25.10.2020 | Svátek má Beáta


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zaorálek 21.9.2020 14:32

A co tedy, když mi taky nepřišel potvrzovací mail k té petici? Mám to zkusit znovu? To sou nervy...

R. Langer 21.9.2020 22:11

Napřed bych se podíval do spamu... ;-)

J. Vyskočil 21.9.2020 14:22

Když je někde asymetrický vztah mezi korporací a zákazníkem (pan Kechlibar to nazývá mamut a myš), stát zavede nějaká pravidla a regulace. Nikdo se nediví, že je to například u bank, dodavatelů energií nebo telekomunikací. Když tu vznik nějaký nový obor, kde se to opět objevilo, proč by stát nemohl zavést nějaká pravidla, která by uživatele chránila? Pokusy už tu byly - viz. nápad na zákonem stanovený zákaz cenzury Václava Klause mladšího.

P. Podešva 21.9.2020 14:02

Vtipné je, že například slovo Gestapo je naprosto zakázané a prostě ho na FB nepoužijete, ani v soukromé zprávě. to považuju za naprosto nehorázné, filtrovat soukromou komunikaci.

J. Jurax 21.9.2020 14:37

Zkuste, zda projde Geheime Staatspolizei.

P. Podešva 21.9.2020 16:13

Máloco jsem nezkoušel.

R. Langer 21.9.2020 22:11

Vsadím se, že jo... ;-D

J. Jurax 21.9.2020 12:19

Jojo ...

A proč vlastně musí být všichni na ksichtoknize?

J. Anděl 21.9.2020 12:46

Všichni nemusí, já tam nejsem.

A kdybych podnikal, udělal bych si tam byznys účet a snažil bych se tam nevést debaty, které by mě mohly stát profil. I když jakmile už ten účet člověk má, je asi těžké občas něco neokomentovat, tak jako tady na NP....

Ale to neznamená, že oblast podnikání FB nemá mít jasněji daná pravidla, ani to, že bych o ten profil nepřišel, i kdybych si dal opravdu hodně záležet.

J. Jurax 21.9.2020 14:35

Jsou věci, které nevím.

Například zda ku podnikání jest nezbytností účet na ksichtoknize.

J. Anděl 21.9.2020 16:07

Nezbytné ve smyslu, že bez toho nedostanete živnostenský list, to asi není. Je to nezbytné asi tak jako reklama, odhaduji. Jako vlastní webové stránky.

Nejsem si jistý, zda je nezbytnost vzhledem k tématu relevantní.

Z. Lapil 21.9.2020 20:18

Asi záleží na oboru, určitě je to dobrá věc pro komunikaci s "lidovymi" zákazníky. Kino či divadlo pošle přátelům zprávu o premiéře, hospoda polední menu aneb kdo není na fejsu, jako by nebyl. Já to taky nepoužívám, ale má milovaná tvrdí, že je to přehlednější než mail.

Fakt ale je, že když chci, aby mi něco přeposlal, má s tím problém.

V. Církva 21.9.2020 8:23

Zkrátka přiznejme si, že existují i pravicoví dogmatici. Ti plácají že soukromý facebook si může dělat co se jim zamane. Ti ale zapomínají že soukromý obchod by pak byl i odebrat a nezaplatit, či ukrást. Pak se i pravičák musí obrátit na policii či soud. Nebo vzít pistolníky a zjednat pořádek. Pokud je ilegální postřílet vedení facebooku (a je dobře že je) musí být nějaká pravidla i pro něj!

A s tou bankou je to ještě lepší případ. Pro někoho je FB součást podnikání nebo politické výhry.

To, že se dá FB zregulovat i tak, že musí mazat všechny co nesouhlasí s islamizací Evropy je pak chyba zákonů a politiků. Proto jsou petice a volby kdy se musí volit Trikolory, SPD a jiné protiprogresivistické strany.

