16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Stirsky 5.4.2024 7:56

K mému postu o Katalánsku: Parafrázuji Piláta Pontského slovy "Quod vidi, vidi." Průvodce, který do K. jezdí pravidelně, nám řekl, že tento rok alespoň vidíme na Pyrenejích nějaký sníh, což minulý rok ve stejnou dobu nebylo. Místní už alarm spustili. Znovu upozorňuji, že unijní akce typu Green deal a ESG se mně nepodzávají. Jen popisuji, co jsem v Katalánsku viděl, a nikoli na jediném místě.

J. Fráňa 5.4.2024 9:00

Mám zahrádku a představte si, že jednou je léto horké a suché. Zalévám a stejně ty rajčata nejsou dokonalá. Druhý rok prší a prší. Rajčata chytla plíseň a konec. Třetí rok je to pro rajčata tak akorát, teplo i dost vody. Jsou dokonalá. 30 let pozoruji zahradu a vše se cyklicky opakuje. Myslíte, že z 30 letého pozorování lze udělat nějaký závěr? Nebo z 300 letého pozorování? Ani kule.;-D

F. Kořízek 5.4.2024 9:05

"Pohnojte" je CO2, když budou mít ve vzduchu cca. 2000 ppm, tak se budou dít divy ;-)

J. Fráňa 5.4.2024 9:16

Jsem současně akvarista a v akváriu dělá plynné CO2 opravdu zázraky, vše roste jak z vody.;-D

F. Kořízek 5.4.2024 10:26

Vidíte, já si naopak myslel, že se akvária vzduchují, ale to budou asi ta, kde není moc rostlinek.

F. Kořízek 5.4.2024 9:02

Tající sníh a abnormální srážky v poslední době už se projevují na růstu hladin v nádržích, stačí si dát animaci za posledních 30 dní:

https://www.windy.com/cs/-Webkamery/%C5%A0pan%C4%9Blsko/Katal%C3%A1nsko/Vilanova-de-Sau/webcams/1618771720?satellite,41.968,-10.767,5

T. Hraj 5.4.2024 9:48

Situace se narůstajícím suchem v Katalánsku je asi opravdu problém. A je to možná opravdu důsledek GO (ale možná taky vůbec ne). Děje se ale něco podobného všude na světě? A pokud ne, tak je správný přístup ke katalánskému problému globální dekarbonizace?

A. Teplý 5.4.2024 10:45

Při globálním oteplování dochází ke změně podnebných pásů.

Rozšiřuje se mírné a tropické pásmo, zužuje se pásmo pouští, polopouští, severské tundry. Obecně panuje vlhčí podnebí (větší výpar - především z moří a oceánů).

Ale najdou se místa, kam se posune sušší podnebný pás - a tyto oblasti na to "doplatí".

T. Hraj 5.4.2024 12:22

Také se obvykle uvádí, že větší množství energie v systému má za následek intenzívnější průběhy některých meteorologických jevů jako větry, srážky, vlny veder, etc.... Ovšem hodnotící zprávy IPCC z roku 2013 ani 2021 žádné takové trendy nepotvrzují, s výjimkou určitého zvýšení četnosti anomálií vyšších teplot (několikadenních, lokálních vln veder).

Pokud platí to, co píšete (a podle všeho to tak je), tak GO je jevem pro lidstvo v úhrnu spíše pozitivním než negativním a možná i výrazně pozitivním. Dnes už je ale tato informace jen takovou pikantní zajímavostí bez jakéhokoli užitku, protože diskuse už prý skončila. Podobně jako byla uzavřena diskuse o ukončení výroby aut se spalovacími motory. Že jejich uhlíková stopa ve skutečnosti není nijak (významně) nižší než u EV je tedy už jen takový fun fact do hospody k pivu.

J. Plzák 7.4.2024 11:03

Při GO se zvyšuje teplota a tím i výpar vody. Vody se v atmosféře udrží jen určité množství. Zbytek spadne zpět na zem a tedy mělo by být vlhčeji.

Kde je voda a teblo, tam je biodiversita vyšší než v chladných zemích.

J. Krásenský 5.4.2024 7:43

Hypotéza o převažujícím podílu lidstva na změnách klimatu splňuje kritéria konspirační teorie a dezinformací. Už aby na šiřitele zaklekl Krit, BIS, ... a řada provládních neziskovém, které se zabývají dezinformacemi a manipulací. Rakušaaan! Dezinformace klimaalarmistů už způsobily škody v řádu tisici miliard dolarů, ale - a to si přiznejme - i obohacení oligarchů o řád nižší. (a Babiš je v tomto klání jen přištipkář)

J. Pokoutný 5.4.2024 7:36

R^ Škoda, že tohle všechno říkal Lomborg už před 30 lety.

J. Jurax 5.4.2024 12:47

No, jeho kniha Skeptický ekolog vyšla v roce 1998 v Dánsku - to je 26 let - a o 3 roky později také anglicky, v češtině pak roku 2006.

Taky byl již tehdy vyznavači klimatické víry pravé kaceřován.

F. Navrátil 5.4.2024 7:28

Něco jiného je péče o krajinu a udržení vody v krajině a něco jiného klimatický alarmismus. To první je napravením negativních vlivů zásahů člověka a to druhé záminkou pro vysávání miliard z kapes daňových poplatníků.

M. Zasazabanovaný 5.4.2024 8:20

R^

https://www.youtube.com/watch?v=oFOqiVyOzUw -

Klimatická chyba, Štefan Vaľo

Počas tvorby tohto dokumentu som nemal znalosti o obrábaní poľnohospodárskej pôdy, také aké mám dnes. V priebehu rokov som sa zúčastňoval na mnohých odborných seminároch zameraných na túto problematiku. Dnes už môžem povedať, že moje tvrdenie o orbe bolo mylné. Správnym spôsobom ako zadržať vodu na poľnohospodárskej pôde je pôdoochranné poľnohospodárstvo, ktoré je definované 3 zásadami: a) minimálny pohyb pôdy (pôda sa čo najmenej premiestňuje pri všetkých činnostiach, ktoré v poľnohospodárstve robíme, tzn. od sejby, boja proti burine až po zber), treba sa vyhnúť zhutneniu pôdy a koľajám, ktoré sa tohto pohybu týkajú b) trvalý pôdny kryt (buď s odumretými zvyškami rastlín, mulčom alebo živými rastlinami, podstatné je aby bola pôda zakrytá počas celého roka a nebola vystavená zrážkam a slnku bez ochrany c) rozmanitosť v striedaní plodín aj vo vzájomných vzťahoch. Nedávna štúdia NASA potvrdila, že za globálnym otepľovaním nestoja len skleníkové plyny, ale jeho príčinu treba hľadať aj inde - najmä v ľudskej činnosti, ktorou je pevnina pozmeňovaná. Napriek tomuto poznatku sú pevniny dlhodobo prehliadaným faktorom, ktorý zasahuje do celkového otepľovania planéty a negatívneho vývoja klimatickej zmeny. NASA všeobecne poukazuje na odlesňovanie či nové spôsoby obrábania pôdy. My na základe svojich pozorovaní a meraní ukazujeme konkrétne príčiny klimatickej zmeny, ale aj nápravné opatrenia. Obe sa nachádzajú pod našimi nohami, na zemi.

T. Diblík 5.4.2024 7:23

Zdá se mi, že my, kteří jsme zapomněli, (třetí odstavec) nejsme celé lidstvo. Nemyslím, že by Indie a Čína zapomněly.

Moc rád bych věděl, jestli je někdo, kdo dokáže pochopit Čínu. Pochopit, co se děj ve ve státě, který, podle profesora Smila jen v letech 2018 a 2019 vypálil víc cementu, než Spojené státy za celé dvacáté století.

D. Stirsky 5.4.2024 6:28

Je tomu 12 dní, co jsem se vrátil z Katalánska. Na vlastní oči jsem viděl mnohá koryta řek zarostlá trávou a bahnem. Přitom by měla být právě teď plná vody z Pyrenejí. Čili za toto mudrování by tam místní Jaklovi rozbili hubu. Opravdu! Vidíte-li to na vlastní oči a k tomu slyšíte vyprávění místních, kteří nic o green dealu a ESG nevědí, řeknete si, že na onom alarmismu čili bití na poplach něco bude. Jinou otázkou je, zda zelený úděl a unijní pomatenosti typu ESG mají smysl. O tom já silně pochybuju. Rovněž to, že z očividných klimatu se učinilo politikum, nezpochybňuji. Jen si myslím, že IVK klimatu nerozumí a Jakl už vůbec ne.

R. Langer 5.4.2024 7:20

A až tam budou záplavy, tak za to bude moct co? Taky klimatická změna? ;-D

Už vám někdy někdo řekl, že sucha mohou trvat několik let? A jsem si jistý, že sucha v těch končinách nebudou nic zvláštního.

Z. Lapil 5.4.2024 7:27

Jenže to je přesně ono: rozbitá huba není argument.

Pan Jakl se ptá, a já s ním: je vyschlá řeka v Katalánsku argument? Připomínám Aralské jezero.

A dale: jsme schopni s tím něco udělat? Technicky a finančně.

P. Sura 5.4.2024 8:42

Dobrá připomínka !

