásí za vox populi a tudíž vox Dei, a média jej budou hlasitě prosazovat, aniž by si kdo položil otázku, jak se k němu přišlo.

F. Zrcek 17.12.2021 11:55

Jestli mě o něčem autor přesvědčil, tak o tom, že musí být přímo nebesky trpělivý. Pokud znám Švejka, na podobné otázky se standardně odpovídá: Lecken Sie mir Arsch. Odpověď by asi byla, že vám děkují za cenné připomínky a názory.

Pozn.: pokud jsem si přečetl diagnózu LMD, tak prý je častá u dětí průměrně až nadprůměrně inteligentních. Nemyslím ale, že by to byl citovaný příklad, nebo se mýlím?

M. Pivoda 17.12.2021 11:12

A co inkluze tématu "podnikání" do školských osnov? Hm.

Historicky vzato, školské třídy byly vytvořeny proto, aby kdysi bylo možno rychle a hospodárně přeškolit negramotné nevolníky na poslušné zaměstnance nadcházejícího kapitalismu.

Potenciální podnikatelé, děti velmi bohatých rodičů, se vzdělávaly vždy individuálně. Nikoliv ve vzdělávacím stroji školních tříd, tedy v prostředí, které drtí individualitu. A až ji úspěšně rozdrtíme, tak ji teprve budeme nějakými zázraky křísit?

Nicméně o tématu podnikání by se měli dozvědět všichni. Proč? Kdyby inovátor Elon Musk neodešel z (kvalitní americké) univerzity a nezačal podnikat, pak by jeho rakety Starship určitě nevzlétly a automobily Tesla určitě nevyjely. Podnikatel-inovátor Elon Musk se stal mužem roku 2021, dle amerického časopisu Time.

J. Pavelka 17.12.2021 13:23

To možná v Anglii, ale tady byla situace dost jiná...

M. Pivoda 17.12.2021 13:29

A úplně nejdůležitější situace pro ČR je právě ta situace dnešní.

P. Diviš 17.12.2021 16:48

Ani v Anglii, tam byl a je pouze rozdíl mezi školami státními, považovanými za horší a soukromými.

J. Jaroš 17.12.2021 11:08

Hází se o přestávce houbou?

Z. Lapil 17.12.2021 17:06

Ne. Myší.

Ś. Svobodová 17.12.2021 9:40

S průzkumy to bývá stejně jako s výběrovými řízeními. Vítěz je dán a průzkum, anketa nebo výběrko se pak ušije přímo pro něj.

F. Navrátil 17.12.2021 8:30

Dříve lidé neschopni studovat vysokou školu navštěvovali VUML. Dnes fakulty sociálních věd. Náročnost studia a přínos společnosti jsou zhruba stejné.

P. Dvořák 17.12.2021 9:37

VUML neměl s vysokoškolským ani jakýmkoliv jiným školstvím nic společného.

Ovšem přínos tehdejšího VUMLU a dnešního vysokoškolského studia humanitních oborů je nezměřitelný. Tedy v tom smyslu, že takové přístroje, schopné změřit míň než nulu, nikdo nevymyslel.

J. Koutský 17.12.2021 11:06

Nejste absolvent VUMLu?8-o

P. Dvořák 17.12.2021 19:16

Koutský, kdybyste nebyl blbý jako jakýsi zdedopisovatel Koutský, tak bych vám doporučil, abyste si to přečetl znovu.

. . . ale, vlastně to ani nečtěte. Beztak nepochopíte, že přínos tehdejšího VUMLU považuji za nulový. Tudíž usuzuji, že jste ho absolvoval minimálně dvakrát.

J. Jurax 17.12.2021 14:33

No, humanitní obory jako celek bych šmahem nezavrhoval. Ovšem některé - gender studia třeba - ano.

Ono kupříkladu studium historie nebo jazyků mám za užitečné.

J. Černý 17.12.2021 15:13

Historie je jeden z oborů nejvice zdeformovaný ideologií. To u takové matematiky neplatí..

