19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

PRÁVO: Třetí den procesu Nagyová-Babiš

Zájem o kauzu Jany Nagyové a Andreje Babiše postupně slábne. Projevilo se to i na dnešním, třetím dnu jednání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Pavelka 16.9.2022 18:43

Za necelých 50 melounů toho moc nepostavíte .

V. Pavelka 16.9.2022 18:38

Definice malého i středního podniku není definována ,Nijak , a nebyla myšlena vážně ? Pětiletá lhůta pro začlenění do velkého podniku vlastně maže určení velikosti ..EU

M. Grundmann 16.9.2022 11:01

Jádro pudla je v tom, že když velká firma garantuje úvěr malému podniku, nestává se podle pravidel Evropské unie tento malý podnik podnikem velkým. Oba podniky nejsou považovány za propojené, pokud nepůsobí na stejném nebo sousedním relevantním trhu. Pokud podnikají ve zcela odlišných oborech, pouhá osobní nebo čistě finanční propojení nedělají z malého podniku podnik velký. Není to věc zdravého rozumu, ale otázka právní. Proto je celý spor fraška.

L. Netolická 16.9.2022 10:14

Úvěr jistil Agrofert a i tak drahá firma je malá firma?

L. Netolická 16.9.2022 10:08

Jak píšu výše, na covid šlo pouze necelých dvacet procent. Babiš neúměrně zatížil SR mandatorními výdaji, které se musí platit a ty jdou i za nynější vládou.

L. Netolická 16.9.2022 10:06

Jenomže - na covid šla ze sekery jenom malá část, necelých dvacet procent, co ostatní peníze, kam zmizely?

M. Grundmann 16.9.2022 1:11

Analyzuji pouze právní stránku věci. Podle mého názoru se dotačního podvodu nedopustil a dokonce ani nejednal na hraně zákona. Proto by mě překvapilo, kdyby ho zrovna na této kauze dostali. Vůbec netvrdím, že by Babiše nemohli odsoudit v nějaké jiné kauze. Možná se tato kauza Babišovi naopak hodí proto, že se všichni soustřeďují na kauzu, kde mu nic nehrozí. Navíc bude vypadat jako nevinný mučedník a oběť.

P. Sura 16.9.2022 1:03

Jestli zneužil nebo nezneužil, je irelevantní. Podstatné je to, že šíbr bude dělat zase jen šíbrovskou politiku a proto se takovým politika musí umět bránit. A jak vidíte, neumí. Naopak tomu půlka národa tleská. A je jí úplně jedno, že takováhle politika je později semele. Snažíte se hezky pane Grundmanne, všechna čest a souhlasím s Vámi, že všechny tyhle tanečky jsou na prd, protože jen ztrapní své autory a ke zlepšení politiky nevedou.

M. Grundmann 16.9.2022 0:58

Celá kauza byla evidentně politicky motivována. Byla však špatně vymyšlena, protože Babiš se podvodu ve skutečnosti nedopustil.

M. Grundmann 16.9.2022 0:45

Dokonce zákon ani nezneužil. Jeden člověk může mít za určitých přesně daných podmínek současně velký koncern a malý podnik. Babiš tyto podmínky splnil, nicméně nevěřil svým právníkům a přidal do Čapího hnízda různé bílé koně. Ty však ve skutečnosti nepotřeboval a tak se žádného trestného činu nedopustil. Proto je to fraška.

M. Grundmann 16.9.2022 0:41

Přesně tak je tomu i u Čapího hnízda. Velmi pravděpodobně se ukáže, že se Babiš žádného podvodu ve skutečnosti nedopustil. Detailně to vysvětluji v jiných komentářích. Šaroch totiž ve skutečnosti na Babiše v této kauze nic nemá a pouze zbytečně mlží. Šaroch to ví už několik let a pouze kvůli vnějším tlakům věc nevzdal.

M. Grundmann 16.9.2022 0:24

V tom je celý Šarochův problém. Proto je celá kauza fraška. Soud může klidně předvolat všechny svědky a ti mohou říci cokoliv. Na věci to nic nezmění. Směrnice EU přesně popisuje, co je malý podnik, jak se malý podnik stává velkým a naopak. Šaroch to ví, a proto se snažil celou dobu dokázat, že Čapí hnízdo podnikalo v oboru sousedním s činností Agrofertu. To je jediná možnost, jak se Čapí hnízdo může stát velkým podnikem. A to se Šarochovi za ta léta nepodařilo prokázat.

Evropská směrnice totiž myslí na podnikatele jako je Babiš a na jejich snahy vše obcházet. Proto směrnice jednoznačně stanoví, co je obcházení a co obcházení není. Podle směrnice a výkladu platného v té době Babiš směrnici neobešel a tedy se ani nedopustil dotačního podvodu.

Šaroch dokonce zkoušel nesmyslnou argumentaci, že podvodu v době podání se Babiš mohl dopustit i tím, že Čapí hnízdo přestalo být malým podnikem někdy později. Tuto argumentaci však vzdal.

Takže teď se pravděpodobně ukáže, že by Čapí hnízdo bylo malým podnikem i v případě, že by Babiš vše dělal bez bílých koní. Pokud se ukáže něco jiného, bude Babiš odsouzen. O tom všem ten spor ve skutečnosti je. Nikoliv o tom, kdo za vším byl, vše vymyslel, řídil či financoval.

M. Grundmann 16.9.2022 0:21

I kdyby byl Babiš oficiálně jediným akcionářem a jednatelem Čapího hnízda, vše sám řídil a dokonce i si pomáhal Agrofertem, tak by pořád měl právo žádat o dotaci, protože i v tom případě by Čapí hnízdo bylo právně malým podnikem. Šaroch původně zastavil řízení z tohoto důvodu, protože se mu nepodařilo za celá léta zdůvodnit, proč by Čapí hnízdo i za této situace nemohlo být malý podnik. Takže je úplně jedno, jestli se prokáže, že Babiš pouze předstíral, že za věcí není. Tím se totiž na celé kauze nic nezmění. Babiš bude pouze vypadat jako hlupák, protože dělal nesmyslné právní úkony a fingoval něco úplně zbytečně. Státní zastupitelství udělalo chybu, že předpokládalo, že Babišovy machinace měly nějaký smysl. A zjistilo až později, že tyto machinace byly nesmyslné a že si jimi Babiš nepomohl. Takže nemůže být za ně odsouzen.

J. Červený 15.9.2022 23:58

R^

J. Červený 15.9.2022 23:52

R^R^R^

J. Červený 15.9.2022 23:52

Sekera byla 800 mld., jak si ji opozice vyřvala. Elektrikář Stanjura plánuje za dobu vlády slepence navýšení dluhu o 1,2 bilionu. A to není konečné číslo.

P. Brecík 15.9.2022 22:27

Netolická - pamatuješ, kdo řval, když vládl Babiš. Dávejte rychleji, dávejte více, dávajte všem .... PS: Blbce Babiše nesnáším. Sbírá mínus body. Dnes jeho poslanci v EU parlamentu hlasovali, že Maďarsko není demokracie. Babiš je ten samý zrádce, jako 5kolka. Bude třeba defenestrace na vidle, ne na hnůj !!

P. Brecík 15.9.2022 22:24

R^R^R^

P. Szirotný 15.9.2022 21:55

Do komunálních a senátních voleb zbývá ještě týden. Takže divadlo je třeba co nejvíc zdramatizovat. Takže psychicky nemocný AB ml. jistě vystoupí. A možná ještě někdo další, kdo by AB mohl alespoň mediálně "zatopit". Ale napadá mě jedna věc - pokud by byl AB uznán vinným z dotačního podvodu ... tím celý příběh skončí ? Členové regionální rady ROP Střední Čechy vyváznou bez trestu ? V takovém případě schválili dotaci firmě, která na ní neměla nárok. To nevadí ? Podle veřejně dostupných informací bylo poskytnutí dotace následně prověřováno a nebylo shledáno pochybení. To taky nevadí ?

V. Pavelka 15.9.2022 21:07

Morálka se nesoudí u soudu ! To ideologické smečky všech tipů se holedbají morálkou A cpou to do soudních místností ..V Bruselu se schyluje k podobným procesům jako v komunistickém bloku v Padesátkách !!

P. Sura 15.9.2022 20:27

Čermáku, nejste Beneš.

P. Sura 15.9.2022 20:24

To je pro T.Kučeru,

P. Sura 15.9.2022 20:24

R^R^

L. Netolická 15.9.2022 18:07

A totéž ti, které Babiš do policie dosadil, odložili i reklamy na ČH. Takto funguje náš oligarcha. A hlupci se ho zastávají a volí ho, aby mu umetli cestu k převzetí celé ČR.

L. Netolická 15.9.2022 18:01

Jenomže,jakmile dosedli Babišem jmenovaní policejní špičky jménem Dragoun a Mazánek, ihned byly korunové dluhopisy odloženy. No, pánové, kdo z vás to má, aby si mohl takovéto vrchní panstvo na policii jako obviněný dosazovat?;-O A navíc, žádný klasický audit neproběhl, pouze auditorská firma Ernst and Young sečetla položky,které jí předložil Babiš a sama to přiznala. No a on potom rok co rok pobíral osmdesát milionů nezdaněných .

L. Netolická 15.9.2022 17:53

Ale jednoho bolševika a dokonce STB, který určitě si nenechal ujít být svazákem, vy bezbřeze milujete. Že ANO, pane Čermáku?

L. Netolická 15.9.2022 17:48

To víte, pane Čermáku, když někdo před touto vládou udělal sekeru za dva roky bilion a jenom asi dvacet procent šlo na covid, tak tato vláda si takto voliče nemůže kupovat. A můžete si dnes přečíst alarm odborníků, že takto stát není ufinancovatelný.

V. Čermák 15.9.2022 17:20

S procesem máte pravdu, ale k Nesnášenlivosti k Babišovi patří i to, že si myslíte, že on je Neschopný, zatímco 5kola je schopná a v energetické krizi si vede dobře?

V. Čermák 15.9.2022 17:15

Tak kromě Závisti a Nenávisti ještě Rasista? Ale budete za to potrestán vašimi Neuměteli Signalisty, že Budete platit Energie jako mourovatý, a Rád, za to, že jste je ze Závistivé Nenávisti k Babišovi, VOLIL...;-D

V. Čermák 15.9.2022 17:10

Pane Suro, vy normálně Závidíte. Zákonem šermujete jako obyčejný Havloid šermuje Pravdou a Láskou, ale přitom Lže a Nenávidí. Schopní holt Umí a neschopní, což je váš případ, Čumí a Pomlouvají... ;-D