Aralské jezero bylo v rovnováze, dokud přítok daný tamními řekami dokázal vyrovnat odpar a místní historickou spotřebu. Jakmile se k odparu přidal odtok využitý na zavlažování polopouští k pěstování bavlny, samozřejmě logicky jezero začalo vysychat. A s většinou "globálně-alarmistických" argumentů je to obdobné. Lidstvo, kterého je dnes 8x víc než v dobách, kdy panovala globální rovnováha logicky spotřebuje 8x víc zdrojů všeho - vody, tepla, potravy, i ledních medvědů i když jednotlivec nespotřebuje výrazně víc než člověk v dovách před 200 lety. Jenže když tu nízkou spotřebu jednotlivce ponásobíme 8x, dojdeme k 8x vyšší spotřebě, kdybycho, se na hlavu stavěli.

J. Plzák 7.4.2024 11:08

Žádná globální rovnováha nikdy neexistovala právě tak, jako rovnováha mezi blbými a chytrými.

R. Lávička 5.4.2024 8:35

Komu rozbíjeli hubu v předchozích změnách klimatu? Panu Uaach z konkurenčnîho rodu?

P. Sura 5.4.2024 8:45

Nikomu. Tenkrát to nikoho nezajímalo. Byla jim zima - odtáhli jinam, kde bylo teplejc.

D. Stirsky 5.4.2024 6:16

Je tomu 12 dní, co jsem se vrátil z Katalánska. Na vlastní oči jsem viděl mnohá koryta řek zarostlá trávou a bahnem. Přitom by měla být právě teď plná vody z Pyrenejí. Čili za toto mudrování by tam místní Jaklovi rozbili hubu. Opravdu! Vidíte-li to na vlastní oči a k tomu slyšíte vyprávění místních, kteří nic o green dealu a ESG nevědí, řeknete si, že na onom alarmismu čili bití na poplach něco bude. Jinou otázkou je, zda zelený úděl a unijní pomatenosti typu ESG mají smysl. O tom já silně pochybuju. Rovněž to, že z očividných klimatu se učinilo politikum, nezpochybňuji. Jen si myslím, že IVK klimatu nerozumí a Jakl už vůbec ne.

P. Dvořák 5.4.2024 6:27

Tak znovu alespoň jedno:

Otázka třetí - Jestliže alarmisté unesou důkazní břemeno prvních dvou otázek, čeká je otázka třetí: může za změnu podnebí člověk?

Jestliže by někdo někomu za to, co řekl, rozbil hubu, v žádném případě není důkazem toho, že neřekl pravdu.

D. Stirsky 5.4.2024 6:34

Vzhledem k tomu, ze nás je asi 8 nebo 9 miliard a vyrábíme o sto šest, člověk se na změnách klimatu nějak podílet musí. Otázkou je, co s tím a zda to, co se činí, má smysl. O čemž já spíše pochybuji. Nikoli však o tom, že klimatické změny jsou realitou. Ti, co jsou změnami postiženi a nežijí zrovna na Hanspaulce, ale přímo nad korytem vyschlé řeky, vše vidí jinak. Voda stává se strategickou surovinou. A ne jen v Katalánsku.

R. Langer 5.4.2024 6:59

NE, NEMUSÍ, to jsou jenom kecy, a nic takového se doteď NEPROKÁZALO, jenom se o tom LŽE! ;-€

R. Langer 5.4.2024 7:01

A ano, klimatické změny jsou skutečně realitou - už milióny let, od vzniku Země. A že tady bylo za ty roky klima velice různorodé, o tom snad také nikdo nepochybuje. Ale tehdy to lháři a zloději nemohli svést na lidi. :-P

Z. Lapil 5.4.2024 7:32

Dejme tomu, že člověk klima ovlivňuje. Asi jo. ALE!!! Je to ovlivnění vyzmizikovatelné skrze CO2?

Pro změnu MOJE oblíbená otazka: lze změnou jednoho parametru, notabene celkem nepatrnou, podstatně ovlivnit systém velikosti a složitosti planety?

M. Zasazabanovaný 5.4.2024 8:25

Keby ste koncentráciu zvýšil zo súčasných 0,04% na 4%, tak asi áno. ;-) Už iba tým, že by ste zvýšil hustotu atmosféry. :-)

Zatiaľ to dokážu iba sopky, nie ľudia:

Vybuchlá sopka - Vodní pára je podle NASA nejvýznamnějším skleníkovým plynem. V roce 2022 vybuchla podmořská sopka Tonga v Tichém oceánu. Do stratosféry vrhla takové množství vodní páry, že se její celkový objem zvýšil o 10 % a ve stratosféře může zůstat až několik let. Vyšší objem vodních par může ovlivnit povrchové teploty na Zemi, píše NASA ve své zprávě.

https://eos.org/articles/tonga-eruption-may-temporarily-push-earth-closer-to-1-5c-of-warming