6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SÍTĚ: Příliš drahé služby zdarma

Nový Twitter pod Muskovým vedením chce zavádět placené služby a začít u takzvaných verifikovaných účtů. Na poměry dnešního internetu je to revoluce. Uživatelé si totiž dávno zvykli, že mají všechno zdarma – e-mail, mapy, chatovací programy, sociální sítě, videa, muziku, zábavu atd.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 6.11.2022 16:54

Věřil bych ve změnu návyků. Kavárny setkávárny básníků a intelektuálů jsou v propadlišti dějin, ale "studentské" čajovny docela jedou.

J. Plzák 6.11.2022 12:30

sway, to je mi úplně nové. Až dík tomuto příspěvku jsem na to mrknul. Ale mohlo by to být prima. Třeba v tom předvádět Fialu.

J. Plzák 6.11.2022 12:24

Problém je hlavně v tom, že ten trh není nafukovací....

To je sice pravda, ale lidská vynalézavost je nekonečná. Ten velký, k praskunutí nafouknutý, balon se prostě začne dělit na menší balónky, které dohromady zas dají to dál nenafukovatelné maximum.

Tohle platí pro všechno na světě a je otázka, zda už jsme s tím nafouknutím na konci.

Někteří se dovolávají "mezí růstu", ale ty neexistují. Růst je nekonečný, jenom mění svou tvář.

J. Hejna 6.11.2022 10:00

Hlavní ovšem je, že umíte česky, pane Háku.

P. Skřivan 5.11.2022 19:55

Jsem pro razantní zpoplatnění všech soc.sítí. Od té doby nebudou působit sebemenší problémy. :-)

R. Polášek 5.11.2022 10:36

Tak hospody přes týden zejí prázdnotou protože za prvé se přestal tolerovat alkohol v práci, coby zbytkový alkohol z předešlého večera v hospodě . A za druhé se přežil samotný takový styl života, že chlapi pravidelně každý den šli "na pár" do hospody. Už proto, že takový styl života znatelně snižoval dobu dožití takového člověka tak výrazně, že spousta z těchto lidí se nedožívala důchodu už v 60 letech. Natož pak v dnešních 65 nebo ještě později.

Ono dříve totiž bylo v těch hospodách pravidelně každý den plno proto, že tam chodili každodenně štamgasti, normálně zaměstnaní a pracující lidi. Dneska tam přes týden chodí pravidelně pouze všelijaké pochybnější existence, nezaměstnaní, lidi na invalidním důchodu, starobní důchodci. atd. A těch je málo a potom taky mají mnohem méně peněz nez normálně pracující. Ti normálně pracující, pokud to jsou štamgasti, zůstalo chodit do hospod pouze v pátek a když je nějaká příležitost, tak snad i v sobotu.

R. Polášek 5.11.2022 10:24

To je přece logický vývoj každé sociální sítě. Prvním stupněm je malá sociální síť v nějaké malé sociální bublině. Ta se stále rozšiřuje, protože je atraktivní, a když je úspěšná, tak se rozšíří skoro do všech sociálních skupin. Ale potom se stane defakto neovladatelná nebo ovladatelná jen za cenu velkých cenzurních represí. Ale tím se stane ta síť výdělečně neatraktivní a tím se stane její ekonomické zázemí citlivé na převzetí někým, kdo preferuje nějaké jednostranné a výdělečné zaměření sociální sítě nad všestranným a málo výdělečným. V této situaci je Twitter a v této situaci byl před pár lety Linkedin, než ho koupil Microsoft. A v této situaci je nebo nedávno byl i Facebook, kde je ale rozdíl v tom, že o přerod sít z všestranné v nějakou jednostranně zaměřenou a podnikatelskou se pokouší sám jeho zakladatel.

P. Hák 5.11.2022 8:12

Taky se snažím ten šum ignorovat. Jde to. Sice je pak člověk dost out, když nezná různé memy, ale vzhledem k tomu, že nás je out víc, nijak mne to netrápí.

P. Hák 5.11.2022 8:01

Microsoft v tomto směru využívá monopolní postavení. Vecpe Vám balíček služeb, z nichž 90 % nepotřebujete (copak Word a Excel, to se využít dá, ale použil jste někdy třeba Sway nebo Xbox?) , ovšem platíte za celek. Na Linux přejít je v některých oborech a s některými okruhy uživatelů dost obtížné.

J. Anděl 5.11.2022 8:01

Jo tyhle. Ano, těchto je už asi méně. I když zrovna jedna taková turistická u rozcestníku je teď řekněme 300 metrů ode mě.

P. Hák 5.11.2022 7:52

Zajímavý článek. Líbí se mi, že si pan Kechlibar nehraje na vševědoucího a připouští, že to může probíhat i jinak, než si myslí on.

Celkově článek pro mne jako neuživatele Twitteru a dalších sociálních sítí a velmi obezřetného uživatele těch ostatních obsahuje pár podnětů k přemýšlení. Děkuji.

Ještě by mne zajímala jedna věc. Před časem pan autor s dost hlasitým bouchnutím dveřmi odešel z FB. Z dnešního článku se zdá, že na Twitteru naopak bývá. Četl jsem, že je na Twitteru odlišná skladba uživatelů - příjmově i názorově. Kdybyste tu, pane autore náhodou byl, zajímalo by mne, zda to pozorujete a pokud ano, zda to může hrát roli stran placení. Že to hraje roli v perspektivě myšlení, je celkem jasné.

I. Polák 4.11.2022 22:40

Ono je to všechno složitější. Dokud byly noviny jen papírové, musel jste za ně platit. A většina normálních lidí si pochopitelně platila jen jedny, maximálně tak dvoje.

Kdybyste toto schéma teď okamžitě nasadili na internetové noviny - to placení jen jedněch novin by znamenalo de facto totální autocenzuru. Samozřejmě, je to na delší přemýšlení, nemohu to rozvádět do detailů.

P. Diviš 4.11.2022 21:28

To zařizují dotacemi, i v USA.

O. M. 4.11.2022 21:20

Tak tolik naleznete a nepřijde vám to pivo tak drahé.

J. Jurax 4.11.2022 19:10

To dělají internetové noviny taky ... :-)

V. Čermák 4.11.2022 18:48

Možná, ale ta zaměstnanecká čistka je pro svět důležitější...;-D

J. Jurax 4.11.2022 18:05

Proč? Máte to legální, Microsoft Vám registraci vezme. A soft funguje jak má.

J. Jurax 4.11.2022 17:56

Ano, těch 25 je extrém. V létě u stánku.

A taky se změnil spotřební koš a ceny lecčehos nahoru i dolů a výrazně rozevřely příjmové nůžky. Takže to má každý jinak.

Ale není zle, i když hospody o všedním dnu navečer dost zejí prázdnotou. Přičítám to jednak zákazu kuřby a jednak relativní láci lahváčů. A možná i změně návyků mladé generace - ti si nemusí chodit pokecat do hospody, mají na to socsítě a mobily.

J. Jurax 4.11.2022 17:41

No. ondyno za 25 u stánku ... ale uznávám, je to extrém ...

M. Valenta 4.11.2022 16:01

Je to prosté. Musk koupil Twitter aby rep. volič konečně začal kupovat jeho el. autíčka.

R. Polášek 4.11.2022 15:58

Byla spousta velkých turistických map nalepených na vekých tabulích. Mapy místního města na autobusových zastávkách, mapy okolí na železničních nádražích, mapy okolí a regionu ve všelijakých informačních centrech ve městech nebo na informacích na nádražích atd . A ty mapy právě téměř všechny zmizely, protože lidi začali používat mapy na internetu.

R. Langer 4.11.2022 15:26

Zrovna tam bych nic kupovat nedoporučoval. To už můžete koupit z Číny za stovku... ;-)

R. Langer 4.11.2022 15:23

No, já to tak doopravdy mám... ;-)

R. Langer 4.11.2022 15:22

Turistické mapy zdarma fakt nikdy nebyly. Právě naopak, vždycky byly dost mastné. ;-)

R. Langer 4.11.2022 15:20

Točené za 25 už není, to bylo naposledy v létě... ;-)

J. Anděl 4.11.2022 14:34

Ano. Souhlasím.

Je to už jiné téma, než to, že pro běžný každodenní život je jednodušší mít mobil, než samostatně navigaci, baterku, foťák, kalendář, telefon, diktafon, kalkulačku, slovník, atlas hub, atlas rostlin, encyklopedii, knihu, walkman s rádiem ..........................

P. Novotný 4.11.2022 14:19

Pokud nás EU dotlačí k výhradnímu používání elektroaut, v okamžiku blackoutu ujede každé auto maximálně nižší stovky kilometrů a konečná, vystupovat. U aut na spalovací motor je možné vždy dojet k libovolné benzínce, mechanickým čerpadlem si natankovat a nechat obsluze hotovost.

G. Kříž 4.11.2022 14:16

Je to vskutku zásadní rozmyšlování. I já jsem však skeptikem, pokud jde o placení ze strany uživatelů. Řeknu proč: ano, platit něco málo za socsíť je jedna věc. Jenže... na model plateb by pak chtěly najet i další všemožné služby, zpravodajské weby atd. To už by ale nešlo o 1 platbu, ale o více, a ročně by šlo o nemálo tisícovek. No a to už lidi přiměje k úvaze, co skutečně potřebují. Ve výsledku by mohl nastat značný propad uživatelů a jiné důsledky. Uvedu zajímavý příklad: většina lidí netuší, že nemusí zprávy číst třeba na Novinkách, ale přímo na Českých novinách, tj. přímo zprávách ČTK. Jenže... ČTK není financována státem, jak bychom očekávali, ale "prodává licence ke svému zpravodajství, fotografiím a dalším informačním zdrojům (...) Největšími klienty jsou česká a slovenská média..." Pokud by tedy weby zchudly či zkrachovaly, nebude mít peníze ani ČTK.

Podotkl bych dále, že mnoho služeb stále vyvíjí různé další a další "nabídky", které já ovšem nevyužívám (něco jako desetiletí bobtnající Word), chci jen základní služby. Jenže programátorům se za jejich práci platit musí, často zbytečně.

A ještě závěrem upozorním na placené zprávy a weby, konkrétně ČT a ČRo. Jsou to zdroje rozsáhlé a placené z povinných poplatků.

J. Anděl 4.11.2022 14:14

V té minulosti se turistické mapy tiskly a prodávaly, nebyly zdarma. Stejně tak automapy jste si kupoval.

Zdarma bývaly takové ty letáčkové, z poloviny reklamní a většinou nic moc.

P. Novotný 4.11.2022 14:14

:) V dobách, kdy ještě mobily sloužily primárně k telefonování a posílání zpráv, jsem jim vyvíjel firmware u pana Siemense a nosil jich kvůli testování několik. Dnes jsem zlenivěl ;)