21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

ROZLOUČENÍ: Otevřený dopis Gorbačovovi

Byla zima ‘91/92, Vaše země zanikla. Prakticky bez jediného výstřelu, což bylo vlastně po generace i u nás skutečně nepředstavitelné. Ale stalo se. A já nepochyboval ani v nejmenším, že díky Vám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Ševeček 1.9.2022 20:35

"Gorbačov, sdílející s Reaganem přesvědčení o nesmyslnosti Studené války, věřil, že konflikt skončil. A chyba tohoto jeho přesvědčení spočívala v tom, že Washingtonu neporozuměl.

Americký prezident může totiž uzavřít dohodu, kterou jeho následník může spálit na popel. Což platí dokonce i pro dokumenty podepsané, ale případ dokumentu nepodepsaného, umožnil korupčnímu Clintonovu režimu prohlásit, že žádná dohoda o tom, že se NATO nepohne k ruským hranicím, neexistuje a nikdy ani neexistovala.

M. Pivoda 1.9.2022 21:34

Dobrý voják se vždy snaží porozumět motivaci jednání svého protivníka. Proč dělá to, co dělá?

Současný protivník, Rusko, se cítí být ohroženo blízkostí raket.

M. Pivoda 1.9.2022 21:44

Dobrý voják, stratég, také ví, že klíčový světový střet nehrozí s Ruskem, jakkoliv je ten konflikt velmi blízko nás a svými dopady docela nepříjemný.

Stratég ví, že klíčový světový střet proběhne mezi USA a kontinentální Čínou o území ostrova Taiwan. Kdy? Nevím. Ale mohlo by k tomu prý dojít již v příštím roce. A to teprve světem zatřepe. Včetně malého Česka. Modlete se!

M. Pivoda 1.9.2022 15:08

Otevřené historické archivy jsou mnohem zajímavější než otevřené dopisy Gorbačovi.

Takže: Gorbačov, jako pracovník sovětské tajné služby dobře věděl, jak na tom jeho země skutečně je, metaforicky řečeno, že SSSR již "mele z posledního". A že tedy jakási změna sovětské politiky byla již nezbytně nutná. Tu změnu politiky Gorbačov nazval Perestrojkou a Glasností. Jenže všichni jeho záchranné politice neporozuměli.

Američané (již tehdy) měli lepší technologii a odposlechli SSSR (přes sovětské kabely na dně moře). Američané se z odposlechů doslechli že na perestrojkového Gorbačova v SSSR byl chystán tuzemský atentát. Tuto kriticky důležitou informaci Ronald Reagan pak osobně sdělil Gorbačovi, čímž

1. Gorbačov pokus o atentát v SSSR přežil.

2. Nicméně v probíhajícím jednání SSSR versus USA Gorbačov nadměrně změknul.

...

D. Laurencikova 1.9.2022 20:10

Nicmene ani Gorbacov si nepral pritomnost NATO na ruskych hranicich.

V. Kolman 1.9.2022 14:24

M. Gorbačova jsem si vždy vážil a vážím si ho i po jeho smrti. Udělal toho pro lidstvo víc než dost.

Škoda jenom, že to jeho pokračovatelé nedotáhli do konce a že ten v řadě poslední to nebetyčně pohnojil:-(:-(:-(

V. Mokrý 1.9.2022 18:18

Hnojit to začal Jelcin.

V. Kuhaj 1.9.2022 11:30

Vážený Michaile Sergejeviči, asi jste předpokládal, že se zánikem SSSR a ideologie komunismu bude Rusko automaticky považováno za seriozního partnera. To se ovšem nestalo. Iracionální opovržení a ignorování Ruska bylo stále více podobné meziválečnému opovrhování Německem, které s pomalým chcípáním samozřejmě srozuměno nebylo, takže na slepou poslušnost vůči silnému jedinci bylo zaděláno.

Tušil jste, že to bude Ukrajina, kdo bude vaše krajany šikanovat až za hranice únosnosti, a demokratický svět k tomu bude mlčet? Věděl jste, že vaší milované vlasti je přichystán úděl Německa, tedy stále větší živoření přehlíženého outsidera, nebo bouchnutí pěstí do stolu? Náš prezident Zeman řekl, že touhle agresí Rusko ztratilo vše. Měl by pravdu, kdyby Rusko mělo co ztratit.

O. Mayer 1.9.2022 12:01

... marně přemýšlím jak se projevovalo to iracionální opovržení a ignorování Ruska, snad jen s vyjímkou arogantního předpokladu, že Rusko nemá právo napadnout kteréhokoliv souseda, pokud se mu zamane. . Jinak ale paralela s Německem skutečně sedí, nacistický režim taky hrozně rád hovořil o šikaně svých soukmenovců za hranicemi (jejichž svoboda byla v tu chvíli násobně větší než by tomu bylo ve Vaterlandu) a spolu s vámi doufám, že současnému ruskému režimu je přichystán skutečně stejný úděl. A samozřejmě gratuluji, jak jste se dokonale dokázal ponořit do té paralelní reality.

K. Křivan 1.9.2022 12:09

Tak třeba nabízení krymského Sevastopolu jako základny pro US-Navy ? Na to nemohli Rusové jinak reagovat než jeho osvobozením.

L. Písařík 1.9.2022 12:18

Osvobozením? A nás v r. 1968 CCCP taky osvobodil ? Kam na to chodíte? Do Mockby?

K. Křivan 1.9.2022 12:58

Krym byl ruský. Pak ho Chruščov 1954 "daroval" Ukrajině, což byla krádež. Putin jen ukradený Krym vrátil Rusku. Původnímu okradenému majiteli.

J. Ganaur 1.9.2022 15:10

Okradený majitel bylo Turecko, před ním Byzanc, před ní Řecko.....:-/Máte to nějak pokřivené!;-D

K. Křivan 1.9.2022 18:58

A před Řeckem to byl pračlověk Janeček, ty bllbe !

L. Novák 1.9.2022 22:07

Křiváku, už zase lžeš o základně USA na Krymu? Rv

K. Křivan 1.9.2022 19:00

Turci jsou vetřelci ze střední Asie.

D. Laurencikova 1.9.2022 13:06

Kam chodite vy na ta vase srovnani? Copak v Ceskoslovensku zilo predevsim ruske obyvatelstvo? Probehl tady snad plebiscit o tom, jestli si prejeme zasah sovetskych zpratelenych armad ci byt satelitem velkeho SSSR?

K. Křivan 1.9.2022 13:09

Je to marný, Písařík to nepochopí, je prostě bllbej !

D. Laurencikova 1.9.2022 13:12

Ja vim. Kdyby nebyl blbej, nepsal by takove pitomosti. Ja jen ve sve nekonecne dobrote vycerpavam vsechny moznosti... "Ich stehe hier und kann nicht anders" ;-)

K. Křivan 1.9.2022 13:20

"ve sve nekonecne dobrote "

Kdyby tu byl smajlík se svatozáří, hned bych Vám jí frknul. ;-D R^

"Ich stehe hier, und kann nicht anders" To byl Luther, že ? To řekl, když jednou na jaře zapadl po kolena do bahna a nemohl se dostat ven.

D. Laurencikova 1.9.2022 16:01

„Hier stehe ich, ich kann nicht anders. Gott helfe mir. Amen. “ Diese Sätze soll Martin Luther gesagt haben, als er vor genau 500 Jahren vor den Reichstag nach Worms zitiert wurde, um seine Thesen zu widerrufen. Ja vim, ze to vite. ;-)

Diky za tu svatozar, hezky se to hodi k mym ruzkum. U me najdete vsechno, pane Krivan. :-)

K. Křivan 1.9.2022 19:04

Díky, budu si to pamatovat ! :-)

Já se moc často řidím slovy Jury Jánošíka juniora: "Sranda musí bejt, i kdyby fotra věšeli". Asi příliš často. :-(

D. Laurencikova 1.9.2022 20:07

Tak toho znam, juniora. Do Janosikovych Dier jsme jezdily jako decka na prazdniny ;-).

