29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

REPORTÁŽ: Argumentační vakuum Jakuba Jandy

Eurocentrum Praha pozvalo veřejnost 8. prosince na seminář v rámci Národního konventu o EU, s názvem „Jak se bránit propagandě?“ Lákadlem byly další otázky: „Zuří kolem nás informační válka?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Štrobl 13.12.2016 13:34

Tyhle hrátky nejsou zajímavé.

Důležité jsou pro nás jiné věci. Ruský vojenský analytik a komentátor deníku Novaya Pavel Felgenhauerv rozhovoru pro Defence Matters prohlásil: „Ruské vojenské kruhy předpokládají, že velká válka může vypuknout v období let 2025-2030 a dlouhodobě se na to připravují. Součástí toho je velký program modernizace zbraňových systémů, ozbrojených sil a zvyšování vojenských výdajů. I když je pravda, že je Rusko připraveno na vlastní kompromis, který spočívá v Jaltě II. Což předpokládá především anexi Ukrajiny, kterou Rusko považuje za svůj obranný perimetr a její euroatlantická integrace je pro ně nepřijatelná. V zásadě se Rusko orientuje na bývalé hranice Sovětského svazu a ještě ho zajímá speciální statut bývalých zemí Varšavské smlouvy. Představa je taková, že by Rusko mohlo vetovat všechny vojenské změny v této oblasti.“ Co by to pro nás znamenalo je nasnadě.

Tyto informace se nadají brát na lehkou váhu, protože téměř přesně korespondují s názory Alexandera Dugina, hlavního ideologa ruského nacionálního bolševismu, Putinova stínového poradce a syna sovětského generála GRU. Dugin chce spojenectví Rusů, kteří budou Eurasii dominovat, s Němci, Francouzi, Tatary, Turky, Araby, islámem, Íránem – tím především, neboť Peršané jsou Árijci –, Indií i Čínou. Dle této teorie má být Velká Británie oddělená od Evropy, Polsko získá zvláštní status (ghetta), Gruzie bude rozparcelovaná a Ukrajina ovládnutá.

R. Gramblička 13.12.2016 12:50

Re: Na roztřídění těchto dilemat a přístupů se říkávávalo,

A Krymští si snad nepřáli být součástí Ruska? Ve vašem jednoduchém světě to platí jen pro jednu stranu. USA jsou jen tam, kde si to přáli místní, navíc jistě nijak neovlivňováni, Zatímco na Krymu byli určitě násilně donuceni nebo oblbnutí. Prostě klasický dvojí metr. Jen mi nejde do hlavy, proč se Libyjci, Iráčané či Afgánci tak vztekali. Určitě si přece z celého srdce přáli přítomnost USA

K. Luboš 13.12.2016 12:43

Re: Argumentační vakuum Jana Schneidera

No, bylo to trošičku dříve, ale co takové Portoriko, Guam nebo Havajské ostrovy? Anebo co takový Texas? Anebo co násilná anexe jižních států USA roku 1865?

R. Gramblička 13.12.2016 12:38

Re: Hm... dvě věci:

Ostatně, Castro se přeorientoval na Sověty a jejich socializmus až po opakovaně škaredých zkušenostech ze strany USA. Původně to v plánu neměl.

R. Gramblička 13.12.2016 12:36

Re: Hm... dvě věci:

to není důležité. USA se na Mexiko koukají dost nelibě: pronikají odtaď ilegálové včetně kriminálních živlů a tamější narkomafie je hlavním dovozcem drog do Států. Jestliže by došlo k výraznému zhoršení vzájemných vztahů, Rusové by to mohli využít a navázat s Mexikem blízké vztahy. Ale to je spekulace a není důležitá. Ostatně SSSR měl v Latinské americe přátel více

R. Gramblička 13.12.2016 12:30

Re: Hm... dvě věci:

autor se tak netváří, to je čistě jen váš dojem

R. Gramblička 13.12.2016 12:28

Re: Hm... dvě věci:

Tím my, jsem myslel západ. A západ poslední dobou štěká na Rusy jak vzteklý. A co se toho kousání týče, musím vám snad připomínat Irák, Sýrii nebo Libyi? To jsou kousance docela značné

J. Chaloupka 13.12.2016 11:48

Myslím, že kdyby nebylo Kosova, které tak

rychle pan Schwarzenberg ve funkci ministra zahraničí za nás všechny přijal mezi státy, nebylo by ani Krymu. Kosovo je pro Srby (a možná ještě více, protože tam leží Kosovské pole) jako naše Sudety. I proto se nestal presidentem.

J. Chaloupka 13.12.2016 11:46

Co asi think tank EH neví je, že největší

evropskou hodnotou je sekulární stát, tj. svoboda myšlení a bádání a PRÁCE mnoha předchozích i našich generací. Ostatně slovo workoholismus nevzniklo v jiné civilizaci.

R. Langer 13.12.2016 11:41

Re: Argumentační vakuum Jana Schneidera

Vidím to taky tak. Bohužel.

R. Brzák 13.12.2016 11:36

Re: Na roztřídění těchto dilemat a přístupů se říkávávalo,

Je hřiště Ruska tam, kde si to obyvatelé přejí? To by se mi moc nelíbilo, stran našich spojenců v NATO - Pobaltí...I ten Krym by se takto dal snadno interpretovat...

Obecně jsem samozřejmě zastáncem svrchované vůle obyvatel konkrétního území. Ale v době mocných států - a ta ještě nějakou dobu potrvá - to je zárukou "zajímavých časů".

R. Brzák 13.12.2016 11:32

Re: Argumentační vakuum Jana Schneidera

No, v podstatě je nevidíme - možná jsme mohli jako mezinárodní společenství tlačit jinak, ale možná by to nefungovalo a Srbsko by v Kosovu rozpoutalo peklo. Faktem ale je, že jsme se do toho angažovali - a srovnání s Krymem se nabízí...

M. Prokop 13.12.2016 11:26

Re: Hm... dvě věci:

A kladete si otázku, proč by Mexičani měli něco podobného chtít, případně, proč nechtějí?

M. Prokop 13.12.2016 11:25

Re: Hm... dvě věci:

Skutky Ruska svědčí o tom, že nejsou.

My ani neštěkáme, Rusko kouše.

M. Prokop 13.12.2016 11:24

Re: Hm... dvě věci:

Souhlas.

M. Prokop 13.12.2016 11:23

Re: Argumentační vakuum Jana Schneidera

S tím Kosovem, ono to nemělo (a nemá) dobré řešení.

M. Prokop 13.12.2016 11:22

Re: Na roztřídění těchto dilemat a přístupů se říkávávalo,

Hřiště USA je tam, kde si to obyvatelé přejí.

Takže Rusko ne, ale sousedé Ruska, s vyjímkou Arménie, skoro všichni. A vědí moc dobře proč.

Nerad bych se (znovu) ocitl v claimu, který ovládá někdo mně vrcholně škodlivý.

R. Brzák 13.12.2016 11:21

Re: Argumentační vakuum Jana Schneidera

Putin to udělal chytře - na Krymu se nechal místním referendem přesvědčit, aby Krym přijal do Ruska. Nic solidního - ale logické a pragmatické to bylo.

My - to je všechny státy v NATO - jsme v případě Kosova za použití násilí odtrhli cizí území a nechali jsme na něm vzniknout mafiánský stát. Toto jsme si mohli dovolit díky naší vojenské i politické převaze.

Ani jedna z těch událostí není nic pěkného. Ale vychází ze zájmů, které jsou nad přátelství a dohody.

Vysvětlením je moc státu nad občany - protože obyčejný Rus, nebo Francouz, Brit, či Američan, ovlivňovat Ukrajince, Srba či Kosovana prostě nepotřebuje. Ale moc státu vzniká proto, že občan má strach - a tak buduje nad sebou stát.

M. Prokop 13.12.2016 11:19

"o nepřátelské politice EU vůči mírumilovnému Rusku"

Nějak se ta agrese zakecat musí. http://1url.cz/htHvl

J. Laták 13.12.2016 11:08

Re: Na roztřídění těchto dilemat a přístupů se říkávávalo,

S Vaším, lehce nadneseným příspěvkem, musím těžce souhlasit a připomenout pár vytříbených emocí u českých vrcholových politiků k východním velmocím, které předčí i vítací schopnosti našeho psa Bobika.

F. Netopil 13.12.2016 11:07

Argumentační vakuum Jana Schneidera

Přes všechny řeči z obou stran zůstává nezpochybnitelným faktem, že Rusko pod vedení soudruha Putina je jediný stát v Evropě, který po druhé světové válce násilně anektoval cizí území a prohlašuje je za své. Už jen třešničkou na dortu zůstává skutečnost, že při tom používá stejnou argumentaci jako Hitler před 80 lety. Ale soudruh Schneider tady bude pořád vykládat o nepřátelské politice EU vůči mírumilovnému Rusku.

Š. Hašek 13.12.2016 10:35

Re: Na roztřídění těchto dilemat a přístupů se říkávávalo,

Předpokládám, naprosto i plyne z Vámi napsaného, že rovněž Putin dá najevo (Trump není Obama, a nebude se mu muset všechno říkat jak prvňáčkovi), kde jest hřiště USA. Hussein se domníval, že jeho hřiště je pár kilometrů od Petrohradu. Co Vy na to??

