Diskuse
PRÁVO: „Zakažme domácí porody!“
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Rozhodnutí, zda rodit doma, či v nemocnici
bych nechal na každém. Je podle mne hloupost to nařizovat zákonem. Člověk není majetkem státu (i když si to mnozí politici a dokonce i úřeníci myslí). Steně tak bych nechal na každém, když se rozhodne z tohoto světa odejít a nebránit mu. Ať už jsou důvody jakékoliv.
Re: Rozhodnutí, zda rodit doma, či v nemocnici
Problém není ve stupidní matce. Problém je v dítěti, které není majetkem rodičů a rodiče mu nemají právo bránit žít svým stupidním rozhodnutím. Je to dost podobné tomu, jakoby rodiče mohli své dítě zdravotně nepojistit ... .
Co postižené dítě z domácího porodu, které by postižené být nemuselo ?
... a s tím odchodem ? ... co duševně nemocný člověk ?
Srovnatelná úmrtnost u nesrovnatelných skupin? :o7
Velmi rád čtu autorčiny články týkající se ekonomiky, ale mám obavu, že nyní vstoupila na pole, kde se příliš neorientuje. Nějakou tisícovku dětí jsem již vlastníma rukama odrodil a moje zkušenosti jsou právě opačné, než její. Problém vidím v jejím odkazu na statistiku dokládající, že "plánovaný a asistovaný domácí porod byl ve srovnání s medicínským porodem spojen se statisticky srovnatelnou mírou perinatální úmrtnosti".
Předpokládám totiž, že k plánovanému domácímu porodu se odhodlává lékař či porodní asistentka většinou jen tehdy, když ani jedno z předchozích vyšetření nesignalizuje sebemenší riziko komplikací. Pak to ale znamená, že zde máme co do porodní rizikovosti statisticky nesrovnatelné skupiny - skupinu žen, kde nic neukazuje na komplikace (těm jejich porodní asistentky dovolí rodit doma), a skupinu žen, kde na lze nacházet známky hrozících komplikací (ty nechávají raději rodit v nemocnici). Pak ale autorkou citovaná "SROVNATELNÁ míra perinatální úmrtnosti" vyjadřuje děsivý fakt: Perinatální úmrtnost u vysoce a selektivně vybrané skupiny domácích porodů je srovnatelná s perinatální úmrtností žen rodících v nemocnici. Tedy je srovnatelná se skupinou rodiček zahrnující i ty NEJRIZIKOVĚJŠÍ KOMPLIKACE !
Nejsem statistik, třeba se mýlím. Ale pokud vstupní informace jsou pravdivé, pak je to podle mého soudu argument proti domácím porodům ve skutečnosti .... "jak noha".
Re: Srovnatelná úmrtnost u nesrovnatelných skupin? :o7
Dobry den,dekuji za nazor fachmana, Vase souvislosti mi unikly
Naše kočky také rodí doma!
Tak proč by ta paní nemohla slehnout, tam, kde ji napadne? Zejména, když má za sebou takovou sérii.
Když nastane problém,....
kde ho zvládnou lépe, doma nebo v porodnici ?
A. Starý
Statistické vývody
Tak ty autorčiny statistické vývody ohledně Cochranovy databáze jsou silně manipualtivní. Takovéhle vývody by mohla dělat jedině ze statistické studie, kde by významně velká a náhodně vybraná skupina rodiček musela povinně rodit doma a jiná stejně velká skupina rodiček musela povinně rodit v nemocnici. Jenže autorčino statistické hodnocení je založeno na vzorku žen, které se samy dobrovolně rozhodly rodit doma a zcela jistě tak učinily na základě mnoha rozhodnutí, vycházejících zejména z jejich vlastního zdravotního stavu a podepřených mimo jiné i předchozím medicinským vyšetřením, což samozřejmě významně snižuje míru rizika a případných komplikací u skupiny rodící doma na úkor skupiny rodící v nemocnici (zodpovědná matka , která dopředu ví o případných možných komplikacích, nebude rodit doma). Jestli autorka takto manipulativně pracuje se statistikými daty i ve svém valstním oboru, tak to tedy potěš koště. Ale co ostatně asi čekat od někoho, kdo používá výkřiku typu "Gratuluji, vědo – po miliardových investicích do výzkumu jsi přišla na to, co lidská intuice v pravěku už dávno tušila…" a dává tak zcela nepokrytě najevo, že vůbec netuší, co to věda je.
F. Lesniak
Autorka se sice nechce nikomu zpovídat,
ale hned nám sdělila, že rodila počtvrté doma. No a co jako? Je to její věc a každý by si to měl rozhodnout sám. Koneckonců naše babička také rodily doma. Jenže naše babky byly odolnější. Dnes je problém dítě počít a pak jej donosit. Stát by do toho ale kecat neměl. Měl by ale nastavit pravidla a také sankce za to, když dítě vlivem nedbalosti či neodbornosti zemře. Ale ve státě, kde je problém se dohodnout a zakázat kouření ve všech veřejných prostorách, bude problém se dohodnout i na pravidlech domácích porodů.
S. Kneifl
Argument 5
"Ať si maminka klidně rodí doma, ale pokud dítě zemře kvůli nějaké banalitě, která je v nemocnici běžně řešitelná, ať je souzená za vraždu."
Ano, matka je zodpovědná za své dítě, ale skutečně to znamená, že si s ním může dělat, co chce? Asi vám uniká smysl slova zodpovědnost.
Statistiky jsou pěkná věc, ale znám osobně několik lidí, kteří by při porodu doma prostě a jednoduše zemřeli, a to jak děti, tak matky.
Re: Argument 5
myslím, že smrt novorozence je dostatečným trestem pro matku. zajímavé ale je, že se málokdy ptají na názor otců, jako kdyby se na zplození potomka nepodíleli
nařízení
Blahopřeji k děcku a přeji hodně zdraví. Ten problém je obecnější. Stát má tendenci stále něco zakazovat , přikazovat , vymáhat a trestat . Kdo jiný než moudrý poslanec či úředník ví, co je pro nás dobré ???
J. Plzák
Re: nařízení
To je přesně jádro pudla.
Je potřeba najít demokratické řešení pro omezování tvůrčích aktivit zákonodárců.
Ti blbové si myslí, že mohou beztrestně kecat úplně do všeho.
J. Plzák
Vše se opakuje.
Jenom v obráceném gardu.
U nás byly potraty zcela běžnou věcí v době, kdy se německá společnost hádala o jejich legalizaci. Jinak a obrazně řečeno, Němci byli v té době 100 let za opicemi.
Dnes jsou domácí porody v Německu zcela normální věc a 100 let za opicemi jsme, pro změnu, my.
Před lety běhaly německé "Emance" po městech s transpareny "Moje břicho patří mně." Možná budou brzo české Emance (emancipované ženy) běhat s nápisy "Domácí porod je moje věc."
Tenkrát i dnes byly a jsou tyto ženy vprávu a v neprávu byli a jsou ti lidé, kteří nebyli a nejsou přímo zúčastněni a přesto kydají, viz zákonodárce xy a nebo doktoři ztrácející kšeft.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz