Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: Třetí den procesu Nagyová-Babiš

diskuse (104)
Zájem o kauzu Jany Nagyové a Andreje Babiše postupně slábne. Projevilo se to i na dnešním, třetím dnu jednání.

Zájem o kauzu Jany Nagyové a Andreje Babiše postupně slábne. Projevilo se to i na dnešním, třetím dnu jednání.

Den ozvláštnil příchod manželů Babišových, vedoucích se něžně za ruce. Pohled na ně působil jako příjemný protiklad k nepříjemným momentům v průběhu procesu. Všiml jsem si, že paní Monika Babišová a obž. Jana Nagyová si jsou typově blízké. Manžele doprovázeli další členové rodiny, předvolaní k podání svědecké výpovědi.

Na dnešní den předseda senátu naplánoval výslechy svědků a začít chtěl právě od členů Babišovy rodiny, kteří byli z počátku stíháni společně s obžalovanými, ale státní zástupce Jaroslav Šaroch jejich trestní stíhání zastavil a bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman jeho rozhodnutí nezvrátil. Předsedovi senátu ale plán nevyšel. Příslušníci rodiny přijali obligátní poučení svědků, ale pak využili svého práva odmítnout výpověď a soudní síň opustili. Určitě zklamali některé novináře, kteří by si na jejich výpovědích brousili pera ke škodě obžalovaných. Ostatně jejich výslech by byl i ztrátou času, protože vypovídali v přípravném řízení a pravomocné zastavení trestního stíhání je dokladem, že se jako akcionáři a statutární představitelé společnosti Farma Čapí hnízdo ničeho nezákonného nedopustili. Není pravděpodobné, že by z jejich výpovědí měl žalobce užitek, tedy že by zvýšily naději na „tepláky“ pro obžalované.

Uvolněný časový prostor využil předseda senátu jednak ke čtení výpovědí z přípravného řízení, ale také k informacím a debatě o připravovaném výslechu Andreje Babiše ml., s kterým se počítá na pátek. Je to námět, který se vrací při každém jednání. Vždy se mi vybaví film Melancholia, v němž lidé s napětím sledují pohyby přibližující se planety, která se nakonec srazí se Zemí. Není totiž stále jisté, zda se svědek dostaví a zda bude vypovídat. Obhájci se pokusili přesvědčit předsedu senátu, aby Andreje Babiše ml. nevyslýchal, dokud nejdříve znalci nevyšetří jeho psychický stav. Předseda senátu ale na výslechu trvá. Očekává se, že svědkova výpověď by mohla posunout hodnocení písmoznaleckého zkoumání jeho podpisu na listině s potvrzením o přijetí akcií. Mám ale dojem, že pozornost, která se k tomuto výslechu stáčí, je nadměrná. Není mi jasné, jaký význam pro objasnění podezření na spáchání dotačního podvodu by mohlo mít zjištění, že Andrej Babiš ml. si skutečně nevyzvedl přidělené akcie. Jako řadový akcionář nemohl stejně do řízení procesů zasahovat. Jediný efekt je jistý: najdou se lidé, kteří se budou těšit z otcovských trablů Andreje Babiše.

Obž. Andrej Babiš se rozhodl, že se synova výslechu nezúčastní, aby jej svou přítomností netísnil.

Překvapivým vyvrcholením dopolední části jednání bylo pozoruhodné vystoupení obž. Jany Nagyové v 9:40. Paní obžalovaná se omluvila rodině Babišově za nesnáze, které jim toto řízení přináší. Emotivní patnáctiminutové vystoupení doprovázela výraznou gestikulací. Myslím, že k omluvě neměla důvod. Původci trápení jsou přece lidé, kteří se rozhodli podáním trestního oznámení zablokovat politickou kariéru Andreje Babiše, a prvolinioví policisté a státní zástupci, kteří jejich hru přijali. Když se uvede do pohybu lavina, její pozdější zastavení je nepravděpodobné. Ne každé podané trestní oznámení policie a státní zástupci ochotně přijímají a prověřují, zvláště, když jde o velmi starý skutek.

Na vystoupení Jany Nagyové pak reagoval Andrej Babiš upozorněním na ničivé zásahy do života lidí, kteří jsou do kauzy zapleteni aspoň nepřímo.

V odpolední části jednání proběhlo poměrně dlouhé (43 min.) vystoupení bývalého předsedy Poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Obsah jeho vyprávění v podstatě známe z dřívějších mediálních zpráv. Z počátku byl rovněž stíhán, ale trestní řízení bylo rychle zastaveno, když se ukázalo, že Jaroslav Faltýnek neměl se společností Farma Čapí hnízdo nikdy nic společného.

Kromě něj předstoupil před soud ještě Zdeněk Kubiska, bývalý ředitel ZZN Pelhřimov, z něhož později vznikla společnost Farma Čapí hnízdo. O projednávané věci v podstatě nic nevěděl.

Jako poslední předstoupil před soud bývalý manažer Agrofertu Josef Nenadál, který využil práva nevypovídat.

Na závěr děkuji čtenářům, kteří projevili zájem o mé články a sděluji, že zítra je nechám odpočinout si. Pokud se ještě na toto téma ozvu, bude to až v pátek za oba dny.

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Důvodem, proč česká ekonomika neroste, je i to, že se u nás stále více usazuje evropský model...

Petr Kamberský
13. 7. 2024

Chlívek nepatří k naivům, kteří bezelstně adorují Británii. V českém prostředí převažují...

13. 7. 2024

Podobá se velké duté kremroli a v centru Prahy na ni narazíte skoro na každém rohu. O skutečném...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz