29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

PRÁVO: Vodovodní přípojky

Aktuální verze znění zákona 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích v praxi znamená, že náklady za opravy a rekonstrukce konkrétních vodovodních přípojek platí všichni občané v cenách vody.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kosejk 8.4.2013 19:22

:)))

A mohl by mi pan Havel vysvětlit, jak se mám starat o přípojku, která je na cizím pozemku? Ona často bývá i v obecním chodníku. Někdy bývá i pod obecní komunikací. To to mám jednou za čas rozkopat, abych je preventivně kontroloval? :)

A další věcí je, že lidi si nerozhodují o tom, kde na vodovodní řád lze napojit přípojku. Když vám vodáci řeknou, že nejbližší možnost přípojení je cca 200 m vzdálená, tak se mám starat o 200 m přípojky?

By mne zajímalo, kdy na majitele nemovitostí stát přenese i to ,že se budou muset starat i o elektrické vedení od transformátoru - až k domům. :)))

J. Šimonová 8.4.2013 18:38

Lidi, domyslete to

Bytové družstvo o 20 partajích si má opravit přípojku kanalizace. Oprava nejde a nejde, zavolá se odborník, pak druhý, rozkopáno je to dva týdny, odborníci se střídají. Po třech týdnech nějak opraveno, zasypáno, zahlazeno, nyní opravit nový chodník, pak vrátit lampu ´veřejného osvětlení, také novu z nové kolekce na zakázku, a pak ještě zelený čtvereček s obrubníky, vše bylo nové, tak hurá, ať to tak vypadá. Kolik to mohlo stát? Předloni jsem se neptala, ale dnes bych to ráda věděla. Ti družstevníci by to jistě nezaplatili, takže dnes by už byli bez bytů, možná i dalšího majetku. To je jasné, exekutor by z nich ten dluh vytřískal. K tomu tedy budou dobré přípojky - k exekucím celých družstevních domů. A ne že ne. Můj náhled je zde: http://janasimonova.blog.respekt.ihned.cz/c1-59637570-chcete-si-sami-udrzovat-vodovodni-pripojky-pod-verejnym-prostranstvim 

F. Doušek 8.4.2013 17:32

Přátelé, neměli byste si také udržovat a opravovat

přípojky teplovodní, nejlépe rovnou od teplárny až k vašemu domu?

Pak, že rezervy nejsou.

V. Grycz 8.4.2013 15:51

Bendl končí

tak se snaží kámošům přihrát co jde.

L. David 8.4.2013 14:44

Pamětníci vědí,

že v padesátých letech stál kubik vody 6 haléřů (slovy: ŠEST HALÉŘů). Takže od té doby nám voda zdražila více než tisíckrát, přestože nám ji Bůh dává zdarma.

Chápu, že její čištění od námi způsobeného neřádstva nebo budování studní, instalace rozvodů vody a kanalizací a jejich údržba, pohon čerpadel, provoz čističek, atd. stojí peníze. Ale je tu cena 70, 80, někde až 100 Kč za kubík opravdu adekvátní?

Kam plynou bláznivé zisky vodárenských společností? Už se stalo, že by některá z nich zveřejnila oprávněnost cenové kalkulace za vodné a stočné ?

A jestliže např. ceny tepla z tepláren hlídá stát, nebylo by na místě, aby si na vodárenské vydřiduchy stát také konečně došlápnul ? A to bez úplatných politiků, kteří jsou snad financováni mimo jiné také vodárenskými společnostmi.

Je zločinem předchozích vlád, že přistoupily k provatizaci vodárenství, plynárenství, elektrárenství, teplárenství, zdravotní péče a farmacie. Přes tyto položky je nyní obyvatelstvo špinavými způsoby ždímáno nejvíce. Neboť bez těchto pravidelně konzumovaných položek nelze žít. A zločinci to dobře věděli !

K. Řežábek 8.4.2013 12:28

Náhodný zřídkavý neovlivnitelný jev

Přípojky občas praskají  a pak tečou, musí se opravit.  Jde o jev náhodný, zřídkavý a z pohledu  majitele nemovitosti  neovlivnitelný. Když nastane, tak jde o  problém velmi nákladný, řádově desítky tisíc korun, a pak je zase  desítky let klid.

Na takové jevy (povodně, požáry, autohavarie,...) vymysleli lidé pojištění: 100 lidí se složí, dá stranou  100 x 1000 Kč, a  v průměru se pak mohou  opravit ročně zrovna ty 2 připojky, které praskou.  A když je lidí  více, tím lépe. Nikoho to nepoloží úplně, všichni si riziko rozložili.

Nyní jako pojiˇštovna funguje  vodovodní společnost, která to lidem rozúčtuje.  Vcelku spravedlivě, podle spotřeby vody.  Když ale projde ten hloupý zákon,  jistě se toho chytí pojiˇšťovny a bude to dražší - musejí na tom přece navíc vydělat. Na kom vydělají?

J. Jurax 8.4.2013 23:15

Re: Náhodný zřídkavý neovlivnitelný jev

Tak, tak - ovšem projde-li ten zákon, vodárenské společnosti jistě slevní vodné, když z nich bude sňato nesnesitelně nákladné břímě oprav přípojek. Nebo že by ne?

P. Vaňura 8.4.2013 12:12

Autor je naprosto blbý nebo podplacený

Majitel nemá ŽÁDNOU možnost starat se o "údržbu" svých přípojek. Ty měly zůstat vodovodům a kanalizacím.

Ostatně, co by stát dělal, kdyby se majitel rozhodl, že NECHCE, aby nad jeho přípojkou jezdila auta, která je svým provozem ničí.

Je to jen snaha přenést část nákladů na odběratele, přičemž cena vody je už dnes astronomická a je to jeden z nejlepších argumentů příznivců minulého režimu.

P. Skřivan 8.4.2013 13:12

Re: Autor je naprosto blbý nebo podplacený

Asi tak. Za chvilku tu bude návrh, že přípojka není jen přípojka, ale i hlavní rozvod od sousedního domu k sousednímu domu. :-)))

J. Tachovský 8.4.2013 11:52

Kdyz uz platit vodovodni pripojku

tak k vlastni studni

P. Papež 8.4.2013 11:45

Odborník na vše

V televizi se pan ministr, taktéž odborník na vše (stačí se podívat, ve kterých oborech už působil a co způsobil!!) vyjádřil, že by si měl vlastník platit a zodpovídat za vše, co je nad jeho přípojkou, ať je ve veřejné části nebo ne. Napadá mě, že bývalý ministr dopravy učiní odpovědnými za vše nad přípojkami i odpovědnost vlastníka za letecký provoz (nedej bože, kdyby nad přípojkou havarovalo letadlo, tak se nedoplatíte) nad přípojkou. Nakonec pro určité spektrum lidí je důležitější nahrabat peníze (i umožněním skupině lidí okrádat ostatní), než služba pro lidi, kterou mají v popisu práce, ale která nepřináší tolik peněz do vlastní kapsy.

P. Vaňura 8.4.2013 12:14

Pokud bude mít majitel možnost

ZAKÁZAT provoz aut nad svou přípojkou, co bude pan ministr dělat?

L. Severa 8.4.2013 11:28

Autor je agrární analytik,

který si problematiku cucá z prstu. Myslím, že všichni diskutující dostatečně vysvětlili o jaký nesmysl kráčí.

F. Doušek 8.4.2013 11:09

Autor přiznává, že náklady oprav přípojek jsou zahrnuty v ceně vodného.

V tom případě postrádám úpravu cen vodného směrem dolů, neboť se jedná o další bezostyšné okrádání spotřebitelů vodárenskými společnostmi.

Tím by se měl ombudsman zabývat především.

V. Kolman 8.4.2013 11:03

TO JIM NESTAČÍ 100!!! NÁSOBNÉ ZVÝŠENÍ VODNÉHO

Postrádám logiku STONÁSOBNÉHO!!! zvýšení vodného a stočného v období zprivatizovaných služeb. Lituji, že nebydlím na venkově, nemohu si vykopat studnu a ty vydřiduchy poslat do krajin, kde slunce nesvítí a kde pobyt je horší než v pekle :-((

P. Vass 8.4.2013 10:28

Co vodovod vodovodem stojí, ...

... starala se o přípojky vodárna. Jen blázehn by věřil, že to dělala zadarmo. Tyto opravy a jistě i se ziskem byly obsaženy v ceně dodané vody. Jenže ony i přípojky stárnou a tím asi i náklady na jejich údržbu a opravy. Tedy bylo by na čase tuto starost přešupnout na bedra těch, kdo je užívají. Je to přeci tak spravedlivé...

K. Řežábek 8.4.2013 12:18

Re: Co vodovod vodovodem stojí, ...

Ano, přesně tak. Právnická ekvilibristika dopadne na miliony lidí, a pak snad zákon zase zruší. Pokusní králicí... to jsme my všichni. Chyba je v tom, že právnicí - tvůrci zákona -  za svoji práci nenesou odpovědnost, a poslanci už vůbec ne. Klídek...

Je obdivuhodné, jak tvůrci zákonů  pomíjejí dopady do praxe.  Už dávnou před průšvihem s fotovoltaikou jsem psal do NEV. PSA, k čemu to povede.... ale právníci byli v klidu. Možná v uplaceném klidu?

Potom zase nějaký právník vymyslel, že  manžel je "dárcem" spermatu vůči své manfželce (když chtějí dítě).  Jako slovní cvičení možná dobré ...až došlo k zákonu o tom, že věk dárců nesmí být vyšší než 40 let.  Logicky by pak z léčby pro neplodnost vypadli všichni muži (manželé)  nad 40 let.  Ne, to není nesmysl, to prošlo Parlamentem ČR, a až Senát ČR to vrátil zpět  - a pak to přepracovali... 

Je snad i zde klid  zákonodárců  a předkladatelů zákona - klid z hlouposti, z neznalosti nebo klid uplacený úplatky?

J. Farda 8.4.2013 9:17

vodovodní přípojky ...

Autor příspěvku ve své filipice dluží vysvětlení, jakým způsobem se onen pečlivý a starající se vlastník může starat o vzorný stav své přípojky pod veřejnou komunikací, která bývá různě překopávána např. pokládkami jiných liniových vedení se všemi důsledky s tím spojenými. Co se údajného nezaměřování nových přípojek, tak ač už jsem dlouho mimo obor, konstatuji, že jsme novou přípojku bez geodetického zaměření prostě nepřevzali, a velmi pochybuji, že se praxe změnila. Pane autore, račte prosím nám nevěřícím Tomášům onu vzornou péči o část pod veřejným prostranstvím zdokladovat praktickým příkladem! Tečka.

P. Pruner 8.4.2013 7:33

lumpárna

Odvahu veřejně obhajovat připravovanou lumpárnu má jen pan ministr Bendl, pan Havel a zástupci vodárenských společností. Ty při privatizaci na sebe převzaly i závazky včetně oprav přípojek. Ta se běžně opravuje až při problému, nikdo přeci nerozkopává silnici či chodník, aby se prevetivně podíval na přípojky. Nevím jak tedy pan Havel došel k názoru o tom, že se někdo o to "stará". Naopak, přípojky stárnou, náklady na opravy stoupají a vodárenské společnosti chtějí naopak své zisky zvyšovat. Mnohonásobné zdražení vodného a stočného oproti socialismu je jim ještě málo. Tak si zlobovaly pár politiků a zkouší, co pitomí občané ještě unesou. Ti by si měli uvědomit, že se to přeneseně týká všech.

Politicky nechápu, proč si ODSka proti sobě štve další potenciální voliče. To je už ta jejich nová "agenda" ?

Navíc - proč my občané platíme ve stočném dešťové vody ze všech veřejných ploch ? 

Vodné a stočné je přirozeným místním monopolem. Proto by stát měl nás občany před tím monopolistou chránit především jasným právním prostředím. Stát ale ve své funkci selhává a staví se proti občanům.

Já jsem obecně příznivcem privatizace všeho možného, ale ty přirozené monopoly měly zůstat státní či obecní. Proč mají být soukromé vodovody a kanalizace, krematorium, transfuzní stanice apod. kde není široko daleko žádná konkurence ?

K. Řežábek 8.4.2013 12:22

Moc hezky řečeno, pane Pruner!

Hezké:  "nikdo přeci nerozkopává silnici či chodník, aby se prevetivně podíval na přípojky. "

"Politicky nechápu, proč si ODSka proti sobě štve další potenciální voliče."

"Vodné a stočné je přirozeným místním monopolem. Proto by stát měl nás občany před tím monopolistou chránit "

K. Řežábek 8.4.2013 7:04

K vodoměru- z logiky věci!

Principielně ano -  je správně, že majitel se stará o svůj majetek.  Kdysi to bylo jednoznačné - k vodoměru vodárny, pak majitel. Tehdy nestarání se  - tedy únik vody - vedlo k vícenákladům toho, kdo se nestaral.

Bohužel nesmylný zákon dal už dávno přípojky zčásti na bedra majitelů nemovitosti, ač reálně  o jejich stavu nic nevědí a nemohou ho změnit. Nyní projednávaný zákon je už jen dotažením uvedeného principu na celou přípojku, od domu až k hlavnímu vodovodnímu řádu.

Právní filozofie může být tak či onak. Realita je taková, že lépe se o přípojku stará ten, kdo to umí a dělá to jako svoji práci, tedy vodárny. Zákony by nám měly život ulehčovat...

Nejrozumnější by bylo vrátit zákon ke stavu, jak bylo: k vodoměru vodárenská společnost, pak majitel nemovitosti.

K. Řežábek 8.4.2013 6:52

Přesun nákladů na majitele domů

 Už nyní platí opravu přípojky na veřejném pozemku  provozovatel vodovodní sítě,  a pak blíže k domu jeho vlastník...  Sousedovi praskla voda, přijela Pražská vodárenská, vykopala přípojku až k plotu, nic nenašli, tak zase vše zahrnuli a odjeli. Majitel si musel sjednat firmu jinou, která totéž provedla s přípojkou pod jeho pozemkem.