V. Církva 21.9.2020 8:43

Jinak právo je samozřejmě v době ledové. Zatímco (nejen) Huawei vesele šmíruje a ještě se durdí že je v tom chtějí brzdit, Rittiga nemohli usvědčit, protože k odposlechům bylo hranaté místo kulatého razítka.

Žijeme v době informací. Ty tak mohou být víc než peníze. No a know-how už evropské elity dávno přestaly chápat. Proto jej vesele vyprodávají, však si za peníze koupí jiné. Nekoupí. Zaostalé země si po odklonu od dolaru nekoupí nic.

Občas říkám soudy a zákony zrušit a začít znovu. Jenže v době neomarxistické by to bylo jako když "reakční" ministři odstoupili, vzniklo by něco horšího. Takže nevolme progresivisty ani i ty co je tolerují a místo MiChPrDů, demonstrujme prosti skutečným hrozbám neokomunismu a islamizmu.

R. Langer 21.9.2020 10:12

Škoda jenom, že to tomu Huawei dodneška nikdo nedokázal, co? ;-D

J. Anděl 21.9.2020 10:46

Šmírování asi ne. Propojenost firmy a (ideologicky řízeného) státu asi jo.

FB může jednotlivci smazat účet, když najednou přestane být v pohodě nějaký můj předloňský příspěvek o ostružinách (black berries).

Čína může přehodit nějaký vypínač v systémech, využívaných infrastrukturou státu, když někdo třeba pojede na Tchajwan nebo vyvěsí špatnou vlajku.

Teď si vyber :-).

P.S.: netykám vám ;-)

J. Skála 21.9.2020 11:32

"Propojenost firmy a (ideologicky řízeného) státu"

To Vám vadí a Propojenost FB a (ideologicky řízeného) státu

Vám nevadí?

J. Anděl 21.9.2020 11:35

Taky mi vadí. Myslel jsem, že je to z mých příspěvků zřejmé.

BTW, taky by mi připadalo divné, kdyby Facebook měla být aplikace, využívaná státní správou k udržování kritických funkcí infrastruktury.

:-)

V. Církva 21.9.2020 19:41

Samozřejmě vadí obojí. Jak to bude za 20 let nevím, ale zatím má Západ ještě určitou pluralitu a pojistky. Jakkoliv směřování Západu je strmě dolů a Číny co se týká politiky a svobody stagnace. Ekonomicky jednoznačně nahoru. Zatím je pro mne spojence Západ. A byl bych rád kdyby to tak bylo ještě dlouho.

V. Církva 21.9.2020 19:39

Jako ono ani Číně ani CIA nikdo nedokázal koho všeho šmírují a téměř s jistotou víte (nebo vážně nevíte?), že to dělají. A že je Čína komunistická a co je to komunismus snad víte. ne?

Jinak věřte tomu, že když je něco možné dělat, určitě to někdo dělá. A tím zde myslím šmírování komunikačních prostředků.

No a skutečně by nám jako nekomunistům mělo vadit spíš to komunistické šmírování. Samozřejmě u komunistů to může být naopak.

R. Langer 21.9.2020 22:13

No když to tak jistě víte... ;-)

Z. Lapil 21.9.2020 9:37

Já se u pravicového dogmatismu občas přistihnu, ale i jako takový si nemyslím, že by si Facebook mohl dělat, co chce. Musí dodržovat smlouvu (takže žádné jednostranné změny; možnost vypovědět smlouvu jistě existuje, přinejmenším v obchodním/občanském zákoníku). Otázkou je, jestli je Facebook natolik ne-monopolní, aby bylo možné uvažovat o dobrovolném podpisů z "mé" strany.

Moc pěkně vystiženo T. Pratchettem v jisté knížce. Dostala se k vrchnímu Luciferovi smlouva Microsoftu na Windows. Ten ji se zájmem přečetl a poslal pekelníkům na oddělení "Podpisy krví a lapání duší" s lakonickou poznámkou: Učte se, hoši.

J. Strakoš 21.9.2020 5:59

Dnes nezmíněný aspekt, který mne zaujal minule a který považuji za významější, byť se mi zásah do soukromých práv nelíbí - privátní sociální sítě ovlivňují společnost a tím dávají možnost posouvat hranice (rámec) normálnosti některým směrem. Důsledkem bude změna i pro lidi, kteří na nich nejsou. Takže když Facebook začne podporovat nositele fialových triček a vy tam kvůli tomu nebudete chodit, protože fialovou nemáte rádi, je možné, že dříve nebo později bude fialová normou a pokud ji nebudete nosit, budete potrestáni.

D. Staněk 21.9.2020 1:47

Pridam dalsi polinko :( vypada to ze kdyz mi Facebook zablokuje v budoucnu z jakehokoliv duvodu ucet, tak prijdu o moznost pouzivat moje VR bryle vcetne her ktere jsem si koupil !!! A to vse jsem koupil od tretich stran !! Tehdy jeste Facebook firmu Oculus nevlastnil. To je dalsi hnus

R. Langer 21.9.2020 5:19

Ano, ovšem v tomhle případě by to už zřejmě šlo dát k soudu, tady jde zcela nepochybně o majetek, o jeho neoprávněné zadržování. Myslím, že tady jde FB sám proti sobě, tohle by se mu mohlo vymstít.

J. Anděl 21.9.2020 7:00

Tak tohle je vůbec zajímavá oblast. Hardware, který si kupujete, potřebuje často ke svému provozu speciální SW. Měl jsem (ještě fakticky mám) takové 3d brýle, který ovšem vyžadovaly, aby je podporoval ovladač grafické karty.

No, a výrobce grafických karet tenhle směr vývoje zamázl, protože spíš virtuální realita, a brýle přestal podporovat. Takže je mám, rozbité nejsou, ale už nefungují. A nikomu jsem se neznelíbil.

Mimochodem nějak podobně dopadli i majitelé prvních Google brýlí pro rozšířenou realitu, nepletu-li se.

Vím, je to něco jiného než svévolné odříznutí od služby kvůli banu. Ale hranice je tenká.

Z. Lapil 21.9.2020 9:47

A to je ještě "hračka". Já mám takhle vysloveně pracovní program 20 let starý, tou dobou za nějakých 70 000. Straší mi ve starém počítači s XP, komunikace pouze přes USB, respektive flashku.

A mám počítač ještě starší, se sice DOSovskou, ale bohatší verzí onoho programu. Krásně funguje (tedy - fungoval před několika lety, už dlouho jsem se ho neodvážil zapnout), ale nemá už žádný interface. Porty USB byly tou dobou v daleké budoucnosti, diskety jsou naopak minulostí. Leda tak mobilem fotit obrazovku.

J. Anděl 21.9.2020 7:04

Svým příspěvkem výše jsem chtěl připomenout, ale nějak mi to vypadlo, že takových věcí bude přibývat spolu s chytrou domácností, chytrými automobily atd. Vysavače, žárovky, ledničky, televize, ty auta atd. - všechno bude dálkově vypnutelné. Ať obecně třeba z důvodu nějaké ekologické normy nebo toho, že firma přestane model podporovat, nebo třeba individuálně za trest.

Z. Lapil 21.9.2020 9:49

Kdyby vypnutelné. Mobil mi před pár týdny začal fotky ukládat v jakémsi novátorském formátu, ostatním počítačům neznámém.

J. Anděl 21.9.2020 10:02

Tak.

Zkrátka - motyku, nebo i mixér si člověk koupil a dokud se to nerozpadlo, měl nad tím kontrolu. Mohl si nakoupit náhradní součástky do zásoby, kdyby chtěl nějak překlenout čas, kdy výrobce přestane součástky vyrábět.

Teď kontrolu postupně ztrácíme. Respektive pozvolna přecházíme k modelu, kdy si kupujeme čas, nikoliv předmět. Je to de facto pronájem i v situaci, kdy se to tváří jako koupě.