26.9.2020 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

PRÁVO: Začněme konečně opravdu chránit svobodu projevu

Podle všeobecného přesvědčení nám dnešní liberálně demokratický stát, narozdíl od svého totalitního předchůdce, garantuje ochranu svobody projevu. Při bližším zkoumání ovšem rychle zjistíme, že tomu tak úplně není…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Vydra 17.7.2019 0:01

Předsudečná nenávist

Pokud chcete vědět,pane Hrubý i ostatní diskutující, jak se bude nadále vyvíjet svoboda projevu, seznamte se laskavě s informacemi o zprávě a dalších připravovaných opatřeních v boji s t.zv. "předsudečnou nenávistí".

V. Braun 16.7.2019 21:56

Autor by se měl poučit o příčinách genocidy,

a pak se teprve vrátit k tématu svobody projevu. Je totiž celkem prokázáno, že genocidu a násilí nejprve předchází verbální projevy. Trestní odpovědnost za takové projevy je pak na místě, protože brání rozpoutání něčeho, co se pak ve stadiu skutečného násilí již těžko zastavuje.

"Jsme totiž nastaveni tak, že ve chvíli, kdy často ze zcela pochybných důvodů věříme, že někdo patří do „cizí“ skupiny, nemáme problém chápat jej zcela odosobněně"

Citát je o genocidě z tohoto zdroje:

http://www.iliteratura.cz/Clanek/39583/zrzavy-jan-proc-se-lide-zabijeji

J. Kouk 16.7.2019 19:08

Prave mi nebyl vložen příspěvek, kde odsuzuji, ze se vubec nikdo nezajima o tom, ze vymizela slušnost a misto toho se umoznuje, aby beztrestne do vaseho obličeje mohl nekdo rvat, ty kur.o, mel te nekdo podříznout!! Tohle uz neni demokracie, protoze ja mam právo, abych nebyl urazen a to by melo byt smerodatne, za svoboda jednoho konci tam kde zacina svoboda druheho, jenze to nikoho nezajima. Hlavní je moznost rvat. Cikani, ci zidi do plynu? Tak tohle ne!!!! Od slov k cinum je jen zdibicek..

M. Koutný 16.7.2019 15:48

Výzva k posílání kohokoli do plynu

je výzvou k trestnému činu a tudíž si zaslouží nejen morální, ale i zákonný postih.

D. Stirský 16.7.2019 13:57

Ano i ne.

Byl to tolikráte zesměšňovaný a kritizovaný Havel, který upozorňoval na neuvěřitelnou moc slova. Hitler se dostal k moci především proto, že byl vynikající řečník a mluvil a mluvil a mluvil. Různí lidé si tehdy také říkali: "Vždyť těm jeho nesmyslům o Židech rozumný člověk nemůže vůbec věřit."

J. Cyrany 16.7.2019 14:54

Re: Ano i ne.

Vy jste to posunul až příliš. Samozřejmě šíření názorů , které uráží jinou rasu , národ atd. je trestný. Tam je ta hranice.

Z. Lapil 16.7.2019 15:16

Re: Ano i ne.

Lze urazit někoho, kdo není přítomen?

Ale vážně: proč? Tvrdím, že "samozřejmě" není argument. Já tu urážku označím za tvrzení a máte po samozřejmě. "Každý Lapil je idiot" si tvrďte po libosti, mě samozřejmě může urazit jen inteligentní člověk :-).

Preventivní námitka: jste si jist, že když zakážete říkat něco jako "všichni muslimové jsou násilníci", A/ že si to ti, kteří si to myslí, myslet přestanou? A B/ že tím změníte skutečnost (všichni muslimové se stanou nebo přestanou být násilníky)?

J. Cyrany 16.7.2019 15:32

Re: Ano i ne.

No aby si např. pedofilové svobodně šířili své zážitky ze znásilňování batolat by se vám nezdálo přes lajnu ? I když bude jistě množina lidí, kteří na to batole budou mít i tak zálusk. Pardon za trochu drastický příklad. Prostě neomezená svoboda nemůže být v ničem a ani není. Tak jak bude přibývat lidí na této planetě jí bude z logických důvodů míň a míň. Prostor, doprava, ekologie atd.

Z. Lapil 16.7.2019 15:44

Re: Ano i ne.

Pedofila je třeba zavřít za znásilňování batolat, ne za to, že blbě kecají. Dokonce ani za pedofilii ne, to je nemoc, takže nanejvýš povinné léčení.

S definicí svobody mám taky problém, respektive absolutně svobodný nejsem. Viz dopravní předpisy, a to ještě neřeším fyzikální nemožnosti. Ale všimněte si - my se tady právě o pedofilech a znásilňování batolat bavíme. Zatím jsme - přes "poněkud drastický příklad" - evidentně na straně "hodných", ale dovedu si představit, že zabředneme do oblasti, která někomu udělá šoufl. Bude správné nás zavřít za propagaci, když řešíme problém snad přímo filosofický?

J. Cyrany 16.7.2019 16:07

Re: Ano i ne.

Jdu se psem...

