30.3.2020 | Svátek má ArnoštDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRÁVO: Zarputilé matkyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 34, poslední: 26.3. 2019 20:51, přehled diskusí

B R I L A N TN Í, zvláště :
Autor: J. Kanioková Datum: 26.3.2019 18:22

první a dva poslední odstavce. Až neskutečně pravdivé. "S matkou zarputilou se nedá mluvit, žít ani existovat, proto je otázkou, kde se zarputilé matky berou, rostou, množí nebo prodávají. Matkou zarputilou se žena nerodí" to je pravda, ale jelikož jednu takovou v příbuzenstvu mám, vím to dost dobře. U ní to vzniklo odporem k otci, v jejím případě otci alkoholikovi, který si téměř každou noc na rodině vybíjel své frustrace. Kravály, nadávky, urážky, ponižování. Jeho žena puťka, která se snažila o jediné, aby rodina hrála pro sousedy divadlo o skvělé slušné rodině. Takže dcera rostla v podstatě jen jedinou myšlenkou, tohle si nikdy nenechat líbit. Postupně vyrůstala v drsnou feministku nenávidějící svého otce a potažmo mužské pokolení celkem. Svou matkou pohrdala, že si to nechala líbit.

A jiné holky se o to téma zajímají, sbírají informace, a utvrzují se v odporu k budoucímu mužskému elementu ve své rodině.

Ony se obecně ženy:
Autor: M. Mikulec Datum: 26.3.2019 12:35

zabyvaji výchovou zarputile. Znám krásné heslo:” Žena vstupuje do manželství s naději, ze se muž změní. Ale nezmění! Muž vstupuje do manželství s naději, ze se žena nezmění. Ale změní!” :-))

Re: Ony se obecně ženy:
Autor: Ś. Svobodová Datum: 26.3.2019 13:44

Vysvětlení je snadné. Mnoho žen se rozhodne chovat muže, aniž by si dopředu zjistily zásadní informace o jeho chovu. :-))

Re: Ony se obecně ženy:
Autor: J. Fridrich Datum: 26.3.2019 14:54

Naopak to neplatí, zarputilá dámo Svobodová ?

:
Autor: J. Jurax Datum: 26.3.2019 16:56

Platí.

Protože kdyby si mužové předem zjišťovali informace o chovu žen a jeho úskalí, nikdy by se onoho chovu nedopustili.

Příroda to vi a proto zajišťuje dočasné zblbnutí muže i ženy hormonálně. Někteří a některé se onoho chovu a kultivace jedince opačného pohlaví dopouštějí i po odeznění zblbnutí - díky takovým snad nevymřeme.

Re: Ony se obecně ženy:
Autor: M. Prokop Datum: 26.3.2019 16:25

Jo, to sedí.

Zarputilky a zarputilci:
Autor: M. Valenta Datum: 26.3.2019 10:26

Ono eliminovat vliv opilce nebo násilníka či obojího vyžaduje určitou míru zarputilosti, což se týká jistě jen určité podmnožiny oněch zarputilek. Možná se paní advokátka setkala s podobnými případy i v opačném gardu a napíše o tom třeba příště. Jinak bych se mohl domnívat, soudě i podle dřívějších článků, že má ženský tak trochu za slepice.

Re: Zarputilky a zarputilci:
Autor: J. Anděl Datum: 26.3.2019 11:37

Každý příklad ze života pokrývá jen malý díl existence.

Autorka se dlouhodobě zaměřuje spíš na nešvary žen, jako žena si to můžete dovolit a jako žena je na to možná citlivější.

Není to jediné, o čem píše, a jiné oblasti jsou navíc více než bohatě pokryté dalšími jedinci a institucemi, ba i zákony třeba o domácím násilí či násilí na ženách.

Re: Zarputilky a zarputilci:
Autor: Ś. Svobodová Datum: 26.3.2019 13:45

Souhlas. Kdyby podobný článek napsal muž, okamžitě bude středem zájmu všech gender organizací, co jich je....

:
Autor: J. Jurax Datum: 26.3.2019 17:01

Kdežto kdyby podobný článek napsala žena o zarputilých otcich, gender a feministické organizace budou freneticky tleskat, kdežto mužové nemajíce podobných spolků mávnou rukou a půjdou na jedno, neboť orel much nelapá ... :-)

Je to obecným nevzděláním lidí. Lezou ze škol připraveni:
Autor: K. Janyška Datum: 26.3.2019 9:50

pro život v organizaci a on je řitom lidský svět spontánním řádem. To se projevuje až neuvěřitelnými obskurnostmi. Tohle je jedna z nich... Dzp.

Znám dvě zarputilé matky.:
Autor: Ś. Svobodová Datum: 26.3.2019 8:58

Obě se zrodily ze zcela běžných matek po tom co je opustil partner (nebyly vdané). Jedna se zcela soustředí na dítě "aby nedopadla jako já", druhá na dítě trochu kašle, ale hledá cokoliv by mohlo pomoci k "potrestání" druha.

Jestli je běžná kombinace obou, jako popisuje autorka, musí to být mazec.

Re: Znám dvě zarputilé matky.:
Autor: I. Vermis Datum: 26.3.2019 13:32

Ono to opouštění žen jejich partnery má většinou jednu ze dvou příčin. První je ta, že nespolehliví muži jsou pro (ty slušnější) ženy atraktivnější. Druhá je ta, že slušní a spolehliví muži jsou atraktivní hlavně pro ty méně slušné ženy ... jenže ono to ty muže časem přestane bavit. No, a ty zbylé příčiny jsou asi ve snadné dostupnosti manželství, či prostého partnerství. To je asi jediný případ, kdy mohou pomoci manželské poradny, ale za starých časů, kdy získání partnera vyžadovalo jistého úsilí, to bylo lepší.

Jinak ovšem soudím, že autorka má v tomto oboru jistě více zkušeností, nežli kdokoliv ze zde diskutujících...

Je fakt, že učitelky vynikají velikou :
Autor: D. Polanský Datum: 26.3.2019 8:47

zarputilostí. Nakonec mají na to nejvyšší pedagogickou kvalifikaci, pajdák. Přesto bych celý problém neviděl tak dramaticky, kdysi tatínkové děti mlátili, jako žito, a odnaučili se to, podobně to bude časem u maminek.

Re: Je fakt, že učitelky vynikají velikou :
Autor: F. Svoboda Datum: 26.3.2019 10:24

Mlácení neboli fysické tresty, pokud byly uplatňovány s láskou nebyly na škodu, ale spíše k užitku. Pochopitelně se jejich tvrdost vyvíjela, zejména s množstvím času,který mohli rodiče svým potomkům poskytnout. Můj tatínek vzpomínal, že při provinění dostal od svého tatíka veliký nářez a následně mu poděkoval a políbil ruku, já jsem občas dostával mlatu rákoskou až do doby, kdy to rákoska nevydržela, svoje děti jsem bil již málokdy, kromě jednoho nářezu řemenem. Od té doby se však výsledky ve škole výrazně zlepšily. Vnoučata již fysické tresty neznají a bohužel je to někdy znát. Z tohoto malého konkursu mám dojem, že občasný fysický trest je prospěšný.

Re: Je fakt, že učitelky vynikají velikou :
Autor: J. Anděl Datum: 26.3.2019 11:48

Ano, vyvíjí se to. Ve mně představa, že bych po výprasku měl poděkovat a políbit ruku, vzbuzuje neskutečný odpor a asociace na koncentrační tábory, socialismus a šikanu na vojně.

Vím, že ve své době to bylo něco jiného, dnes - aspoň pro mě - naprosto nepředstavitelné. Věk přes čtyřicet, tzn. dětství v sedmdesátkách.

:
Autor: J. Jurax Datum: 26.3.2019 17:12

No, víte, dobře udělený přiměřený výprask ušetří dlouhého výchovného žvanění, jehož účinek je pomíjivý. Vzpomínka na pruhovanou perdel naopak celkem efektivně zamezuje závadovému jednání - nebo si aspoň dáváte víc bacha, aby na vás neprasklo ...

Dnes tuto instituci přiměřeného výprasku postrádám. Ovšem - věk 70, tj. dětství na přelomu padesátých a šedesátých.

1*:
Autor: J. Kanioková Datum: 26.3.2019 18:18

Re: Je fakt, že učitelky vynikají velikou :
Autor: K. Oldřich Datum: 26.3.2019 20:51

Bylo mi nedávno jedenasedmdesát let. Zodpovědně vám mohu říci, že "řezali mě málo" a že jsem jich dostal požehnaně. A jak rád bych tu ruku trestající dnes políbíl. :)

Re: Je fakt, že učitelky vynikají velikou :
Autor: I. Vermis Datum: 26.3.2019 13:36

Na vaši víru bych moc nesázel - a jinak učitelky jsou zatíženy neustálým stykem s dětmi, či mládeží - takže po čase začínají pohlížet na své okolí také spatra jako na děti...

Přečetl jserm si a nějaký čas s tím budu otravovat::
Autor: Z. Lapil Datum: 26.3.2019 8:40

"Chci z tebe vychovat úspěšného, samostatného a kreativního člověka. Takže si tady sedni a dělej, co ti řeknu."

Mimochodem: onou zarputilostí (= nedůvěrou v samostatnost dítěte) se vyznačují právě klasické školy, na rozdíl od alternativ typu Montessori a lesních škol(ek). Ty jsou k dítěti podstatně "přátelštější" a poskytují jím více svobody neboli - už zase to slovo - samostatnosti.

Ale nechci debatu strhnout ke školství, zarputilé matky jsou tématem dostatečně výživným.

Skvělé a pravdivé.:
Autor: M. Moravcová Datum: 26.3.2019 8:39

důvodem zarputilosti je potřeba ovládat. Jak chlapa, tak děti. Proto je většina zarputilých žen nenávistnými aktivistkami všeho druhu.

Re: Skvělé a pravdivé.:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 26.3.2019 14:28

Probém všech těchto věcí je to, že dítě se více učí nápodobou a identifikací se vzorem, než tím, že dělá to, co vychovatel říká.

Když vychovatel ječí na své děti, aby si vyčistily zuby, tak je sice vede k čištění zubů, ale zejména k ječení na děti, až je budou mít.

Dík za článek,:
Autor: P. Lenc Datum: 26.3.2019 7:43

není co dodat, nakonec bych pouze opakoval většinu toho, co zde napsali diskutující přede mnou.

Re: Dík za článek,:
Autor: Š. Hašek Datum: 26.3.2019 8:20

Jo.

Matky zarputilé vznikají :
Autor: J. Krásenský Datum: 26.3.2019 4:39

z matek starostlivých, a matka starostlivá z dívek bažících po dokonalosti... své i svého okolí. Starostlivá matka se pozná podle snahy být starostlivější než tchyně, než kamarádky, než vlastní matka. Není pro ni větší ho uznání než emaptické - "máš ty to ale starosti!" (pozor na přízvuk), zvlášť mezi "takématkami" starostlivými. Starostlivá matka žije v úplné rodině a snaží se ji všemožně vylepšit, odpor nesnáší, bere jej osobně, neboť kdo může být proti dobru, které Ona přináší (než ten zlý)? Děti vychovává starostlivou láskou vrchní sestry z "vyhoďme ho z kola ven". Muže cepuje (https://www.i60.cz/clanek/detail/22175/ponizovani-muzu-je-oblibeny-zensky-sport?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu). Když se jí dílo nedaří, hroutí se sama (není mučivějšího dokladu rčení, "není-li šťastná matka, není šťastná ani rodina"). Nebo se hroutí rodina - neb kdo chvíli stál již stojí opodál. A tak přicházejí na svět matky zarputilé.

(Možná je tento jev i odpovědí, proč je stále více dětí s poruchami vývoje osobnosti.)

Podmínka nutná a postačující:
Autor: J. Horský Datum: 26.3.2019 7:34

Podmínkou pro vznik Starostlivé Matky (dále SM) je také nedostatek skutečných starostí a dostatek peněz. V sociálním systému, ochotně podporujícím různé "nerodinné" výchovy dětí, není žena ekonomicky vázána k samci a má prostor své rozmary, třeba onu zarputilost.

Zástupným nadsamcem je zde stát, který ji živí, a ke kterému se upíná skrze soudy či OSPOD.

Některé SM si už ani nepřipouštějí, že by své děti měly uživit spolu se samcem, s nímž si je udělaly. Před Úřadem vlády vřískají, že 220 tis. od nadsamce je výsměch, protože ani 300 tis. není žádný zázrak. Pochopit, že ty peníze pocházejí převážně z práce jiných samců, kteří si s nimi rozkoš plození neužili, je asi nad jejich rozumové možnosti.

Montessori - "lesní verze škol"?:
Autor: V. Koreis Datum: 26.3.2019 1:58

S články paní Kovářové obvykle problémy nemívám a souhlasím i s většinou toho, co píše v tom dnečním. Zarazil mě pouze její poněkud pohrdlivý náhled na Montessori systém školství (nikoliv "Montessoriho" - jeho zakladatelka Maria Montessori byla ženou - už zde je vidět určitá nevědomost...), který mi připadá dosti neuvážený.

Výchovný systém Montessori zde je už déle než sto let a lze jej užívat na všech úrovních, od nejmenších dětí předškolního věku, až po střední školy. Žáci, kteří prošli tímto systémem, bývají potom zejména dobře připraveni na to, aby mohli přejít na vysokou školu, protože od raného dětství se zde klade důraz na individuální vlastnosti a potřeby žáka.

Paní Kolářová by udělala dobře, kdyby se s touto "lesní verzí škol", jak se o tomto systému výchovy vyjadřuje, trochu lépe seznámila.

Re: Montessori - "lesní verze škol"?:
Autor: M. Krátký Datum: 26.3.2019 2:22

Vážený pane Koreisi, také já rád čtu články paní Daniely Kovářové, ale i vaše příspěvky z daleké Austrálie. Dnes paní Kovářová použila celkem správně výraz Montessori - "lesní verze škol" - a to právě v souvislosti s popisem hnutí zarputilých matek. Pochopil jsem to jako zcela vhodný příměr pro typicky české prostředí - malá chybička v rodu mužského to jen potvrzuje - tyto zarputilky se v těchto lesních školách vyskytují v České kotlince víc než je zdrávo - hezký den a pište dál

Re: Montessori - "lesní verze škol"?:
Autor: J. Anděl Datum: 26.3.2019 5:58

Taky si myslím, že nešlo o odsouzení instituce jako takové, jen že pro maminky, se kterými se paní Kolářová setkává ve své praxi, může být tato instituce pastí intenzivní dokonalosti.

Souvisí to s jakýmsi mateřským workoholismem.