Máte něco proti tomu, když si dva hráči vykolíkují claimy? Ale nikoliv způsobem "Hussein Obama"? Jak se nám Stropnický/komediant snaží naznačit?

Š. Hašek 13.12.2016 10:29

Re: Hm... dvě věci:

Mně to naprosto jedno není. Házíte různá fakta do jednoho pytle.

Š. Hašek 13.12.2016 10:28

Re: Hm... dvě věci:

Velice pádná poznámka.

J. Fridrich 13.12.2016 10:22

Na roztřídění těchto dilemat a přístupů se říkávávalo,

Na roztřídění těchto dilemat a přístupů se říkávávalo, že je třeba zdravý lidský rozum - nic víc a nic míň. Je zajímavé, že mnohdy tímto zdánlivě jednoduchým " darem " byli a jsou i nyní obdařováni tak zvaní " obyčejní lidé " ( nemám tento příměr moc rád, ale tady se hodí pro prosté lidi, třeba i bez vyššího vzdělání a z venkova ...). Tito lidé se mnohdy dovedou lépe orientovat v tom, co je pro ně, ale i pro jejich obec, firmu, stát DOBRÉ a co je ZLÉ..

SSSR-Rusko se ve své imperiální politice a ambicích vůči svým sousedům - a nejen sousedům ( osmašedesátý rok už na popud Put'ky Prvního jeho akademici-překrucovači reality-historie také upravují na Kremlem požadovanou míru.. ) - nezměnilo ani o milimetr - i když si to někteří lidé u nás i ve světě myslí... Také si hodně popletených " odborníků " na vztahy velmocí myslí, že Trump bude kamarád s Putinem - a to se mýlí v tom hlavním - Trump dá brzy Putinovi najevo, kde jsou jeho meze a kde je " Ruské hřiště "..Rusko je velmi nebezpečné také proto, že na jedné straně je raketovo-jadernou mocností a na druhé straně je velmi zaostalé a chudé. Pár kilometrů za Moskvou nemají splachovací záchody, silnice v Evropském smyslu a stovky běžných, pro nás samozřejmých věcí - lehce nadneseno, ale opravdu jen velmi lehce..

A. Alda 13.12.2016 10:09

Nevadila by mi Jandova minulost

ani jeho sexuální orientace, kdyby se choval slušně a nelhal a neprováděl absurdní propagandu. Ale vzhledem k jeho současnému chování nemohu zapomenout ani na jeho minulé chování a tak jsou pro mne jeho názory méně než názory housenky, které při chůzi po trávě nechtěně ušlápnu zadeček.

A ke studiu doporučuji raději informace odtud

http://www.stop-multikulti.cz/

Š. Hašek 13.12.2016 10:01

Nepřátelské propagandě

se vždy (úspěchy střídavé. dlouhodobě neúčinné) bránili nedemokratické/hnusné režimy (namátkou Stalin, Hitler, Husák - zde v místě). Režimy dosti často velice krátkodeché, krátkomyšlenkové.

Zbývá jen tedy připomenout, že variantu boje s propagandou, tedy zprávami nebezpečně infikující místní občanstvo, dnes podporuje: Obama, bruseláci, Chovanec. Zkráceno. Chovanec by si ani neškrtl, kdyby ten brusele, Halík, Kocáb, Zlatuška a místní lidskoprávo nehalekalo na náměstích. A nějak tady stále bloudí nepolitický, celosvětově demokratický, multiobohacovací, tibetský, láskový duch Václava Havla.

Poslech zahraničního rozhlasu se trestá smrtí (s celou rodinou).

Ale to asi Pehe nevyučuje svým studentíkům. Pehe jest totiž na vyšší úrovni demokracie, než my tady "dole". My jsme již pouze na úrovni "občanských nacionalistů", kteří nedáme svoje volební hlasy komukoliv, kdo se zjeví na place a včera byl ještě v Lybii.

Zjednodušeno.

M. Košťál 13.12.2016 9:56

Re: Hm... dvě věci:

mně je dost jedno, jak by na co reagovali američani u svých hranic. podstatný je, že pro nás je dobře, když už tu rusové nerozkazujou. jenže autor se tváří skoro jako kdyby se mu po tom stejskalo.

R. Gramblička 13.12.2016 9:44

Re: Hm... dvě věci:

stále je nutno si klást otázku, jak by reagovali USA, pokud by měli u hranic proruské země (dejme tomu Mexiko) s možností instalovat v nich ruské zbraně a armádu. Nadšeně asi nikoliv

R. Gramblička 13.12.2016 9:41

Re: Hm... dvě věci:

otázkou je, zda ty domnělé ruské zájmy nejsou naším výtvorem, který se Rusům snažíme podsouvat, aby jsme pak odůvodnili náš štěkot na nich.