Takže výsledkem novely by bylo:

1. že opravu přípojky vždy uhradí celou vlastník domu, a náklady provozovatelům vodovodní sítě klesnou. Že by o to snížili vodné, to  pochybuji. Lze i soudit, že hlavní řád je vlastně bezporuchový - je to jen roura - poruchy jsou většinou v místě přípojek. Takže budoucí výměnu "svého" vodovodního řádu  vodárenská spol. naúčtuje de fakto majitelům přípojek.

2. k rozkopání veřejné komunikace je potřebí řada povolení, nyní je mají vodárenské spol.  zřejmě automaticky coby havarie.  Když to bude shánět majitel sám,  vydá další nemalé částky za stavení povolení / ohlášení a  hlavně se to celé zdrží o týdny či měsíce- meziítm voda poteče a poteče.

3. Oprava pod komunikací je  spojena s asfaltováním chodníku, tedy je výrazně dražší, než oprava na vlastním pozemku.

P. Pruner 8.4.2013 7:17

Re: Přesun nákladů na majitele domů

Popisujete to pěkně. ještě bych upozornil, že pak by měl majitel domu odpovědnost i za komunikaci, která jak známo má snahy se sesedávat si i po uduseném výkopu. Navíc na přípojku mají i vliv i další činnosti v tělese komunikace a soukromník bude těžko prokazovat příčinu - následek.

J. Mrázek 8.4.2013 6:10

Až k vodoměru !!!

Tam je to v majetku vodáren, včetně měřícího přístroje. Další je majitele nemovitosti. Neboli si trhněte protézou !

P. Novák 8.4.2013 4:29

Jestli se to prosadí,

tak všichni majitelé zvednou nájem. Ti "nezodpovědní" proto, že si nejsou jisti, kdy budou peníze potřebovat a ti "zodpovědní", protože to jde. Vždyť "všude rostou nájmy".

A autore: Jak se rozezná "zodpovědný" a "nezodpovědný" majitel přípojky? Ten zodpovědný každý rok rozkope ulici, aby se podíval, zda se jeho milované přípojce nic nastalo?

A kdy dojde na kanalizaci? Obec pokládá k pozemkům plast. Já mu nevěřím a raději bych litinu. Jak to mohu ovlivnit?

P. Novák 8.4.2013 4:14

Je to blbost.

Jak můžu být odpovědný za něco, co jsem neprojektoval, nastavěl, nedozoroval? Jak můžu plynařům zabránit, aby mi na veřejném prostranství nad "mojí" přípojku postavili třicetitunový bagr a tak dlouho a tak blízko se vrtali v zemi, až "moje" přípojka povolí? Jak můžu ovlivnit, že když se vodohospodářská společnost vykašle na údržbu a praskne řad a vymele se to a vezme to i "moji" přípojku, tak mi to zaplatějí? Vždyť to bude u soudu souboj znalců! A co znalec, to dva názory! Kdo mi to zaplatí?

Je to nesmysl. A argumet, že si "moji" přípojku mohu pojistit je o tom, že dosud jsem ve vodném platil jen náklady na skutečné opravy přípojek (účetnictví vodohospodářů), po pojištění budu platit skutečné náklady + rizikovou marži + zisk pojišťovny.

Mimochodem: u našeho družstevního domu se poškodila přípojka. Voda tekla do sklepa. Ne moc, ale dost na to, aby tam člověk nemohl mít nábytek, kolo, lyže. Když s tím vodohospodáři dva měsíce nic nedělali (že nemají čas, že nemají lidi, že nemají peníze), dohodli jsme se s nimi, že si to opravíme za svoje. Ale stavební povolení a souhlas se záborem veřejného prostranství jsme dostali až po podpisu smlouvy, podle které po opravě (rekonstrukci) převedeme přípojku bezplatně do majetku vodohospodářské společnosti. Takže jí mají. A ať si jí nechají. A kdyby mě jí chtěli darovat, tak ten dar odmítnu.

M. Vojtíšek 8.4.2013 0:58

Většina vodovodních přípojek

je umístěna pod veřejnejma komunikacema. Když se staví silnice je logický položit i vodovod a kanalizaci. Pokud je to v nějakém satelitním bazmeku, kde komunikace je součástí parcel, a je prakticky využívána jen majitelama okolních nemovitostí bylo by to možné.

Ale reálná většinova situace je jiná. Vůbec nechápu jak by někdo mohl přímo platit to co neprojektoval, neudržoval a ani by neměl šanci ovlivnit cenu a provedení takové operace. Je to postavené na hlavu.