Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ROZHOVOR: Jinde sochy bourají, my jednu postavili

Pokud odhlédnu od významu sloupu z hlediska umění, urbanistiky a v neposlední řadě víry, vidím v jeho vztyčení právě v současné době ohromnou symboliku. Byl emotivně stržen v roce 1918, ovšem nebyl jedinou obětí slepých vášní ve jménu pokroku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
FN

Paní Lipovská si ještě neuvědomuje, že náprava arogantní České televize je sysifovskou nikdy nekončící a neproveditelnou prací. Problémem ČT totiž nejsou lháři a tuneláři, ale koncesionářské poplatky jako bezpracný příjem a bohatě prostřený švédský stůl pro partu, co spolu mluví. Zrušte koncesionářské poplatky a zmizí problémy České televize.

0 0
možnosti
MR

Jak prosté, milý Watsone. A z čeho by se potom platila Rada ČT?

0 0
možnosti
VC

Tak co se týká Lidic a Reportérů jedná paní Lipovská naprosto správně, dělá svou práci a myslím, že dobře. Vůbec jsem rád že je v Radě.

Jedinou drobnou vadou na kráse by bylo, že tato zdá se šikovná mladá paní nepochopila, že Halík není křesťanský kněz. Taky si myslím, že člověk má poslouchat různé faráře a navštívit různé kostely. Někteří mi sedí víc, jiní míň, ale pořád by mši měl vézt kněz, ne Muslim a marxista.

0 0
možnosti
JP

Že sláva stoupla zpočátku docela sympatickému Halíkovi do hlavy je fakt, a pýcha jek známo předchází pád...Ovšem, tvrzení že je muslim a marxista (obojí ?- sic), je spíše úsměvné...

0 0
možnosti
JF

J22a19n 72F32r34á87ň64a

25. 8. 2020 7:15

Krásná ukázka rozdílu inteligence dvou lidí, paní Lipovské a pana Šarapatky. Snad má ČT díky vstupu paní Lipovské do rady ještě šanci být v budoucnu zase veřejnoprávní.

0 0
možnosti
Foto

Sloup matičky národů EU dobrotivé na Staroměstském náměstí to zprznění Haló Ovčáčkem a bývalou komunistickou kandidátkou na prezidenta Bobošíkovou přežije, o tom vůbec nepochybuji a jsem rád, že se dílo podařilo.

No a že z toho má pár nacionalistů typu Hampla a Zahradila kopřivky? No problem.

0 0
možnosti
Foto

do čeho všeho vy ty svoje kydy nezamotáte

0 0
možnosti
DS

Také si vybavím svoji babičku, která žádnou ultramontánní katoličkou nebyla. V neděli si zašla na mši, třeba i proto, že se musela hezky obléknout a potkala hodně známých. V květnu chodívala na mše májové. Když se vrátila, zpívala si potichu mariánské písně. Třeba tu „Chválu vzdejme, ó křesťané, nejsvětější Matce Páně.“ A tak se mně onen Zahradilův trucpodnik nelíbí. Na znovuvztyčení sloupu jsem měl nejednoznačný názor. Jako milovníku umění se mně líbí, když se staré památky obnovují (viz dobudování ambitu v Mariánské Týnici). Zároveň mne odpuzovala zaťatost spolku vyjádřená nápisem v dlažbě „Hic stabat et stabit...“ Nemohu se zbavit dojmu, že za celou akcí lze vidět i jistou dávku katolického triumfalismu vyjádřeného barokním „ecclesia militans, ecclesia triumphans.“ Jenže sloup již stojí, spolek si jej vyzdořil (staročeský výraz pro „vyvzdorovat“) a provedení (kopie) je podle mého soudu kvalitní. Koneckonců, máme možnost vidět, jak vypadaly čerstvě vytesané barokní skulptury. Byly skutečně světle okrové, ba skoro bílé (často opatřeny i polychromií). To teprve čas a smog je proměnily do tmavých barev. Rovněž nemohu souhlasit s p. Zahradilem, že Staroměstské náměstí by mělo být především prostorem sekulárním, čili světským. Ne, ne a mnohokráte ne! Vždyť právě tady již někdy v 10. - 11. století bylo významné tržiště, stojí tu nejstarší pražská radnice, zde popravili Jana Želivského, tady mistr Hanuš (někdo jiný) sestavili proslulý orloj, zde na den letního slunovratu 1621 proběhla děsivá staroměstská exekuce, přes náměstí pocházely korunovační průvody českých králů, máme tu Husův pomník od Šalouna, lze spatřit dva kostely (sv. Mikuláš a Panna Maria před Týnem), tady (bohužel) mluvil v únoru 1948 Gottwald, zde jsme přivítali hochy z Nagna... Takže tento prostor pro mne jen a pouze sekulární být nemůže, byť dnes tak na první pohled vypadá. A pak: Když moje babička měla pohřeb, sestra jí zazpívala "Ave Maria" (Gounod) a Mozartovy „Litaniae lauretanae“ jsou tak pěkné.

0 0
možnosti
VC

Napsal jste to hezky. Zkrátka historický duch města může ctít i člověk který se neprohlašuje katolickým křesťanem.

0 0
možnosti
DS

Byť s paní L. v mnohém nesouhlasím a PL pokládám za slušně řečeno neseriózní, tak v tomto rozhovoru není nic, co by mně vadilo. O Lidicích mluvil Stehlík a řekl, že jde o neprokázaný případ a jemu jako historikovi věřím.

0 0
možnosti
VC

Ono je hlavně hodně nebezpečné na někoho nakydat špínu. Ona totiž ulpívá jako smůla i když jde o lež.

Proto v takových případech musí jít o velmi dobře prověřené informace. A i tak být opatrný. A ne náhodou snad existuje i zákon na ochranu osobnosti.

0 0
možnosti
MK

moc hezké povídání, snad se ten chlív na Kavkách podaří vyčistit - za mě za 1*** a ještě R^R^R^

0 0
možnosti
JV

Povzbudivé počtení,děkuji.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz