12.5.2024 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

ROZHODOVÁNÍ: Kandidát na ústavního soudce Zdeněk Kühn

Prezident republiky Petr Pavel předložil Senátu Parlamentu České republiky žádost o vyslovení souhlasu se jmenováním Lucie Dolanské Bánaiové a Zdeňka Kühna (nyní soudce Nejvyššího správního soudu) do funkce soudců Ústavního soudu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vorlický 28.10.2023 13:59

Zvláštní ústavní orgán soudního typu (lživě zvaný Ústavní soud; dezinformace hrubého zrna) nerozhoduje jak má být kdo chráněn. Nevydává rozsudky, ale nálezy, názory a kárá soudy. On se maximálně lidí zastane; je to jakýsi úřad. Jeho nálezy lze respektovat, ale není to nutné. Jak jinak vězeň, F.V. březen 2023, kterému ÚS 3x zrušil vězení pořád sedí? Zastává se lidí, to ano (jsou toho plné noviny; i zákonodárci k němu chodí plakat a stěžovat si na jiné zákonodárce), a skutečným českým soudům maximálně říká ty, ty, ty!

Co by to bylo za soud (zdánlivě nejvyšší, pro řadové občany jistě Nejvyšší), když sám o sobě deklaruje že není, byť tak jako de facto, jak sám vystupuje, slouží? Ze zákona (českého) ÚS evidentně moc soudit a chránit nemá. Je to šaráda.

Nazývejme věci správnými slovy. Pak lze situaci začít řešit. Kdo se stane členem ÚS je až ta poslední věc.

M. Grundmann 29.10.2023 19:28

Ústavní soud by měl rušit zákony a vyhlášky, které jsou v rozporu s ústavou. Ústavní soud by neměl být nejvyšším odvolacím soudem, jako je dnes.

J. Vorlický 29.10.2023 21:17

Instituce zvaná Ústavní soud není soud, natož ústavní.

Již nějakou dobu neplatí ,v rozporu s Ústavou ́ , ale , v rozporu s ústavním pořádkem ́.

Doporučuji si stávající Ústavu aspoň trochu pozorně přečíst.

Až bude někdy vyjasněno co instituce vlastně je, bude možno definovat její povinnosti.

M. Grundmann 29.10.2023 21:33

V rozporu s ústavním pořádkem, to je dost vágní definice. To by mohl být jak text ústavy, tak cokoliv dalšího, co do této definice ústavní soudci vloží.

J. Vorlický 30.10.2023 7:39

Vágní definice, ano, přesně tak.

To aby nic nešlo řešit, nebo naopak, aby se v souladu s ,právem ́mohlo do čehokoliv zasahovat. Postarali se o to pánové Miloš Zeman, předseda vlády a Pavel Rychetský, místopředseda vlády a předseda Legislativní rady vlády, jak ve vládním návrhu č. 884 rok 2000.

A zákonodárci pak, neboť nevěděli co činí, 21.3.2001 odsouhlasili změnu Ústavy. Všimněme si, že vysocí státní činitelé již nějakou dobu nemluví o dodržování Ústavy, ale o dodržování ústavního pořádku. Ústava byla 21.3.2001 upozadněna.

Dále, pojem ,ústavní pořádek ́je jakási neuchopitelná česká entita. Pamatujme ještě, že instituce zvaná Ústavní soud žádný soud není. Nabízí se tedy otázka, co se to tu vlastně děje. Nicméně, aspoň víme kdo se o to zasluhuje.

P. Čech 28.10.2023 9:02

"u českého orgánu ochranu ústavnosti"????

A jakpak tento orgán na ochranu ústavnosti tuto ochraňuje, když nečinně přihlíží tomu, jak je dnes a denně porušován čl.26 v souvislosti s čl. 23, odst.3 ústavy. Kdy politické strany obvykle již p ř e d hlasováním o zákonech vědí a prohlašují veřejně, jak budou jejich poslanci hlasovat? Ono jde o to, že pokud nečinně sedím a jen koukám na to, jak je politickými stranami porušována ústava a beru za to peníze, nelze hovořit o naprosto žádné ochraně ústavnosti z mé strany.

P. Diviš 28.10.2023 10:42

Z vaší strany nikdo žádnou ochranu nečeká, vy zde pouze halucinujete.

J. Vorlický 28.10.2023 14:55

Nepřekvapuje mne, že jste se toho chytil. Ano, napsal to blbě.

Blbější ovšem je, že ten, kdo by to dělat měl, ani zřejmě neví, že na to nemá, nebo ani nechce.

P. Čech 28.10.2023 15:31

Napsal jsem to v první osobě záměrně, aby to vyznělo jako příklad. To pravidla českého jazyka dovolují

M. Grundmann 28.10.2023 1:08

A není to způsobeno dnešním tlakem na kandidáty ? V nejvyšším správním soudu má možná kandidát menší pravděpodobnost znelíbit se novinářům a aktivistům než kandidáti jiného druhu.

P. Čech 28.10.2023 9:07

Většina navrhovaných, ne-li všichni, jsou to "bývalí" komunisté a ve státě, který si chce říkat demokartický nemají na žádném soudě, Ústavní nevyjímaje, co dělat

S. Kalužík 28.10.2023 11:23

Správně! :)

M. Grundmann 28.10.2023 14:00

Zase ta obvyklá kritika bývalých komunistů, těch špatných kariéristů. Ale každý úspěšný podnikatel je kariérista. Rozhodující většina úspěšných lidí v jakémkoliv oboru jsou kariéristi. Pokud člověk podniká, je v neustálém kontaktu s jinými kariéristy. A dnes oslavovaný Izrael je v podstatě národem kariéristů. To bylo i je ostatně jádrem antisemitismu, zvyk Židů dělat kariéru a dostávat se na vedoucí funkce. V nejrůznějších povoláních i politických funkcích.

Lidé na jednu stranu oslavují úspěchy obyvatel Izraele a kritizují neúspěšné Palestince, na druhou stranu odsuzují podobnou skupinu lidí a nechtějí je jako soudce Ústavního soudu. Spíš než úspěšný Žid by měl být ústavním soudcem neúspěšný Palestinec. A současně se stejní lidé diví, proč tolik lidí na světě podporuje neúspěšné Palestince a kritizuje úspěšné Židy. Kdyby nacisté naše Židy nevyvraždili, byla by dnes většina navrhovaných kandidátů na ústavní soudce určitě Židy. A to by bylo povyku, Židé a ještě k tomu bývalí komunisté. Protože však nacisté Židy pobili, mohou se naši spoluobčané se zcela čistým svědomím pouštět do nežidovských kariéristů, kteří vyvražděné Židy nahradili.

F. Kusák 28.10.2023 15:25

No, Bože můj, to máte v hlavě poněkud pomíchané, srovnávat soudce s podnikateli. Soudy patří do kompetence státu, do moci "soudní" a podnikatelé jsou součástí ekonomiky, která může hranice lehce překonávat, ale vždy by měli respektovat právní stát právě v místech, kde podnikají. O tom pak rozhoduje soud. A Ústavní soud posuzuje pouze ústavnost, nic víc a nic míň. Právě proto by měli být soudci jistým vzorem mravnosti a morálky, zejména ti ústavní.

A jinak, podnikatel není kariérista. Zase omyl. Je to někdo, kdo realizuje určitý typ aktivit, kterým říkáme podnikání, za účelem dosažení zisku. Kariéru může udělat třeba manager v rámci firmy či úřadu získáním určitého postavení nebo prestiže, ale nikoliv majitel nebo majitelé.

P. Čech 28.10.2023 16:04

Dělat kariéru neznamená vždy být kariéristou.Dělat kariéru neznamená vždy negativní činnost, existují i její pozitivní způsoby. Zdá se že pletete páté s devátým. Židé nemusí být vždy a také nejsou "bývalými" komunisty a palestinci nejsou žádným národem. Palestina je pouhým pojmem, používaným Angličany před válkou pro území, které tehdy spravovali a které kromě dnešního Izraele zahrnovalo i Sýrii, Jordánsko a další současné státy. Žádný stát Palestina dnes neexistuje a neexistují ani ti palestinci. Všimněte si, prosím, že u pojmu palestinci používám malé písmeno což znamená to, co jsem zmínil výše.

M. Grundmann 28.10.2023 16:49

Kariéristou je člověk, který se snaží dosáhnout vlastního úspěchu i bezohledným chováním. Kariérista je člověk, který občas bezohledně dusí konkurenty a brání jim v rozvoji. Kariérista je pragmatik, který využívá všech možností k úspěchu a neomezuje své jednání nějakými ideály či hodnotami.

Toto chování je nejlepším a nejjistějším způsobem k dosažení úspěchu v lidské společnosti i vysokého společenského postavení. Úspěšní lidé s vysokým společenským postavením jsou obvykle takto se chovající lidé.

Kariéristé ve středověku podle situace měnili své náboženské vyznání. Jak řekl budoucí francouzský král Jindřich IV. po svém přestoupení ke katolicismu, Paříž stojí za jednu mši. V době nacismu se kariéristé stávají nacisty, v době komunismu zase komunisty. V době kapitalismu jsou kariéristé zase podnikateli. Pokud zkoumáme život nějakého úspěšného člověka, většinou zjistíme, že byl kariéristou.

Soudci Ústavního soudu jsou vybíráni mezi úspěšnými právními odborníky. Je tedy zcela přirozené, že budou téměř všichni kariéristi. A je úplně jedno, mezi kterou skupinou úspěšných lidí vysoko ve společenském žebříčku si budeme vybírat, vždy to budou podobní lidé.

J. Vorlický 28.10.2023 18:58

pan Grundmann slučuje význam slov kariérista, kariéra, práce, snažit se, úspěch, poslání, atd. a má to všechno smíchané v jednom pytli.

M. Grundmann 28.10.2023 19:30

Máte naprostou pravdu. Úspěch, kariéra, kariérismus, ambice, snaha o dosažení společenského postavení atd. odpovídají podle mě stejnému společenskému jevu. Nevidím zásadní rozdíl mezi různými úspěšnými soudci či jinými úspěšnými lidmi a odborníky všeobecně. Lidé s podobným společenským postavením se chovají a myslí obvykle podobně.

R. Langer 29.10.2023 5:21

Tak to vidíte BLBĚ. :-P

R. Langer 29.10.2023 5:24

Mimochodem, takovému tupému pohledu na ty úspěšné se většinou říká ZÁVIST. ;-)

M. Grundmann 29.10.2023 12:04

Máte naprostou pravdu v tom, že se podobnému pohledu na úspěšné říká závist. Na druhou stranu je tento pravděpodobně vrozený postoj k úspěšným zcela racionální.

Lidé mezi sebou neustále bojují o společenské postavení, často si své chování ani neuvědomují. Pokud má člověk vyšší společenské postavení než ostatní, jsou k němu ostatní lidé závistiví a nepřátelští. Pokud má zase člověk příliš nízké společenské postavení, jsou lidé přezíraví a také nepřátelští. Ideální je mít společenské postavení jenom o něco nižší než ten druhý. Ale zase za podmínky, že druhý člověk nedostane strach, že byste mohl jeho společenské postavení předběhnout, nebo mu na jeho vyšším společenském postavení vůči ostatním nezáleží. Svým způsobem asi neexistuje způsob chování, jak se závistivému chování druhých vyhnout, ať už člověk je nebo předstírá cokoliv.

A. Alien 29.10.2023 16:03

Váš pohled na svět, v němž empatie a altruismus jsou fakticky "špatnými" vlastnostmi, ve mně budí jen štítivost a odpor. Říkám si, jestli osoba tak morálně nízká a špinavá skutečně existuje, nebo jestli si z nás ostatních jenom děláte legraci.

M. Grundmann 29.10.2023 19:24

Dost dobře mě Vaše reakce překvapuje. Sám kritizuji pravidelně nedostatek empatie a altruismu v současném světě a nikde empatii či altruismus nekritizuji. Pouze konstatuji, že lidé příliš empatie a altruismu neprojevují.

Na druhou stranu vyhlašování různých vlastních hodnot a pravidel nepovažuji za altruismus a empatii. Empatie je chápaní druhého a ne vnucování vlastních představ o světě svému okolí.