J. Pokoutný 17.12.2021 16:22

Bývávalo. Dnes už je rovněž shledávána místy rasistickou a dle toho vyučována: https://edsource.org/2021/california-math-guidance-sparks-new-curriculum-controversy-among-parents/655272

J. Jurax 17.12.2021 19:07

No a?

Ideologové, když jim to dovolíte, se séřou do všeho.

Koneckonců jistě jste si povšiml, že matematiku prohlašuje jedna uvědomělá a progresivní US profesorka za rasistickou.

Z. Lapil 17.12.2021 17:28

Záleží, čemu řeknete gender studia.

Měl jsem v ruce knížku, celkem novou, tři české autorky, tématem bylo něco jako "žena a práce v českých zemích". Kromě toho, že to formálně bylo spíš vyprávění u ohně než odborná literatura (absolutně chybělo jakékoliv členění, text skákal od tématu k tématu...), tak to nebylo vůbec nezajímavé.

Dovolím si historku, někdy z konce 20. let 19. stol., rozhodně z Československa. Jistá dáma usoudila, že když už absolvovala nějakou tu školu, mohla by vykonávat příslušnou práci a jala se pracovat jako redaktorka. Tajně, rodiče (bylo jí tou dobou ke třiceti) to nesměli vědět. Pochopitelně se to brzy proláklo (nepoučená telefonistka: volá redaktorka ta a ta, přijmete hovor?).

Následek mi přijde vysloveně zajímavý: matinka naříkala - Achich achich, taková ostuda, naše dcera má dva statky a živí se prací a ještě tím bere práci chudým ženám, které by ji potřebovaly, zatímco tatíček nesměle mínil, že jestli holka dělá tu práci dobře, tak to zase taková ostuda není.

Situace vyřešena tak, že pracovat se povoluje, ale veškerý výdělek budiž odevzdán "na chudé".

Taky mě zaujalo, že zřejmě docela dost podniků (cukrovinky Orion, punčochové zboží Varnsdorf - tuším Elitex) se pozvedlo k výšinám poté, co buď manželka z nouze převzala účetnictví, nebo dokonce - hodně za 1. sv. války - převzala podnik za nepřítomného/mrtvého manžela.

Ono to vůbec vypadá, že se o rovnoprávnosti tak dlouho diskutovalo, až osiřelé Daliborky naučila housti válka.

P. Dvořák 17.12.2021 19:23

Bohužel dnešní "historici studují" události třicet, čtyřicet let staré. A dělají závěry asi jako Lenin: Když byla v Rusku revoluce, tak musí být na celé světě . . .

Opakuji to zde po několikáté, co mi říkal jeden opravdu moudrý profesor historie a stále víc se ukazuje, že měl pravdu:

"Události se stávají historií až poté, co zemřou poslední účastníci i pamětníci těchto událostí. Do té doby je to politika."

Jinak řečeno, ve škole by to mělo patřit do předmětu, který jsme se učili jako "občanská nauka" nebo tak nějak.

J. Jurax 17.12.2021 14:39

A ještě - přístroje schopné měřit i záporné hodnoty jsou celkem běžné. Kupříkladu teploměr.

P. Dvořák 17.12.2021 19:32

Nebuďte technický hnidopich. Nehledě na to, že jsem psal o nezměřitelnosti přínosu tehdejšího VUMLU a ne o teplotě.

Ale budiž. Jak změříte náladu pod bodem mrazu?

J. Černý 17.12.2021 15:11

Pěkná blbost. VUML absolvoval třeba MUDr.Premysl Sobotka, kandidat ODS na prezidenta.

Dělníka do VUML nikdo nedostal, co by z toho měl.

D. Rajninec 18.12.2021 8:32

Závidím vám vašu mladosť , preto nie je vhodné písať o niečom o čom viete z počutia !

VUML nebola žiadna škola , žiadne vysvedčenia , diplomy iba symbolické , niečo ako Maturita odboráta !

Bum, a teraz ste v koncoch ?

Čo to bola maturita odborára !

I. Spálený 17.12.2021 4:54

Absolventi humanitních oborů jsou posedlí povznesením lidstva. Každý by tedy de nich, vedle své normální práce, měl sledovat ještě jiné cíle. Učitel by se tedy vedle výuky měl starat o mentálně postižené. Policista by vedle stíhání grázlů měl vylepšovat obraz menšin. Výrobce energie se má ohlížet na klimatické modely. Tohle všechno jde ale proti smyslu hlavní pracovní náplně a každou činnost nakonec paralyzuje.

Výstupem výuky mají být nadprůměrní absolventi ve světovém srovnání, nic jiného nemá smysl chtít. A až nám takoví absolventi odvedou hříšně vysoké příspěvky do státní kasy, tak si můžeme dovolit zaplatit i socialistické koníčky humanitářů. Obráceně to moc nefunguje. Jako mohu vydělané peníze propít v baru, ale popíjením, včetně popíjení při práci, je nezískám.

V. Mokrý 17.12.2021 5:51

Tito absolventi jsou na tom v praktickém mnohdy hůř, než absolventi tehdejších pomocných škol. Ti se dovedli uživit prací - bez dotací.

Z. Lapil 17.12.2021 7:54

Není důvod, proč by napriklad policista neměl vylepšovat obraz menšin. Nakonec, kdo by mel vědět líp, že NENI každý Rok grázl. Problém je, pokud těmi dá přednost před chytáním grázlů libovolné barvy a tvaru a opravdový průšvih začne, když je za to chytání grázlů neboli za poctivou práci postihován. Jedno jestli novináři nebo nadřízenými.

J. Pokoutný 17.12.2021 16:34

Podle knihy dánského psychologa a penologa Nicolaie Sennelse "Holy Wrath: Among Criminal Muslims" si takhle dánské obce, zažívající značné problémy s muslimskou zločinností, a to i mladistvých, začaly houfně najímat muslimské sociální pracovníky v domnění, že ti se lépe s komunitou souvěrců domluví a budou mít větší autoritu, než jejich dánští kolegové. To se potvrdilo, ovšem brzy se rovněž zjistilo, že tihle sociální pracovníci mají stejné (šariatické) názory jako komunita, v níž pracují, a "kopou" zejména za její zájmy, nikoli za zájmy obcí. Překvápko!

Z. Lapil 17.12.2021 17:04

To mě nijak nepřekvapuje.

Problém s jinými kulturami, a islám je v téhle souvislosti skvělý - protože extrémní - příklad, nespočívá v tom, že by ti nebo oni byli jeden vedle druhého lumpové. Problém je ten, že oni mají někdy až totálně jinou představu o kulturním (slušném) chování proti té naší. Opět extrémní příklad: jak můžeš své dceři udělat obřízku? Jak můžeš své dceři NEudělat obřízku?

Nebo méně dramaticky: u bělochů je zvykem, že se žena krásně obléká a zdobí když jde ven, neboli pro cizí lidi. U muslimů jde ven zahalená, zatímco krásná je doma, pro manžela a své blízké. Pravila - jsem si skoro jist - česky mluvící afghánská novinářka neboli osoba rozhodně ne neznalá nebo dokonce hloupá.

Až teď si uvědomuju: už na tom, že "nás" definuju etnicky, zatímco "je" nábožensky, je zřetelně vidět, jak vysloveně obtížná je vzájemná domluva. Ani ne ve smyslu dohoda, jen to, abychom pod jedním slovem chápali totéž. Kam se hrabou právníci.

U čehož by se možná dalo začít. Počítám, že právník je právník nezávisle na kultuře - dej dvěma právníkům jeden paragraf a zabavíš je učeným hádáním do konce světa. Bude-li jeden z nich znalec práva římského a druhý šaría, možná do konce vesmíru.