I. Semrád 16.7.2019 11:05

Další blouznivec

Jisté omezení svobody projevu je přirozeně nutné v zájmu nás všech. Je celkem známá věc, že dlouhodobě a cíleně projevovaná nenávist nakonec vede "od slov k činům" a ke katastrofě.

Následují citace z aktuálního trestního zákoníku ČR (autor má zajisté jako občan právo usilovat o změnu):

§ 352 Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci (1) Kdo skupině obyvatelů vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

§ 353 Nebezpečné vyhrožování (1) Kdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

§ 355 Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob (1) Kdo veřejně hanobí a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

I. Semrád 16.7.2019 11:07

Re: Další blouznivec

§ 356 Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod (1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

§ 403 Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka (1) Kdo založí, podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let. (2) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným podobně účinným způsobem, b) spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny, c) spáchá-li takový čin jako voják, nebo d) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu. (3) Příprava je trestná.

§ 404 Projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka: Kdo veřejně projevuje sympatie k hnutí uvedenému v § 403 odst. 1, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

§ 405 Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia: Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické, komunistické nebo jiné genocidium nebo nacistické, komunistické nebo jiné zločiny proti lidskosti nebo válečné zločiny nebo zločiny proti míru, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

J. Sušeň 16.7.2019 12:14

Re: Další blouznivec

je vidět, že jste nepochopil článek

R. Lávička 16.7.2019 16:07

Máte pravdu

M. Prokop 16.7.2019 18:10

Re: Další blouznivec

Minimálně § 355, 356 a 404 jsou dost zneužitelné.

I. Semrád 16.7.2019 20:59

Re: Další blouznivec

Rozumná tolerance je na místě, aby se případní provokatéři museli dost snažit.

Ti co to opravdu myslí vážně, jsou holt za mučedníky (nevím o takových u nás, i když ABB se snaží opravdu mimořádně).

V. Pavelka 16.7.2019 10:02

No jo

Každý kdo se bojí Svobody projevu", je jen zbabělec a demonstrátor vlastní ubohosti.

J. Richtter 16.7.2019 10:26

Re: No jo

Přesně!! Ten pocit svobody a demokracie když slyšíš z rádia kun*a sem, kun*a tam. Balzám na duši pro ekonomické zmr*y.

J. Sušeň 16.7.2019 12:18

Re: No jo

jste zcela vedle, za nu*dy apod, Vás nikdo nezvřa do kriminálu (max tak do blázince, pokud to budete opakovat moc často), ale pokud se svobodně vyjádříte třeba k muslimským násilnostem, či k chování různých privilegovaných menšin, tak to už pak Vás kriminál postihnout může (narozdíl od stejného projevu příslušníků oněch menšin, či muslimů na adresu většinové společnosti)

A. Alda 16.7.2019 9:44

Naprosto s Vámi souhlasím, pane.

Naprosto.

Svoboda slova buď je, nebo není. A u nás není. Protože nemají-li ji všichni, tak není.

J. Richtter 16.7.2019 10:28

Re: Naprosto s Vámi souhlasím, pane.

Nekecej. Brání ti někdo volit proruské vši, komunisticko-estebáckou veteš nebo jiné kolaboranty?

J. Sušeň 16.7.2019 12:15

Re: Naprosto s Vámi souhlasím, pane.

Volby přeci nesouvisí se svobodou slova a projevu, mícháte hrušky s jablky

J. Sedlář 16.7.2019 22:38

Re: Naprosto s Vámi souhlasím, pane.

Nevysazovat medikaci a zavřít se na ubikaci. Je vidět že váš projev je svobodný dost. Je zcela osvobozen od souvislostí s textem na nějž (ne)reagujete.

D. Píšťala 16.7.2019 9:31

Svoboda projevu je u nás chráněna dostatečně!

Horší už je to se svobodou po projevu !

J. Ráž 16.7.2019 10:48

Re: Svoboda projevu je u nás chráněna dostatečně!

I za komunistů si mohl dovolit každý říci svobodně co chtěl. Ale neměl jistotu, zda na svobodě po tom projevu zůstane.

Vypadá to, že se toho dožijeme opět!

J. Sušeň 16.7.2019 12:20

Re: Svoboda projevu je u nás chráněna dostatečně!

Hm trefná myšlenka :-)

̈Svobodně se sice projevit můžeme, ale budeme za to po zásluze potrestáni :-)

K. Janyška 16.7.2019 8:57

Svobodu projevu nelze chránit bezpodmínečně.

Záměrné lži a pomluvy musejí zůstat trestné... Dzp.

J. Hejna 16.7.2019 9:01

Re: Svobodu projevu nelze chránit bezpodmínečně.

A co nezáměrné lži a pravdivé pomluvy, pane Janyško?

K. Janyška 16.7.2019 12:54

Re: Svobodu projevu nelze chránit bezpodmínečně.

To rozhodne soud co je co... Dzp.

Z. Lapil 16.7.2019 15:02

Re: Svobodu projevu nelze chránit bezpodmínečně.

Lež je z definice záměrná a pomluva je nepravdivá rovněž z definice.