V. Církva 1.9.2022 15:16

V Československu bydlelo německé obyvatelstvo a na to se Hitler odvolával když Československo obsadil. Ale obsadil by ho stejně, i kdyby tu Němci nebyli, tak jako Francii, Nizozemí, Švédsko....

Na Ukrajině se většina lidí hlásila k Ukrajincům a to i ve velké části dnes obsazených ůzemí.

Na Krymu se většina obyvatel hlásila k Rusku ale ani to není automaticky právo k obsazení cizího území. I kdyby Rusko zabralo v roce 2014 Krym, bylo to zaostalé a agresívní, protože v dnešní době není důvod, aby velké státy zabíraly čím dál větší území. Vím, nemáš kapacitu to pochopit. Dalo by se ale akceptovat, že Krym Rusům vyšel, bylo minimum mrtvých a zraněných a tak by jim to možná jednou svět uznal.

Jenže, pokud sis nevšimla, Rusko zaútočilo na Ukrajinu, na Donbas, chystalo se i na Kyjev, Charkov, a zabralo celý jih Ukrajiny. Žádný svobodný plebiscit by s tím nesouhlasil.

Ruské nacisty tu známe, byli v Československu dlouho. V roce 1948 je vítali naši spoluobčané. Pokud ale i po těchto zkušenostech někdo Rusy v jejich expanzi a okupačních válkách podporuje, patří buď do blázince, nebo do kriminálu!

D. Laurencikova 1.9.2022 15:57

Cirkvo, je to jeste horsi, nez jsem napsala, vidim. Samozrejme, ze duvodem k obsazeni Krymu nebylo to, ze se tam vetsina obyvatel hlasi k Rusku, ale to, ze se USA s Ukrajinou chystaly uzavrit Rusum pristup k jedinemu nemrznoucimu mori. To by si zadny Clinton, Bush nebo Obama nenechal libit, sup, uz by tam probihala "mirova mise"! V Ceskoslovensku nebyli "rusti", ale "sovetsti" (tedy i ukrajinsti) a nikoliv "naciste" ale soudruzi. SSSR stal pro komunisticky internacionalismus, nikoliv nacismus. Kdo nepochopil ani to malo, ten nechci rict, ze patri do blazince nebo do kriminalu, ale rozhodne by se mel s komentari vic drzet zpet. Ted myslim vas. A netykejte mi. Ja si tykam jenom s lidmi, ktere mam rada.

R. Doubravský 1.9.2022 16:14

Krym není pro Rusy jediný přístup k Černému moři.

D. Laurencikova 1.9.2022 16:23

Otazka zni: Bylo skutecne nutne, se s tim NATO vecpat uplne vsude? Putin to leta kritizoval. Ukrajina a Krym k dispozici americkym vojenskym zakladnam je pro Rusy NO GO. Cervena cara! Stacilo to respektovat a byl klid.

L. Novák 1.9.2022 22:10

A německá blbka Laurenčíková bude donekonečna opakovat po Křivákovi LEŽ o vojenské základně USA na Krymu... Rv

D. Laurencikova 2.9.2022 9:21

Clovek s tim nejotrepanejsim jmenem, totiz "Novak", muze dolozit, ze si USA nezamyslely zridit vojenskou zakladnu i na Krymu?

P. Labaj 1.9.2022 15:58

Toho plebiscitu na okupovaných územích se asi dočkáme. Tak uvidíme.

Sice se bude jako vždy mluvit o referendu pod hlavněmi samopalů, jak zní oblíbená průpovídka. Pokud ale nebude násilím nikomu bráněno se zúčastnit, a pokud bude hlasování tajné (což oboje doufám bude splněno, a třeba na Krymu bylo), tak nějaké "hlavně samopalů" nehrají žádnou roli.

Sám jsem zvědavý. Nechtěl bych žít ani pod správou Ruska, ani Ukrajiny. Ale z těch dvou zel by možná ta ruská varianta mohla být o chlup lepší. Resp. protože znám ukrajinské reálie před válkou, tak si skoro neumím představit, že by byla horší.